Zdraví a prevence

Zjistěte vše, co potřebujete vědět o zdraví vašich očí a jak jej udržovat.

Naše oči nám v úzké součinnosti s mozkem umožňují vnímat okolí tak, jak toho není schopen žádný jiný orgán. Každý z nás vnímá své okolí velmi odlišným a osobitým způsobem: každý vidí jinak! To, co vidíme, není dáno jen tím, jak dobře jsme schopni vidět, ale i tím, co vidět chceme – klíčovou roli v našem vnímání hrají naše osobní zájmy, zkušenosti a vzpomínky. Podle všeho vnímáme přibližně 80 procent svých vjemů skrze zrak.

 

Jde tu však o mnohem víc a časté úsloví, že oči jsou oknem do naší duše, má opodstatněný důvod. Zrcadlí i naše pocity – např. to, jestli jsme šťastní, smutní, přepracovaní či unavení. To vše nakonec může ovlivnit i kvalitu našeho vidění. Jsme-li během vyšetření očí přepracovaní, výsledek bude odlišný od toho, k němuž dojdeme v případě odpočinku a dobrého rozpoložení. To, co jsme viděli během dne, nás provází také v noci. Ve spánku zpracováváme obrazy, které jsme viděli, když jsme byli vzhůru. Světlo jsou schopna přijímat dokonce i embrya v děloze.

 

Proto je pro nás tak důležité chránit si zrak a pečovat o něj, jak jen je to možné. Jinými slovy – pravidelné vyšetření zraku je nezbytné.

Proč je dobré vidění tak důležité

Jestliže jeden smysl chybí, další smysly ho musí zastoupit. V tomto hrají oči důležitou úlohu.

Zdraví + prevence 16. 10. 2017

Tags: Prevence

Jak udržovat vaše oči zdravé

Naše nejdůležitější smyslové orgány potřebují ochranu a péči. V tomto ohledu existuje řada okolností, které je třeba brát v úvahu.

ZEISS on-line oční test Jak dobře vidíte kontrast a barvu? Zkontrolujte si svůj zrak snadno a rychle právě zde!

Naše oči čelí nejrůznějším výzvám moderního světa

Naše neustálá práce se stolními počítači, notebooky, chytrými telefony, tablety, ale i obyčejné sledování televize znamená, že naše oči jsou zaostřeny na tutéž vzdálenost mnohem déle, než tomu bylo v minulosti. To vede k únavě očí – a v důsledku také k bolestem hlavy, zad nebo šíje.

 

Vedou se diskuze, zda je účinné oči trénovat. Jedna věc se nicméně jistá: pokud oči zaostřujeme na něco v blízké vzdálenosti (např. počítač) po dlouhou dobu, měli bychom jim během dne dopřát krátké přestávky, aby se zregenerovaly. Existuje snadný způsob, jak toho docílit: v pravidelných intervalech se jednoduše dívejte do dálky, aniž byste zaostřovali na něco konkrétního – a to co hodinu po dobu pěti minut, máte-li tuto možnost.

 

Platí to přitom nejen pro dospělé: mají-li děti plně rozvinout svůj zrakový potenciál, je třeba, aby oči zatěžovaly co nejrůznějšími stimuly jak na blízko, tak na dálku. Dnes je dobře známo, že výskyt krátkozrakosti či myopie je vyšší u dětí, které věnují příliš mnoho času aktivitám na blízko, např. čtení, kreslení či hraní her na tabletu nebo stolním počítači.

 

Procvičování, denní světlo a vyvážená strava jsou přitom pro naše oči právě tak důležité jako pro naše celkové zdraví. Ujistěte se, že během dne přijímáte dostatek tekutin. Nevyvážená strava (příliš mnoho kyselin a potraviny bez obsahu vitamínů a živin), kouření, léky a nedostatek cvičení našemu zraku škodí. Oběhové poruchy jsou dnes považovány za hlavní příčinu mnoha očních nemocí. Našemu zraku může uškodit i příliš mnoho přímého slunečního záření. Učiňte vhodná preventivní opatření a váš zrak se vám za to odmění.

Jak si mám dezinfikovat brýle a jak zamezím mlžení brýlí, když nosím roušku?

10 tipů pro zdravé oči

Jak můžete zabránit suchým očím a očnímu napětí.

Zdraví + prevence 18. 4. 2019

Tags:

Zelený zákal (glaukom) – vše, co potřebujete vědět o druhé nejčastější příčině slepoty

Zelený zákal je vážné onemocnění očí, které ovlivňuje nitrooční tlak.

Zdraví + prevence 14. 3. 2019

Tags:

Proč by dětské brýle měly zajišťovat tu nejlepší UV ochranu

Co by všichni rodiče měli vědět o ochraně dětských očí před škodlivým ultrafialovým zářením (UVR)?

Výhody a nevýhody UV záření

Proč je to důležité? Jaká jsou rizika?

Nateklé oči, kruhy pod očima, červené a pálící oči

Vše, co potřebujete vědět o možných příčinách a jak jim předcházet

Zdraví + prevence 19. 1. 2018

Tags:

Středně pokročilý až pokročilý šedý zákal

Vše, co potřebujete vědět o operacích, léčbě a preventivních opatřeních

Zdraví + prevence 21. 12. 2017

Tags:

Jak najít dobrého optika?

Poradíme vám, co je důležité – od prvního vyšetření zraku po přizpůsobení brýlových čoček

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti