- Pomozte mi vybrat
- Pomozte mi vybrat
- Vše o brýlích na dálku a na čtení
- Progresivní čočky
- Sluneční brýle
- Čočky pro práci v úřadě a s počítačem
- Vše o sportovních brýlích
- Brýle pro děti: Děti u očního lékaře
- Vše o povrchových úpravách brýlových čoček
- Vše o kontaktních čočkách
- Vše o čištění brýlových čoček
- U očního optika
- Home
- Lepší Vidění
- Zdraví + prevence
- Jak najít dobrého optika?
Jak najít dobrého optika?
Poradíme vám, co je důležité – od prvního vyšetření zraku po přizpůsobení brýlových čoček
Špičkové vybavení, hluboké odborné znalosti, individuální konzultace a trocha smyslu pro módu – dobrého optika poznáte různými způsoby. LEPŠÍ VIDĚNÍ vysvětluje: jak poznáte dobrého optika od ostatních – od vyšetření zraku po přizpůsobení brýlových čoček? Jak najít optika ve svém okolí? Jak funguje vyšetření zraku? Jak dosáhnete toho nejlepšího možného výsledku?
Jak poznáte dobrého optika?
Optiků je celá řada, ale ne všichni pracují se stejnými standardy kvality, stejnou filozofií a v rámci stejné specializace. Výrazně se mohou lišit i jejich odborné znalosti, vybavení i kvalita konzultace. Výběr nových brýlí a konkrétního optika jsou navíc vždy velice osobní volbou – stejně jako výběr doktora. Proto by váš optik měl být nejenom odborníkem ve svém oboru, ale měl by být také přátelský. Dali jsme dohromady ty nejdůležitější body, které vám pomohou s výběrem dobrého optika.
Kontrola po telefonu
Jakmile najdete optika, o němž si myslíte, že bude přátelský – např. na internetu nebo pomocí naší funkce vyhledávání – doporučujeme si vše nejprve ověřit po telefonu. Po hovoru se svým potencionálním optikem okamžitě poznáte, jestli jste si „sedli“ a jestli si optik udělal čas na zodpovězení vašich dotazů. Nespěchejte a optikovi sdělte své představy. Zeptejte se, jaké systémy používá k analýze očí pacientů a napasování obrub, např. pro refrakci nebo centraci brýlových čoček. Inovativní systémy ve srovnání s těmi tradičními nabízí výrazně přesnější analýzu zraku a přizpůsobení brýlových čoček oku nositele. Pokud máte pocit, že vám optik neposkytl uspokojující odpovědi, návštěvu si nedomlouvejte. Hledejte dále, než najdete optika, který si udělá čas na zodpovězení všech vašich otázek.
Na prvním dojmu záleží
Po příchodu se u optika porozhlédněte. Máte kladné pocity? Je dané prostřední příjemné, čisté a upravené? Jedná se o místo, kde vám nebude vadit strávit hodinu či dvě?
Na čem záleží nejvíce? – Čas
Nejdůležitější součástí nákupu nových brýlí je vyhledání optika, který si na vás udělá dostatek času a poskytne vám podrobnou konzultaci. Každé oko je jedinečné a kvalitní brýle jsou stejně unikátní jako otisk prstu. Dobrý zrak přes nové brýle ovlivňuje celá řada faktorů, což je další důvod, proč je důkladné konzultaci a vyjasnění všech dotazů optikem, přikládána taková důležitost. Nalezení těch pravých brýlových čoček trvá – váš optik by měl být připraven s vámi tento čas strávit. Pokud se váš optik zdá ve stresu nebo netrpělivý, pokud používá pouze odborný žargon, kterému nerozumíte nebo který nevysvětlí, konzultaci doporučujeme ukončit a odejít jinam.
Záruka a servis

Ptejte se na záruky a jejich trvání, např.: „Mohu své brýle donést na opravu?“a při zadávání objednávky se ujistěte, že jsou na účtence uvedeny všechny služby a jednotlivé ceny. Dobrý optik usiluje o to, abyste se svými novými brýlemi byli spokojení, a měl by vám nabídnout provedení veškerých možných vylepšení a dodatečných úprav.
