Namožené oči, unavené oči a pálení očí:

co je způsobuje a jak si ulevit.

Namožení očí může být jak bolestivé, tak nepříjemné. V dnešní době všichni z nás neustále hledí na obrazovky chytrých telefonů, počítačů a dalších digitálních zařízení. Po dlouhém dni to může vést k namožení nebo pálení očí, což je stav znepříjemňující práci i provádění každodenních činností. Zjistěte, co přesně způsobuje namožení očí a co můžete dělat, abyste svým očím ulevili.

Co je to namožení očí?

Namožení očí je forma únavy očí, která je většinou následkem přetížení očí. Příznaky namožených očí se mohou vyskytnout po dlouhém čtení, práci u počítače nebo řízení bez přestávky a patří mezi ně například:

  • bolest očí
  • pálení očí
  • velmi suché nebo slzící oči
  • citlivost na světlo
  • únava
  • bolest krku, zad a ramen (posturální bolest)
  • bolest hlavy z namožení očí
  • rozmazané vidění
  • dvojité vidění
  • cukání očí
  • červené a svědící oči

Co způsobuje namožení očí?

Namožení očí je nepříjemné a může mít vliv na vaši práci i každodenní život. Naštěstí existují způsoby, jak tento nepříjemný stav omezit a zkrátit.
 
Nejprve je ale důležité pochopit, co namožení očí způsobuje:

Naše zrakové chování se změnilo

Naše zrakové návyky se oproti několika letem nazpět výrazně změnily. Ze studií plyne, že zrak denně upíráme na obrazovky chytrých telefonů, televizních obrazovek či tabletů v průměru až několik hodin denně1 a obvykle tak činíme, když jsme v pohybu! Čtení zpráv a e-mailů během dojíždění, chůze nebo cestování se stalo každodenní součástí našich životů.
Naše zrakové chování se změnilo
Při používání chytrého telefonu se díváme výrazně dolů.2 Oči navíc musí pracovat o něco více, když rychle a často zaostřujeme na různé vzdálenosti (abychom při chůzi viděli, kam jdeme).
 
Navíc jsme vystaveni jinému světelnému spektru, než na které jsme zvyklí. Moderní digitální displeje vyzařují velké množství modrého světla. Lidské tělo sice k regulaci spánku a probouzení vyžaduje určité množství modrého světla, nadměrné vystavení však může být nezdravé a může způsobovat únavu očí.
 
Namožené oči jsou součástí moderního životního stylu a mohou být příčinou nepříjemných pocitů či větší potřeby očím ulevit.

Digitální únava očí u dospělých a dětí

Podle Amerického optometrického sdružení trpí dospělí lidé namoženýma očima v důsledku nadměrného času stráveného používáním digitálních zařízení. Přesněji řečeno se jedná o nejčastější příčinu namožení očí. Tento problém se zrakem se nazývá digitální únava očí či syndrom počítačového vidění.
Digital eye strain among adults and children
Digitální únava očí ale nesužuje jen dospělé – myopií neboli krátkozrakostí trpí stále více dětí. V městský oblastech Asie se krátkozrakost vyskytuje u 90 % osob mladších 20,3 let věku.
 
Přestože se s myopií u dětí pojí různorodé aspekty životního stylu a prostředí, v němž vyrůstáme, (genetika, urbanizace, nedostatek přirozeného světla, vyšší vzdělání), vliv digitalizace by neměl být podceňován. Děti jsou přirozenými uživateli digitálních zařízení, což může mít vliv na jejich zrakový vývoj.

Další příčiny namožených očí

  • čtení, aniž byste očím dali pauzu
  • jasné nebo oslňující světlo na pracovišti nebo dlouhodobé vystavení jasnému světlu
  • práce nebo čtení na špatně osvětlených nebo tmavých místech
  • stres a nedostatek spánku
  • řízení na dlouhé vzdálenosti bez zastávek
  • zrakové problémy, např. refrakční vady
  • chronicky suché oči
  • zastaralé dioptrické brýle

Tipy, jak si ulevit od namožení očí

V některých případech vám optik nebo optometrista může předepsat brýle vyhovující vašemu životnímu stylu on-line a v pohybu. Namožené oči mohou být také příznakem skrytého onemocnění očí nebo problému se zrakem, který vyžaduje diagnózu a náležitou léčbu.

