Nebuďte oslepováni

Sluneční brýle jsou módní doplňky, avšak důležitější je, že poskytují očím životně důležitou ochranu proti UV záření

Sluneční záření dává vaší mysli, tělu a duši pocit, že jste na dovolené, a vyvolávají úsměv na vaší tváři. Ochrana proti UV záření, které nechrání pouze vaši kůži, ale také vaše oči, zaručuje, že si budete užívat slunce bez obav. Nenošení slunečních brýlí může způsobit poškození vaší rohovky, čočky a spojivky. Sluneční ochranné čočky ZEISS poskytují spolehlivou ochranu proti účinkům UV záření.

Herci, hudebníci a lidé ze showbusinessu je nosí neustále – v létě i v zimě; ve dne i v noci: sluneční brýle. Znamenají však daleko více než módní doplňky. Skutečností je, že sluneční čočky chrání oči před nebezpečným UV zářením. Kupujete-li takovéto čočky, ujistěte se, že vybíráte dobrou kvalitu.

I když dokonce nejlevnější modely mají v současné době certifikát CE, a tudíž nabízejí přiměřenou ochranu proti UV záření, čočky v levných modelech jsou obvykle lisované a nikoli broušené. Proto tyto čočky nemohou poskytovat dobré vidění. Obzvláště nosíte-li sluneční brýle během dlouhých časových úseků, může to unavovat vaše oči. Levnější čočky se obtížněji přizpůsobují a, i když je nosíte pouze během krákých časových úseků, mohou zanechávat otisky na vaší kůži. To vůbec není trendy.

Tip: Předtím, než si koupíte sluneční čočky, navštivte vašeho optometristu a požádejte ho o podrobnou radu týkající se čoček s dobrou ochranou proti UV záření. Vyzkoušejte rozdíl mezi kvalitními čočkami a základními, lisovanými čočkami.

Proč bychom měli nosit sluneční brýle: Když se vaše oko přizpůsobuje různým úrovním jasu s pomocí zornice, která se zužuje při vnikání prudkého světla do oka, může to provádět jen do určité míry. Jestliže okolí je příliš jasné, oko se může oslepovat a nemusí vidět vůbec nic bez ohledu na vaše jinak normální vidění.

Aby se toto nestávalo, dobré sluneční čočky budou ochranou. Dalším velmi důležitým faktorem je to, že poskytují výbornou ochranu proti UV záření. Intenzivní, avšak neviditelné ultrafialové paprsky nebo dlouhotrvající vystavení jejich účinkům může případně vést k bolestivému popálení spojivky a rohovky a nakonec způsobit poškození. Existuje několik varovných příznaků, které vám naznačí, že vaše oči byly vystaveny slunci přespříliš: Oči se cítí unavené, jsou rudé a přetažené. Někdy budou slzet. Pokud se toto stane, zajistěte jejich ochranu před sluncem po několik dnů a zakupte si dobré sluneční čočky.

Sluneční ochrana a ochrana před oslněním

Označení kvality: CE štítek

Jak mohu zjistit, že jde o dobré sluneční čočky? Hledejte CE štítek. Ten zaručuje, že sluneční čočky splňují základní bezpečností požadavky předepsané v evropských směrnicích. Naneštěstí agentury, které skutečně ověřují dodržování těchto standardů, ještě stále nebyly ustanoveny. Avšak optometrista může zkontrolovat vaše sluneční čočky s použitím speciálního měřicího nástroje.

Další parametry při nákupu slunečních brýlí:

  • Ochrana proti UV záření: nejdůležitější kritérium pro dobré sluneční brýle.
  • Barva čoček: I když nemá žádný dopad na úroveň ochrany proti UV záření, má vliv na ochranu proti oslepování. Hnědé, šedé a zelené čočky narušují přirozené barvy nejméně. Budete stále vidět věci v jejich původních barvách. Všechny jiné barvy vyžadují, aby se oko přizpůsobovalo. Ujistěte se, že volíte barvu pro používání v automobilech, pokud máte v úmyslu nosit sluneční brýle při řízení (rozeznávání signálů, DIN EN ISO 14889). Všechny čočky ZEISS ve standardních barvách splňují tyto standardy. Tip: Zabarvené čočky s absorpčním poměrem 25 % a vyšším nejsou všeobecně vhodné pro řízení v noci. 
  • Kvalita čoček: Jako každé jiné kvalitní brýlové čočky, mely by být i sluneční čočky broušené. Plast a sklo jsou v obou případech použitelnými materiály. High End čočky v Kategorii1 nemají na sobě žádné proužky, bublinky nebo ohraničení, které by způsobovalo bolesti hlavy nebo unavovalo vaše oči. Když se mírně přitlačí prst, čočky by se neměly hýbat. Proveďte test: Předmět, na který se díváte přes sluneční brýle, by se neměl zkreslovat, pohybují-li se brýle tam a zpět.
  • Fotochromatické brýle: Jestliže je pro vás složité rozhodování, zda koupit tmavé nebo světlejší brýle, zvolte fotochromatické čočky. Jako by byly kouzelné, za jasných světelných podmínek ztmavnou a při potemnění zesvětlí jen v několika sekundách. Pokud jsou vaše oči citlivé na světlo, doporučuje vám koupit samozabarvovací čočky PhotoFusion X.
  • Antireflexní vrsty: Mnoho lidí se zříká této možnosti v domnění, že je nadbytečná. Avšak odrazy zabarvených čoček jsou daleko více obtěžující – pro osobu nosící brýle a pro osobu dívající se na něj nebo ni – než odrazy čoček, které nejsou zabarveny.

Our Tip: Sluneční brýle posilující kontrast

Společnost Carl Zeiss Vision také nabízí škálu slunečních brýlí, které byly upravovány s použitím ponořovacích barviv prvotřídní kvality. Byly vyvinuty pro specifické účely používání, které na jedné straně vyžadují zvýšenou ochranu proti UV záření a oslepování a na druhé straně splňují určité kontrastní požadavky. Sportovní disciplíny, jako je paragliding, lyžování jízda na motocyklu nebo na kole se často praktikují při krajních světelných podmínkách. Kontrastní bohaté vidění má obzvláštní důležitost – obzvláště z bezpečnostních důvodů.

Speciální čočky s filtrem pro pacienty s problémy sítnice

Pacienti s problémy sítnice potřebují speciální čočky. Speciální čočky s filtrem od společnosti ZEISS poskytují ideální řešení. Úplně totiž absorbují části viditelného spektra. Receptory, které jsou citlivé vůči tomuto rozsahu, jsou záměrně podexponovány, aby chránily oko. Tyto čočky pomáhají obzvláště pacientům trpícím onemocněním zvaným retinitis pigmentosa, tj. diabetická retinopatie. Společnost Carl Zeiss nabízí řadu tzv. medicínských filtrů.

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Rychle tmavé. Rychle čiré: moderní samozabarvovací brýlové čočky Ať si užíváte venkovního sluníčka nebo jste vevnitř, díky fotochromatickým brýlovým čočkám ZEISS PhotoFusion si můžete užívat skvělý zrak 24 hodin denně
Samozabarvovací brýlové čočky: komfortní a pohodlné vidění pro každého LEPŠÍ VIDĚNÍ požádalo Volkera Gahra, hlavního produktového manažera, zodpovídajícího ve společnosti ZEISS za ZEISS PhotoFusion, aby popsal klíčové charakteristiky moderních fotochromatických brýlových čoček
Prevence proti vráskám Nezapomínejte na vaše sluneční brýle!
Dělají žluté čočky lidi šťastnějšími? Lepší vidění díky barevným čočkám

Související produkty