Samozabarvovací brýlové čočky: komfortní a pohodlné vidění pro každého

LEPŠÍ VIDĚNÍ požádalo Volkera Gahra, hlavního produktového manažera, zodpovídajícího ve společnosti ZEISS za ZEISS PhotoFusion, aby popsal klíčové charakteristiky moderních fotochromatických brýlových čoček

Jak každý uživatel brýlí ví, ideální je, když vůbec nepostřehnete, že brýle nosíte, protože se skvěle přizpůsobí jakékoli situaci. Potřeba střídat neustále normální a sluneční brýle tak může být velmi nepříjemná. Když si brýle vyměňujete a ty, co nepotřebujete, vkládáte do pouzdra, je Vaše vidění na jistou dobu nepohodlné – je to obtěžující a ztrácíte tím zbytečně svůj drahocenný čas. Samozabarvovací brýlové čočky mohou tuto nepříjemnou situaci skvěle vyřešit. Jak si však vhodný pár samozabarvovacích či "fotochromatických" brýlových čoček vybrat? Abychom se o tomto tématu dozvěděli více, LEPŠÍ VIDĚNÍ oslovilo Volkera Gahra, hlavního produktového manažera společnosti ZEISS, zodpovědného za ZEISS PhotoFusion.

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Samozabarvovací brýlové čočky jsou populární již dlouho. Způsob, jakým se z jasných stávají tmavými, působí téměř magicky, mnoho uživatelů je však stále považuje za staromódní a neatraktivní. Co nejnovější generace samozabarvovacích brýlových čoček nabízí? A v čem jsou dokonalejší než staré modely?

Volker Gahr: Než jsme se pustili do tématu vývoje ZEISS fotochromatických brýlových čoček, známých pod značkou PhotoFusion, požádali jsme uživatele o přesný popis toho, jak by jejich ideální samozabarvovací brýlové čočky měly vypadat a jaké kvality a rysy by měly vykazovat.

Jako hlavní prioritu uživatelé uváděli schopnost brýlových čoček reagovat rychle na slunce a uvnitř z tmavé zesvětlit. V momentě, kdy vyjdu ven na slunce, by brýlové čočky měly ztmavnout, a jakmile popojdu krok dovnitř, by měly co možná nejrychleji zesvětlit. Je těžké popsat, jak nepříjemné je např. vejít do obchodu a pohroužit se naráz do tmy!

Co se týče dalšího bodu, představa, že samozabarvovací brýlové čočky jsou považovány za zastaralé a nemódní, souvisí do značné míry s problémy, jež působily starší generace samozabarvovacích brýlových čoček. Mělo-li se zato, že by měly zesvětlit, pak přechodný stav trval celou věčnost. Hnědá varianta těchto starých brýlových čoček byla na slunci poněkud nažloutlá, což bylo kosmeticky vnímáno spíše jako neatraktivní.

Proto dnes uživatelé brýlí považují za tak důležité mít samozabarvovací brýlové čočky, jež uvnitř zcela zesvětlí a budou vypadat jako normální pár brýlových čoček. To byl druhý hlavní aspekt, důležitý pro uživatele, spolu se schopností brýlových čoček rychle reagovat na měnící se světelné podmínky.

Očekává se, že moderní samozabarvovací čočky budou nabízet tutéž úroveň ochrany před UV a prudkým oslněním jako normální sluneční brýle.

To byly klíčové parametry, jež zákazníci požadovali a jež nám byly základem pro vyvinutí PhotoFusion. Představují pak i klíčová kritéria, jimiž by se uživatelé brýlí měli při výběru a srovnání u nákupu samozabarvovacích brýlových čoček řídit.

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Jak dosáhnete toho, aby brýlové čočky reagovaly na měnící se světelné podmínky rychleji?

Volker Gahr: Tajemství spočívá ve speciálních fotoaktivních molekulách, obsažených uvnitř brýlových čoček, reagujících na UV světlo o vysoké energii. Když sluneční světlo na brýlové čočky dopadne, zvýší plochu těchto molekul, v důsledku čehož brýlové čočky ztmavnou. Čím je sluneční světlo či UV světlo silnější, tím jsou brýlové čočky tmavší. Při absenci UV světla se molekuly smrští na svou původní velikost.

Fotoaktivní molekuly jsou jednoduše speciální chemické substance, optimalizovaná pro brýlové čočky PhotoFusion tak, aby svou práci odváděly co možná nejrychleji.

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Co se týče UV světla, nabízejí ZEISS samozabarvovací brýlové čočky skutečně stejně vysokou úroveň UV ochrany jako ZEISS sluneční brýlové čočky? Mohu je vůbec nosit za extrémně jasného slunečního světla, např. na horách?

Volker Gahr: Stejně jako naše sluneční brýlové čočky i PhotoFusion brýlové čočky nabízejí 100% UV ochranu*, což znamená, že si můžete být jisti existencí té nejlepší možné ochrany. Účinek UV filtru PhotoFusion je plně aktivní, i když jsou brýlové čočky světlé. Sluneční světlo je obzvlášť silné v horách, protože UV záření je o to více intenzivnější, čím výše stoupáte. Volbou PhotoFusion si můžete být jisti, že nepodstupujete žádné zbytečné riziko. UV ochrana však není jediným klíčem k pohodlnému vidění: potřebujete i ochranu před prudkým oslněním, abyste se vyhnuli oslňujícímu slunečnímu světlu. Proto by ti, kdo holdují extrémnějším aktivitám ve vysokých nadmořských výškách, měli profitovat z brýlových čoček, navržených pro speciální použití. To by mohlo zahrnovat postranní ochranu, tmavší odstín a zrcadlové pokrytí, vezmeme-li v úvahu aktivity typu slézání ledovců či provozování dlouhých výprav sněhem. Sníh odráží světlo jako zrcadlo, jež zvyšuje intenzitu ještě více.

