- Pomozte mi vybrat
- Pomozte mi vybrat
- Vše o brýlích na dálku a na čtení
- Progresivní čočky
- Sluneční brýle
- Čočky pro práci v úřadě a s počítačem
- Vše o sportovních brýlích
- Brýle pro děti: Děti u očního lékaře
- Vše o povrchových úpravách brýlových čoček
- Vše o kontaktních čočkách
- Vše o čištění brýlových čoček
- U očního optika
- Home
- Lepší Vidění
- Životní styl + móda
- Fotografování s brýlemi
Fotografování s brýlemi
Udělat báječné fotografie nebo úspěšné snímky není pro uživatele brýlí žádný problém
Při pořizování snímků se každý fotograf snaží dívat do hledáčku z maximálně možné blízkosti s cílem získat co nejlepší snímek. I když nosíte brýle, pořizování bezvadných snímků není vůbec žádný problém, pokud věnujete pozornost několika okolnostem.
Někteří lidé rádi fotografují krajinné scenérie, zatímco jiní dávají přednost portrétování lidí. Fotografování je jednou z neoblíbenějších zálib na celém světě. Kdo nosí brýle, musí často podstupovat obtížnou volbu: měl bych fotografovat s brýlemi nebo bez nich? Tuto otázku ale neřeší každý. Ten kdo fotografuje na smartphone nebo s jednoduchými digitálními fotoaparáty se jednoduše podívá na displej a stiskne spoušť. Moderní zrcadlové fotoaparáty (SLR) umožňují snímání fotografií jak bez brýlí, tak i s brýlemi.
Fotoaparáty s korekčními čočkami
V případě digitálního fotoaparátu SLR se dioptrická hodnota hledáčku může optimálně seřizovat podle vlastního vidění fotografující osoby. Přibližně 90 procent všech uživatelů brýlí se dobře obejde bez brýlí. Zakoupení takzvané korekční čočky má skutečný význam pouze tehdy, je-li vaše vidění silně postiženo – dioptrickou hodnotou vyšší než 6. Korekční čočka se šroubuje na hledáček a umožňuje vám vidět přes něj jasně bez nasazených brýlí.
Mnohé digitální fotoaparáty SLR jsou také vybaveny funkcí LiveView. Displej na zadní straně přímo ukazuje, na co je digitální snímač namířen a co se ukládá do paměti jako fotografie po stisknutí spouště. Abyste si provedli konečnou kontrolu toho, že obraz je v ohnisku, můžete si objekt přiblížit pomocí funkce zvětšení. To vám poskytne jistotu, že fotografujete objekt naprosto dokonale. Mnohé kompaktní fotoaparáty a fotoaparáty, které nemají zrcadlový systém, mají takový displej jen pro prohlížení fotografovaného objektu. Avšak při silném slunečním svitu se tyto displeje stávají značnou nevýhodou ve srovnání s hledáčkem. A pouze fotograf s hledáčkem bude jasně a bez oslepujícího světla vidět skrz objektiv.
Lidé postižení presbyopií neboli stařeckou vetchozrakostí jsou při fotografování ve skutečné výhodě. Ve skutečnosti už nemohou vidět dobře nablízko a musí držet noviny co nejdále od očí, aby je mohli číst. Refrakční výkonnost hledáčku je však kalibrována tak, že předměty ve vzdálenosti jednoho metru jsou v ohnisku, zrakový problém se tím upravuje. Můžete vidět jasně a ostře a neexistuje nic, co by vám bránilo v zachycení bezvadného obrázku.
S fotoaparátem k optometristovi
Pokud dáváte přednost ponechání brýlí na očích, bude to vyžadovat nějaké úsilí. Lidé, kteří fotografují, se obvykle snaží dívat do hledáčku z maximálně možné blízkosti a někdy brýlová čočka překáží. A objevuje se další problém: protože se oko nemůže dostat tak blízko, pravděpodobným důsledkem je mírné zmenšení zorného pole. Prostředek je v ohnisku, ale obvod je poněkud zastřený. S tímto problémem může pomoci speciální hranol koupený od specializovaného prodejce. Uživatelé progresivních čoček budou také potřebovat trochu praxe. Nejdříve musí najít tu část brýlí, přes kterou vidí při fotografování nejlépe. Tip: Jestliže kupujete nové brýle a máte v úmyslu často fotografovat s těmito brýlemi na očích, měli bystě při návštěvě optometristy mít váš fotoaparát při sobě.
ZEISS on-line oční test
Jak dobře vidíte kontrast a barvu? Zkontrolujte si svůj zrak snadno a rychle právě zde!
Lepší skleněná čočka a dobrá povrchová úprava
Fotografujete-li s brýlemi na nose, měli byste mít na paměti to, že povrch vašich brýlí trpí, když přichází do styku s hledáčkem. V závislosti na materiálu je možné, že se po nějaké době objeví na vašich brýlových čočkách škrábance, a to zejména na nedostatečně chráněných plastových brýlových čočkách. Proto řada výrobců nabízí obzvláště měkké, pryžové chrániče. Protože nosíte brýle, měli byste této záležitosti věnovat mimořádnou pozornost. Plastové čočky jsou v dnešní době pevnější a tvrdší, než tomu bylo před několika lety, ale mohou i nadále trpět z uvedených příčin. Pokud často fotografujete s brýlemi, měli byste nosit odolnější skleněné čočky nebo požádat optometristu o poskytnutí kvalitní, tvrdé povrchové vrstvy pro vaše čočky.
Můj zrakový profil
Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti