Brýle odrážejí charakter osobnosti

Výběr brýlí znamená více než sledování formálních kritérií - je to také záležitost typu uživatele

Jsou nejen zrakovou pomůckou, ale také módním doplňkem. Brýle vám umožňují vyjádřit vaši osobnost a zvýraznit váš styl. Co však brýle vypovídají o typu člověka? Chceme tuto otázku prozkoumat hlouběji, protože to je důležitý hodnotící aspekt při vybírání perfektních brýlí, a to jak pro optiky, tak i pro zákazníky.

Při výběru správných brýlí hraje tvar obličeje hlavní roli, avšak existují i další faktory k posouzení. Zkušený profesionální optik rychle rozpozná, jaký typ obruby je ten pravý pro typ zákazníka a tvar jeho či její tváře. Optici rozeznávají dva základní typy: typ jedince, který chce „neviditelné brýle“ – brýlové obruby, které se sloučí v nejvyšším možném souladu s obličejem a jsou značně nenápadné. Druhý typ uživatele brýlí je více motivován módou a podle toho vybírá brýle jako módní doplněk. Existují však pouze tyto dvě „kategorie“? Zkoumali jsme tuto záležitost podrobněji a zjistili jsme některé vzrušující výsledky. V podstatě existují tři odlišné skupiny uživatelů brýlí.

Módní typy uživatelů brýlí

Styl hvězda
Móda je zábavná – nechává vás vyjádřit váš styl. Lidé v této cílové skupině mají více než jedny brýle. Pro tento typ uživatele nebudou nikdy dost extravagantní nebo moderní. Nejnovější model a nejraději barvené brýlové čočky: cokoli se vám líbí do té doby, dokud se to hodí k módním trendům i ve smyslu oblékání. Kreativní, extravagantní typy chápou brýle jako ozdobu a doplněk k jejich osobnímu vzhledu. Všichni optici musí na pult položit nejoriginálnější model – tento typ zákazníků vybírá obruby hlavně dle vlastního uvážení. Přece jen jsou odborníky, pokud jde o módu.

Vyznavači značek
Tento typ uživatelů brýlí oceňuje značky a jejich designy, což se také vztahuje na to, jak si tito lidé vybírají oblečení. Přístup tohoto typu uživatelů brýlí k výběru je ovlivněn především značkami. Jejich nosy zdobí jenom brýlové obruby od nejznámějších světových designérů. Je samozřejmé, že brýle musí být v souladu se zbytkem jejich stylu – jejich kompletní výbava musí tvořit jeden celek. Příznivci značkových brýlí také spoléhají na dobré brýlové čočky. Konec konců vědí, že kvalita má svou cenu, ale také svůj význam.

Falešní znalci
Brýlové obruby jako elegantní doplněk pro lidi, kteří nepotřebují korekci zraku. V současné době se v módních buticích prodávají brýle bez jakékoli korekční funkce – pouze jako ozdoba obličeje. Křupanské brýle, brýle ve stylu 70tých let minulého století ve velikosti XXL a brýle jako vzpomínka na Johna Lennona, to všechno jsou módní vrtochy lidí, kteří nepotřebují zrakovou pomůcku, ale chtějí takový doplněk jako součást jejich vzhledu. Při výběru brýlových čoček je nutné profesionální poradenství; velké obruby vypadají skutečně dobře pouze s tenkými plastovými čočkami. To také umožňuje pohodlnější nošení takových brýlí. Také v případě zabarvení čoček jsou profesionální optici dobrými rádci.

ZEISS on-line oční test Jak dobře vidíte kontrast a barvu? Zkontrolujte si svůj zrak snadno a rychle právě zde!

Praktické brýlové typy

Typ zaměřený na řešení
Tento typ musí nejdříve přijmout fakt, že musí nosit brýle. Vyšetření očí zjistí potřebu používání zrakové pomůcky – a od brýlí neočekávají nic jiného. Takto postižená osoba chce jen jedinou věc: schopnost znovu dobře vidět. Poté optik dostává otázku, jaké brýlové obruby a čočky jsou ty pravé pro daný typ zrakového problému. Pro začínající uživatele brýlí může být užitečné to, že, jsou-li brýlové obruby a čočky maximálně odlehčené a snadno se udržují, tato skutečnost jim pomůže se zvykáním na brýle.

