LEPŠÍ VIDĚNÍ: Čeho jste si u této pacientky konkrétně všiml?
Dirk Siemsen: Při probírání její lékařské anamnézy zmiňovala své časté bolesti hlavy. Taktéž jsem si všiml, že při zaostřování na testy pro měření zraku v refrakční místnosti skláněla hlavu jistým způsobem. Často pociťovala, že trpí oslněním a byla velmi citlivá na světlo během dne.
Stejně jako u všech našich pacientů jsem prověřil její binokulární vidění, tj. jak obě její oči spolupracují. Použili jsme i.Polatest a různé související testy. Nejprve pacienta pozorovala naše 3D testy pouze v jednom rozměru. Silnější oko převažovalo. Obě oči obrázek do stejné polohy na sítnici jednoduše náležitě nepromítly. Při překrývání se oba obrázky na sítnici jevily jako různě velké. Mozek pacientky nebyl schopen vyhodnotit tento obrázek ve 3D. Obrázek byl plochý a jednorozměrný.
LEPŠÍ VIDĚNÍ: Nedíváme se všichni přímo před sebe?
Dirk Siemsen: Jeden od druhého se odlišujeme, což znamená, že naše oči se nedívají přímo před sebe, jak by měly. Uvedu jeden příklad: u osoby, jež nosí brýle, se obě oči při pohybu dívají nepatrně směrem ven. Znamená to, že silnější oko, které má každý z nás, využívá svaly pro polohu, kdy to vypadá, jako by se dívalo přímo před sebe. Slabší oko se k této situaci přizpůsobí. Obrázek, generovaný oběma očima, není optimální, náš mozek ho však přemění tak, že se zobrazí správně. Ne pro každého to představuje problém, u mnohých to však dlouhodobě vyvolává únavu. Optimalizací brýlových čoček za účelem interakce obou očí jsme schopni zvýšit pacientův vizuální výkon a únavu snížit. Přemýšlejte o této věci: je-li brýlová čočka pro binokulární vidění nesprávně nastavena i o pouhých 0,25 dioptrií, může to znamenat ztrátu vizuálního výkonu až o 30 %. To je důvod, proč musíme pracovat precizně a při refrakci kontrolovat interakci dvou zkorigovaných očí co do všech dioptrických nastavení. Pokud změním něco na levém oku, ovlivní to i oko pravé...
LEPŠÍ VIDĚNÍ: Co přesně nebylo u vaší pacientky správně?
Dirk Siemsen: Trpěla tím, co označujeme jako vertikální posun. Její oči nevyužívaly optimálního vidění při pohledu přímo před sebe, ale pouze pohledu z určitého úhlu a se shora. To pacientce způsobovalo dlouhodobě problémy. A neměla ty správné brýlové čočky, které by tuto vadu kompenzovaly. Zbavili jsme ji její vizuální únavy včleněním prizmat do brýlové čočky, abychom napravili její stav, známý jako asociovaná heteroforie.
LEPŠÍ VIDĚNÍ: Mohla asociovaná heteroforie představovat skutečně problém po dobu 30 let?
Dirk Siemsen: Postavení očí a délka očních svalů, to vše je geneticky předem naprogramováno – a je to dědičné. Jste-li dítě či mladistvý, jisté nedostatky můžete přesto kompenzovat. Tato schopnost však klesá tím, jak stárnete, jakož i v obdobích vašeho života, kdy jste ve stresu. Někdy si té únavy můžete všimnout – jako např. v podobě bolesti hlavy či svalového napětí – tyto symptomy však odezní a nejsou citelné až do staršího věku.
LEPŠÍ VIDĚNÍ: Experti se neshodují na tom, jak asociovanou heteroforii zkorigovat. Proč tomu tak je? Někteří z nich pak varují, že se můžete stát „závislým“ na nošení brýlí s prizmatickými brýlovými čočkami.
Dirk Siemsen: To je pravda. Pro mě je nejdůležitější, že jsme pacientovi pomohli. Byli jsme schopni pomoci nejen této konkrétní ženě. V tomto případě její opakující se bolesti hlavy po zásahu během dvou týdnů vymizely, kdy to byl nelehký pocit, že její brýle nebyly optimální pro každou situaci. Její citlivost na světlo během dne se výrazně snížila. Dokonce se mě zeptala, zdali nyní bude na svých brýlích závislá. Odpověď byla jednoduchá. Řekl jsem jí, že pokud se rozhodne, že nové brýle nosit nebude, její zrak bude stejný jako dříve. Co jsem ještě mohl říci?
LEPŠÍ VIDĚNÍ: Co je pro vás při práci optika důležité? Jak byste to shrnul?
Dirk Siemsen: V prvé řadě nás zajímají konkrétní vizuální potřeby každého našeho pacienta. Děláme vše možné pro to, abychom zvýšili jeho vizuální výkon a v případě potřeby snížili jeho únavu. Necháváme si tedy dostatek času na to, abychom s pacientem probrali jeho lékařskou anamnézu, provedli refrakci a poradili mu poté, co se rozhodl pro svou koupi.