- Pomozte mi vybrat
- Pomozte mi vybrat
- Vše o brýlích na dálku a na čtení
- Progresivní čočky
- Sluneční brýle
- Čočky pro práci v úřadě a s počítačem
- Vše o sportovních brýlích
- Brýle pro děti: Děti u očního lékaře
- Vše o povrchových úpravách brýlových čoček
- Vše o kontaktních čočkách
- Vše o čištění brýlových čoček
- U očního optika
- Home
- Lepší Vidění
- Zdraví + prevence
- Poškozuje čtení při slabém světle vaše oči?
Poškozuje čtení při slabém světle vaše oči?
Je to rozšířená smyšlenka, kterou slyšel téměř každý: čtení při slabém světle poškozuje vaše oči. Nejnovější výzkumy však ukazují, že to není vůbec pravda.
Zima je pravděpodobně nejlepší dobou pro čtení dobré knihy, a to obzvláště při svitu svíčky nebo teplém světle lampičky na nočním stolku. Děti se dokonce rády schovávají pod přikrývky s kapesní svítilnou. Avšak potěšení ponořit se do knihy je často omezováno strachem, že takové čtení by mohlo poškodit vaše oči. Téměř každý to někdy slyšel: „Rozsviť, nebo si zkazíš oči!“ Avšak není třeba se obávat – čtení za šera vaše oči nepoškodí. Jestliže však potřebujete brýle na čtení, měli byste je používat.
O této záležitosti se vědci dohadují dodnes: čtení při slabém světle poškozuje vaše oči. Avšak není žádný důvod k obavám. Vůbec neexistuje žádný důkaz, který by svědčil o tom, že čtení při slabém světle poškozuje vaše oči. Jedna věc je však jistá: čtení při slabém světle vyžaduje větší namáhání očí, aby mohly vykonávat svou funkci. Tím je čtení namáhavější a oči se unaví rychleji, výsledkem čehož může být zarudnutí očí a bolest hlavy. Přesto oči jako takové, tímto způsobem čtení netrpí, jak tvrdí studie amerických vědců publikovaná v renomovaném periodiku British Medical Journal.
Proč však nadměrné zatěžování naše oči nepoškodí? Abychom tomu porozuměli, potřebujeme se více dozvědět o tom, jak naše oči fungují. Když se pokoušíme rozeznávat písmena při špatných světelných podmínkách, používají se dvě konkrétní části oka: ciliární sval, který potřebuje udržovat čočku ve funkčním stavu, a vlastní fotoreceptory. Za šera nebo při slabém světle jsou fotosenzitivní tyčinky obzvláště důležité. Vyžadují speciální pigment, rodopsin, který je také znám jako oční purpur. Molekulární struktura se změní, když okolní světlo snižuje svou intenzitu. Výsledek: čtení při mdlém světle je namáhavější. Nepoškodí však zrak, protože oči si mohou odpočinout a znovu nabýt sílu, jakmile je zavřete.
Takže, máte-li rádi čtení při tlumeném světle, nemusíte se obávat o vaše oči. Současně je třeba dát vašim očím příležitost k odpočinku hned teď a později buď tím, že knihu na chvíli odložíte, nebo tím, že provedete malé zrakové cvičení. To zabere jen několik málo minut a poté se vaše oči budou cítit odpočinuté a připravené pro další čtení. A rodiče nemusí mít strach o jejich děti, když s kapesní svítilnou čtou pod přikrývkou – v nejhorším případě se jim bude obtížněji než obvykle vstávat příští den z postele!
Avšak bez ohledu na to, zda je světlo tlumené nebo jasné, jestli potřebujete držet knihu daleko od očí, abyste rozpoznávali písmena, potřebujete mít nasazeny brýle na čtení. Tím, jak stárneme, ztrácejí čočky našich očí elastičnost, čímž se snižuje jejich schopnost „akomodace“, což znamená, že se už nemohou snadno zaostřit na blízké vzdálenosti. Lidé mající tento problém obtížně zaostřují při pohledu na předměty v rozsahu nablízko. Aby se zaručil co nejlepší možný zážitek ze čtení, je důležité, abyste používali brýle na čtení, které váš profesionální oční optik připraví podle vašich individuálních potřeb.
Můj zrakový profil
Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti