Zdravotní problém: slzící oči

Jestliže jsou vaše oči stále uslzené, příčinou může být oční vada

Když se lidé smějí nebo pláčou, je to úplně normální: slzné kanálky se otevírají a slzy proudí. Začnou-li však vaše oči slzet bez jakékoli zřejmého důvodu, může být příčinou oční vada. Avšak není třeba se obávat, protože tyto problémy se obvykle vyřeší rychle.

Pláč z radosti, vzteku nebo ze zuřivosti, kvůli urážce nebo strachu – to jsou normální lidské reakce. Slzy mají čisticí účinek. Obsahují enzym, který ničí bakterie a brání infekci. Určité výpary, jako výpary, které vystupují z krájené cibule, mohou také způsobovat slzení. Jsou-li však vaše oči uslzené a neexistuje žádný zřejmý důvod proč, pak může být příčina někde jinde.

Existuje mnoho příčin pro slzení očí

Jednou z nejčastějších příčin pro slzení očí je zánět spojivek. Je to podráždění nebo infekce spojivky nebo bílé oblasti oka. V takových případech je typickým příznakem kromě slzení očí také výrazně viditelné zarudnutí. Lékaři rozlišují mezi infekčními a neinfekčními formami. Infekční zánět spojivky způsobují viry nebo bakterie, zatímco mezi neinfekční podráždění spojivky patří alergie, reakce na velmi ostré světlo, cizí částečky nebo chemikálie. V obou případech se naléhavě doporučuje navštívit oftalmologa a popsat mu příznaky. Okamžitě dostanete termín návštěvy, protože taková nemoc je infekční.

Antibiotika napomáhají léčení bakteriálních infekcí. Jinak obvykle postačí, když se původcům infekce vyhnete. Zvláštní tip: za účelem vysoušení vašich slzících očí byste měli používat buničinu. Také se doporučuje pravidelné mytí rukou. Tímto způsobem můžete provádět prevenci proti přenášení infekce. Navíc lidé, kteří byli infikováni, by se měli vyhnout nošení kontaktních čoček; měli by nosit brýle.

Další známou příčinou slzících očí je špatná korekce zrakového problému., který způsobuje, že oko se musí více namáhat, aby vidělo dobře. Optimální a individuálně přizpůsobené brýlové čočky, jako jsou čočky ZEISS Multi Individual 2, mohou hodně pomoci.

Slzení očí také někdy způsobuje špatné složení slzné tekutiny. Kromě velkého obsahu vody naše slzy rovněž obsahují proteiny a ochrannou lipidovou vrstvičku na horním povrchu slzného filmu. V důsledku toho slzný film neulpívá na povrchu oka a stéká dolů. V takovém případě může oftalmolog pomoci předepsáním speciálních kapek.

Dalšími možnými příčinami slzících očí jsou zranění povrchu rohovky způsobená cizími částečkami nebo škrábnutími. V reakci na taková zranění tělo produkuje podstatně více slz. Někteří lidé také mohou mít víčka, která nejsou ve správné poloze. Odborníci se zmiňují o entropiu, což je vchlípení víčka směrem dolů, nebo ektropiu, což je vychlípení víčka směrem vzhůru. V závislosti na vážnosti problému se může zvažovat korekční operace.  

Suché oči mohou také způsobovat zalití očí slzami

Zní to paradoxně, ale oči, které jsou příliš suché, mohou také být příčinou slzení očí. Vysvětlení spočívá v tom, že oči, které byly dlouhou dobu příliš suché, začnou produkovat příliš mnoho slzné tekutiny. Léčení může tento problém odstranit.  

Suché oči
Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Jak si mám dezinfikovat brýle a jak zamezím mlžení brýlí, když nosím roušku?
10 tipů pro zdravé oči Jak můžete zabránit suchým očím a očnímu napětí.

Zdraví + prevence 18. 4. 2019

Tags:

Zelený zákal (glaukom) – vše, co potřebujete vědět o druhé nejčastější příčině slepoty Zelený zákal je vážné onemocnění očí, které ovlivňuje nitrooční tlak.

Zdraví + prevence 14. 3. 2019

Tags:

Proč by dětské brýle měly zajišťovat tu nejlepší UV ochranu Co by všichni rodiče měli vědět o ochraně dětských očí před škodlivým ultrafialovým zářením (UVR)?

Související produkty