Výhody a nevýhody UV záření

Proč je to důležité? Jaká jsou rizika?

Intenzivní UV záření může poškodit pokožku i oči. Přesto se naše tělo bez UV záření jednoduše neobejde, prospívá nám totiž hned v několika ohledech. LEPŠÍ VIDĚNÍ vysvětluje: Jaké jsou typy UV záření? Jaké jsou pozitivní a negativní aspekty UV záření? Jak nám prospívá? Jak nám může ublížit?

Výhody UV záření

Léto znamená zábavu na slunci. Pro mnohé je nejlepší období roku. Lidé vyráží ven za skvělým počasím a tráví čas na procházkách, v parcích a na koupalištích. Když přijde řeč na UV záření, mnoho lidí často zmiňuje jeho škodlivé účinky – UV záření nám však prospívá hned v několika ohledech. UV záření má u lidí, rostlin a zvířat vliv na řadu metabolických procesů. Díky digitálnímu způsobu života bohužel trávíme více času uvnitř a s denním světlem se setkáváme omezeně. Abychom se cítili dobře a byli zdraví, je důležité trávit čas venku, ať na vycházce nebo jinými venkovními aktivitami. Přitom je ale potřeba se před sluncem dostatečně chránit – to platí stejnou měrou pro naši pokožku i pro naše oči. Pro zajištění plné ochrany doporučujeme nosit buď kvalitní sluneční brýle, nebo čiré brýle s integrovaným UV filtrem do vlnové délky 400 nm1. Důvodem je škodlivost UV záření pro naše oči, která má několik podob – existují ale skvělé způsoby, jak se chránit.

Od tmavých ke tmavším – chytré sluneční čočky, které se automaticky přizpůsobují měnícím světelným podmínkám.
Jaká je Vaše oblíbená barva a styl?


Nevýhody UV záření

S nadměrným trávením času na slunci se pojít intenzivní ozáření – to může poškozovat pokožku i oči, pokud je před sluncem neochráníte a nenosíte dobré sluneční brýle s UV ochranou. Chronické poškození oka způsobené UV zářením nelze léčit. Ale jaké jsou přesně negativní účinky UV záření na naše oči a pokožku?

Poškození oka způsobené UV zářením

Když se řekne ochrana před sluncem, jako první nás napadne ochrana kůže. Ale na UV záření jsou citlivé také naše oči – nejen když svítí slunce, ale také ve stínu. Nejen v poledne, ale celý den, každý den. UV záření může na zemi i v zamračený den dosahovat 70 až 75 procent, a to díky odrazům a rozptylům2. Například voda odráží až 20 procent UV záření, čerstvý sníh přibližně 88 procent, písek až 25 procent a betonové cesty okolo 12 procent3.

Čím dříve s UV ochranou začnete, tím lépe – na druhou stranu ale není nikdy pozdě začít.

Na UV paprsky jsou obzvláště citlivé dětské oči. Okolo 20. roku života jsme vystaveni přibližně polovině množství UV záření, jakému jsme vystaveni do 60 let. Jinými slovy ve 20 letech jsme absorbovali přibližně stejné množství UV záření, jaké absorbujeme mezi 20 a 60 lety4.

V případě nedostatečné ochrany může dojít k poškození očních víček a pokožky okolo očí nebo výskytu dalších onemocnění, např. onemocnění postihujících rohovku. Zde patří zánět spojivek (konjuktivitida) a zánět rohovky (keratitida). S těmito onemocněními se pojí poškození rohovky způsobené silným UV zářením, které se vyskytuje na horách. Při trvalém vystavením intenzivnímu světlu nám hrozí kalení oční čočky, které může vést k předčasnému výskytu šedého zákalu. UV záření je také jednou z příčin vzniku nádorů očních víček.

Na účinnou ochranu jak očí, tak okolní pokožky před UV zářením doporučujeme nosit sluneční brýle nebo běžné brýlové čočky s plnou UV ochranou do vlnové délky až 400 nm. Takto budete chránění bez ohledu na počasí – i v zamračených dnech.


Tip pro nositele kontaktních čoček:
i když se prodávají kontaktní čočky s UV ochranou, nechrání citlivá oční víčka, zejména jejich okraje. Proto doporučujeme investici do kvalitních slunečních brýlí, které jsou schopné blokovat dopadající světlo.

Škodlivé účinky UV záření na pokožku

UV záření může škodit také naší pokožce. Víme, že nadměrné opalování je příčinou vyššího výskytu rakoviny kůže. Hlavní příčinou rakoviny kůže je tedy vystavení se UV záření. Zarážející je, že když hovoříme o ochraně před sluncem, na oči se vzpomeneme jen málokdy. Bylo zjištěno, že 5–10 procent veškerého výskytu rakoviny kůže se týká očí5. Na ochranu této citlivé oblasti před UV zářením doporučujeme nosit sluneční brýle nebo běžné brýle s úplnou UV ochranou do vlnové délky 400 nm. Nošením brýlí chráníte oblast očí také před předčasným stárnutí kůže, které je primárně způsobeno UV zářením. Mezi běžné dlouhodobé účinky nadměrného slunění patří rozšířené póry a krevní cévy, poškození pojivové tkáně, pupínky a suchá pokožka. Kromě spálení a zarudnutí může UV záření způsobovat řadu symptomů, kterým se hromadně často říká „sluneční alergie“. V lékařství však alergie na slunce ani světlo neexistuje. Lidé obvykle hovoří o konkrétních symptomech, nikoli o skutečné alergii. Onemocnění, jež lidé často nazývají sluneční alergií, jsou obvykle způsobena slunečním svitem, konkrétně jeho UV složkou. Velmi rozšířeným onemocněním způsobeným UV zářením je např. polymorfní světelná erupce známá také jako solární ekzém. Příznaky se obvykle objeví, když pokožku vystavíme velkému množství slunečního svitu, např. na první dlouhé jarní procházce. Na postižených místech se objeví extrémně svědivé zarudnutí, puchýře nebo bulky. Vážnost příznaků se může výrazně lišit podle pokožky postižené osoby. Reakci, která vypadá jako alergie, může ve spojitosti s UV zářením vyvolat také požívání určitých léčiv. V lékařské terminologii je tohle onemocnění známé jako fotodermatitida.

