Když je důležitý každý detail Henschel zajišťuje kvalitu těžkých převodovek pomocí měřicí techniky ZEISS

Co odlišuje stroj, který se po intenzivním používání porouchá, od stroje, který funguje i po desetiletích? Jsou to drobné detaily, drobné odchylky od ideálního tvaru a nepřesné zpracování. Henschel proto zajišťuje dlouhou životnost svých převodovek pomocí nejpřesnější měřicí techniky. I velkorozměrové obrobky, jako jsou ozubená kola a skříně o váze několika tun, musí být na mikrometr přesné, aby zajistily co nejvyšší kvalitu.

Jaký má Henschel úspěch s řešeními ZEISS:
ZEISS GEAR PRO
Přínos:
  • Vyšší kvalita
  • Lepší výkon a spolehlivost dodávek

Henschel zajišťuje kvalitu těžkých převodovek pomocí měřicí techniky ZEISS

Výzva: mimořádná přesnost pro velmi těžké a dlouhé díly

Henschel vyrábí převodovky pro stroje na zpracování plastů, pro tramvaje a lokomotivy. Skříně převodovek, které firma ještě donedávna nakupovala externě, vyrábí už nějaký čas sama. Zajištění kvality ocelových skříní těžkých několik tun a dlouhých až čtyři metry vyžaduje velké, maximálně přesné měřicí zařízení. Bodo Kohlmeyer, manažer řízení kvality ve firmě Henschel, proto před několika měsíci investoval do nového stroje od firmy Carl Zeiss IMT.

Production and quality inspection of gears and gear housing at Henschel
Production and quality inspection of gears and gear housing at Henschel

Řešení: aktivní snímací hlava se snímačem dlouhým 850 milimetrů

"Pouze tři dodavatelé byli schopni dodat měřicí stroj odpovídající našim požadavkům,” popisuje Kohlmeyer. Rozhodující při volbě dodavatele Carl Zeiss bylo pro firmu Henschel to, že stroj ACCURA je vybaven aktivní snímací hlavou, která během měření samostatně koriguje vzdálenost k měřené součásti.

Od června 2010 pracuje Henschel s měřicím strojem ACCURA II. Ten je vybaven obzvláště dlouhým snímačem (850 mm) a schopen přesně měřit i vnitřní prostory velmi velkých součástí převodových skříní. Henschel používá tento měřicí stroj pro kontrolu vzdálenosti os, otvorů pro ložiska a rovnoběžnosti.

“Výrazně jsme zvýšili spolehlivost našich dodávek a nyní efektivně realizujeme naše vysoké požadavky na kvalitu,”

shrnuje Kohlmeyer.

Výhoda: maximální kontrola až do nejmenšího detailu

Kohlmeyer velmi dobře ví, že měřicí stroj je investice, která musí být dobře zdůvodněná. "Mnoho podniků šetří na měřicí technice a vypomáhá si místo toho manuálními protokoly a vizuální kontrolou. Výsledky jsou někdy hodně podivné,” říká Kohlmeyer. Problémy s nepřesnostmi dodavatelů skříní už patří v Henschelu minulosti. “Výrazně jsme zvýšili spolehlivost našich dodávek a nyní efektivně realizujeme naše vysoké požadavky na kvalitu,” shrnuje Kohlmeyer. Dlouhá životnost a mezinárodně uznávaná spolehlivost převodovek zajistí firmě Henschel i nadále zakázky náročných zákazníků z celého světa.

O firmě Henschel

Henschel Antriebstechnik GmbH je jednou z předních německých firem v oblasti pohonné techniky, kterou významně ovlivnil svými vynikajícími technickými novinkami. Henschel vyrábí velmi výkonná převodová ústrojí a jejich skříně pro strojírenství a výstavbu zařízení. Neustále zkoumá, vyvíjí a zavádí na trh specifická řešení pohonů a inovace technologie převodů.