Dělají žluté čočky lidi šťastnějšími?

Lepší vidění díky barevným čočkám

Barevné čočky jistě vnesou barvy do vašeho života. Jaký je však užitek z barevných čoček? Jaké barvy jsou nejužitečnější a jaké barvy se řídí podle posledních módních trendů? Tento článek vám předvede, nakolik je zábavné procházet bohatstvím barev, které jsou nyní v nabídce v kombinaci s čočkami, a jak vybrat nejlepší barvu pro každé světlo a vaše oči.

Každá barevná čočka má efekt filtru – na zabarvení nezáleží. Většina lidí má subjektivní dojem, že například žluté čočky jim zlepšují náladu, protože zjasňují vzhled věcí. Avšak z čistě objektivního hlediska tyto čočky nezjasňují vůbec nic. Barevné čočky skutečně snižují celkovou intenzitu světla bez ohledu na to, jaký odstín mají. Žluté čočky opravdu filtrují větší část modrého spektra, což vytváří dojem zlepšeného kontrastního vidění. Aby se však takového účinku dosáhlo, musí být odpovídající světelné podmínky. To znamená, že tento účinek se nebude projevovat v přítmí nebo ve tmě. Golfisté, sportovní nadšenci a střelci na terče často nosí žluté čočky, takže mohou vidět kontrasty v cílovém prostoru jasněji v dešti nebo v mlze.

Motocyklisté nebo cyklisté by neměli nosit nadměrně tmavé čočky (kategorie 4). Jejich používání snižuje prostupnost světla o tři až 8 procent, což by mohlo mít za následek pozdní nebo nepřiměřené rozeznávání brzdových světel nebo červeného světla na semaforu.

Kromě jednobarevného provedení je možné vytvořit i postupně zabarvené čočky. Úroveň omezování propustnosti světla těchto čoček postupně klesá shora dolů. Sluneční brýle s postupným tónováním jsou obzvláště vhodné pro použití v takových situacích, kde se světelné podmínky mění odshora dolů. Proto je mnozí motoristé rádi nosí při řízení. Když řidič kontroluje prvky na palubní desce nebo přístrojovém panelu, čočky jsou jen minimálně zabarvené, zatímco při sledování silnice se řidič chrání před oslepujícím světlem tmavším zabarvením vrchní zóny čočky.

Výzkumy ukazují, že ne všichni lidé přijímají všechny barvy stejně. Proto je při vybírání barvy čoček důležité, aby vám tónování poskytovalo pohodlí, když si takové brýle nasadíte. Váš optometrista má vzorky barev k dispozici a vy byste je měli vyzkoušet před tím, než si vaši oblíbenou barvu vyberete.

Polarizační čočky jsou praktické pro milovníky vodních sportů, jakož i pro řidiče, kteří chtějí vidět kontrasty jasněji a minimalizovali prudké, oslepující světlo.

Naše doporučení pro ty, kteří mají rádi unikátní výrobky: čočky s Fashion-Colours vyvinuté ve společnosti Carl Zeiss: nabízejí celé barevné spektrum od barev Karibského moře přes modrou barvu oblohy po intenzivní neon – od oranžové k hnědé a od přirozené k maskované – všechno pro perfektní vzhled.

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Rychle tmavé. Rychle čiré: moderní samozabarvovací brýlové čočky Ať si užíváte venkovního sluníčka nebo jste vevnitř, díky fotochromatickým brýlovým čočkám ZEISS PhotoFusion si můžete užívat skvělý zrak 24 hodin denně
Nebuďte oslepováni Sluneční brýle jsou módní doplňky, avšak důležitější je, že poskytují očím životně důležitou ochranu proti UV záření
Samozabarvovací brýlové čočky: komfortní a pohodlné vidění pro každého LEPŠÍ VIDĚNÍ požádalo Volkera Gahra, hlavního produktového manažera, zodpovídajícího ve společnosti ZEISS za ZEISS PhotoFusion, aby popsal klíčové charakteristiky moderních fotochromatických brýlových čoček
Prevence proti vráskám Nezapomínejte na vaše sluneční brýle!

Související produkty