Úplná UV ochrana v čirých brýlových čočkách.

Brýlové čočky ZEISS vybavené technologií UVProtect

Ultrafialové (UV) záření je vždy přítomné. Celý rok, každý den, v zimě i v létě, za slunného i zamračeného počasí, kdy expozice UV záření může na úrovni země dosáhnout 70 až 75 %. UV záření přijímané pokožkou má pro lidské tělo ve skutečnosti i několik prospěšných účinků, včetně tvorby vitaminu D. Také stimuluje produkci melaninu, který slouží jako ochrana před spálením, resp. opálením.

Pokud je však pokožka vystavena UV záření po delší dobu, může docházet k poškození, např. k předčasnému stárnutí kůže, tvorbě vrásek a ve vážných případech i k rakovině kůže.

Brýlové čočky slouží jako zdravotnický prostředek ke korekci zraku.

 
 
Pomocí UV fotoaparátu se můžeme podívat, co pouhé oko nevidí.
Fotografie pořízená normálním fotoaparátem.

Fotografie pořízená normálním fotoaparátem.

Fotografie pořízená UV fotoaparátem zobrazující poškození kůže v důsledku UV záření.

Fotografie pořízená UV fotoaparátem zobrazující poškození kůže v důsledku UV záření.

Neriskujte zdraví svých očí

Na ochranu pokožky se mažeme opalovacím krémem, ale když přijde na ochranu očí před škodlivými UV paprsky, nemáme moc možností. Často se zapomíná, že UV paprsky mají na zdraví očí z dlouhodobého hlediska také škodlivé účinky a že mohou způsobovat poškození oblasti okolo očí. UV záření o vlnové délce do 400 nm bohužel plně blokuje pouze 1 z 5 brýlových čoček. To znamená, že UV záření neblokují nebo jen částečně blokují 4 z 5 brýlových čoček. V důsledku toho pronikají UV paprsky čočkou a mohou poranit oko a okolní pokožku.

Tato nedostatečná ochrana může v průběhu času způsobovat různé formy očních onemocnění a urychlit stárnutí tkáně okolo očí. Níže uvádíme několik příkladů.

Fotokeratitida

Spálení rohovky kvůli nadměrnému vystavení UV záření.

Předčasné stárnutí kůže a změna DNA kůže

83996997

Předčasné stárnutí očních víček způsobuje tloustnutí kůže a vede k tvorbě výrazných vrásek. Celých 5 až 10 % případů rakoviny kůže se vyskytuje na očních víčcích.1

Šedý zákal

Zakalení oční čočky, často v důsledku nadměrného vystavení UV záření. Oční zákaly se projevují omezeným vnímáním kontrastu, přecitlivělostí a ztrátou ostrosti vidění. V konečné fázi mohou vést až ke slepotě. Napravit je lze pouze operativním zákrokem a výměnou čočky.2 Podle Světové zdravotnické organizace je přibližně 20 % očních zákalů způsobeno nebo zhoršeno UV zářením.3

Celých 48 %
celosvětové slepoty je
je způsobeno očními zákaly²

Technologie ZEISS UVProtect ve všech čirých brýlových čočkách ZEISS

UV ochrana se proti škodlivým UV paprskům doporučuje do vlnové délky až 400 nm. A právě proto společnost ZEISS od tohoto roku stanovuje nový standard péče o zrak zahrnutím plné UV ochrany do všech čirých plastových brýlových čoček.

Snímek UV fotoaparátu ukazuje význam tohoto kroku: čiré brýlové čočky ZEISS vybavené technologií ZEISS UVProtect na fotografii vypadají stejně tmavé jako sluneční brýle, protože zcela blokují UV paprsky.

Technologie UVProtect překračuje přijaté standardy a stanovuje novou úroveň ochrany před UV zářením, díky které brýlové čočky ZEISS blokují UV paprsky o vlnové délce až 400 nm. Nabízí tak stejnou UV ochranu jako prémiové sluneční brýle.

Slib společnosti ZEISS

Úplná ochrana proti
UV záření

Čočky blokují UV záření o vlnové délce až 400 nm.

Čočky blokují UV záření o vlnové délce až 400 nm.

Úplná UV ochrana očí a okolní pokožky.

Čiré, celodenní brýlové čočky nabízí stejnou UV ochranu jako prémiové sluneční brýle.

Čiré, celodenní brýlové čočky nabízí stejnou UV ochranu jako prémiové sluneční brýle.

Související články

Výhody a nevýhody UV záření Proč je to důležité? Jaká jsou rizika?
Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

*Nevztahuje se na Aphal, bifokální, trifokální a minerální čočky. Skladové čočky ZEISS s úplnou UV ochranou dostupné od 1. července 2018 (kromě ZEISS Combi NT).