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Kdo podle Vás může mít ze samozabarvovacích brýlových čoček prospěch?

Volker Gahr: Samozabarvovací brýlové čočky nabízejí komfortní a pohodlné vidění. Ať už jste uvnitř či venku, postarají se o to, aby Vaše vidění bylo to pravé. Řekl bych tedy, že samozabarvovací brýlové čočky jsou vynikajícím řešením pro ty, kdo tráví mnoho času v budovách i mimo ně a kdo považuje střídání dvou párů brýlových čoček za vskutku obtěžující. A samozřejmě jsou zvláště dobrou volbou pro ty, kdo jsou citliví na světlo, protože neustálé mžourání může být pro Vaše oči velmi únavné a v nejkrajnějším případě vést i k bolestem hlavy.

LEPŠÍ VIDĚNÍ: A pokud jde o vrásky...

Volker Gahr: I ty nelze vyloučit. Avšak naším hlavním zájmem ve společnosti ZEISS je samozřejmě dosažení optimálního, pohodlného vidění. Pokud to má za následek i méně vrásek, je to samozřejmě bonus navíc!

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Jak dlouho jsou molekuly, využívané pro PhotoFusion, schopny odvádět svou práci?

Volker Gahr: Nikdy se neunaví! Jejich schopnost se v žádné znatelné míře během životnosti brýlových čoček nesníží. Samozabarvovací brýlové čočky jsou "optickým zařízením" stejně jako dalekohledy, mikroskopy a fotografické objektivy, a to znamená nutnost určité míry jejich údržby a ochrany. Není pochyb o tom, že dobrá povrchová úprava, zahrnující tvrzený povrch brýlových čoček s vynikajícími antireflexními vlastnostmi, zvýší životnost brýlových čoček a poskytne více pohodlí.

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Objevuje se řada diskuzí ohledně nošení samozabarvovacích brýlových čoček během řízení. Jsou PhotoFusion brýlové čočky vhodné pro řidiče?

Volker Gahr: Jistě, při řízení můžete používat PhotoFusion brýlové čočky, protože jsou navrženy tak, aby byly všestranným řešením, jež může uspokojit všechny Vaše každodenní vizuální potřeby. Jak jsem již ale zmínil, PhotoFusion brýlové čočky reagují na UV světlo, což znamená, že v autě neztmavnou tolik, jako ve volné přírodě, neboť čelní sklo absorbuje část UV světla. Ochrany před prudkým oslněním tedy nebude mít tolik. Pro delší jízdy na slunci by proto bylo zřejmě pohodlnější nosit sluneční brýle. Váš oční specialista Vám poradí, zdali je vhodné mít pro tyto druhy situací další pár brýlí.

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Se kterými typy brýlových čoček a povrchových úprav lze PhotoFusion kombinovat?

Volker Gahr: Je pro nás velmi důležité nabídnout našim zákazníkům co nejvíce flexibility v ohledu kombinování ZEISS výrobků. V zásadě lze PhotoFusion kombinovat se vším: se všemi našimi typy brýlových čoček, se všemi našimi různými typy povrchů, se všemi funkcemi brýlových čoček a se všemi typy obrub. Znamená to tedy, že naprosto všichni si mohou užívat doplňkový komfort PhotoFusion brýlových čoček a mít z něj užitek.

LEPŠÍ VIDĚNÍ: Představuje PhotoFusion konec vývojového procesu, nebo lze samozabarvovací brýlové čočky i do budoucna vylepšovat?

Volker Gahr: Společnost ZEISS má již za sebou více než 100letou historii inovací v oblasti vývoje brýlových čoček. Díky PhotoFusion jsme dosáhli významné úrovně zkušeností v oblasti fotochromatických brýlových čoček, což je něco, co chceme v budoucnu zcela určitě dále rozvíjet. Je to tak trochu něco jako sport ve smyslu toho, že našim cílem je neustále zlepšovat vlastní výkonnost. Právě nyní jsme na špici, a tam chceme i zůstat!

Od tmavých ke tmavším – chytré sluneční čočky, které se automaticky přizpůsobují měnícím světelným podmínkám.
Jaká je Vaše oblíbená barva a styl?


ZEISS on-line oční test Jak dobře vidíte kontrast a barvu? Zkontrolujte si svůj zrak snadno a rychle právě zde!

* UV záření se dělí na tři pásma, ačkoli pouze UVA a UVB vlastně dopadají na zemský povrch. Krátké vlnové délky, UVC záření o vysoké energii (100 - 280 nm), jsou téměř zcela absorbovány v zemské atmosféře. Termín sluneční UV záření se užívá pouze k označení UVA a UVB složek, dopadajících na zemský povrch. UVA a UVB záření je absorbováno okem na různých úrovních, není-li blokováno brýlovými čočkami.

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Rychle tmavé. Rychle čiré: moderní samozabarvovací brýlové čočky Ať si užíváte venkovního sluníčka nebo jste vevnitř, díky fotochromatickým brýlovým čočkám ZEISS PhotoFusion si můžete užívat skvělý zrak 24 hodin denně
Nebuďte oslepováni Sluneční brýle jsou módní doplňky, avšak důležitější je, že poskytují očím životně důležitou ochranu proti UV záření
Prevence proti vráskám Nezapomínejte na vaše sluneční brýle!
Dělají žluté čočky lidi šťastnějšími? Lepší vidění díky barevným čočkám

Související produkty