- Pomozte mi vybrat
- Pomozte mi vybrat
- Vše o brýlích na dálku a na čtení
- Progresivní čočky
- Sluneční brýle
- Čočky pro práci v úřadě a s počítačem
- Vše o sportovních brýlích
- Brýle pro děti: Děti u očního lékaře
- Vše o povrchových úpravách brýlových čoček
- Vše o kontaktních čočkách
- Vše o čištění brýlových čoček
- U očního optika
- Home
- Lepší Vidění
- Životní styl + móda
- Brýle na dálku a brýle na čtení
Brýle na dálku a brýle na čtení
Jaké klíčové aspekty byste při volbě jednoohniskových brýlových čoček měli mít na paměti?
Mezi nejběžnější způsoby, jak si zlepšit zrak, patří brýle na čtení a na dálku. V čem jsou tedy tyto jednoohniskové brýle tak výjimečné? A jaké klíčové aspekty byste si měli zapamatovat při výběru nejvhodnějších brýlí?
Jednoohniskové brýlové čočky – nejpoužívanější brýlové čočky
Jednoohniskové brýlové čočky mají přes celou čočku pouze jednu optickou mohutnost. Lze je používat k nápravě špatného zraku na blízko nebo na dálku, a proto jsou základem brýlí na dálku a na čtení. Kromě toho, že nabízí různé mohutnosti, se tyto oblíbené typy brýlí liší také ve svém vzhledu: jednoohniskové brýlové čočky pro dalekozraké nositele jsou ve středu čočky o něco silnější, zatímco jednoohniskové brýlové čočky pro krátkozraké nositele jsou o něco silnější na okrajích.
Ať už je ale váš předpis jakýkoli, moderní ZEISS technologie umí vyrobit mimořádně ploché a odlehčené brýlové čočky, a to i v případě vyšší mohutnosti. Vybírat můžete ze čtyř kategorií podle kvality a výkonu, a proto vždy najdete řešení, které bude nejlépe odpovídat vašim konkrétním zrakovým potřebám a čtecím návykům. Jednoohniskové brýle vám tak zaručí dokonalý zrak – a skvělý vzhled! Více informací naleznete v části Portfolio jednoohniskových brýlových čoček ZEISS níže na této stránce.
ZEISS on-line oční test
Jak dobře vidíte kontrast a barvu? Zkontrolujte si svůj zrak snadno a rychle právě zde!
Brýle na čtení – nejlepší odpověď pro unavené oči
Jakmile člověk dosáhne 40 let věku, začne se horšit vidění na blízko a čtení se může stát náročným úkolem. Slova totiž v textu začnete vidět rozmazaně. Právě tehdy vám pomohou brýle na čtení. Brýle na čtení se vyrábí přizpůsobením jednoohniskových čoček nositelově konkrétní čtecí vzdálenosti, která se obvykle pohybuje mezi 30 a 40 cm. Kromě toho, že usnadní život knihomolům, lze je použít také ke čtení malých textů na chytrých telefonech a tabletech. Brýle na čtení jsou speciálně přizpůsobeny zrakovým návykům a obvyklé čtecí vzdálenosti každého nositele a umožní vám znovu si užívat pohodového a neúnavného vidění na blízko – ať máte jakýkoli předpis.
Proč byste se měli vyvarovat hotovým brýlím na čtení
Mohou být levné, ale to je jejich jediná výhoda. Konfekční brýle na čtení nyní nabízí celá řada supermarketů a dalších maloobchodníků, ale tyto předem připravené brýle na čtení zdaleka nedosahují norem, které by vhodné brýle měly splňovat. Jsou k dostání pouze v nárůstech dioptrií 0,25 – se stejnou mohutností pro obě oči – a nejsou přizpůsobeny jedinečným zrakovým potřebám nositele, což znamená, že v potaz neberou faktory jako vzdálenost očí nositele. To může způsobit prizmatické účinky a v některých případech dokonce podpořit další zhoršení zraku nositele. Nakonec se můžete potýkat s unavenýma očima, bolestmi hlavy, nevolností a dokonce migrénami. Faktem je, že konfekční brýle na čtení nikdy nedokážou zajistit optimální korekci vašeho zraku, jaké byste obvykle dosáhli s brýlemi předepsanými kvalifikovaným optikem. Není pochyb, že se vyplatí investovat do odborně předepsaných brýlí na čtení – s nimi nejenom dosáhnete svého plného zrakového potenciálu, ale také celkové pohody.
Dalekozraké oko
Jak poznám, jestli potřebuji brýle na dálku?
Jak prozrazuje jejich název, brýle na dálku nositelům umožňují ostřejší vidění vzdálených předmětů. Lidé je obvykle začínají nosit okolo 40 let věku. Jakmile dosáhneme čtyřicítky, schopnost oka měnit zaměření z jedné vzdálenosti na druhou, což se nazývá amplituda akomodace, již nedostačuje pro ostré vidění do všech vzdáleností. To vede ke zhoršené schopnosti zaměřit zrak na blízké objekty. Tomuto stavu odborníci říkají presbyopie. K vyhovění těmto potřebám jsou pak zapotřebí různá řešení – buď střídání brýlí na dálku a na čtení, nebo střídání bifokálních nebo progresivních čoček.
Krátkozraké oko
Portfolio jednoohniskových brýlových čoček ZEISS
Vzhledem k nabídce čtyř různých tříd kvality a výkonu – sférické, asférické, optimální a individuální – si můžete být jistí, že naleznete ten nejlepší jednoohniskový produkt pro vaše zrakové potřeby, ať na dálku nebo na čtení. Každá kategorie výkonu přináší stejné výhody.
Třída kvality 1: Sférické – tradiční brýlové čočky
Tato kategorie výkonu obsahuje jednoohniskové čočky se sférickým designem, které jsou oblíbenou volbou pro jednoohniskové brýle na čtení. Společnost ZEISS představila první sférické čočky s designem, známým jako bodové ohniskové zobrazení a komerčním označením ZEISS Punktal® už v roce 1912. Jsou k dostání jak v plastovém, tak ve skleněném provedení a lze je použít jak pro vyšší, tak nižší optickou mohutnost. Optimalizovaný povrch čoček zaručuje přesné zobrazování – takže s vynikajícím viděním můžete počítat i na této základní úrovni kvality.
Plastové jednoohniskové čočky jsou skvělým způsobem, jak dosáhnout pohodlného vidění, u osob s nízkým předpisem typickým pro brýle na čtení. Plastové jednoohniskové čočky se proto hodí zejména pro nízkou až střední myopii (krátkozrakost) a nízkou hypermetropii (dalekozrakost). Tyto sférické jednoohniskové čočky nabízí perfektní vidění a navíc minimalizují periferní neostrosti. Nositelé těží také z moderních výrobních metod, které tyto čočky činí výjimečně lehké. Plastové jednoohniskové brýlové čočky mají ve srovnání se skleněnými brýlovými čočkami až o 40 procent nižší hmotnost. Plastové čočky jsou také vysoce odolné, díky čemuž jsou perfektní volbou brýlí pro děti a sportovní činnosti.
Pro osoby se silnou krátkozrakostí jsou však stále nejlepší volbou jednoohniskové čočky ze skla. Podle požadovaného indexu lomu je nyní možné vyrábět extrémně tenké a esteticky krásné čočky i pro vysoké mohutnosti. Antireflexní povrchová úprava navíc výrazně redukuje nevzhledné „prstence“, které se u vysokých indexů lomu vyskytují. Oko nositele pak vypadá mnohem přirozeněji. Dopad na tloušťku čoček a tím na celkovou hmotnost brýlí má také pečlivý výběr správné velikosti obrub a tvaru. Jako obvykle je nevhodnější vyhledat odbornou pomoc optika.
Třída kvality 2: Asférické – dobrá volba pro dalekozrakost
Jednoohniskové brýlové čočky v této výkonové kategorii mají asférický design a jsou nejvhodnější pro plusový rozsah. Jinými slovy pro nositelé brýlí, kteří jsou dalekozrací. Výhodou oproti sférickému designu je, že asférické brýlové čočky jsou při stejné mohutnosti obvykle až o 20 procent lehčí a tenčí a mají výrazně plošší přední zakřivení – zatímco vždy přináší tentýž vynikající zrakový výkon. Výsledkem je, že oči nositele jsou méně zvětšené než u běžných čoček. Asférické jednoohniskové brýlové čočky jsou dobrou volbou pro nositele brýlí s vysokými dioptriemi, kteří shání atraktivní brýle nabízející vynikající vidění.
