Progresivní brýlové čočky – malá mistrovská díla

Brýle opatřené progresivními brýlovými čočkami nabízí ideální zrakové řešení pro ty, kteří potřebují vidět ostře na několik vzdáleností.

Progresivní brýlové čočky jsou malé divy světa optiky. Nezáleží na vašem předpisu nebo zrakových potřebách – pomohou vám k ostrému a pohodlnému vidění na doslova každou vzdálenost. Snadno se na ně zvyká a na rozdíl od bifokálů na nich nejsou viditelné nevzhledné linie.

Co jsou progresivní brýlové čočky?

Progresivní brýlové čočky neboli varifokály jsou čiré čočky bez linií s několika dioptrickými hodnotami napříč povrchem čočky. Napravují jak krátkozrakost, tak dalekozrakost a svému nositeli přináší dokonalé vidění na všechny vzdálenosti, a to i na přechodové (vzdálenosti mezi).

Srovnáme-li trifokály a bifokály s progresivními brýlovými čočkami, trifokály a bifokály mají viditelné linie a jsou omezeny na vymezené oblasti vidění, zatímco progresivní čočky mají jednolitý vzhled a také umožňují souvislý zrakový přechod mezi různými ohnisky napříč čočkou. Progresivní brýlové čočky umožňují vidění na všechny vzdáleností s pomocí jedněch brýlí.

Navzdory svému sofistikovanému provedení vypadají progresivní brýlové čočky stejně jako všechny ostatní čiré brýlové čočky. Také je lze přizpůsobit, aby seděly téměř do jakéhokoli tvaru a velikosti obrub.
Navzdory svému sofistikovanému provedení vypadají progresivní brýlové čočky stejně jako všechny ostatní čiré brýlové čočky. Také je lze přizpůsobit, aby seděly téměř do jakéhokoli tvaru a velikosti obrub.

Pro koho jsou progresivní brýlové čočky určeny?

Progresivní brýle budou ku prospěchu většině lidí starších 45 let. Totiž právě v této fázi života se začíná objevovat dalekozrakost neboli presbyopie související s věkem.

Když jsme mladí, oční čočka má schopnost měnit svůj tvar a zaostřovat na různé věci. Této schopnosti se říká akomodace. S přibývajícím věkem čočka začíná ztrácet svou pružnost a s ní také schopnost akomodace, zejména na blízké vzdálenosti. Mezi příznaky presbyopie patří obtíže zaostřovat na blízké vzdálenosti. Presbyopie se obvykle léčí korekčními brýlemi nebo kontaktními čočkami.

Progresivní brýlové čočky optimalizují zrak na různé vzdálenosti. Jsou vhodné pro všechny, kteří mají potíže zaostřovat na blízké předměty, a to bez ohledu na zrakové potřeby na dálku (tyto potřeby mohou zahrnovat krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus).

Vysoce kvalitní progresivní čočky alze navíc kompletně přizpůsobit nositeli. Váš předpis lze přizpůsobit podle vašeho životního stylu, obrub, anatomie vaší tváře a zrakových potřeb souvisejících s věkem. Ať progresivní brýle potřebujete po celý den, na řízení, nebo je plánujete nosit na sport, promluvte si o tomto komplexní zrakovém řešení se svým optikem.

Úrovně kvality progresivních brýlových čoček

Brýlové čočky jsou něco jako oblečení. Perfektně navržené šaty či oblek šitý na míru vám padnou lépe než standardní oblečení zakoupené v obchodě. Obecně platí, že čím více jsou brýlové čočky přizpůsobené nositeli, tím lépe se přizpůsobí vašim individuálním zrakovým potřebám.

Existuje celá řada varifokálů, které se liší zejména v míře přizpůsobení. Samozřejmě platí, že čím více jsou brýlové čočky přizpůsobené, tím dražší budou. Nejlepší volbu s ohledem na váš rozpočet proberte se svým optikem.

Standardní progresivní čočky: Navrženy pro standardní používání pro hypotetického standardního uživatele. Pokud zrak nositele vyžaduje více, než nabízí takovéto „standardní“ provedení, čočky mohou nositeli nabídnout menší pole ostrého vidění. V důsledku toho se nositelé mohou potýkat se sníženým zrakovým pohodlím a na brýle si budou déle zvykat.

