Zlepšete svůj výkon s pomocí kvalitních dioptrických brýlí na sportování

Optimální zrak pro sportovce

Pokud milujete venkovní sport, znamená to, že vaše oči potřebují ochranu před oslnivým světlem, UV zářením, vodou a mikro částicemi. Sportovní sluneční brýle s dioptriemi vám zlepší zrak a výkon. Lepší vidění vysvětluje, co potřebujete vědět o brýlích na sportování, abyste získali výhodu před ostatními.

Proč potřebuji dioptrické brýle na sportování?

Ve většině sportů je váš výkon přímo úměrný tomu, jak dobře vidíte. Ať odhadujete vzdálenost k jamce, umístění tenisového podání, nebo dokonalou nahrávku spoluhráčovi – vždy je zapotřebí ostré, pohodlné a ničím nerušené vidění. Pokud navíc použijete brýle s barevnými skly vhodnými pro konkrétní sport, dosáhnete ještě lepšího zraku a tím také výkonu.

Ve většině sportů je váš výkon přímo úměrný tomu, jak dobře vidíte. Když například hrajete tenis, na ostrém slunci zcela jistě dosáhnete lepšího vidění bez odlesků.
Ve většině sportů je váš výkon přímo úměrný tomu, jak dobře vidíte. Když například hrajete tenis, na ostrém slunci zcela jistě dosáhnete lepšího vidění bez odlesků.

Mnoho lidí však i přesto sportuje bez potřebných brýlí s dioptriemi. Běžné brýle nemusí být pro sportování vhodné, protože mohou klouzat, posouvat se anebo se rozbít.

Druhé brýle speciálně navržené pro sportování se mohou zdát nadbytečné a drahé, faktem ale je, že vám pomohou k lepším výkonům – zejména jsou-li optimalizované pro konkrétní sport.

Specializované brýle na sportování jsou konkrétně navrženy, aby:

  1. chránily vaše oči před UV zářením
  2. polarizační brýle na sportování omezují nepříjemné odrazy a oslnění
  3. dobře pasují a při pohybu zlepšují periferní vidění
  4. napravují poruchy vidění a zvyšují vaše bezpečí i bezpečí ostatních hráčů
  5. chrání vaše oči před prachem a částicemi
  6. chrání vaše oči před nárazy a poraněním díky odolným čočkám (například ochranné brýle na předpis z polykarbonátu používané na squash)
  7. Zlepšete své vidění pomocí korekce zrakových vad. Brýle jsou účinné zejména, jsou-li navrženy nebo upraveny pro konkrétní sport.

Každodenní brýle vs. brýle na sportování

Obecně platí, že čiré brýle či sluneční brýle s dioptriemi používané denně vám na sportovišti mohou účinně zlepšit zrak. Dioptrické brýle na sportování však lze konkrétněji přizpůsobit vašim individuálním potřebám a vylepšit o vaše dioptrie. Obecně vám pomohou s rychlými změnami zaostření a rychlejšími reakcemi na sportovišti.

O přizpůsobení svých sportovních slunečních brýlí individuálním zrakovým potřebám si promluvte se svým optikem.

Speciální brýle na sportování

Speciální brýle existují téměř pro každý sport, na který si vzpomenete, a většinu těchto brýlí lze upravit dle vašeho konkrétního předpisu. Různé barvy čoček zvýrazní určité barvy a některé sportovní obruby zase zlepší pohodlí při nošení a jak vám brýle sedí.

Speciální brýle existují téměř pro každý sport, na který si vzpomenete, a většinu těchto brýlí lze upravit dle vašeho konkrétního předpisu.
Speciální brýle existují téměř pro každý sport, na který si vzpomenete, a většinu těchto brýlí lze upravit dle vašeho konkrétního předpisu.

Lyžování

Lyžařské brýle mohou být buď velké a kryjící většinu horní části obličeje pro přidané bezpečí, nebo méně nápadné a vypadající jako běžné sluneční brýle. Růžové či žlutooranžové barvy čoček zvyšují kontrast a pomáhají spatřit muldy ve sněhu.

Obecně platí, že polarizační brýle byste při sjezdovém lyžování neměli nosit, jelikož mohou ovlivnit prostorové vnímání – vždy se poraďte s optikem a nechte si poradit s výběrem ideálních lyžařských brýlí pro vaše potřeby.

Lyžařské brýle mohou být buď velké a kryjící většinu horní části obličeje pro přidané bezpečí, nebo méně nápadné a vypadající jako běžné sluneční brýle.

Jízda na kole

Brýle na kolo musí být zaoblené, aby vaše oči chránily před větrem, částicemi, oslněním a UV paprsky, aniž by se zamlžily. Pro cyklisty jsou tedy obvykle nejlepší volbou vysoce výkonné, zaoblené brýle s vrstvou odolnou proti poškrábání.

Brýle na kolo na předpis vám na cestě zlepší zrak – proto si domluvte schůzku s optikem, který vám doporučí řešení šité na míru.

Basketbal

Basketbalové brýle s dioptriemi jsou obvykle opatřeny řemínkem, který pohodlně obepíná hlavu, a během vypjatých zápasů poskytují fantasticky ostré vidění. Na ochranu očí vždy volte netříštivý materiál čoček. Pro interiérové hry mohou být čočky čiré, zatímco pro venkovní hry se hráči mohou rozhodnout pro zabarvené čočky.

Golf

Pro golfisty jsou nejvhodnější lehké čočky s prohnutými obrubami. Speciální golfové čočky jsou často tmavě fialové, červenohnědé nebo žlutooranžové, aby se zvýšil kontrast na golfovém greenu. 

Za účelem snížení oslnění a jeho nepříjemného dopadu lze nosit také polarizační čočky.

Plavání a potápění

Pokud nosíte dioptrické brýle, plavecké brýle přizpůsobené vašim dioptriím vám při plavání výrazně zlepší zrak. Pro milovníky potápění mohou být užitečné také potápěčské brýle s dioptriemi – z potápění budete mít díky ostrému vidění mnohem větší požitek.

Pokud nosíte dioptrické brýle, plavecké brýle přizpůsobené vašim dioptriím vám při plavání výrazně zlepší zrak.

Tenis, squash a další míčové sporty

Vaše dioptrické brýle by měly poskytovat optimální vnímání prostoru a pohybu a také ochranu. Velmi světle růžové zabarvení čoček ve spojení s antireflexní vrstvou zvýší kontrast a zbaví vás otravných odrazů. Tenisové a squashové míčky mohou lítat velmi vysokou rychlostí, a proto je důležité volit brýle nabízející také určitou ochranu, aby nedošlo ke zranění.

Rybaření a jízda na vodních lyžích

Nejvhodnější brýle na vodní sporty jsou opatřeny polarizačním filtrem, který snižuje oslnění, a nabízí ochranu před UV zářením pro vaše oči a okolní pokožku až do vlnové délky 400 nm. Čočky by také měly být tvrdé a odolné proti poškrábání. 

Nejvhodnější brýle na vodní sporty jsou opatřeny polarizačním filtrem, který snižuje oslnění, a nabízí ochranu před UV zářením pro vaše oči a okolní pokožku až do vlnové délky 400 nm.

Dětské dioptrické brýle na sport

Oči dětí jsou velmi citlivé, a proto je důležité, aby jejich ochrana očí nabízela pro venkovní aktivity tu nejlepší ochranu před UV zářením.

Oční čočka dítěte propouští mnohem více UV paprsků než čočka dospělého. Abyste předešli očním onemocněním, jako je fotokeratitida, a dlouhodobým poškozením, jako jsou zákaly, měly by dětské dioptrické brýle na sportování děti chránit před škodlivými UV paprsky.

Dětské dioptrické brýle na sportování by také měly pohodlně sedět díky měkkým sedýlkům a koncovkám. Z bezpečnostních důvodů by také měly být netříštivé.

Dětské dioptrické brýle na sportování by také měly pohodlně sedět díky měkkým sedýlkům a koncovkám. Z bezpečnostních důvodů by také měly být netříštivé.

Další sporty a venkovní aktivity

Pokud vaše sportovní odvětví nutně nevyžaduje speciální provedení brýlí (jako například při běhání), můžete používat jednoohniskové či progresivní čočky v zaoblených obrubách.