Třída kvality 3: Bodová optimalizace pomocí technologie freeform
Ostrost, která vás ohromí! Jednoohniskové brýlové čočky této výkonové kategorie se vyrábí s pomocí špičkové technologie ZEISS freeform, která zaručuje ještě vyšší zrakový komfort napříč celým povrchem čočky a doslova eliminuje zkreslení na okraji čoček, se nimiž se setkáváme u běžných jednoohniskových brýlových čoček. Jednoohniskové brýlové čočky v této třídě kvality berou při výrobě v potaz více aspektů konkrétního předpisu nositele, včetně sféry, cylindru, osy, prizmatu a báze prizmatu. Design čoček je extrémně tenký a plochý a vše přes ně vypadá ostřejší a přirozenější. Zjistěte více o technologii ZEISS freeform.
Třída kvality 4: Brýlové čočky jedinečné jako otisk prstu – absolutní špička
Hledáte-li to nejlepší, pak jste na správném místě! Jednoohniskové brýlové čočky 4. kategorie kvality vašim očím zaručí to nejlepší. Tyto čočky v sobě zahrnují veškeré údaje naměřené vaším optikem a díky nejmodernějším výrobním metodám nabízí znamenitou ostrost vidění do všech směrů hned od okraje čočky – a to i v případě vysokých mohutností. Zároveň tyto vysoce individualizované čočky zaručují výjimečně vysokou toleranci nositelem i v případě vysokých cylindrů a prizmatických předpisů. Tato kategorie čoček se doporučuje zejména nositelům se stavem známým jako asociovaná heteroforie, který vyžaduje použití prizmatické korekce. Tato třída kvality nabízí to největší možné přizpůsobení čoček nositeli.
Nezapomeňte: plastové čočky ZEISS všech čtyř výkonnostních kategorií jsou vždy opatřeny tvrdou povrchovou úpravou zaručující, že si dlouhodobě budete užívat dokonalého vidění přes čočky odolné proti poškrábaní! Jak naše plastové, tak skleněné jednoohniskové brýlové čočky je navíc možné opatřit technologií i.Scription®, která nabízí lepší vidění v noci, vyšší kontrast a bohatší barvy! Více informací vám sdělí váš optik. Zjistěte více…
Volba mezi plastovými a skleněnými brýlovými čočkami – jaké jsou výhody a nevýhody?
Vhodnost materiálů brýlových čoček se odvíjí od celé řady faktorů, včetně potřebných mohutností, návyků nošení a osobního vkusu, co se týká stylu obrub. Většina nositelů brýlí však dnes volí plast. Skleněné brýlové čočky jsou na ústupu, i když někteří nositelé na ně pro jejich několik klíčových vlastností nedají dopustit.
Brýlové čočky vyrobené ze skla – či minerálního skla, jak je někdy nazýváno – jsou ceněny pro jejich výjimečnou odolnost proti poškrábání. Další výhodou skleněných brýlových čoček je jejich relativní tenkost i při vysokých dioptriích a jejich ostrost díky minimální barevné disperzi (vysoké Abbeovo číslo).
Brýlové čočky z plastu, který je znám také pod názvem „organické sklo“, jsou vhodné do všech typů brýlí a jsou oblíbené zejména mezi sportovci a pro děti. Jsou velice lehké, a proto se pohodlně nosí, neštěpí se a jsou velmi odolné proti rozbití – až stokrát odolnější než skleněné (podle použitého materiálu). Jednou z nevýhod plastových čoček je, že jsou méně odolné proti poškrábání než skleněné čočky. To lze však alespoň částečně napravit tvrdou povrchovou úpravou – kterou společnost ZEISS nabízí standardně na všech svých brýlových čočkách! Plastové brýlové čočky mají výhodu také, když přijde na styl: zatímco skleněné brýlové čočky je možné vyrábět pouze v několika barvách a je poměrně těžké jim dodat odstín, plastové čočky lze vyrobit prakticky v jakékoli barvě. Takže pokud hledáte barevné brýlové čočky jako módní doplněk, měli byste rozhodně volit plast! Plastové čočky jsou k dostání ve speciálních barvách zlepšujících vnímání kontrastu (ZEISS Skylet®) a v případě samozabarvovacích verzí (ZEISS PhotoFusion X) je možné opatřit je polarizačními filtry. Zjistěte více o plastových a skleněných brýlových čočkách...
Nejlepším rádcem, který vám poskytne podrobné informace o tom, jaký materiál brýlových čoček je pro vás nejvhodnější, je jako obvykle váš optik.
Tip pro řidiče: Když přijde na volbu těch nejlepších brýlí pro řízení, volbou číslo jedna jsou vždy plastové čočky, protože jsou odolné proti rozbití a neštěpí se. To znamená, že při neočekávaných okolnostech, jako je nafouknutí airbagu, vám způsobí zranění s mnohem menší pravděpodobností.
Můj zrakový profil
Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti