Povrchové úpravy brýlových čoček: antireflexní, tvrdá vrstva, CleanCoat atd.

Jaké existují povrchové úpravy a jak se liší v kvalitě? Jaké jsou výhody povrchových úprav brýlových čoček?

Povrchová úprava brýlových čoček funguje jako ochranná vrstva čoček, která moderní plastové čočky mění v užitečné každodenní pomůcky. Povrchovým úpravám čoček při nákupu brýlí bohužel často není přikládána taková důležitost, kterou si zaslouží, a nositelé čoček jejich pořízení obvykle nechávají na doporučení optika. Abyste byli při výběru antireflexní či tvrdé povrchové úpravy, případně povrchové úpravy CleanCoat a dalších, dobře připraveni, dali jsme dohromady průvodce, který vám pomůže se ve spleti různých povrchových úprav orientovat. Volba je přece jen na vás!

1. Antireflexní povrchová úprava:

klasická volba, jak lépe vidět a být lépe viděn/a

Mnoho nositelů brýlí volí klasiku: antireflexní povrchovou úpravu.

Výhody antireflexní povrchové úpravy

Zaručuje jasné, ostré a nepřerušované vidění, brýle jsou díky ní atraktivnější a nositeli přináší ničím nerušený zrak bez odrazů.

Brýlové čočky bez antireflexní povrchové úpravy mají velkou nevýhodu: Nositel přes ně vnímá velké množství viditelných odrazů světla. Tyto odrazy jsou rušivé zejména na mokrých vozovkách nebo při řízení v noci, ale také při rozhovoru s druhou osobou, která se vidí v odraze vašich brýlí a nedívá se tak na vás.  

Jak poznáte, jestli je čočka opatřena antireflexní povrchovou úpravou?

Brýlové čočky s antireflexní povrchovou úpravou je možné poznat podle zbytkového odrazu. Když brýle držíte pod mírným úhlem proti bílému pozadí, čočky mají charakteristickou barvu, ať jsou vyrobeny z kterékoli materiálu. To je pro nositele velmi praktické: optik je schopen rozpoznat antireflexní povrchovou úpravu a dokonce nabídnout stejně vysokou kvalitu, je-li požadován přechod na jiný materiál.

Zbytkový odraz je obvykle zelený. Moderní povrchová úprava DuraVision® Premium společnosti ZEISS se může pochlubit zbytkovým odrazem v atraktivní namodralé barvě. Téměř neviditelný namodralý zbytkový odraz zvyšuje množství světla, které čočka do oka propouští. A nejen to – modrá barva je méně viditelná. To znamená, že díky čočkám s tímto zbytkovým odrazem vaše oči budou pro ostatní vypadat jasněji a s menším počtem odrazů. Vaše oči vypadají neutrálněji, jako byste vůbec nenosili brýle.

Tak proč si se svým optikem nepromluvíte o nabídce antireflexních povrchových úprav a jejich odolnosti ještě dnes! Požádejte optika o radu, na co si dávat pozor, aby vaše povrchová úprava vydržela co nejdéle.  

Bez antireflexní vrstvy S antireflexním povrchem

2. Tvrdá povrchová úprava: obzvláště důležitá pro plastové brýlové čočky

Pokud máte plastové brýlové čočky (organické čočky), určitě na nich nesmí chybět tvrdoelastický povrchový lak. Plastové čočky se sice velmi pohodlně nosí, ale použitý materiál je měkčí a náchylnější k poškrábání než v případě skleněných čoček (minerálních čoček) – tedy pokud nejsou ošetřeny povrchovou úpravou.

Speciální povrchové úpravy pomocí tvrdoelastického laku odpovídajícímu materiálu čoček nejen zvýší odolnost proti poškrábání, ale také zajistí stálou kvalitu zraku a zvýší odolnost čoček. Brýlové čočky ZEISS s povrchovou úpravou DuraVision® Platinum jsou třikrát tvrdší než dřívější generace ZEISS tvrzených plastových brýlových čoček s antireflexní (AR) povrchovou úpravou a o 35 % tvrdší než ZEISS minerální brýlové čočky s AR povrchovou úpravou. To je možné díky způsobu, jakým ionty při aplikaci povrchové úpravy zapečetí čočku. Čtěte dále a zjistěte více.  

Bez tvrdého povlaku S tvrdým povrchem

3. Znamená název povrchové úpravy CleanCoat, že už si nikdy nebudete muset čistit brýle?

Žádná povrchová úprava vám bohužel nezajistí, že už si brýle nebudete muset nikdy čistit. Čočky je však možné opatřit povrchovou úpravou, která snižuje přilnavost nečistot. Povrchová úprava CleanCoat vyhladí povrch brýlových čoček a sníží tak pravděpodobnost uchycování špíny a prachu. Díky tomu je péče o čočky výrazně jednodušší. Čím hladší povrch čoček je, tím lépe.

Kapky vody díky hydrofobním vlastnostem povrchové úpravy z čočky ihned stékají, stejně jako je tomu u lotosového květu. To je výhoda zejména pro brýlové čočky s antireflexní povrchovou úpravou, protože kvůli sníženému odrazu světla jsou nečistoty viditelnější než na brýlových čočkách bez antireflexní povrchové úpravy.
K vyšší čistotě brýlových čoček vám může pomoci také další povrchová úprava s antistatickými vlastnostmi: na čočky se vám budou výrazně méně lepit např. chomáče z oblečení.

Bez CleanCoat S CleanCoat

Balíčky povrchových úprav

Výrobci brýlových čoček se svým zákazníkům snaží výběr povrchových úprav co nejvíce ulehčit prostřednictvím balíčků obsahujících několik povrchových úprav najednou. A společnost ZEISS není výjimkou: s povrchovou úpravou DuraVision® Premium obdržíte kompletní balíček obsahující povrchovou úpravu CleanCoat, antireflexní, tvrdou a antistatickou povrchovou úpravu.

