Lepší vidění pro sportovce

Určitě nejsou jenom elegantní: profesionální a amatérští sportovci mají užitek ze speciálních sportovních brýlí

Jakkoli je vaší vášní běžecké lyžování, maratónský běh, tenis, cyklistika, běhání, golf nebo polehávání na pláži – pokud si chcete být jisti, že vaše vidění je nejlepší, když provozujete sportovní nebo volnočasové aktivity, nic nepřekoná dobré sluneční brýle. Také jsou často podstatné pro rychlou rekreaci. Vysoce kvalitní brýle nejen chrání vaše oči, ale také umožňují jasné a ostré vidění.

Lepší vidění pro sportovce

Naše oči jsou našimi nejdůležitějšími smyslovými orgány. Jimi vnímáme 80 procent všeho, co se děje kolem nás. Při provozování sportovních činností hraje vidění ještě důležitější roli. Oslabené vidění neznamená pouze neschopnost zasáhnout míč nebo vstřelit branku; zvyšuje také nebezpečí zranění

Prakticky ve všech sportech patří vnímání hloubky a pohybu a schopnost rychle zaostřovat k důležitým předpokladům, které nám umožňují lépe zaměřovat pozornost na protihráče, spoluhráče a sportovní nářadí. Speciální brýle jsou nezbytné, protože každodenní brýle jako takové těmto účelům plně nevyhovují. Sportovní brýle nebo sluneční brýle poskytují daleko více, než pouhou ochranu proti UV záření.

Je bez řečí, že sportovní brýle musí korigovat amblyopii právě tak přesně jako standardní brýle. Korekční čočky se musí s pomocí optometristy individualizovat podle potřeb uživatele. Existují také sportovní brýle, které fungují s připínacími vložkami pro korekční čočky a vyměnitelnými čelními štíty. Jinými slovy, perfektní brýle jsou skutečně dostupné pro každý zrakový požadavek.

Další možná alternativa: Kontaktní čočky v kombinaci se sportovními brýlemi. V takovém případě je prvořadou funkcí sportovních brýlí chránit oči a posilovat kontrast. Samozřejmě, že také zdůrazňují elegantní vzhled.

Je důležité vědět

Je důležité vědět

Neexistuje možnost najít sportovní brýle, které fungují ideálně pro každý druh sportu, přesto budete moci nalézt perfektní brýle téměř pro každou disciplínu. Musí se brát v úvahu dva klíčové faktory. Zaprvé a především je třeba hledat natěsno přiléhající, avšak pohodlné usazení. Zadruhé se ujistěte, že jsou vaše brýle odolné. Toto je jeden z důvodů, proč by jejich čočky měly být zhotovené z vysoce odolného plastového materiálu.

Speciální plastové čočky usnadňují optimální korekci zraku, navíc jsou výjimečně odolné, odlehčené a tenké. Velmi důležitá je antireflexní vrstva, jakož i tvrdý povlak odolný proti poškrábání. Je samozřejmé, že je lze vsadit i do kovové obruby.

Dejte si však pozor: v případě kovových obrub je důležité, abyste vybrali pružnou slitinu, která není lámavá. Váš optik vám s těmito detaily určitě poradí.

Dobré sportovní brýle by měly splňovat následující požadavky:

 • Příjemné a bezpečné uživatelské pohodlí;
 • Stranice, které se hodí pro sportování. Stranice, které obklopují uši, jsou ideální pro běhání nebo řadu míčových her. Rovné stranice jsou lepší pro cyklistiku nebo jízdu na kolečkových bruslích, protože se snadněji umisťují pod přilbu;
 • Měkká nosní sedýlka;
 • Elastická sportovní páska na temeni hlavy může být někdy praktická;
 • Čelenkové brýle mají měkké lícní vypodložení a dobrý odvětrávací systém
Dobré sportovní brýle by měly splňovat následující požadavky

ZEISS Single Vision Sport je speciální design pro sportovní brýle, jakož i značkové brýle a sluneční brýle. Poskytuje také individuální, optimalizovanou zrakovou korekci pro ultramoderní prohnuté obruby. Díky těmto vlastnostem se špatné vidění, problémy s vnímáním obrazů a nadměrné namáhání očí stávají záležitostí minulosti.

Výhody ZEISS Single Vision Sport jsou:

 • vysoká odolnost
 • odlehčené plastové sklo
 • velký výběr barev a povrchových úprav

ZEISS Single Vision Sport je tudíž ideální pro:

 • prohnuté sluneční brýle
 • sportovní brýle
 • korekční brýle s vysokým zakřivením
 • sportovní brýle s vnitřními klipy

Široká škála sportovních brýlí doporučovaných podle vašich oblíbených sportovních aktivit

Vodní sporty
Ochranně brýle se nejlépe hodí pro vodní sporty. Chrání oči před bakteriemi, chlorovanou a slanou vodou. Dobré usazení je samozřejmě důležité. Siliková utěsnění, které je příjemné ve styku s kůží, seřizovatelná oční stínítka a pásky zaručují mimořádný uživatelský komfort. Uživatelé kontaktních čoček by rozhodně měli nosit sportovní brýle. Je naprosto samozřejmé, že všechny sportovní brýle a potápěčské brýle jsou k mání s korekčními čočkami pro optimální zrakovou ostrost.

