Perfektní vidění při jízdě na kole: jaké brýlové čočky jsou nejlepší pro cyklisty?

Rychlost, změny světelných podmínek a poletující částečky představují zvláštní podmínky pro brýle na cyklistiku: tady jsou některé tipy od projektu LEPŠÍ VIDĚNÍ.

Ať jste profesionální cyklista nebo jezdíte na kole jen pro zábavu, dobré provedení sportovních brýlí je nezbytné pro bezpečnost každého cyklisty. Vysoké rychlosti na asfaltu s jemným štěrkem nebo v terénu, časté přechody světelných podmínek z jasného slunečného svitu na mihotavé světlo a stín, hmyz a zrnka hlíny nebo písku narážející do vašeho obličeje, to všechno dělá z cyklistických brýlí nezbytnou součást ochranného vybavení pro tento druh sportu. Projekt LEPŠÍ VIDĚNÍ vám může pomoci s nalezením toho, co hledáte, když kupujete cyklistické brýle, a jaké jsou vaše možnosti při výběru čoček.

Cyklistické brýle musí být skutečně všestranné, musí bezpečně chránit vaše oči před škodlivým UV zářením, vzduchovým prouděním, hmyzem, prachem – dokonce i před zrnky hlíny a písku rozvířenými ve vzduchu. A musí poskytovat ochranu bez obtíží: cyklistické brýle musí mít malou hmotnost a sedýlka a stranice musí pohodlně přiléhat pod přílbou. Navíc je třeba uvést, že při provozování cyklistiky je velmi důležité vysoce kontrastní vidění. Oči se musí stále přizpůsobovat měnícím se světelným podmínkám a hře světla a stínu. Brýle musí navíc nabídnout náležitou ochranu proti oslnění.

Brýlové čočky pro cyklistické brýle

K potřebě dobrého usazení brýlí a pevného a panoramatického provedení obruby je navíc potřeba zdůraznit důležitost brýlových čoček. Čočky musí poskytovat ochranu proti UV záření, větru a částečkám poletujícím ve vzduchu a také musí umožňovat, aby cyklista viděl na cestu v jasném slunečním svitu, ve stínu a za snížení viditelnosti ve špatném počasí. Společnost Carl Zeiss Vision nabízí řadu čoček, které nabízejí cyklistům jak nekompromisní vidění, tak i velkou zrakovou pohodu. Čočky se specificky navrhují pro světelné podmínky, které se mění ze slabého světla až na prudký jas.

1. Polarizační čočky

Rychlé a časté přechody ze světla do stínu zatěžují vaše oči. Když k těmto podmínkám přičtete oslnění a odrazy nebo zpětné světlo, může dojít k tomu, že cyklista uvidí nebezpečí, zatáčky nebo změnu jízdního pruhu tehdy, až už je příliš pozdě. To neznamená jen ztrátu času kvůli brzdění, ale také ohrožení bezpečnosti. Brýle – s korekcí nebo bez dioptrií – s polarizačními čočkami poskytují ideální ochranu proti oslňujícímu, ostrému světlu a napomáhají filtrování odrazů od blýskavých, hladkých povrchů. S nimi můžete při jízdě na kole vidět lépe a včas předcházet nebezpečným situacím vznikajícím kvůli snížené viditelnosti.

 

2. Brýlové čočky s vyšším zakřivením

Panoramatické brýlové obruby je velmi důležité. Brýle musí perfektně přiléhat k vašemu obličeji v zájmu ochrany očí. Zraková ostrost v rozsahu celého zorného pole je rozhodující obzvláště tehdy, když potřebujete korekci vidění. Možná nebezpečí musí být viditelná i přes periferní oblasti. Mnozí cyklisté nosí pod sportovními brýlemi kontaktní čočky. Pokud se však zrnka prachu nebo písku dostanou pod brýle a následně pod kontaktní čočky, mohou způsobit vážné problémy. Sportovně tvarované, zešikmené postavení brýlových čoček dříve vytvářelo v periferii nepříjemné zkreslení kvůli fyzickému tvaru ploch čoček. Díky speciální technologii používané v designu a zhotovování sportovních čoček ZEISS jsme schopni nabídnout neobyčejně přesné vidění dokonce i v šikmých částech periferie čočky. Ať potřebujete progresivní nebo jednoohniskové čočky od společnosti ZEISS – sportovní čočky ZEISS s vyšším zakřivením – skončete se zrakovými omezeními, a to i v případě vyšších předepsaných dioptrických hodnot. 

 

ZEISS on-line oční test Jak dobře vidíte kontrast a barvu? Zkontrolujte si svůj zrak snadno a rychle právě zde!