Vydání
Při vydávání brýlí je zodpovědností optika zkontrolovat několik věcí, např.: Jak dobře celkově vidíte? Byly brýlové čočky a obruby optiálně přízpůsobeny? Mimořádně důležitá otázka v případě multifokální brýlových čoček zní: „Je centrace dokonale přesná“? „Jsou čočky pevně vloženy v obrubách?“ Pokud ne, optik musí provést potřebné změny. Totéž platí, když jsou hrany čoček při nošení brýlí příliš viditelné, když se vám brýle dobře nenosí nebo když vás příliš tlačí na nos nebo za ušima.
Zabýval-li se optik všemi těmito otázkami, pak je vaše hledání u konce: jste v dobrých rukou.
ZEISS on-line oční test
Jak dobře vidíte kontrast a barvu? Zkontrolujte si svůj zrak snadno a rychle právě zde!
Jak při vyšetření zraku dosáhnete těch nejlepších výsledků?
Mnoho nositelů brýlí zná ten pocit, když podstoupíte dvě zkoušky zraku za sebou a vyjdou vám rozdílné výsledky. Důvod: zrakový výkon našich očí se v průběhu dne mírně liší. Maximální odchylka obvykle činí 0,25 dioptrie. Objektivní měření pomocí systému ZEISS i.Profiler®plus tyto rozdíly kompnezuje a v designu brýlových čoček s technologií i.Scription® s nimi počítá. Níže uvádíme naše tipy, jak při měření dosáhnout těch nejlepších výsledků:
- Před prvním vyšetřením zraku se snažte být co nejodpočatější a nejuvolněnější. Čím méně času uběhlo od vašeho probuzení do návštěvy optika, tím méně „práce“ vaše oči odvedou.
- Nositelé kontaktních čoček by měli po 24 hodin před vyšetřením zraku nosit brýle namísto čoček. Kontaktní čočky mění tvar rohovky, čímž během vyšetření zraku ovlivňují váš zrakový výkon.
- Na vyšetření nechoďte s prázdným žaludkem ani žízniví. Nedostatek živin či dehydratace by mohly ovlivnit výsledek.
- Na výkyvy zrakového výkonu může mít výrazný vliv také cukrovka. Diabetikům se doporučuje vyšetření zraku v různých obdobích dne a za určitých okolností.
- Na zrakový výkon může mít vliv i užívání určitých léčiv. V závislosti na léku se doporučuje jeho užití až po vyšetření zraku.
- Pokud se vás optik nezeptá, informujte jej o všech lécích, které berete, a také o všech vašich onemocněních, např. o cukrovce.
- Vyšetření zraku dejte čas. Dobrému optikovi zabere analýza zraku přibližně hodinu, včetně konzultace.
Jak často byste měli chodit na oční vyšetření?
- Dospělí bez problémů se zrakem či očních onemocnění by měli na vyšetření zraku docházet v následujících intervalech: osoby ve věku 20-39 let každých šest let, osoby starší 40 let každé dva až tři roky a osoby starší 65 let každý rok či dva.
- Nositelům brýlí se vyšetření zraku optikem doporučuje každý rok. Optik by měl také zkontrolovat brýle, které nosíte, a podle potřeby je přerovnat. Bez ohledu na svůj věk či potíže s viděním byste si vždy měli nechat vyšetřit zrak, když zjistíte, že hůře vidíte, nebo si všimnete, že pociťujete únavu očí častěji než obvykle.
- Děti by měli na oční vyšetření docházet pravidelně od věku dvou až tří a půl let a poté před nástupem do školy a následně každé dva roky až do dospělosti. Jen takto je možné včas zjistit prvotní varovné signály zrakového postižení či onemocnění očí. Nedonošená nemluvňata a děti, jejichž rodiče či sourozenci šilhají či trpí vážným postižením zraku ,by měli pravidelně docházet k očnímu lékaři na vyšetření zraku od šesti měsíců věku.
Můj zrakový profil
Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti