Progresivní brýlové čočky s rozdílem

Existují ideální progresivní brýle pro každou příležitost: pro vaši práci, pro váš oblíbený koníček či sport?

Progresivní brýle jsou optickými superstars: nabízí vidění na blízko, na dálku a čisté vidění ve střední oblasti v podobě jediné brýlové čočky - to vše bez jakéhokoli znatelného přechodu. Mnozí uživatelé brýlí si nejsou vědomi, jak přesně lze progresivní brýle uzpůsobit jejich specifickým potřebám. Sestavili jsme několik speciálních řešení progresivní brýlové čočky, jež se pro společnost ZEISS a vašeho ZEISS optika staly téměř standardem. Možná, že mezi nimi naleznete své vlastní osobní vizuální řešení. Dobrá zpráva: vyřešit lze všechno. Neobávejte se: zeptejte se svého optika.

Jeden čtenář se na LEPŠÍ VIDĚNÍ obrátil s dotazem, zdali lze v případě progresivních brýlí pohled střídavě zaměřovat mezi individuálními oblastmi vidění. Tento konkrétní uživatel brýlí provádí mnoho výškových prací a vyžaduje tak optimální vidění jak na blízko skrze horní část brýlové čočky, tak dobré vidění na středně velkou vzdálenost skrze dolní část brýlové čočky.

Výroba tohoto druhu progresivních brýlí je obzvlášť výzvou, neboť design brýlové čočky je obvykle přesným opakem požadavku tohoto uživatele brýlí. Nicméně změna oblastí vidění brýlové čočky je možná! Tato práce je náročná zejména pro optika: všechny měřicí údaje, centrování a propočet cylindrické osy zaslané výrobnímu oddělení společnosti ZEISS musí být přesné. S využitím těchto informací lze vyrobit speciální progresivní brýle pomocí technologie freeform.

Progresivní brýle pro řízení

Progresivní brýle pro řízení

Je zde další zajímavý případ: uživatel progresivních brýlí, který tráví mnoho času za volantem, přišel na to, že progresivní brýle jednoduše nefungují správně. Nehledě na několik korekcí byl se svým viděním při řízení neustále nespokojený. Optik společnosti ZEISS chtěl vědět proč a rozhodl se jít se zákazníkem na projížďku. Příčina problému byla ihned nabíledni. Tento uživatel progresivních brýlí sklopil své sedadlo tak daleko dozadu, že seděl téměř vleže – aby viděl do dálky, musel se s „běžným“ designem progresivní brýlové čočky dívat skrze oblast vidění na blízko či na střední oblast. Skrze vzdálenostní rozsah brýlových čoček se byl schopen dívat pouze nakloněním hlavy do velmi nepohodlné polohy. Optik byl schopen optimalizovat tyto progresivní brýle pacienta tak, aby je uzpůsobil jeho poloze vsedě při řízení, a zajistit tak pacientovi pohodlné vidění.

Řidiči nákladních automobilů, kteří nosí progresivní brýle, tráví celý svůj pracovní den na cestách a skrze své brýle se dívají jinak než řidiči aut. Řidiči nákladních automobilů naklánějí hlavu při pohledu na silnici mírně dopředu kvůli vyvýšené poloze vsedě, tj. dívají se skrze oblast progresivní brýlové čočky, kde se obvykle nachází střední oblast. Je tedy obzvláště užitečné design brýlové čočky náležitě optimalizovat.

Věděli jste, že existují ZEISS brýlové čočky, jež byly speciálně optimalizovány pro řízení? Brýlové čočky DriveSafe můžete nosit po celý den. Mají jedinečný design a speciální povrchovou úpravu, která při řízení prokazuje své silné stránky: o čočkách DriveSafe se můžete dozvědět více zde.

Progresivní brýle na pracovišti

Progresivní brýle na pracovišti

Progresivní brýle pro piloty představují další mimořádnou výzvu, neboť piloti sledují nejen přístroje na palubní desce, jak je tomu při řízení auta. V závislosti na typu letadla se musí dívat i na přístroje nad sebou. V ideálním případě by byli vybaveni druhou oblastí na blízko / střední oblastí v horní části brýlové čočky.

Řada pracovišť klade ojedinělé požadavky na vidění svých pracovníků a progresivní brýle na tyto výzvy musí reagovat. Spisovatelé či grafici pro pohodlné vidění potřebují odlišný design oblasti na blízko než učitelé, kteří svůj pohled ve třídě často střídavě zaměřují mezi oblast na blízko a zejména střední vzdálenost, nebo policisté, jež pro svou každodenní práci potřebují dobré vidění v rozsahu do dálky, jakož i čistou oblast na střední vzdálenost.