Zdrženlivý typ
Potřebují brýle k vidění – avšak ne každý je musí vidět. Toto je motto tohoto brýlového typu. Tito lidé chtějí, aby jejich zraková pomůcka byla maximálně neohraničená, tak aby byla jen stěží viditelná. Výrazné příklady tohoto typu neuznávají nic jiného než bezobroučkové brýle. Ke skrytí předepsané dioptrické síly se mohou používají brýlové čočky s vyšším indexem lomu, protože tento typ čoček je tenčí než obvyklé čočky se stejnou dioptrickou hodnotou. Takto i v případě silné ametropie nebudou vaše brýle ze strany vypadat jako příslovečná „dna láhví“. Mírnější příklady tohoto typu obvykle zůstávají věrní svým brýlím řadu let – dokud je v nějaké chvíli nevymění za nové, které se nápadně podobají těm starým.

Znalec
„Jen to nejlepší pro moje oči“. Toto je v popředí zájmu tohoto typu, když přijde k optikovi – takoví lidé vědí, jak je optimální korekce důležitá pro zrakovou ostrost. Znají výrazy jako bifokální čočky, progresivní čočky a antireflexní povrchové vrstvy. Při vybírání brýlí tito zákazníci, které zajímá kvalita, věnují méně pozornosti ceně a více se zaměřují na to, jak nové brýle budou splňovat jejich speciální požadavky. Obruby by také měly splňovat standardy kvality a měly by být jak trvanlivé, tak i funkční.

Aktivní brýlové typy

Sběratel
Lidé tohoto typu ošetřují brýle jako vzácné předměty, aby je mohli s hrdostí ukazovat. Vášnivě je shromažďují a za předpokladu, že by to bylo možné, měnili by brýlové modely každý den. Těmto lovcům brýlí nezáleží na tom, zda se brýle hodí ke každému vzhledu a ke každé příležitosti.

Spíše se zaměřují více na osobní vzhled než na poslední módní trend. Tento typ nevyhazuje brýle po jedné sezóně, pokud si je skutečně oblíbil. Zastoupeny jsou obruby od rohovinových po kovové a vícebarevné obruby. Protože je velmi pravděpodobné, že už mají „základní sbírku“ klasických modelů brýlí, jejich optici jim mohou pokaždé bez váhání nabídnout něco z nových kolekcí. Tento typ se také zajímá o zabarvení, která ladí s brýlovými obrubami, případně o prohnuté čočky, jako jsou čočky Clarlet Loop.

Všestranný typ
Vše v jednom: tento typ zahrnuje lidi, kteří mají rádi připravenost v každé situaci. Takže potřebují brýle, na které se mohou vždy spolehnout. Pokud jde o brýlové obruby to znamená: atraktivní, ale ne křiklavé; odlehčené, ale pevné; a samozřejmě perfektně usazené. Brýlové čočky musí poskytovat všechno. To znamená, že tito uživatelé rádi slyší na víceohniskové brýle a samozabarvovací čočky, protože s nimi nemusí střídat brýle – ať se dívají do dálky či nablízko nebo svítí-li slunce či nikoli. Sportovní typy navíc vybavují brýle pevnými sportovními stranicemi. A na závěr? Zraková pomůcka se přizpůsobuje aktivnímu životu lidí tohoto typu.

Každodenní hrdina
Z těchto lidí vyzařuje temperament a činorodost. Stále jsou v pohybu a ztrácejí mnoho času hledáním brýlí. Správně, my to myslíme v množném čísle, protože tento typ potřebuje jeden model pro čtení a další pro vidění na dálku. Dvoje brýle však nestačí, tato roztomilá tornáda potřebují mít řešení v kuchyni pro vaření; v koupelně pro líčení; v obývacím pokoji pro sledování televize; a v posteli pro čtení. Tito lidé mají také rádi, když vidí ostře v kanceláři a za volantem jejich automobilů. Buď mají brýle připravené pro každé malé místo, nebo si berou řetízek kolem krku, aby si na něj pověsili dva nezbytné modely – takže je nemohou ztratit. Pro lidi, kteří mají neustále napilno, jsou robustní brýlové obruby a čočky nutností, protože se jim brýle mohou čas od času snadno zatoulat pod hromadu papírů, spadnou ze stolu nebo dokonce z auta.

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Brýlové obruby, které budete chtít Jaké obruby jsou tento rok trendy? A k čemu se hodí nejlépe?
Anatomie odstínu: sluneční brýle Franz ve stylu Mykita & Bernhard Willhelm Všechno, co jste vždy chtěli vědět o slunečních brýlích, ale báli jste se zeptat
Jak zajistit, aby vaše brýlové čočky měly vždy ten správný barevný odstín Správný make-up pro barevné čočky

Související produkty