Přizpůsobené progresivní brýlové čočky: Tyto progresivní brýlové čočky jsou přizpůsobeny nositeli a obrubám, a tak nabízí maximální možné zorné pole. Vyrábí se na základě jedinečných zrakových potřeb stanovených optikem během důkladné konzultace.

Moderní zrakové potřeby

Naše zrakové potřeby se v průběhu let výrazně vyvinuly. Před 20 lety se naše oči musely přizpůsobovat zejména tištěným médiím, např. knihám a novinám. S příchodem digitálního věku se v práci i doma potýkáme s kombinací tištěných a digitálních médií. Dnešní doba nás nutí přijímat informace na malých digitálních zařízeních, např. na chytrých telefonech, tabletech a počítačích, a často tak činíme, když jsme v pohybu! Tento neustále propojený životní styl na naše oči klade vyšší zrakové nároky a naše zrakové chování je zcela rozdílné od toho, jaké bylo.

Jelikož zrak musíme tak rychle a často upírat na různé vzdálenosti a do různých směrů, vysoce kvalitní progresivní čočky mohou být pro naše moderní zrakové chování ideálním řešením. Zeptejte se svého optika na progresivní čočky konkrétně přizpůsobené vašim zrakovým potřebám souvisejícím s věkem a také s vaším digitálním životním stylem. Takové brýlové čočky vám umožní pohodlně měnit zrak z digitálních zařízení na svět okolo vás. Také nebudete muset nosit několik různých brýlí, jelikož zahrnou všechny vaše zrakové potřeby do jedné, chytré brýlové čočky.

Naše zrakové potřeby se v průběhu let výrazně vyvinuly.
Naše zrakové potřeby se v průběhu let výrazně vyvinuly.

Zvykání na varifokální brýlové čočky

Ať jste dříve progresivní čočky měli, nebo jste si pořídili zcela nové, budete si na ně chvíli zvykat. To není důvod, proč se varifokálům vyhýbat – po správném změření a s trochou cviku si na ně zvyknete velmi rychle. Níže uvádíme několik rad, jak své varifokály co nejlépe využít:

  1. Nechte si odborně změřit zrak: progresivní brýlové čočky budou správně fungovat jen, máte-li přesně změřený zrak. Váš optik vám změří oči a otestujte vaše binokulární vidění, aby stanovil potřebnou mohutnost čoček. V případě sofistikovanějších čoček mohou být zapotřebí další měření.
  2. Poskytněte podrobné informace o vašich zrakových potřebách: Optik vám položí celou řadu otázek, aby stanovil vaše denní zrakové chování. Optikovi sdělte co nejvíce informací a taky detaily, které mu mohly uniknout. Optikovi sdělte, kolik hodin denně sedíte u počítače a zda ve vlaku čtete knihy z digitálního zařízení. Pro ideální předpis brýlových čoček může být důležitá i ta sebemenší maličkost.
  3. Centrace: Každé čočky do brýlí musí být optikem přizpůsobeny velikosti a tvaru vybraných obrub, pozici vašich očí za čočkami a někdy také pozici obrub na vašem nose a uších. Pokud centrace není správně provedena, může dojít ke ztrátě cenné ostrosti vidění. V případě progresivních čoček musí být optimálně přizpůsobeny všechny tři zrakové zóny (na blízko, na střední vzdálenost a na dálku). Ideálně byste měli být schopni číst na svém mobilu přes zónu na blízko, zaostřovat na počítačovou obrazovku přes zónu na střední vzdálenost a vidět na vzdálené objekty přes zónu na dálku. Když si budete své nové brýle zkoušet, požádejte optika, aby vás tímto procesem provedl a vysvětlil vám, jak je používat (pokud to pro vás nebude přirozené).
  4. Okamžitě je noste: Čím dříve své nové brýle vyzkoušíte, tím rychleji si na ně vaše oči zvyknou. Pokud vám zpočátku nebudou příjemné, noste je na známých místech, kde se cítíte bezpečně, např. doma nebo v práci. Jakmile si na ně budete postupně zvykat, vyzkoušejte je i na veřejných místech.
  5. Dejte si načas: Přestože si většina lidí na moderní progresivní čočky zvyká velmi snadno, měli byste si dát čas, než si na ně zvyknete. Pokud vám zvykání bude trvat více než 2–3 týdny, objednejte se k optikovi na kontrolu.

