Jak se naše oči smějí?

Ať nosíme brýle nebo ne, naše oči jsou významným faktorem v tom, jak komunikujeme. Tady je trojice našich hlavních tipů pro uživatele brýlí, jak dosáhnout toho, aby se oči usmívaly.

Smích je pro nás dobrý – protože skutečně dobrý smích zapojuje do činnosti nejméně 100 svalů v našem těle a obličeji. Oční kontakt a usmívající se oči také významně usnadňují komunikaci s jinými lidmi. Jak ale dosáhneme, aby naše oči vypadaly co nejlépe? Jak mohou brýlové čočky pomáhat očím, když se usmívají?

Pohled je jedním z nejdůležitějších prostředků komunikace. Oči odhalují naše pocity vůči osobě, s níž hovoříme, a to obzvláště oblibu nebo averzi. Toto se děje velmi rychle a do značné míry je to ovlivněno podvědomým vnímáním. Oční kontakt je při konverzaci mostem, přes který se informace přenášejí snadněji.

V řadě každodenních situací, jako jsou pracovní záležitosti nebo poznávání nových lidí, je velmi důležité vypadat přirozeně a sympaticky. Chceme přeci vytvořit příjemnou atmosféru pro naši konverzaci. V tom hrají naše oči významnou roli. Pokud můžeme přimět naše oči k tomu, aby se usmívaly uvolněným způsobem, pak nám takový vzhled umožní překonat jakékoli nepříjemné pocity. To však není snadné, a to obzvláště ve vypjatých situacích. Můžete se však tomu naučit: vymaňte se alespoň na chvíli ze stresu a starostí a soustřeďte se na vyvolání úsměvu ve vašich očích. Odborníci v oblasti komunikace dokonce lidem radí, aby toto cvičení prováděli před zrcadlem.

Upřímně se usmívající oči

Je každý úsměv opravdu nefalšovaný? Americký výzkumník Paul Ekman se zaměřil na to, jak se lidé smějí. Pozoroval, které obličejové svaly jsou aktivní při různých úsměvech, a poté definoval 19 různých druhů úsměvu. Avšak jen jeden z těchto 19 výrazů usmívajícího se obličeje je skutečně pravý a není výsledkem pouhé zdvořilosti, rozpačitosti nebo dokonce strachu. Ve skutečnosti je to tak, že opravdovou hvězdou nefalšovaného smíchu je náš sval orbicularis oculi, známý jako svěrač víček. Tento svěrač víček tlačí současně na obě oči a vytváří linky smíchu v koutcích našich očí. Ekman dal ve svém výzkumu tomuto smíchu název: Duchenneův smích – na památku neurologa Guillauma Duchennea, který jako první prozkoumal tento sval v roce 1862.

Co to znamená pro uživatele brýlí?

Lidé mohou instinktivně číst skutečné pocity z výrazu tváře. Příjemný úsměv se přenáší nejen polohou koutků úst, ale zcela rozhodně také našima očima. Současně osoba, se kterou hovoříme, může z očí vyčíst, zda je smích nefalšovaný a zda se cítíme dobře.

V případě uživatele brýlí toto představuje obzvláštní výzvu, protože se jejich brýle nacházejí v cestě očního kontaktu.

Zde jsou tři hlavní tipy pro uživatele brýlí pro dosažení smějících se očí:

1. Brýlové čočky s antireflexní povrchovou vrstvou pro jasné vidění

V případě smíchu hrají čočky zcela rozhodující úlohu – a nikoli vzhled obruby, jak bychom mohli předpokládat. Osoba, se kterou hovoříme, potřebuje vidět vaše oči natolik jasně, jak je to jen možné. Čočky nesmí například mít nepříjemný zrcadlový efekt. Náš tip: vysoce účinná antireflexní povrchovíá vrstva je pro nás velmi důležitá, protože osoba, s níž hovoříme, očekává, že jsme schopni ukazovat oči natolik přirozeně, jak je to jen možné.

2. Tenké čočky pro skvělý vzhled

Čočky s vysokou dioptrií mohou výrazně změnit váš vzhled. Čím je úroveň zrakového postižení vyšší, tím jsou čočky tlustší a těžší. Lidé, kteří jsou dalekozrací, používají plusové čočky, které jsou tlustší a vypuklé. Proto jejich oči vypadají větší. V případě krátkozrakých lidí, kteří mají mínusové čočky, vypadají oči menší. Oba tyto jevy dostávají oči uživatele brýlí do nevýhody. Výsledkem toho je, že úsměv nevypadá natolik přirozeně, jak by bez brýlí mohl být. Náš tip: vyšší index lomu, speciální plastový materiál a optimalizovaný design čoček mohou zajistit, že čočky budou maximálně odlehčené a tenké. Takové provedení odstraní nežádoucí jevy a pro pozorovatele bude velikost vašich očí přirozenější.

3. Sluneční brýle jsou ničitelem komunikace:

Jsou elegantním, módním doplňkem, jakož i příjemným a účinným způsobem ochrany proti oslepení účinkem ostrého slunečního svitu. Každý ví, že sluneční brýle jsou pro nás důležitým prostředkem ochrany očí proti prudkému slunečnímu svitu. Během důležitého rozhovoru však vrhají negativní stín například na způsob komunikace. Osoba, s níž mluvíme, nemůže detekovat rozhodující signály z očního kontaktu a výrazu vašich očí. Je možné, že to vašemu protějšku bude nepříjemné. Náš tip: v případě důležitého rozhovoru přejděte do stínu a posuňte sluneční brýle nad obočí nebo je uložte do pouzdra.

Co si však počít, když nemáte své „normální brýle“ u sebe? Máme něco, co může pomoci. Těm, kdo potřebují používat zrakovou pomůcku neustále a nechtějí nosit při sobě dvoje brýle, by mohly pomoci samozabarvovací čočky, jako jsou nové čočky PhotoFusion X® od společnosti ZEISS. Tyto brýlové čočky mění úroveň průhlednosti od čiré po tmavou ještě rychleji než doposud.  

Smích je jednou z nejpřirozenějších reakcí našeho těla. Projevuje se nejen v zábavných a legračních situacích, ale je také výrazem úlevy po překonání problémů nebo je vysoce účinným obranným mechanismem před hrozícími konflikty. Jednoduše řečeno, smích je pro nás dobrý.

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Rychle tmavé. Rychle čiré: moderní samozabarvovací brýlové čočky Ať si užíváte venkovního sluníčka nebo jste vevnitř, díky fotochromatickým brýlovým čočkám ZEISS PhotoFusion si můžete užívat skvělý zrak 24 hodin denně
Co by nositelé brýlových čoček měli udělat před odjezdem na dovolenou Zde uvádíme několik rad, jak si na dovolené skutečně odpočinout

Životní styl + móda 16. 10. 2017

Tags:

Nebuďte oslepováni Sluneční brýle jsou módní doplňky, avšak důležitější je, že poskytují očím životně důležitou ochranu proti UV záření
Samozabarvovací brýlové čočky: komfortní a pohodlné vidění pro každého LEPŠÍ VIDĚNÍ požádalo Volkera Gahra, hlavního produktového manažera, zodpovídajícího ve společnosti ZEISS za ZEISS PhotoFusion, aby popsal klíčové charakteristiky moderních fotochromatických brýlových čoček

Související produkty