Nejlepší barvy brýlových skel pro cyklisty

Jantarové a růžové tónování čoček zlepšují zrakovou ostrost, a proto se vysoce doporučují pro cyklistiku. Poskytují nejjasnější zorné pole a jsou ideální pro nedostatečný až prakticky žádný sluneční svit. Díky jejich schopnosti posílit barevný kontrast se tato zabarvení obzvláště doporučují pro silniční cyklistiku. Na základě zkrácení reakční doby napomáhají zlepšovat sportovní výkonnost a bezpečnost. Při slabém nebo žádném slunečním svitu je důležitější než cokoli jiného mít zabarvení, které umožňuje rychle a jasně rozpoznávat i nejmenší detaily. Při výběru zabarvení pro cyklistiku se ujistěte, že nevolíte příliš tmavou variantu, protože se budete muset velmi rychle přizpůsobovat změnám světelných podmínek při přejezdech ze sluncem ozářených úseků do zastíněných oblastí – například pod stromy nebo mosty a v tunelech. I přes výborné výkonové charakteristiky moderních samozabarvovacích čoček bychom takové čočky cyklistům nedoporučovali, protože v podmínkách, ve kterých se používají, je jejich zesvětlování ještě stále pomalé.

Šedé čočky se také doporučují, i když jsou méně účinné. Omezují účinek oslňujícího světla a vnímané barvy jsou skutečné. Nabízejí dobré vidění po celý rok, dokonce i za jasného slunečního svitu.

Vzhledem ke skutečnosti, že v atmosféře naší planety dominuje modré světlo, je naše schopnost vidět kontrastně omezena. Například půda nám připadá stejná, a to dokonce i tehdy, když není.
Žluté čočky účinněji filtrují modré vlnové délky světla, což nám umožňuje vidět kontrast lépe. Toto zabarvení cyklistům zaručuje lepší vidění při menší intenzitě světla, jinými slovy v tmavých světelných podmínkách s nedostatkem slunečního svitu.

Obecně platí, že při ostrém slunečním svitu jsou obzvláště použitelné čočky tlumicí modré světlo (např. čočky Skylet vyvinuté ve společnosti Carl Zeiss Vision). Omezují přenos vlnových délek modrého světla, čímž posilují kontrast a přitom umožňují vnímání barev neutrálním způsobem.

Mnohé sportovní čočky jsou k dostání v polarizačních variantách. Polarizační čočka eliminuje vertikálně oscilující složku světla, kterou typicky vytváří oslňující světelný zdroj, jako je mokrý povrch silnice po dešti.

Povrchové vrstvy čoček a materiály pro cyklistické brýle

Vaše cyklistické brýle musí vydržet hodně. Až s nimi dojedete na dané místo, budou pokryty prachem, nečistotou a hmyzem více než jiné druhy sportovních brýlí. Investujte do dobré vrstvy CleanCoat, aby čistění čoček bylo snadné. V případě použití hydrofobních čoček budou kapky deště a další usazeniny jednoduše stékat z povrchu. Dobrá antireflexní vrstva - obzvláště na zadním povrchu brýlí – minimalizuje rušivé odrazy, které mohou vážně odvádět pozornost a vyvolávat zmatek.

A v neposlední řadě, brýlové čočky cyklistických brýlí musí být extrémně robustní a odolné.Doporučujeme čočky, které se vyrábějí z polykarbonátu a polyamidu (nylonu) a které vydrží pád na tvrdý podklad.

Co musíte mít na paměti:

  • Když jste u profesionálního optika, důkladně přemýšlejte, když se rozhodujete, jaké cyklistické brýle si potřebujete opatřit. Určitě si vezměte přilbu sebou, abyste se po nasazení ujistili, že vaše zorné pole je dostatečně velké.
  • Chrání vás brýle účinně před vzduchovým prouděním? Někteří profesionální optici se specializují na sportovní brýle a mají ve svých provozovnách ventilátory nebo závodní jízdní kola za účelem napodobování skutečných podmínek.
  • Je nasazování a sundávání brýlí snadné? 
  • Před návštěvou profesionálního optika, u kterého chcete otestovat zabarvení čoček, určitě počkejte na sluncem ozářený den. 

Obrázky: ASSOS

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Improve your performance with quality prescription sports glasses Optimum vision for athletes
Lepší vidění pro sportovce Určitě nejsou jenom elegantní: profesionální a amatérští sportovci mají užitek ze speciálních sportovních brýlí
Lepší vidění pro zimní sporty Mnozí příznivci lyžování a snowboardingu, jak s korekcí vidění, tak i bez ní, „létají oslepení“ dolů po svazích.
10 nejužitečnějších tipů pro výběr sportovních brýlí Co byste měli mít na paměti při koupi sportovních brýlí? Zjistěte více, jak vylepšit svůj sportovní výkon a přitom si chránit zrak.

Související produkty