Proč mohou být zrakové problémy příčinou bolestí hlavy?

Miliony lidí trpí bolestmi hlavy. Žádná jiná zdravotní potíž není tak rozšířená. Lidé ale nevědí, že nové brýle mohou pomoci.

Tupý tlak za očima, pulzování na spáncích nebo slabé bušení na temeni hlavy – stěží existuje někdo, kdo netrpí bolestmi hlavy. Mnozí lidé sáhnou po pilulce, zatímco jiní se někam uklidí, dokud bolest sama neustoupí. Mnohým lidem, kteří bolestí hlavy trpí, by mohlo pomoci, kdyby navštívili optometristu za účelem vyšetření očí pomocí zrakového testu, protože častou příčinou bolestí hlavy je zhoršené vidění a tito lidé by měli v ideálním případě nosit brýle.

Je to tak, jako by se mozek uvolnil a tloukl na vaši lebku, kdykoli se pohnete. Takto lidé trpící bolestmi hlavy často popisují příznaky svých potíží. Miliony lidí na celém světě – ženy, muži a děti – často trpí bolestivým otupením nebo tlakem či ostrými bodavými bolestmi, které negativně ovlivňují jejich soustředění při práci, ve škole, a může s nimi souviset i napětí v rodinách. Nalezení pomoci znamená zlepšení kvality života. Je to často jednodušší, než si mnozí lidé myslí, protože zhoršení zraku je mnohdy příčinou bolestí hlavy.

Obzvláště dalekozrakost (hypermetropie) namáhá oči a, když se nekoriguje, způsobuje bolesti hlavy. Často pociťujete únavu a bolest hlavy, když dlouho čtete nebo používáte počítač. To je tím, že pro dalekozraké lidi je obzvláště unavující udržovat obrazy v zaostřeném ohnisku. Ve snaze vidět jasně se oči musí přizpůsobovat (akomodace). Největší problém je v tom, že řada lidí je dalekozrakých, aniž by o tom věděli, protože jejich oči mohou do určité míry akomodovat. Trvalé úsilí nebo namáhání vidět pokaždé ostře způsobuje bolesti hlavy, které se pak často nedávají do souvislosti se zrakovými problémy.

Méně známou, ale také možnou příčinou bolestí hlavy je nediagnostikovaný, avšak latentní strabismus. Lidé trpící strabismem, aby viděli jasně, musí nutit oči do přímého pohledu s vynaložením enormního úsilí.

Typické symptomy bolestí hlavy, které vznikají kvůli dalekozrakosti nebo mírnému strabismu, se často projevují po nějaké době, obzvláště po dlouhých hodinách čtení nebo práce na počítači. Jestliže se pak projeví bolesti hlavy nebo začnete vidět dvojmo, popřípadě vaše vidění se dočasně stane zastřeným, je to pravděpodobně kvůli zrakovým problémům. Důkladné oční vyšetření u optometristy může určit, zda příčinou je dalekozrakost nebo strabismus.

Dobrou zprávou je: perfektně usazené brýle s brýlovými čočkami, které jsou individuálně přizpůsobeny potřebám uživatele, mohou korigovat dalekozrakost s optimálními výsledky. Bolesti hlavy se pak rychle stanou věcí minulosti. Latentní strabismus se také může léčit pomocí brýlí, které mají předepsané prizmatické čočky (na základě zvláštního způsobu měření očí pro předepisování prizmatických čoček).

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Související produkty