Úspěšný vzestup The TCG UNITECH Group invests in ZEISS solutions to optimize die casting processes and strengthen its own competitiveness.

Za posledních několik let získala skupina TCG UNITECH, rakouský výrobce vysokotlakých odlitků a vstřikovacích forem, vedoucí postavení v daném odvětví. Aby se zajistilo, že výrobní proces bude i v budoucnu konkurenceschopný, bylo v sídle společnosti v rakouském Kirchdorfu rozhodnuto investovat do počítačového tomografu ZEISS.

Jaký má TCG UNITECH úspěch s řešeními ZEISS:
ZEISS METROTOM
ZEISS CALYPSO
Přínos:
  • Efektivnější korekce nástroje díky zkrácení doby měření o 75%
  • Optimalizace procesu tlakového lití
  • Včasná validace výsledků pro zákazníky – rychlejší schválení sériové výroby
     

TCG UNITECH používá ZEISS METROTOM pro zajištění kvality a stability procesu.

Výzva: optimalizace procesu tlakového lití

"Považujeme se za partnera automobilového průmyslu, rosteme díky našim komplexním produktům a důsledné podpoře inovací," říká technický ředitel Walter Mayer. Kromě vývoje a výroby čerpadel oleje a chladiva dodává skupina také širokou škálu plastových komponentů firmám, jako jsou Audi, BMW, Daimler, Bosch a VW. TCG se ovšem především zaměřuje na 320 různých hliníkových a hořčíkových vysokotlakých odlitků, jako jsou skříně řízení, nosiče vačkového hřídele, koncová víka a tenkostěnné díly interiéru. Rakouská firma je obrábí na vysoce přesných CNC řízených strojích, aby byly připraveny k montáži. Za účelem optimalizace celého procesu lití se zde od roku 2016 začal používat ZEISS METROTOM 1500. Byl to odvážný krok. "Kontrola odlitků pomocí počítačového tomografu je v naší branži stále spíše výjimkou než pravidlem," uvádí David Demmelmair, vedoucí řízení kvality ve skupině TCG UNITECH.

Rene Klaffenböck, vedoucí laboratoře a referent pro ekologii ve skupině TCG UNITECH, a David Demmelmair, vedoucí řízení kvality (zleva doprava), zdůrazňují jednu z největších výhod tomografu ZEISS METROTOM 1500: "Nyní velmi rychle a hlavně spolehlivě určíme, zda detekované poréznosti jsou vzduchové kapsy nebo smrštění."
Rene Klaffenböck, vedoucí laboratoře a referent pro ekologii ve skupině TCG UNITECH, a David Demmelmair, vedoucí řízení kvality (zleva doprava), zdůrazňují jednu z největších výhod tomografu ZEISS METROTOM 1500: "Nyní velmi rychle a hlavně spolehlivě určíme, zda detekované poréznosti jsou vzduchové kapsy nebo smrštění."
ZEISS METROTOM 1500 usnadňuje opravu výrobních vad u různých odlitků ve firmě TCG UNITECH.
ZEISS METROTOM 1500 usnadňuje opravu výrobních vad u různých odlitků ve firmě TCG UNITECH.

Řešení: Efektivní kontrola kvality pomocí CT systémů ZEISS

Od roku 2016 se v Kirchdorfu používá ZEISS METROTOM 1500 přímo u výrobní linky. "Počítačový tomograf je inovativní technologie," vysvětluje Rene Klaffenböck, vedoucí laboratoře a referent pro ekologii ve skupině TCG UNITECH. "Proto bylo a je velmi náročné vyvinout strategie měření, které zajistí, že naše CT výsledky budou srovnatelné s výsledky, které bychom získali s našimi dalšími měřicími systémy a metodami." Úkol, na jehož řešení pracoval se svými kolegy několik měsíců. Aby bylo například možné adekvátně posoudit viditelné vady v objemovém modelu, nechal Klaffenböck nejprve po vrstvách zbrousit nápadné oblasti na měřeném objektu a kontroloval je pomocí světelného mikroskopu. Získané výsledky a poznatky zaznamenává v mnoha složkách. "Díky tomu, že jsme tak brzy zavedli tuto novou technologii, získali jsme v našem odvětví dva až tři roky náskok," říká Klaffenböck.

"Namísto čtyř kontrol kvality stačí pouze jedno měření s tomografem ZEISS METROTOM"

Rene Klaffenböck, vedoucí laboratoře a referent pro ekologii ve skupině TCG UNITECH

The benefit: increased competitiveness

Co je podle Demmelmaira a Klaffenböcka velkou výhodou tohoto systému? "Nyní velmi rychle a hlavně spolehlivě určíme, zda detekované poréznosti jsou vzduchové kapsy nebo smrštění. Tyto informace umožňují našim slévačům správné seřízení strojů," uvádí Klaffenböck. Počáteční výsledky potvrdily, že jeho výpočty, předpovídající vyšší produktivitu, byly správné. A nejen to: s novými zakázkami se projevila další výhoda počítačové tomografie. "Pro nové díly nebo vzorkování získáváme nyní celkový detailní přehled a korekce nástrojů je díky softwaru ZEISS Reverse Engineering rychlá a efektivní," zdůrazňuje Demmelmair. Zákazníci navíc potvrdili první slibné výsledky z TCG. "Tento systém urychluje schválení sériové výroby," říká Demmelmair. "Počítačovou tomografii považuji za klíčový faktor pro to, aby TCG a její středoevropské výrobní lokality nadále nastavovaly vysokou laťku v tomto odvětví."

Vedení rakouské skupiny TCG UNITECH pro vysokotlaké lití a vstřikování se splnil sen mnoha manažerů: převálcovat konkurenci.
Vedení rakouské skupiny TCG UNITECH pro vysokotlaké lití a vstřikování se splnil sen mnoha manažerů: převálcovat konkurenci.
O firmě TCG UNITECH

Na konci roku 2017 označily rakouské noviny OÖNachrichten rozvoj skupiny TCG UNITECH "za jeden z nejpůsobivějších příběhů hospodářského úspěchu v uplynulých letech". Tento úspěch byl o to překvapivější, protože v důsledku ekonomické krize v roce 2009 byla společnost, která dnes patří k největším zaměstnavatelům v rakouském regionu Kremstal, na pokraji krachu. V současné době má skupina TCG UNITECH přes 1000 zaměstnanců a v roce 2017 vytvořila celkové tržby ve výši 220 milionů eur. Kromě vývoje a výroby čerpadel oleje a chladiva dodává společnost také širokou škálu plastových komponentů firmám, jako jsou Audi, BMW a VW. TCG se zaměřuje hlavně na výrobu zhruba 320 různých hliníkových a hořčíkových vysokotlakých odlitků, jako jsou skříně řízení připravené k montáži.