Míčové sporty
Při provozování míčových sportů brýle poskytují optimální hloubku vidění a vnímání pohybu, jakož i nejlepší ochranu. Většinu úrazů v těchto sportovních činnostech způsobují letící předměty, například tenisové a squashové míčky, které mohou dosahovat rychlosti až 200 km/hod.

Zimní sporty

Výzkumy ukazují, že 80 procent všech zranění na lyžích způsobuje špatné vidění. Toto stěží někoho překvapí, vezme-li se v úvahu okolnost, že sníh odráží 90 procent světla. Tato skutečnost má tendenci prudce zvyšovat únavu očí.

Lidské oko je automaticky nastaveno na úroveň světelnosti 10 000 luxů. Ve sněhem pokrytých oblastech se se přímo dostává do střetu s desetinásobkem tohoto jevu. Proto čočky používané ve sportovních brýlích musí mít výborný UV filtr a úroveň zabarvení třetí kategorie (požádejte o vysvětlení vašeho optometristu). Použitelný je také takzvaný polarizační filtr .

Sporty pod šitým nebem – jako horská cyklistika a jízda na kolečkových bruslích

Pokud se jedná o horskou cyklistiku a jízdu na kolečkových bruslích, nejlepší sportovní brýle nabízejí ideální ochranu proti proudění vzduchu, UV záření, hmyzu a malým kamínkům. Každodenně používané brýle jako takové jsou pro tyto účely zcela nepoužitelné, protože sklouzávají a v případě pádu se vyštipují a rozbíjejí. Také je důležité: Správné nasazení sportovních brýlí. Stranice by neměly pod přilbou skřípat kůži. Brýlové čočky by měly poskytovat ochranu proti UV záření a měly by mít zabarvení zesilující kontrast.

Poslední, avšak nikoli nevýznamné

Bezpečnost hraje bezpochyby nesmírně důležitou úlohu při létání. Proto se taktéž letcům doporučují speciální brýlové čočky: Skylet sport. Tyto brýlové čočky jsou ideální pro podmínky, které vyžadují silnější ochranu před oslepujícím světlem.

Jestliže je smyslem hry přesně zaměřovat a trefovat určený cíl, jako je tomu v případě golfu, ujistěte se, že vyberete některé z perfektních sportovních brýlí, které jsou nyní k dostání pro takový účel použití. Hráči golfu bývají také často negativně ovlivňováni oslepujícím sluncem, když jsou na greenu. Tančící stíny a měnící se světelné podmínky mohou narušovat jejich vidění – což není dobré pro handicap golfového hráče.

Nyní jsou k dostání specifické ochranné čočky proti slunci se speciálním filtrem pro milovníky golfu, které jsou přímo zaměřeny na potřeby golfistů: ProGolf.

Sportovní brýle pro děti

Sportovní brýle pro děti

Potřebují je dokonce i malí rošťáčci: děti potřebují stejnou podporu a ochranu vidění, když plavou, lyžují a hrají hry. Ve skutečnosti jsou oči dítěte značně citlivější.

Z tohoto důvodu by sportovní brýle pro dítě měly dobře odpovídat anatomickým proporcím hlavy. Měly by být vyrobeny z robustního materiálu a mít velmi jemná sedýlka a stranice. Toto dětem umožní bezpečně dovádět, šplhat, skákat a dokonce i padat nekontrolovaným způsobem. Ubezpečte se, že nic nepokazí legraci. Vysoce kvalitní tmavé čočky s dobrým UV filtrem jsou ideální, protože oči dítěte jsou citlivější vůči UV záření.  

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Improve your performance with quality prescription sports glasses Optimum vision for athletes
Lepší vidění pro zimní sporty Mnozí příznivci lyžování a snowboardingu, jak s korekcí vidění, tak i bez ní, „létají oslepení“ dolů po svazích.
10 nejužitečnějších tipů pro výběr sportovních brýlí Co byste měli mít na paměti při koupi sportovních brýlí? Zjistěte více, jak vylepšit svůj sportovní výkon a přitom si chránit zrak.
Sportovní brýle pro novou generaci běžců: Běžecké sluneční brýle Nike Vision Vaporwing Společnosti Nike Vision a ZEISS daly hlavy dohromady a vytvořily sportovní sluneční brýle pro opravdové běžce.

Související produkty