Existuje několik tipů, jak si můžete od bolesti očí sami ulevit nebo ji zmírnit. Podotýkáme však, že byste nejprve měli navštívit očního lékaře, který přesně zjistí, co vám bolest způsobuje.

1. Absolvujte kompletní vyšetření očí

Pravidelně navštěvujte očního lékaře. Jakmile se vám přihodí delší rozmazané vidění nebo únava očí, může se jednat o signál, že je zapotřebí další návštěva lékaře!
 
Kromě provedení komplexního vyšetření zraku se vás lékař zeptá také na řadu otázek, aby zjistil, jak denně oči používáte. Odpovědi si pečlivě promyslete a poskytněte podrobné odpovědi. Nezapomeňte uvést konkrétní detaily, například jestli pracujete na mini tabletu více než na počítači nebo jestli často řídíte.
 
Čím více informací optik bude mít, tím snadněji vám určí správné dioptrie.

2. Pravidelné pauzy

Je snadné zahloubat se do práce tak, že si zapomenete dát pauzu. Vyšší produktivity ale dosáhnete, budete-li náležitě odpočatí a nebudete mít unavené oči. Pokuste se od stolu vstát alespoň každou hodinu a projít se nebo si na 5 až 10 minut protáhnout svaly.
 
Pro zdraví je prospěšné nejenom tělesné, ale také oční cvičení. Očím poskytnete skvělou úlevu a zároveň je procvičíte, budete-li se řídit pravidlem 20 20 20. Je to jednoduché, stačí co 20 minut odvrátit oči od obrazovky a zaměřit se na 20 sekund na něco, co je vzdálené asi 20 metrů.

20 20 20 rule

3. Mrk, mrk, mrk!

Když pracujete na počítači nebo svůj zrak upíráte na chytrý telefon, často mrkáte méně a při mrkání víčka zcela nedovíráte. Mrkání zvlhčuje oči a předchází vysoušení a podráždění očí. Když tedy máte plánovanou pauzu, zaměřte se na dlouhé a pořádné mrkání.

4. Zvlhčujte si oči

Trpíte-li suchýma očima, promluvte si s optikem o umělých slzách. Jedná se o lubrikační kapky, které napomáhají efektivnějšímu fungování slzného filmu, aby se z očí příliš rychle nevypařovala vlhkost.

5. Omezte dětem dobu, kterou tráví před obrazovkami

Děti ve vývoji, kterým se rozvíjí zrak, by digitální zařízení neměly používat po dlouhou dobu. Totéž, co platí pro dospělé, tedy dávat si pauzy a omezit čas před obrazovkou, platí pro děti dvojnásob!
 
Po dlouhém dni ve škole by děti měly trávit čas venku. Pohyb je pro zdraví a rozvoj dětí nezbytným předpokladem, a navíc prospívá zraku. Z výzkumu plyne, že u dětí trávících více času venku existuje menší pravděpodobnost, že budou trpět krátkozrakostí.3 Při pobytu venku děti nezapomeňte mazat opalovacím krémem a dohlížet na to, aby nosily brýle s UV ochranou.
 
Pokud vaše dítě nebo adolescent tráví mnoho času ve škole, promluvte si očním specialistou o vhodných čočkách, jež pomohou předejít namožení očí.

6. Vyvarujte se před spaním modrému světlu

Jak už bylo zmíněno, všechna digitální zařízení vyzařují určitou formu modrého světla. Když jsou oči vystaveny určité intenzitě a spektrálnímu pásmu modrého světla, tělo vylučuje méně melatoninu (spánkového hormonu). To znamená, že budete po delší dobu bdělejší a vzhůru.

Spánek je samozřejmě jednou z hlavních zbraní, jak namoženým očím ulevit. Proto se před spaním vyvarujte modrému světlu, případně noste dioptrické brýle se speciální povrchovou úpravou proti modrému světlu, pokud si před spaním rádi čtete na telefonu nebo tabletu.

7. Čiňte zdravá rozhodnutí

Oči milují zeleninu! Jezte hodně zelené zeleniny, např. brokolice, špenátu a zelí, a samozřejmě také mrkve.

Důležitá je také hydratace, zejména pokud se potýkáte se suchýma očima. Aby se očím dostával dostatek potřebné vlhkosti, buďte hydratovaní.

Na konci dne plného zdravých rozhodnutí si dopřejte náležitý odpočinek – pomůže očím zotavit se z namožení.

Step outside

8. Jděte ven

Ať v zimě topí, nebo v létě chladí, klimatizace vysušují vzduch – uvnitř kanceláře, domova či kdekoli jinde. Čas od času jděte ven na čerstvý vzduch nebo klimatizaci vypněte a otevřete okna.

V zimě můžete do vyhřáté místnosti umístit mísy s vodou, které zvýší vlhkost. Někteří lidé využívají zvlhčovačů vzduchu a zapínají je, kdykoli se vzduch příliš vysuší. Nezapomeňte pít hodně vody, i když je venku zima!

Zjistěte, co vám vyhovuje nejlépe a dělá dobře, a dodržujte to, abyste si udrželi zdravé oči.

9. Vytvořte si ergonomický pracovní prostor

Je tak jednoduché lehnout si s notebookem na gauč a rychle odpovědět na e-mail. Ale zanedlouho se z jednoho e-mailu stane deset a než se nadějete, strávíte několik hodin práce v nepohodlné poloze, která vede k posturální bolesti a zhoršuje namožení očí.

Pro zvýšení ochrany očí při práci u počítače si dávejte pozor, kde a jak pracujete. V práci nebo doma v kanceláři byste měli mít pracovní prostor přizpůsobený vašim potřebám. Je-li to možné, připojte si notebook k větší obrazovce ve výšce očí. Obecně platí, že byste obrazovku měli mít co nejdále od očí ve vzdálenosti, na kterou stále vidíte ostře. Neměli byste mít potřebu ohýbat krk.

Vždy seďte na pohodlném křesle a přizpůsobte si výšky a úhel podpěrek zad a rukou, abyste při psaní na klávesnici měli nohy celou plochou na podlaze a ruce lehce spočívaly na stole. V případě potřeby seďte na polštáři, abyste byli výše, nebo si polštář dejte za záda pro podpěru zad.

Dále si pro zrakovou pohodu nastavte jas obrazovky, velikost textu a teplotu barev. Většina notebooků a počítačů je vybavena filtrem blokujícím modré světlo, který lze časovat a který tak vašim očím v noci poskytuje přidanou ochranu. Tuto funkci může mít také váš chytrý telefon nebo tablet, případně si můžete stáhnout aplikaci, pomocí které můžete spravovat své vystavení modrému světlu. I to však vaše vystavení modrému světlu jen zmírní a je na vás, abyste se pokusili zkrátit čas před obrazovkou. Další možností je promluvit si s optikem o brýlích blokujících modré světlo.

How glasses can help

Jak mohou pomoci brýle

Brýle mohou snížit namožení očí. K dostání je celá řada možností. Každé dioptrie lze přizpůsobit vašim potřebám.

Dnešní zrakové technologie tak pokročily, že si dokonce můžete pořídit brýlové čočky navržené konkrétně pro životní styl on-line a v pohybu. Tyto brýlové čočky jsou navrženy tak, aby braly v potaz vaše konkrétní a s věkem související potřeby (změny fyziologie očí s přibývajícím věkem). Tyto brýle lze sloučit s vaším konkrétním předpisem. Výsledkem budou na míru šité brýle optimalizované pro váš internetový životní styl a nebudou vás tolik sužovat namožené oči.

Pro více informací a radu se obraťte na svého optika.

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Nejlepší brýle do auta – dojeďte do cíle bezpečně Individuální brýlové čočky na řízení zlepšují zhoršený zrak a rovněž zvyšují bezpečnost. Co je třeba mít na paměti před koupí brýlí na řízení.
A najednou uvidíte více – dokonce i v noci a za snížené viditelnosti ZEISS představuje novou koncepci čoček pro lepší vidění: užívejte si jasnější vidění s vysokým kontrastem v noci a za snížené viditelnosti

Řízení + mobilita 24. 11. 2017

Tags:

Často kladené otázky ohledně brýlových čoček ZEISS Digital Co přesně brýlové čočky ZEISS Digital znamenají?

Řízení + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Prožít život s kvalitním viděním bez námahy: Objevte novou řadu brýlových čoček pro lidi mezi 30 a 40 lety, kteří pravidelně používají digitální zařízení Brýlové čočky ZEISS Digital zaplňují mezeru mezi jednoohniskovými a progresivními čočkami!

Řízení + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Související produkty