Jaký styl brýlí je pro mě ten pravý?

Pro každou tvář existují skvělé obruby

Kočičí brýle, nerdovské brýle nebo vrtané brýle – s takto širokým výběrem obrub je často obtížné rozhodnout se, které vám sluší nejlépe. LEPŠÍ VIDĚNÍ má pro vás několik tipů, které vám pomohou rychle a snadno určit, jaký tvar obličeje máte, a které brýle, obruby a barva se k vám nejvíce hodí.

Níže uvádíme, jak určíte tvar svého obličeje

Jasné určení tvaru obličeje není na první pohled vždy snadné – běžné rysy se mohou obličej od obličeje výrazně lišit. Tvar lidského obličeje se navíc v průběhu života mění, např. když zhubneme. Máme pro vás jednoduchý návod, jak doma určit tvar svého obličeje: nejprve se postavte před zrcadlo a dívejte si přímo před sebe. Poté si vlasy stáhněte dozadu, např. čelenkou. Odkrytí obličeje usnadní identifikaci jeho tvaru. Linie vlasů značí horní kraj vašeho obličeje a brada zase spodní okraj. Uši nejsou považovány za součást tvaru obličeje. Tvar svého obličeje si na zrcadlo případně můžete obkreslit pomocí vodorozpustného pera. Pokud nemáte k dispozici zrcadlo, můžete použít svou fotografii, na které se díváte přímo před sebe (např. selfie z chytrého telefonu). Nyní je čas na porovnávání a otázku: který z následujících tvarů se nejvíce podobá mému obličeji? Existuje ale ještě jednodušší způsob: použijte jednoduchý nástroj ZEISS rozpoznání tváře.

Jaký tvar obličeje mám?

Určení tvaru obličeje vám pomůže vybrat si dokonalé obruby. Tvary obličejů lze rozdělit do šesti různých kategorií:

1. Oválné obličeje

Oválné obličeje

Oválný obličej je vhodný téměř pro všechny typy brýlí a obrub. Oválný obličej má jemné, rovnoměrné obrysy, malé čelo, mírně kulatou bradu a výrazné lícní kosti. Pro brýle to je „ideální“ tvar obličeje, protože k němu pasují v podstatě všechny designy a velikosti.

Které brýle pasují k oválnému obličeji?
Téměř vše vypadá skvěle – hranaté brýle, kulaté brýle, nenápadné vrtané brýle, ale i okázalejší obruby (např. kočičí oči nebo nerdovské brýle s širokými obrubami) a speciální designy.

2. Kulaté obličeje

Kulaté obličeje

Mezi typické znaky tohoto typu obličeje patří jemné, ploché obrysy, široké, výrazné tváře a kulatá brada. Kulaté obličeje jsou o něco kratší a plnější než oválné obličeje.

Které brýle pasují kulatému obličeji?
Decentní, tenké obruby, které neupozorňují na šířku obličeje, hranaté obruby (např. čtvercové nebo nepatrně obdélníkové obruby) či širší obruby, které obličeji přidají na obrysech a vyhraněnosti. Skvělou alternativou pro kulaté obličeje jsou také nylorové nebo plné obruby s barevným, decentním spodním okrajem.

3. Obličeje ve tvaru srdce nebo trojúhelníku

Obličeje ve tvaru srdce nebo trojúhelníku

Obličej ve tvaru srdce nebo trojúhelníku tvoří velké čelo, výrazné lícní kosti a špičatá brada.

Které brýle pasují obličeji ve tvaru srdce?
Nejvhodnější jsou méně okázalé obruby, tenké, plné obruby, kočičí obruby a oválné nebo kulaté obruby. Tyto obruby k tomuto typu obličeje pasují, protože jejich spodní část se zespod směrem nahoru rozšiřuje, což zajišťuje pěkný a harmonický kontrast s vaším čelem.