Stačí se zeptat svého optika. Výběr vhodné povrchové úpravy je důležitý, také když kupujete brýle svému dítěti nebo když si pro sebe kupujete druhé brýle – proto tohle důležité rozhodnutí nenechávejte náhodě!

Speciální povrchové úpravy pro optimální vidění

Pohodlnější vidění v digitálním světě:

ochrana před modrým světlem

Naše vidění se používáním digitálních zařízení, např. chytrých telefonů, tabletů a moderního osvětlení z LED diod a displejů, výrazně mění. Jsme vystaveni většímu množství modrého světla než kdykoli dříve – prakticky po celý den. O vysokoenergetickém modrém světle se také věří, že má na zrak dlouhodobě negativní dopad.

Jedna věc je jistá: Světlo má značný vliv na naše vnitřní biologické hodiny a tudíž také na naše spánkové vzorce. Silné světlo ve večerních hodinách vašemu tělu sděluje, aby zůstalo déle vzhůru. Při sledování obrazovky počítače či jiného digitálního zařízení vaše oči vystavujete velkému množství modrého světla, což mimo jiné způsobuje sníženou kontrastní citlivost. Zaostřování na obrazovku může být navíc pro vás a vaše oči namáhavé, což přispívá k digitální oční únavě.

S ochranou před modrým světlem mohou díky speciálnímu filtru pomoci brýlové čočky, které vám práci s počítačem či digitálními zařízeními usnadní. S úpravou ZEISS DuraVision® BlueProtect obdržíte prémiovou povrchovou úpravu s filtrem modrého světla, která je skvělou volbou pro všechny nositele brýlí, kteří tráví hodně času uvnitř a které unavuje světlo vyzařované LED žárovkami, televizemi či počítačovými monitory nebo je pro ně nepříjemné. Tuto povrchovou úpravu proto doporučujeme i na pracovní brýle nebo brýle na sledování televize.  

Výjimečné pohodlí a vyšší bezpečnost na cestách:

Prémiová povrchová úprava navržená pro řidiče

Známe to všichni: Nepříjemné odrazy světla od protijedoucích vozidel či světelné signalizace, díky kterým špatně vidíme. Tyto odrazy jsou pro řidiče únavné a mohou být i nebezpečné.

Pomoci může prémiová povrchová úprava čoček začleněná do brýlových čoček ZEISS DriveSafe. Díky ní už pro vás oslnivé světlo nebude problém* – např. světla protijedoucích vozidel s LED nebo xenonovými světlomety – a stejně tak ani škrábance či přilnavá špína.

Jak poznáte povrchovou úpravu ZEISS DriveSafe?
Povrchovou úpravu ZEISS DriveSafe poznáte podle nepatrně fialového zbytkového odrazu na čočkách, který téměř není vidět, a proto vás také neruší.  

Skvělá ochrana před sluncem a parádní módní doplněk

Brýlové čočky, které na slunci ztmavnou

Samozabarvovací brýlové čočky jsou skvělé pro všechny, kteří si na slunci nechtějí měnit brýle. Tyto čočky totiž obsahují speciální technologii přizpůsobující se slunci – např. technologii PhotoFusion X společnosti ZEISS.  

Ochrana proti slunci – ve stylových odstínech, které sednou vašemu vzhledu

Při pobytu venku se vše točí okolo ochrany očí před sluncem a oslnivým světlem. Spolu se svým optikem dokážete vytvořit ideální sluneční brýle z hlediska barvy i stylu. Barevné povrchové úpravy pro sluneční brýle jsou k dispozici pro plastové i minerální brýlové čočky. Sluneční brýlové čočky ZEISS jsou k dostání v pestré škále barev – od jednobarevných odstínů a odstínů s barevným přechodem po dvoubarevné odstíny či speciální odstíny pro lékařské účely. Vaše brýle, ať s jednoohniskovými či progresivními čočkami, se tak stanou vašim oblíbeným módním doplňkem, který vám rovněž zaručí prvotřídní ochranu před sluncem.  

Poslední výkřik módy: sluneční brýle se zrcadlovou povrchovou úpravou

Dříve byly sluneční brýle se zrcadlovou povrchovou úpravou potřebné jen na ostrém slunci, dnes jsou však velice populární – a dostupné také na předpis! Promluvte si se svým optikem ještě dnes a prohlédněte si širokou škálu barev a funkcí dostupných pro povrchové úpravy slunečních brýlí.  

* Celých 64 % účastníků studie odpovědělo, že s povrchovou úpravou DuraVision DriveSafe pocítili méně odráženého světla než u ostatních prémiových antireflexních úprav povrchu. Zdroj: Interní studie nositelů (zaměstnanci CZV v Německu), externí studie nositelů (oční lékaři či optometristé a zákazníci ve Španělsku)

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Jak si mám dezinfikovat brýle a jak zamezím mlžení brýlí, když nosím roušku?
10 tipů pro zdravé oči Jak můžete zabránit suchým očím a očnímu napětí.

Zdraví + prevence 18. 4. 2019

Tags:

Zelený zákal (glaukom) – vše, co potřebujete vědět o druhé nejčastější příčině slepoty Zelený zákal je vážné onemocnění očí, které ovlivňuje nitrooční tlak.

Zdraví + prevence 14. 3. 2019

Tags:

Proč by dětské brýle měly zajišťovat tu nejlepší UV ochranu Co by všichni rodiče měli vědět o ochraně dětských očí před škodlivým ultrafialovým zářením (UVR)?

Související produkty