Získejte nejlepší ochranu pro vaše oči

Velmi citlivé a naprosto nenahraditelné: Nebezpečí pro oči jsou různá a mohou sebou nést katastrofální následky

Cokoli se vašim očím může stát v jediném okamžiku, ať už jste na pracovišti nebo provádíte rekreační nebo sportovní aktivity. Je samozřejmé, že naše zrakové orgány jsou příliš cenné na to, aby byly vystavovány zbytečným nebezpečím. Ti, kteří se rozhodnou pro správnou péči, jsou na bezpečné straně.

Často používané německé přísloví - “Das kann ins Auge gehen” (doslova to znamená “to by se mohlo dostat do tvých očí“, což ve skutečnosti znamená „to by se mohlo pokazit“ ) je jako udeřit hřebíček na hlavičku: je samozřejmé, že vaše oči jsou vystavovány všem podobám nebezpečí. Síla slunečních paprsků se nesmí podceňovat. Přirozeně nás lákají ven ze dveří a vyvolávají úsměv na naší tváři. Naneštěstí tam, kde jsou dobré stránky, tam jsou i stinné stránky. Ultrafialové paprsky zvané zkráceně UV paprsky mohou být obzvláště škodlivé vůči vašim očím.  

Ochrana očí vůči slunci

Sluneční svit je nevýznamnějším zdrojem UV záření a může poškodit různé oční tkáně. V obzvláštním nebezpečí je povrch oka (sněhová slepota), čočka (katarakta, rovněž známá jako šedý zákal) a sítnice (solární maculopatie, makulární degenerace).

UV záření se skládá z UV-A záření (vede k opalování kůže, ale také ke stárnutí kůže), UV-B záření (vede ke spálení kůže a vzniku rakoviny kůže) and UV-C záření (toto je nejvíce nebezpečné záření, avšak ozónová vrstva je téměř úplně pohlcuje).
Co téměř nikdo neví: Oči se také mohou spálit od slunce. Nejvíce jsou postiženy rohovka a spojivka. Největší nebezpečí existuje tehdy, když se slunce silně odráží, což je něco, co se může přihodit ve sněhem pokryté krajině nebo při pobytu u vody či ve vodě.

Avšak se správnými brýlemi může každý optimálně chránit své oči před nebezpečným UV zářením. Co byste měli mít na paměti, když kupujete sluneční brýle:

  • Ochrana proti UV záření: Sluneční brýle, které pohlcují alespoň 99% UV záření až do 400 nm.
  • Žlutý filtr: Je také nazývaný jako Blue Blocker, protože blokuje veškeré modré světlo. Výsledkem toho je, že oko vnímá okolí ve žlutém zabarvení. Výhoda: lepší kontrast pro velmi vzdálené předměty obzvláště v zamračených a zasněžených dnech. Nejlépe se hodí pro lyžaře, lovce, námořníky a piloty.
  • Polarizační filtry: blokují rozptýlené světlo. Například světlo odrážené od vodní hladiny nebo od cesty dlážděné dlažebními kostkami. Nejvhodnější jsou pro řízení vozidel a rybaření.
  • Zrcadlové čočky: snižují množství světla vstupujícího do oka, avšak nenabízejí žádnou ochranu proti UV záření.
  • Postranní ochrana: Sluneční brýle s touto funkcí chrání oči před světlem vstupujícím ze stran.
  • Vzestupně zabarvené čočky: jsou tmavě zbarvené v horní části brýlí a světle zabarvené na spodní. Takto blokují jas přicházející shora, avšak umožňují očím normální vidění směrem dolů. Jsou použitelné pro řidiče, avšak nedoporučují se pro použití na pláži nebo na sněhu, protože ostrý jas přichází odspodu.
  • Fotochromatické čočky: tmavnou automaticky, když je jasno, a zesvětlují se, když se setmí. V závislosti na UV záření a teplotě se tyto procesy konají v méně než pěti minutách díky novým technologiím.

 

Ochrana očí se také často doporučuje z lékařských důvodů. Toto se především týká lidí, u nichž existuje zvýšené nebezpečí účinku UV záření. Mezi tyto lidi patří:

  • Pacienti s makulární a sítnicovou degenerací. Měli by vždy nosit brýle s dobrým UV filtrem, když tráví čas venku.
  • Pacienti po operaci katarakty. Oči těchto pacientů jsou obzvláště citlivé vůči UV záření, protože jejich přirozené čočky byly odstraněny a nahrazeny plastovými čočkami (nitroočními čočkami). Sluneční brýle se 100% ochranou proti UV záření jsou nutné v případě starších modelů nitroočních čoček, protože absorbují jen malé množství UV záření.
  • Pacienti, kteří berou určité léky. Léky na lupenku a aktivní farmaceutické ingredience jako tetracyklin, doxycyklin, allopurinol a fenociazin jsou takzvané „fotosenzitivní medikamenty“. Zvyšují citlivost očí vůči UV záření. Váš lékař by vám měl poskytnout rady týkající se přiměřené ochrany očí.
ZEISS on-line oční test Jak dobře vidíte kontrast a barvu? Zkontrolujte si svůj zrak snadno a rychle právě zde!

Ochrana očí v zaměstnání

Zvláštní ochrana očí je rovněž velmi důležitá v případě určitých činností v zaměstnání. Následující skýtá nebezpečí:

  • Prach, třísky, hobliny nebo kapalné částečky, které vznikají při pracovních činnostech broušení, otryskávání pískem a řezání, jakož i utěsňování a sekání, jsou pro oči nebezpečné. Rovněž jsou nebezpečné práce s nástroji aktivizujícími výbušniny, tekutinovými zařízeními a parními tryskovými odmašťovači;
  • Korozivní a dráždivé látky, například při práci s kyselinami a alkalickými roztoky a při míchání, nanášení lepidel a povlakových materiálů s použitím rozprašovacího a sprejového způsobu nanášení;
  • Oslepující světlo nebo škodlivé záření, například při svařování a práci s laserem;
  • Účinek horka nebo plamenů;
  • Laserové záření
Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Jak si mám dezinfikovat brýle a jak zamezím mlžení brýlí, když nosím roušku?
Proč by dětské brýle měly zajišťovat tu nejlepší UV ochranu Co by všichni rodiče měli vědět o ochraně dětských očí před škodlivým ultrafialovým zářením (UVR)?
Výhody a nevýhody UV záření Proč je to důležité? Jaká jsou rizika?

Související produkty