PRODUKTY ZEISS PRO LÉKAŘE A OPTOMETRISTY

Povrchová úprava ZEISS DuraVision BlueProtect UV

ZEISS vrstva blokující modrofialové světlo.

DuraVision® BlueProtect UV je vrstva vyvinutá speciálně pro ty, co tráví mnoho času ve vnitřních prostorách a jsou vystaveni modrofialovému záření LED diod, obrazovek televizorů, počítačů či tabletů. ZEISS vrstvy proti modrému světlu blokují konkrétní vlnové délky světla a mohou pomoci ulevit od namožení očí vnímaného klienty, které je obvykle spojeno s vystavením modrému světlu.

 • Vyřešte zdravotní potíže klientů
 • Vynikající výkon
 • Snadná údržba

Jak se modrofialové světlo dotýká vašich klientů?

 • 90 %

  lidí, kteří denně tráví tři hodiny či více u počítače, trpí syndromem počítačového vidění.1

 • 4.8 billion

  lidí byli v dubnu 2020 aktivní uživatelé internetu, což tvoří 59 % světové populace.2

 • 73 %

  dospělých jedinců z USA někdy používá digitální zařízení, když se dívá na televizi – jedna obrazovka nestačí.3

Co je modré světlo a jak vrstvy proti modrému světlu pomáhají vašim klientům?

Přirozené světlo, tedy sluneční světlo, obsahuje mnoho typů barevného světla. Jedním ze stínů světla ve viditelném spektru je modré světlo. Tvoří přibližně jednu třetinu vysoce energetického viditelného světla (HEV). Vlnová délka modrého světla je 390 až 500 nm viditelného světelného spektra. Snadno proniká očima a prochází rohovkou a čočkou až do sítnice. Vhodným řešením tohoto problému jsou filtry modrého světla, např. vrstvy dioptrických brýlí proti modrému světlu. Nošením vhodných brýlových čoček s vrstvou proti modrému světlu lze omezit množství modrofialového světla vstupujícího do oka. Vědecké důkazy naznačily, že vystavení modrému světlu přináší výhody, nicméně byla zmíněna také možná související rizika (to se nazývá podvojnost modrého světla).

Co je to modrofialové světlo?

Co je to teorie podvojnosti?

+ Pozitivní stránka modrého světla (HEV): Vystavení během dne pomáhá tělu udržet si zdravý denní rytmus. Denní rytmus značí přirozený tělesný cyklus spánku a bdění.

- Negativní stránka modrého světla (HEV): Možné poškození buněk sítnice.

Modrofialové světlo

Podrobnější pohled na pozitivní a negativní stránky modrého světla.

Za potenciálně škodlivou část HEV spektra je považován rozsah od 390 do 440 nm světelného spektra. Je všude, přestože se jeho intenzita výrazně liší. Zatímco typický LCD počítačový monitor produkuje jas o 250 cd/m2, čistá modrá obloha je v poledne 32krát jasnější. Přímé sluneční záření může být tisíckrát jasnější.

Fakta o modrém světle
Graf zobrazující vlnovou délku modrého světla v poměru k relativní spektrální závislosti (pozitivní účinky modrého světla).

Pozitivní stránka modrého světla

 • Modré světlo o vlnové délce okolo 460 nm ovlivňuje tvorbu melatoninu, který řídí naše vnitřní „hodiny“ (denní rytmus těla).
 • Modré světlo (vyzařované během dne) blokuje tvorbu melatoninu.
 • Větší množství modrého světla omezuje tvorbu melatoninu.  

Výsledek: lepší nálada a ostražitost

 • Méně modrého světla zvyšuje produkci melatoninu.

Výsledek: ospalost (není ideální v průběhu dne).

     Grafika ilustrující dopad modrého světla na naše buňky (negativní účinky modrého světla).

     Negativní stránka modrého světla

     Nadměrné vystavení modrému světlu může být škodlivé.
     • Z některých výzkumů vyplývá, že modrofialové světlo může vést k poškození až smrti buněk sítnice.
      • Tyto buňky může poškodit absorpce světelné energie („zahřívání“).
      • Možné poškození sítnice může způsobit toxické reakce.
      • Vážným následkem může být makulární degenerace.
     • Tohle fotoindukované riziko poškození buněk se nazývá riziko modrého světla.
     Velké množství modrého světla vyzařují chytré telefony. Několik lidí se dívá do chytrých telefonů.

     Měla by klienty znepokojovat časté vystavení se světelným zdrojům s vysokým podílem modrého světla ve vnitřních prostorách?

     Klienti jsou v dnešní době vystavováni modrému světlu více než kdy dříve, a to v důsledku moderních světelných zdrojů. Chytré telefony, LED žárovky, televize, počítačové monitory, e-čtečky a tablety vyzařují velké množství modrého světla. Vyzařování velkého množství modrého světla je jednou z příčin únavy očí.

     Filtr modrého světla jako řešení od společnosti ZEISS.

     Povrchy čočky blokující modré světlo a další: ZEISS řešení na blokování modrofialového světla.

     ZEISS nabízí komplexní portfolio blokace modrofialového světla, které splňuje odlišné požadavky spotřebitelů v rámci jejich aktivit uvnitř i venku. Naše řada produktů filtruje různá množství modrofialového světla v závislosti na aktivitě.

     • DuraVision®  BlueProtect  společnosti ZEISS je  vrstva brýlových čoček  blokující modré světlo,  která  částečně  blokuje  modrofialové  světlo a je ideální pro aktivity ve vnitřních prostorách.
     • Skylet® a   PhotoFusion X společnosti ZEISS  jsou barevné a samozabarvovací brýlové čočky, jež blokují nejrůznější intenzity modro-fialového světla  a také nabízí  úplnou UV ochranu.
     • BlueGuard® společnosti ZEISS: Nejnovější technologie blokování modrého světla, kdy jsou vlastnosti blokující modré světlo začleněny do struktury brýlové čočky.
     DuraVision® BlueProtect společnosti ZEISS

     DuraVision® BlueProtect společnosti ZEISS

     DuraVision® BlueProtect společnosti ZEISS je jedinečná a vysoce výkonná vrstva blokující modré světlo, která klientům nabízí následující výhody:

     • Vyšší odrazivost v modrofialovém spektru světla.
     • Selektivní zeslabení modrofialového světla procházejícího čočkou.
     • Omezené množství modrofialového světla vstupujícího do oka.

     Vrstva DuraVision® BlueProtect obsahuje modrý filtr redukující modré světlo v rozsahu od 390 to 440 nm. Stále propouští „zdravé“ modré světlo, jež potřebujeme pro naše tělo, takže přináší vyšší zrakový komfort.

     Kromě blokace modrofialového světla ZEISS DuraVision  BlueProtect přichází s prémiovými vlastnostmi povrchových úprav ZEISS, včetně:

     • Vynikající tvrzená vrstva.
     • Brýlové čočky, které se snadno čistí a poskytují lepší zrak.
     • DuraVision Platinum UV na zadní straně brýlové čočky.

     Vždy k dostání jako čiré brýlové čočky ZEISS s vrstvou DuraVision BlueProtect

     • Technologie UVProtect

      Vyšší úroveň ochrany před UV zářením, díky které brýlové čočky ZEISS blokují UV paprsky o vlnové délce až 400 nm. Nabízí stejnou UV ochranu jako prémiové sluneční brýle.

     Antireflexní vrstva vs. vrstva blokující modré světlo. Jaký je rozdíl?

     Na povrch brýlových čoček je aplikována jak antireflexní vrstva, tak vrstva blokující modré světlo. Tyto čočky navíc minimalizují oslnění. Vrstva blokující modré světlo však nabízí dodatečnou ochranu před modrým světlem. Antireflexní skla modré světlo neblokují.

     Kontaktujte nás

     Staňte se partnerem společnosti ZEISS

     Formulář se načítá…

     Informace zadané v kontaktním formuláři použije společnost Carl Zeiss Vision International GmbH k zodpovězení vaší žádosti přes e-mail nebo telefon. Klikněte zdea přečtěte si naše prohlášení o ochraně osobních údajů.

     Naplánování schůzky

     Formulář se načítá…

     Informace zadané v kontaktním formuláři použije společnost Carl Zeiss Vision International GmbH k zodpovězení vaší žádosti přes e-mail nebo telefon. Klikněte zdea přečtěte si naše prohlášení o ochraně osobních údajů.

     • 1

      Podle Národního institutu pro bezpečnost práce USA https://www.downtowneyes.com/blog/eye-care/preventing-computer-vision-syndrome/

     • 2

      https://datareportal.com/reports/digital-2021-july-global-statshot

     • 3

      Podle Nielsenovy nejnovější zprávy Total Audience Report, https://www.statista.com/chart/16738/second-screen-usage-while-watching-tv/