Progresivní brýlové čočky: Často kladené otázky

Jak progresivní brýlové čočky fungují?

Umožňují vám vidět na všechny vzdálenosti, aniž by obsahovaly viditelně vymezené oblasti (tak jako bifokály nebo trifokály). V horní části progresivní čočka obsahuje předpis na největší vzdálenost a směrem dolů se mohutnost zvyšuje. To znamená, že když zaostřujete přes různé zrakové zóny – počínaje na blízko a konče na dálku a naopak – uvidíte ostře.

Proč progresivní čočky obsahují tzv. „nevymezenou oblast vidění“?

Horní část čočky umožňuje vidění na dálku a malá část pod ní (přechodová či progresivní oblast) zaručuje dokonalé vidění na všechny progresivní vzdálenosti (vzdálenosti mezi). V důsledku geometrie a optiky takové čočky existují rozmazané oblasti – často ve spodních okrajích – a jejich dopad se liší podle kvality provedení progresivních čoček a úrovně přizpůsobení.

Kolik varifokály stojí? 

Cena progresivních čoček se odvíjí o různých faktorů, např. míry přizpůsobení. Obecně platí, že varifokály jsou dražší než standardní jednoohniskové čočky, nicméně už si nemusíte kupovat další brýle a pro osoby požadující různé mohutnosti čoček se může jednat o chytřejší investici.

Mohu nosit varifokály na řízení automobilu a při práci na počítači?

Varifokály je obvykle možné nosit při řízení a používat je při práci na počítači – pokud máte aktuální předpis. Způsoby používání je však během konzultace nutné probrat s optikem, aby vaše brýle vyhovovaly vašim zrakovým potřebám.

Jsou progresivní brýlové čočky dostupné také jako slunečních?

Ano. Lze je upravit jako sluneční brýle a jsou k dostání také ve fotochromatickém a adaptivním provedení, které se postupně mění z čirých na tmavé nebo tmavých na tmavší, když jsou vystaveny ostrému světlu. Takto můžete své každodenní brýle nosit, i když vyrazíte ven.

Mohu nosit progresivní čočky během sportu?

Ano, ale upozorňujeme, že ne všichni výrobci čoček dokážou vyrobit progresivní čočky vhodné pro zaoblené obruby, které nosí většina sportovců. Když jsou některé typy čoček osazovány do zaoblených obrub, může docházet ke zrakovým aberacím. Speciální sportovní brýlové čočky tyto aberace minimalizují a jsou k dostání s progresivním předpisem. Pro více informací se obraťte na svého optika.

Jak dlouho můžu varifokály nosit?

Většina optiků doporučuje docházet na vyšetření zraku jednou za dva roky (podle vaší anamnézy a zdravotního stavu). Váš optik vám vyšetří zrak a zjistí, jestli vám předpis může zůstat, nebo zda je nutná změna.

Je náročné zvyknout si na progresivní brýle?

Čím více je předpis přizpůsoben nositeli, tím snadněji by se na nové brýlové čočky mělo zvykat. Mějte na paměti, že na čočky si můžete nějakou dobu zvykat, nicméně s moderními progresivními brýlemi se tato doba výrazně zkracuje.

Moje varifokály jsou nepohodlné a nemůžu si na ně zvyknout. Co mám dělat?

Jak bylo uvedeno výše, s návštěvou optika vyčkejte 2–3 týdny.

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Minerální čočky pro uživatele progresivních čoček: čočky pro příznivce skla Další vývoj portfolia progresivních skleněných čoček ZEISS – proč je potřebné je mít
Progresivní brýlové čočky s rozdílem Existují ideální progresivní brýle pro každou příležitost: pro vaši práci, pro váš oblíbený koníček či sport?

Související produkty