4. Podlouhlé nebo obdélníkové obličeje

4. Podlouhlé nebo obdélníkové obličeje

Když lidé hovoří o podlouhlé nebo obdélníkové tváři, mají na mysli osoby s lehce širšími lícními kostmi, čelem a čelistí, jejichž strany obličeje tvoří rovné, svislé linie.

Které brýle pasují podlouhlému obličeji?
Doporučujeme zvážit oválné a kulaté obruby, zakřivené a vrtané obruby, výrazné plné obruby, silné obruby, ale také brýle s širším nosníkem a nízko položenými stranicemi. Podlouhlé obličeje ve výrazných obrubách vypadají kratší. Větší čočky také naruší vaši podlouhlou tvář a vytvoří příjemný optický efekt.

5. Hranaté obličeje

Hranaté obličeje

Hranatý obličej je velmi podobný podlouhlému obličeji až na to, že je o něco kratší a širší. Na stranách je hranatý obličej kolmý. Brada, čelist a čelo jsou výrazné s vystouplými lícními kosti.

 

Které brýle pasují hranatému obličeji?
Měli byste volit obruby, které vám prodlouží obličej, např. nenápadné vrtané brýle, jemně kulaté obruby s plochými obrysy nebo kulaté, zakřivené brýle. Kulaté brýle vytváří pěkný kontrast k hranatému tvaru obličeje a způsobují esteticky příjemný efekt. Brýle s širokými stranicemi jsou také skvělou volbou, protože zvýrazňují délku nositelova tvaru obličeje. Díky vysokým lícním kostem nositele jsou obvykle nejvhodnější úzké čočky, protože velké čočky je snadno zakryjí.

6. Trapézové tvary obličejů

Trapézové tvary obličejů

Pro tento tvar je charakteristický úzký tvar v horní části a široká spodní část: u trapézového tvaru obličeje je oblast okolo čela a spánků užší než výrazné lícní kosti a oblast čelistí.

Jaký styl brýlí pasuje trapézovému tvaru obličeje?
Dobrou volbou jsou brýle s výraznými okraji zdůrazňující horní třetinu tváře, např. výrazný horní okraj s barevným přechodem nebo širšími obrubami. Díky tomu užší oblast spánků nositele vypadá širší a dochází k vyvážení obličejových rysů. Stejného efektu dosáhnete také u obrub se stranicemi položenými co nejvíce nahoru. K obličeji s trapézovým tvarem dobře pasují také brýle typu kočičí oči a motýl a brýle s částečně plnými a plnými obrubami s výrazným horním okrajem.

Podobně jako u všech doporučení mějte při hledání těch pravých obrub na paměti následující přísloví: výjimka potvrzuje pravidlo.

Mnoho lidí si rádo vybírá výrazné oblečení nebo hledá brýle padnoucí ke konkrétnímu oděvu – což znamená, že kromě právě uvedených zvažují i další kritéria. Nejlepším řešením je zkoušet takové obruby, které vás osloví, ale přitom brát ohled také na odborný názor optika.

ZEISS on-line oční test Jak dobře vidíte kontrast a barvu? Zkontrolujte si svůj zrak snadno a rychle právě zde!

Jak vaše obočí ovlivňuje výběr brýlí

Obočí se podílí na jedinečnosti lidské tváře. Vyberte si proto brýle, které k němu sedí! Vhodnost obrub ovlivňuje tvar vašeho obočí a jeho vzdálenost od očí. Horní okraj obrub by měl být s vaším obočím v rovině, aniž by jej zakrýval nebo přerušoval. Jen tak vám brýle perfektně padnou a zvýrazní vaše oči.

Ještě jednou, výjimka potvrzuje pravidlo. Obočí nositele často mizí za výraznými, módními obrubami nebo velkými čočkami. V takovém případě zkontrolujte, zda obruby zcela zakrývají vaše obočí, čímž zajistíte vyvážený vzhled.

