Lanovky superlativů Kabiny pro 30 cestujících schopné vzdorovat větru o rychlosti 90 kilometrů za hodinu

S portálovým měřicím strojem ACCURA firmy Carl Zeiss chce jednička na světovém trhu dále zvyšovat přesnost svých lanovkových systémů a do firemní kultury zakotvit požadavek 100 procent kvality.

Jaký má Doppelmayr úspěch s řešeními ZEISS:
Přínos:
  • 4-5krát vyšší přesnost
  • Stoprocentní kvalita
  • Přehledná dokumentace výsledků
  • Automatizovaný proces měření po nastavení programu

Doppelmayr spoléhá na portálový měřicí stroj Carl Zeiss

Sedačkové lanovky pro osm osob, silné poryvy větru a provozní výšky stovky metrů nad zemí: Doppelmayr je denně konfrontován s extrémy lyžování. Platí to i pro gigantické komponenty, které se vyrábějí v rakouském Wolfurtu. Jen středový díl velkých hnacích lanových kladek, které vedou lano kolem horské stanice a stanice v údolí, váží téměř dvě tuny. Okolo něj se potom připojí ještě čtyři křídlové segmenty.

Při výrobě takových dílů záleží především na maximální přesnosti až v řádu setin milimetru. Samozřejmě že odchylka od ideálních rozměrů nemusí ještě představovat bezpečnostní riziko, ale i při neškodném selhání lanovky může provozovatel přijít o příjmy v miliónové výši. Přesnost středového dílu lanovnice znamená maximální odchylku 50 mikrometrů od ideálního tvaru. Při překročení tolerance se nedají připojovací desky pro křídlové segmenty dokonale zarovnat se středovým dílem.

Doppelmayr je specialista na lanovkové systémy. Klaus Meyer, vedoucí mechanické výroby, ve firemním předváděcím centru v rakouském Wolfurtu.
Doppelmayr je specialista na lanovkové systémy. Klaus Meyer, vedoucí mechanické výroby, ve firemním předváděcím centru v rakouském Wolfurtu.

Kromě toho musí být kuličkové ložisko ve středu umístěno naprosto soustředně, jinak způsobí tření postupné opotřebení součástky a možnou závadu lanové dráhy. Spolehlivé zajištění kvality představuje proto ve firmě Doppelmayr nejvyšší prioritu. Od srpna 2011 k němu přispívá portálový měřicí stroj Carl Zeiss typu ACCURA II. S rozměry 2000 x 3000 x 1500 milimetrů se jedná o jeden z největších portálových měřicích strojů, které Carl Zeiss dosud v Rakousku prodal.

Na přesnosti tu záleží: obrobené povrchy těchto dílů se nesmí odchýlit od ideálního tvaru o více než pět mikrometrů.
Na přesnosti tu záleží: obrobené povrchy těchto dílů se nesmí odchýlit od ideálního tvaru o více než pět mikrometrů.

Řešení: Měřicí stroj budoucnosti

Pro Carl Zeiss se Karl-Heinz Zündel, manažer firmy Doppelmayr ve Wolfurtu, rozhodl kvůli dobrému jménu a blízkosti rakouské pobočky, která přislíbila rychlou reakci v případě problémů: "Našim zákazníkům jsme k dispozici 24 hodin denně. Jako zákazníci požadujeme totéž," dodává Zündel. Důležité pro něho bylo také to, že měřicí vybavení se dá podle potřeby rozšířit doplňujícím softwarem nebo optickými senzory.

“Zvláštní požadavky zákazníků a potřeba dokumentovat zajištění kvality jsou stále důležitější!"

Karl-Heinz Zündel, ředitel podniku Doppelmayr ve Wolfurtu

Výhoda: Čtyřikrát až pětkrát vyšší přesnost

Již nyní měří Doppelmayr na stroji ACCURA 100 procent všech bezpečnostně relevantních komponent. Měřicí stroj naskenuje středový díl lanovnice v jednom úplném CNC průběhu. Porovná polohu každého otvoru s nominální geometrií, zkontroluje všechny rozměry čtyř obráběných ploch a změří soustružený válcový otvor uprostřed. Z toho software CALYPSO automaticky vytvoří protokol měření.

Další výhody: Pracnost měření se drasticky snížila a přesnost vzrostla o čtyř- až pětinásobek. Navíc dodá měřicí software CALYPSO na stisknutí tlačítka přehlednou dokumentaci výsledků.

"Když už jsem jednou vytvořil program měření obrobku, pracuje stroj samostatně a je jedno, jestli musím změřit jeden díl nebo 200," říká spokojeně Roland Schedler, kvalitář firmy Doppelmayr.

Doppelmayr klade velký důraz na spolehlivé zajištění kvality.
Doppelmayr klade velký důraz na spolehlivé zajištění kvality.
Ve výrobě a zajištění kvality je vyžadována maximální přesnost bez ohledu na velikost dílů.
Ve výrobě a zajištění kvality je vyžadována maximální přesnost bez ohledu na velikost dílů.

100 procent kvality

Avšak přesnost není to jediné, co je pro Karl-Heinze Zündela důležité: "Pomocí obzvláště přesného měřicího stroje bychom chtěli dosáhnout i toho, aby se našemu celému týmu vtisklo do povědomí, že ve všem, co děláme, musíme dodávat 100 procentní kvalitu."

Již dnes je měřicí stroj plně vytížený – a také už se uvažuje o tom, že bychom si brzy pořídili další systém. To si ovšem vyžádá větší měrovou laboratoř.

O firmě Doppelmayr

Skupina Doppelmayr s vedoucím postavením na světovém trhu lanovkových systémů má své kmenové závody v rakouském Wolfurtu a ve švýcarském Goldau. K jejím produktům patří trojlanová dráha, v jejíchž kabinkách se vznáší nad údolím až 30 cestujících. 2200 zaměstnanců podniku dosáhlo v roce 2011 ročního obratu kolem 618 miliónů eur.