Závod s časem Motoristické závody kladou speciální nároky na měřicí techniku

Motoristické závody kladou vysoké nároky na výrobce motorů – i pokud jde o měřicí techniku. Firma Pankl Racing Systems nahradila ve svém závodě v Brucku téměř všechna ruční měřidla měřicími stroji ZEISS, čímž se dosáhlo úspory až 80 procent měřicího času.

Jaký má Pankl úspěch s řešeními ZEISS:
ZEISS DuraMax
ZEISS CALYPSO
ZEISS VAST XXT
Přínos:
  • Zkrácení doby měření o 80 procent
  • Zvýšení kvality a srovnatelnosti výsledků měření
  • Odolný vůči mechanickým vibracím a výkyvům teplot

Dodavatel pro motorsport zkracuje dobu měření na výrobní lince díky měřicí technice ZEISS

Výzva: náročné požadavky, komplexní měření

"Lehčí, spolehlivější, kvalitnější," tak shrnuje Mario Pichler, vedoucí kvality v Pankl Engine Systems, neustále se zvyšující požadavky závodních týmů formule 1 na součásti motorů. Konstruktéři ve firmě Pankl mají proto za úkol navrhnout díly tak, aby byly co nejlehčí, ale zároveň odolávaly extrémnímu zatížení na závodní dráze: "Je to často velmi úzká hranice mezi lehkostí konstrukce a odolností," říká Pichler.
Mají-li se posunout technologické hranice, musí se také hodně měřit – i v průběhu výrobního procesu. Pro tato měření ve výrobě používala firma Pankl ještě před několika lety především ruční měřicí zařízení. "Zabralo to hodně času a bylo to značně závislé na jednotlivých pracovnících," vzpomíná Pichler.

Cílem Maria Pichlera bylo automatizovat měření ve výrobním procesu.
Cílem Maria Pichlera bylo automatizovat měření ve výrobním procesu.
"Všechna měření, která jsme v minulosti prováděli ručně, lze nyní realizovat na přístroji DuraMax, “říká Mario Pichler, vedoucí zajištění kvality v Pankl Engine Systems
"Všechna měření, která jsme v minulosti prováděli ručně, lze nyní realizovat na přístroji DuraMax, “říká Mario Pichler, vedoucí zajištění kvality v Pankl Engine Systems

The solution: new scanning probe

Hlavním cílem bylo urychlit měření ve výrobním procesu (in-proces měření) a zajistit jejich reprodukovatelnost, Pankl se tedy rozhodl vyzkoušet 3D souřadnicový měřicí stroj DuraMax firmy ZEISS. Kompaktní měřicí stroj je odolný vůči mechanickým vibracím a výkyvům teplot, takže je ideální pro použití ve výrobním prostředí. Měřicí technici již byli také seznámeni s měřicím softwarem ZEISS CALYPSO.
"ZEISS DuraMax byla pro nás varianta plug & play," říká Pichler. Měřicí technici převedli na stroj existující měřicí programy, byly změřeny první součásti a byl zahájen zkušební provoz. "A ani ne za dva týdny si už bez tohoto měřicího stroje neuměli práci představit. Bylo rozhodnuto, že si stroj necháme," uvádí Pichler.

"V období před pořízením stroje ZEISS DuraMax jsme potřebovali šest různých kalibrů a výškoměr s pěti různými upnutími, abychom se dostali všude."

Mario Pichler, vedoucí zajištění kvality v Pankl Engine Systems

Výhoda: Zkrácení měřicího času o 80 procent

Souřadnicový měřicí stroj ZEISS DuraMax umožňuje firmě Pankl snížit dobu měření až o 80 procent. Příklad: frézování kontur na ojnici. Podle zkušebního plánu je třeba změřit cca 80 charakteristik (znaků). Dříve před používáním stroje ZEISS DuraMax vyžadovala tato měření hodinu a dvacet minut. V současné době je součást upnuta na stroj ZEISS Duramax, který změří všechny požadované hodnoty za pouhých 15 minut. Přepočteno na četné procesní kroky a kontroly prvního vzorku přináší to firmě Pankl značné úspory vedlejších časů ve výrobě.
Zavedení stroje ZEISS Duramax mělo ještě další výhodu: může se na něm pracovat přímo ve výrobním prostředí. Pankl má díky tomu včas, již ve výrobní fázi spolehlivé informace o kvalitě vlastních produktů. Firma Pankl koupila již čtyři tyto měřicí stroje.

You can see two measurement technicians at a CMM at Pankl Racing Systems.
Souřadnicový měřicí stroj umožňuje firmě Pankl snížit dobu měření až o 80 procent. Foto: Mario Pichler a René Hautz
O firmě Pankl

Pankl Racing Systems AG se sídlem v Kapfenburgu v Rakousku se specializuje na lehké komponenty, které jsou odolné vůči extrémnímu mechanickému namáhání. Společnost má přibližně 1150 zaměstnanců po celém světě, kteří vyvíjejí, vyrábějí a distribuují motorové a pohonné systémy, podvozkové díly pro motoristický sport, luxusní automobily a vrtulníky. Pankl vyrobil své první ojnice pro motorsport již v roce 1985. Divize pro motorsport je v současné době vedoucím dodavatelem na trhu motorových a pohonných systémů.