Barva brýlových obrub

Barva obrub je při určování, jak konkrétní brýle nositeli sluší, stejně důležitá jako tvar. Jaká barva se nejlépe hodí ke konkrétním brýlovým čočkám? Jaká barva se hodí k obrubám? Kromě toho, že by brýle měly odrážet váš osobní vkus, měly by se hodit také k barvě vašich vlasů a očí – tyto faktory určují, která barva se k vám nejvíce hodí. Rozlišujeme mezi čtyřmi různými typy, přičemž každý z nich je pojmenován po jednom ročním období. Zjistěte, jaký typ jste, a výběr té pravé barvy bude hračka!

Zimní typ

Zimní typ

Zimní typ má barvu pleti od olivové po tmavě hnědou nebo velmi světlou s modrým pableskujícím podtónem. Do této kategorie spadají Asiati a středomořské typy. Zimní typy mají obvykle tmavé nebo černé vlasy a ti se světlejší kůží obvykle bez nalíčení vypadají bledě. Mezi známé příklady zimních typů patří herečky Zooey Deschanel a Elizabeth Taylor nebo herec Johnny Depp. Zimní typy mají oříškově hnědé, modré nebo zelené oči.

Doporučené barvy:
Čiré, výrazné a chladné barvy, např. černá, bílá, šedá nebo modrá. Vhodná je také stříbrná.

Jarní typ

Jarní typ

Jarní typ má broskvově zabarvenou pokožku se zlatými pihami, např. herečka Nicole Kidman. Jarní typy mají často blonďaté nebo rusovlasé vlasy a modré, modrozelené, zelené, zelenohnědé až zlatozelené oči.

Doporučené barvy:
K jarním typům se hodí následující barvy: přírodně bílá, krémově béžová, jasně fialová, lososová, chrpově modrá, růžová nebo teple hnědá, ale také zlatá, červenohnědá a bronzová. Doporučujeme zlaté, béžové, humrově červené nebo světle hnědé obruby.

Letní typ

Letní typ

Tento typ má obvykle špinavě blonďaté vlasy a světle modré, hnědé nebo šedé oči. Jejich pleť je světlá, narůžovělá až pastelově barevná. Mezi dva typické příklady patří hvězdy Holywoodu Gwyneth Paltrow a Brad Pitt.

Doporučené barvy:
Ideálními barvami pro letní typy jsou chladné a výrazné barvy, aniž by byly příliš křiklavé nebo tmavé, např. šedivě modrá, růžová, červená, stříbrošedá a pergamenově bílá. Skvělými barvami obrub jsou růžová, světle modrá nebo fialková.

Podzimní typ

Podzimní typ

Podzimní typy mají zlatavou, slonovinovou či růžovožlutou barvu pokožky – představte si například Florence Welch, zpěvačku skupiny Florence + the Machine, nebo herečku Julii Roberts. Mnoho podzimních typů má pihy, zrzavé vlasy se zlatým třpytem a tmavě hnědé, zelenohnědé nebo zelené oči.

Doporučené barvy:
Pro podzimní typ jsou ideální zemité barvy, např. hnědá, oranžová a tmavě zelená, ale také hluboké odstíny červené, slonovinové a vanilkové. Zlatá, bronzová a červenohnědá jsou také skvělými volbami. Pro barvu obrub zvažte zlatou a zcela přírodní zbarvení, protože se perfektně hodí k barvě vaší pokožky, očí a vlasů.

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Brýlové obruby, které budete chtít Jaké obruby jsou tento rok trendy? A k čemu se hodí nejlépe?
Život má příliš mnoho k nabídnutí, než aby to bylo viděno jen přes jedny brýle Pokud jste jako většina lidí, asi máte v botníku více než jediný pár bot – ale máte druhé brýle?
Brýle odrážejí charakter osobnosti Výběr brýlí znamená více než sledování formálních kritérií - je to také záležitost typu uživatele
Anatomie odstínu: sluneční brýle Franz ve stylu Mykita & Bernhard Willhelm Všechno, co jste vždy chtěli vědět o slunečních brýlích, ale báli jste se zeptat

Související produkty