Ve slunečné a jasné dny se nejlépe osvědčily tmavě hnědé čočky. Fotochromatické čočky se zesvětlují a tmavnou v reakci na měnící se světlo, což z nich činí skvělou volnu pro sportování za většiny povětrnostních podmínek.

Vždy svého optika informujte, na co brýle hodláte používat. Každodenní brýlové čočky totiž nemusí být netříštivé a bezpečné pro sport.

Technologie brýlí na sportování

Doporučené barvy čoček pro konkrétní sporty
Doporučené barvy čoček pro konkrétní sporty

Prohnuté čočky opatřené polarizačními čočkami jsou mezi sportovci velmi oblíbené, protože poskytují ochranu před postranním oslněním, UV zářením a větrem. Tyto čočky však mohou z hlediska optiky představovat výzvu, jelikož extrémní sklon může ovlivnit zrak. Pokud jsou do zaoblených obrub osazeny běžné brýlové čočky, váš zrak bude narušen aberacemi a zkresleními.

Technologie ZEISS Cosmetic Edge® umožňuje zmenšení tloušťky okraje čoček až o 30 %. To znamená, že lze vyrábět ploché čočky s optimální korekcí zraku, a to i v případě velkého průměru čoček a výrazně zaoblených obrub.


Bez technologie Cosmetic Edge Technology S technologií Cosmetic Edge Technology
Bez technologie Cosmetic Edge Technology
S technologií Cosmetic Edge Technology

Přizpůsobené ploché dioptrické čočky lze osadit do zaoblených obrub, ve kterých poskytnou optimální korekci vidění s minimálním zkreslením.

Jak získat sportovní dioptrické brýle

Stejně jako je tomu u každodenních dioptrických brýlí – čím více informací optikovi poskytnete, tím více vám brýle a výsledek budou šité na míru. Když tedy jdete na konzultaci, je důležité přesně uvést, k čemu budete sportovní brýle používat. Poskytněte optikovi základní informace o sportu, vysvětlete, jak dobře vidíte nebo jaké zrakové problémy na sportovišti, závodišti či venku máte.

Pokud potřebujete pro váš sport speciální dioptrie, můžete navštívit optiky zaměřující se na technologií sportovních brýlí. Je-li to zapotřebí, doneste na schůzku s optikem své sportovní vybavení, např. přilbu či hledí. Také optikovi ukažte brýle či sluneční brýle, které momentálně používáte, aby vám mohl pomoci s optimálním předpisem.

Někteří ostrostřelci dokonce optiky berou na střelnici, aby bylo možné provést přesnější měření – zeptejte se svého optika, jestli tyto služby nabízí.

10 nejdůležitějších rysů sportovních brýlí

Dioptrické brýle na sportování mohou být velkou investicí a je důležité zajistit, aby vaše brýle byly jednoduché a funkční – a také vám uměly zprostředkovat optimální ochranu očí.

1. Tvar čoček
Velikost brýlových čoček by měla odpovídat praktikovanému sportu. S nejvhodnější volbou vám pomůže optik.

Když si brýle budete zkoušet, ujistěte se, zda přes ně dobře vidíte, a to zejména periferně. Také se ujistěte, že brýle nezkreslují obraz.

Přes brýle byste také měli ostře vidět.

2. Tvar obrub
Obruby by vám měly pohodlně sedět, aniž by vám při sportování sjížděly. Neměly by nadbytečně tlačit na nos nebo na oblast za ušima a přitom by měly pohodlně sedět okolo hlavy. Také by měly být dostatečně větrané, aby se čočky nemlžily, když se začnete potit – váš optik vám pomůže zajistit, aby obruby dobře seděly a chránily vás a zároveň aby poskytovaly dostatek prostoru pro větrání.

3. Speciální sportovní řemínky
Když se soustředíte na hru, poslední věcí, kterou chcete, je, aby vám brýle „jezdily“ po obličeji, klouzaly po nose a rušily vám vidění. Sportovní šňůrky na brýle zajistí, že se vám brýle nebudou hýbat. Obvykle jsou vyrobeny z měkké a pohodlné gumy.