Jste-li však zubař či klenotník, vše je o jemných detailech. Zde může být pro vaše brýle nápomocný zvětšovací nástavec.

Mnozí vyžadují zlepšené vidění pro pohled na věci spíše zblízka v detailu než na dálku. Je však pro ně nepohodlné neustále nasazovat a sundávat brýle na čtení. Pro tyto uživatele jsou ideálním řešením progresivní brýle s mohutností pro vidění pouze na blízko a na střední vzdálenost, nikoli však na dálku.

Progresivní brýle pro sport

Progresivní brýle pro sport

Existují i speciální progresivní brýle pro soutěžní sporty. Optici specializovaní na brýle pro sport mohou v samostatné refrakční místnosti nastolit podmínky, s nimiž jsou uživatelé konfrontováni v rámci daného sportu, změřit konkrétní vzdálenosti pacientova vidění, a zahrnout tak požadované oblasti vidění. Například: závodní cyklista se naklání dopředu a dívá se skrze progresivní brýlovou čočku zcela jinak než běžec na dlouhé vzdálenosti, střelec, lovec či golfista.  

Progresivní brýle dnes

Vidění téměř všech uživatelů progresivních brýlí se změnilo, neboť používají digitální přístroje, zejména chytré telefony. Různé formy médií na váš zrak kladou odlišné nároky: čtecí vzdálenost je jiná, když používáte chytrý telefon, než když čtete tištěný dokument nebo noviny. Všechny progresivní brýlové čočky společnosti ZEISS tyto odlišné vzdálenosti díky technologii Digital Inside®uzpůsobují.

Návyky, jež jste již nošením progresivních brýlí získali, nehrají žádnou roli. Sklápění očí, abyste při pohledu skrze oblast vidění na blízko měli v případě svých progresivních brýlí čisté vidění, je pevně zabudováno ve vašem mozku. To je důvod, proč mohou nové obruby znamenat nepříjemnou změnu. Díky technologiím Adaptation Control® a FrameFit®+ společnosti ZEISS však v případě nových obrub nemusíte své vizuální návyky nijak měnit. Nicméně: ujistěte se, že jste si zvolili obruby, jež jsou pro vaše progresivní brýlové čočky dostatečně velké, chcete-li mít pohodlné vidění.

Jaké klíčové body byste při nákupu progresivních brýlí měli mít na paměti?

Jaké klíčové body byste při nákupu progresivních brýlí měli mít na paměti?
  • Je velmi důležité, abyste se svým optikem při nákupu progresivních brýlí prodiskutovali svou zdravotní historii. Čím lépe je váš optik obeznámen s tím, jaké vizuální podmínky jsou pro váš každodenní život důležité či specifické, tím lépe vám může poradit a nakonfigurovat vaše progresivní brýle.
  • Konzultace s vaším optikem je důležitá, neboť možné je vše, nikoli však u všech brýlí. Je zapotřebí, abyste jako uživatelé věděli, co vám konkrétní typ brýlové čočky či design brýlové čočky přinese. Možná, že žijete s kompromisním řešením nebo chcete další brýle pro konkrétní situace, např. brýle k počítači nebo brýle pro sport.
  • Váš optik získal vaši historii a zkontroloval váš zrak. Mnozí si myslí, že od tohoto okamžiku půjde vše hladce. Je to však dokonalé centrování, jež vaše progresivní brýle přemění v opravdové mistrovské dílo – tj. znalost toho, jak přesně vaše brýlové čočky padnou do brýlových obrub a ve kterém místě se skrze ně budete dívat. Nenechávejte nic náhodě! Kvůli nevhodnému centrování se váš vizuální výkon může zhoršit až o 40 %.
  • Po koupi: jakmile jste začali své nové progresivní brýle nosit, může trvat několik dní, než si na ně zvyknete. Máte-li se svými novými brýlemi obtíže dlouhodobějšího rázu, obraťte se na svého optika a popište mu své problémy. Bude schopen vám pomoci
Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Progresivní brýlové čočky – malá mistrovská díla Brýle opatřené progresivními brýlovými čočkami nabízí ideální zrakové řešení pro ty, kteří potřebují vidět ostře na několik vzdáleností.
Minerální čočky pro uživatele progresivních čoček: čočky pro příznivce skla Další vývoj portfolia progresivních skleněných čoček ZEISS – proč je potřebné je mít

Související produkty