Při poškození kůže UV zářením se často objevuje také acne aestivalis. Na pokožce se najednou objeví svědivé červené skvrny, fleky, puchýře a bulky. Termín „akné“ je ve skutečnosti zavádějící, protože se nejedná o učebnicový případ akné – podobné jsou jen příznaky. Tato reakce je ve skutečnosti unikátní formou slunečního ekzému. Acne aestivalis způsobuje nejenom intenzivní UVA záření, ale především alergická reakce na opalovací krém či olej. Zatímco přesná příčina není známa, víme, že účinek UV záření na mastný sluneční krém či olej může způsobovat zánět mazových žláz pokožky. Tato reakce vede k výskytu výše uvedených příznaků.

Tip: V některých případech je možné acne aestivalis předejít používáním speciálního opalovacího krému či oleje (k dostání u specializovaných prodejců), který při pravidelné aplikaci uklidňuje citlivou pokožku.

Když si užíváte sluníčka na pláži, své oči chraňte kvalitními slunečními brýlemi s UV filtrem do vlnové délky 400 nm a pravidelně se mažte opalovacím krémem či olejem, abyste předešli poškození způsobenému slunečním zářením. Samozabarvovací brýlové čočky ZEISS PhotoFusion obsahují kompletní UV ochranu do vlnové délky 400 nm.

ZEISS on-line oční test Jak dobře vidíte kontrast a barvu? Zkontrolujte si svůj zrak snadno a rychle právě zde!

Co je přesně UV záření? Odkud pochází?

Největším zdrojem UV záření je slunce. Lidé jej obvykle nazývají UV světlo. Z pohledu fyziky to však není správně. Nejedná se o světlo samo o sobě, ale o záření. I když světlo i záření tvoří elektromagnetické vlny a jsou součástí tzv. elektromagnetického spektra, kde se střetávají vlnové délky různých druhů, existuje mezi nimi rozdíl: světlo je něco, co jsme schopni vnímat. „Záření“ je neviditelná součást spektra vlnové délky, která zahrnuje infračervené, rentgenové, mikrovlnné a UV paprsky.

Light_Spectrum_short_1_CMYK

Různé typy UV záření

Existují různé typy UV paprsků a každý z nich má jiný vliv na lidské tělo. Rozlišujeme mezi UV-A, UV-B a UV-C zářením.

Různé typy UV záření

UV-C záření

Tohle záření o vlnové délce 100 až 280 nm sotva prochází naší pokožkou a rohovkou. Velké množství tohoto záření ale i tak může způsobovat zarudnutí kůže a bolestivé záněty očí. UVC záření také ničí buňky, a proto je používáno jako umělý desinfekční prostředek. I když UV-C záření může způsobovat poškození, není zapotřebí žádných zvláštních preventivních opatření, protože je zcela absorbováno ozonovou vrstvou – i v oblastech, kde je ozonová vrstva poškozená.

UV-A záření / UV-B záření

UV-A záření (315 až 400 nm) a UV-B záření (280 až 315 nm) mají na tělo podobný účinek. Mohou vyvolat akutní střední až dlouhodobé poškození:

Akutní poškození:
UV-A a UV-B paprsky opalují kůži, pokud si je užíváme střídmě, nicméně vysoké množství může způsobit zarudnutí, vyrážky, alergie nebo spálení, např. očních víček. UV-B záření může způsobovat akutní fotokeratitidu (neboli UV keratitidu), což je typ poškození rohovky.

Střednědobé poškození:
UV záření může způsobit zánět spojivek.

Dlouhodobé poškození:
UVA záření může urychlit stárnutí kůže a omezit naši schopnost vidět. Zvyšuje riziko předčasného výskytu věkem podmíněné makulární degenerace (AMD). Předpokládá se, že UVA záření také způsobuje rakovinu víček, způsobuje nebezpečné změny rohovky a dokonce může vést k šedému zákalu. Celých 48 procent případů výskytu slepoty ve světě je způsobeno šedým zákalem – a přibližně 20 procent těchto šedých zákalů je způsobeno nebo zhoršeno UV zářením. Ukazuje se, že UVA a UVB záření mohou z části způsobovat nádory kůže. Mezi typické příznaky nadměrného vystavení UV záření patří růst tkáně na spojivce a na okraji rohovky (např. Pterygium conjunctivae) a Pinguecula.

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Jak si mám dezinfikovat brýle a jak zamezím mlžení brýlí, když nosím roušku?
Ne všechny sluneční brýle jsou stejné Lepší vidění vysvětluje, co byste měli vědět o UV ochraně, tónování, zrcadlových a polarizovaných čočkách a dalším, abyste si vybrali ty pravé sluneční brýle pro své konkrétní potřeby.
Proč by dětské brýle měly zajišťovat tu nejlepší UV ochranu Co by všichni rodiče měli vědět o ochraně dětských očí před škodlivým ultrafialovým zářením (UVR)?
Rychle tmavé. Rychle čiré: moderní samozabarvovací brýlové čočky Ať si užíváte venkovního sluníčka nebo jste vevnitř, díky fotochromatickým brýlovým čočkám ZEISS PhotoFusion si můžete užívat skvělý zrak 24 hodin denně

Související produkty