4. Barevné čočky a zrcadlové vrstvy
Některé odstíny mohou být pro některé sporty vhodnější než jiné, např. červenohnědá, žlutooranžová či tmavě fialová barva může pomoci golfistům vidět míček lépe proti obloze a greenu.

O dalších vylepšeních brýlí na sportování, např. antireflexní zadní vrstvě či speciální zrcadlové vrstvě (pro prostředí s velkým množstvím odráženého světla, např. sjezdovky) si promluvte se svým optikem, který vám pomůže nejen s volbou ideální barvy čoček.

5. Ochrana před větrem, prachem a částicemi
Brýlové čočky odolné proti poškrábání a dobré, pohodlné obruby vaše oči ochrání před větrem, prachem, nečistotami a dokonce sněhem a ledem.

6. Odolnost proti prasknutí
Z bezpečnostních důvodů by vaše čočky měly být netříštivé, a to ať jste profesionály, nebo amatéry. To je důležité zejména pro ty sportovce, kteří hrají kontaktní a míčové sporty, aby je ochránily před poraněním oka.

Polarizační čočky jsou užitečné nejenom pro nadšence do vodních sportů a rybaření – výrazně snižují nepříjemné odrazy a celkově zlepšují vidění.

7. Polarizační filtry
Polarizační čočky jsou užitečné nejenom pro nadšence do vodních sportů a rybaření – výrazně snižují nepříjemné odrazy a celkově zlepšují vidění.


8. Zesílení kontrastu
Zesílení kontrastu je obvykle cílem většiny sportovních nadšenců. Sluneční ochranné brýlové čočky Skylet® byly navrženy speciálně pro situace, kdy je vyžadována větší ochrana proti UV záření a oslnění, a zvláštní situace kladoucí zvláštní požadavky na kontrast.

 

Pokud vaše sluneční dioptrické brýle propouští značné množství světla, je čas zvážit pořízení nových brýlí.

9. Protizamlžovací vrstvy
Zamlžené čočky z důvodu deště či vlhkosti při sportu ještě nikomu nezlepšily sportovní výsledek. Vyhněte se nebezpečným situacím a zraněním – zvolte nemlžící čočky nebo používejte sprej proti mlžení, který po nastříkání pomáhá eliminovat mlžení až na dobu 24 hodin.

10. UV ochrana
Pokud jste sportovní nadšenec, lze předpokládat, že trávíte více času venku než běžný člověk. Dlouhodobé vystavení škodlivým UV paprskům může vést k vážným očním onemocněním, jako jsou zákaly, či dokonce rakovina kůže, např. jemné kůže v okolí očí.

Neberte za samozřejmost, že tmavá barva čoček automaticky zaručuje UV ochranu – některé čiré brýlové čočky nabízí větší UV ochranu než černé, šedé nebo hnědé. Zeptejte se svého optika, zda vše čočky blokují UV záření do délky až 400 nm, což je nejvyšší ochrana před UV zařízením dostupná na trhu.

Úplná UV ochrana ve všech čirých brýlových čočkách ZEISS. Celý den. Každý den.

UV záření je vždy přítomné. I když je venku zamračeno. UV záření představuje zdravotní riziko pro vaše oči, ale i jejich okolí. Chráníte své oči, když jste venku? Všechny čiré brýlové čočky ZEISS jsou nyní k dostání s plnou UV ochranou!

Speciální vlastnosti těchto čoček filtrují škodlivé UV paprsky a vašim očím poskytnou dlouhotrvající ochranu.

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Ne všechny sluneční brýle jsou stejné Lepší vidění vysvětluje, co byste měli vědět o UV ochraně, tónování, zrcadlových a polarizovaných čočkách a dalším, abyste si vybrali ty pravé sluneční brýle pro své konkrétní potřeby.
Polarizované čočky – lepší vidění Víceúčelové čočky pro sluneční brýle, řízení vozidla a mnohá další využití
Lepší vidění pro sportovce Určitě nejsou jenom elegantní: profesionální a amatérští sportovci mají užitek ze speciálních sportovních brýlí
Lepší vidění pro zimní sporty Mnozí příznivci lyžování a snowboardingu, jak s korekcí vidění, tak i bez ní, „létají oslepení“ dolů po svazích.

Související produkty