Nateklé oči, kruhy pod očima, červené a pálící oči

Vše, co potřebujete vědět o možných příčinách a jak jim předcházet

Míváte někdy nateklé oči, kruhy pod očima anebo červené či pálící oči? Není to nic příjemného a příčin existuje celá řada. LEPŠÍ VIDĚNÍ vysvětluje: Co způsobuje nateklé oči, kruhy pod očima a červené a pálící oči – a jak těmto problémům předcházet?

Nedostatek spánku, nevhodné brýle, alergie, oční infekce nebo příliš mnoho času stráveného před obrazovkou – příčin podráždění našich citlivých očí existuje celá řada. Není proto překvapením, že si na nateklé oči, kruhy pod očima a červené a pálící oči běžně stěžuje nemalý počet lidí. Existují však účinné způsoby, jak jim předcházet. A my vám povíme jak.

Nateklé oči

Příznaky nateklých očí:

Oči a oční víčka tloustnou a natékají a čas od času také zrudnou a jsou citlivé na tlak. Oči často svědí, slzí a pálí. Obvykle jsou zasaženy obě oči. Vzácně příznaky trpí pouze jedno oko.

nateklých očí
Příčiny nateklých očí:

Některé časté příčiny nateklých očí už jistě znáte – stačí ranní pohled do zrcadla, abyste si vzpomněli na předchozí noc: naše oči jsou namáhány a natékají kvůli nedostatku spánku, vydýchanému vzduchu (např. když je příliš horko nebo se nevětrá), ale také když u romantického filmu uroníte příliš mnoho slz. Kůže v okolí očí je totiž mnohem tenčí než v ostatních částech obličeje. Z toho plyne, že příznaky stresu a únavy jsou mnohem viditelnější v okolí očí. Nateklé oči však mohou být také dědičné nebo způsobené stárnutím – a tím to nekončí, příčin je mnohem víc:

  • Pokud jste si na večeři dali příliš slané jídlo nebo jídlo s vysokým obsahem bílkovin, další ráno můžete mít nateklé oči. K natékání dochází také, pokud dlouho spíte, protože při spánku do oblasti očí proudí méně lymfatické tekutiny. Tekutina se během noci nashromáždí a to vede k otékání.
  • Nateklé oči mohou způsobovat také alergie (obvykle na pyl, prach nebo zvířecí srst) a nesnášenlivost určitých léků nebo potravin. 
  • Oči mohou natékat, bolet a/nebo být vysušené také z důvodu akutní neurodermatitidy.
  • Natékání mohou způsobovat také infekce očí, např zánět spojivek nebo ječné zrno. 
  • Problémy s očima mohou být příznakem také jiného onemocnění. Nateklé oči mohou být příznakem např. onemocnění ledvin nebo srdce, nedostatečně aktivní štítné žlázy nebo vysokého krevního tlaku. Oči často natékají v případě nachlazení, zejména pokud jsou postiženy také dutiny.
  • Nateklé oči může způsobovat také dehydratace.
  • Příčinou natékání mohou být též suché oči, např z důvodu dlouhodobého nošení kontaktních čoček, vystavení teplému vzduchu nebo práce s počítačem.
  • Oči mohou vysušovat a způsobovat tak natékání také určité léky. 
  • Oči vám natečou i v případě nárazu nebo rány do očí.
  • Mnoho žen zaznamenává nahromadění vody v okolí očních víček také při produkci hormonu estrogenu během menstruace.

Jak se zbavit nateklých očí:
Podle příčiny natékání jsou k dispozici rozmanité způsoby léčby. Pokud příznaky neustoupí samy, doporučuje se návštěva očního lékaře, který určí jejich příčinu. Totéž platí také pro opakované příznaky nebo příznaky, které se náhle objeví a dlouhou zůstávají.
Existuje celá řada jednoduchých a odzkoušených domácích léků a postupů, které nateklým očím rychle uleví. Stejně jako v případě ostatních otoků, může přímo zázračně působit chladný obklad. Na nateklá víčka si zkuste přiložit vychladlý čajový sáček (zelený čaj zmenšuje otoky). Pomoci by vám mohla také chladivá obličejová maska z okurek.
Upozornění: Někteří jedinci mohou být na černý čajový sáček alergičtí. V takovém případě čajový sáček okamžitě odeberte. Schůdnou alternativou může být použití dvou čajových lžiček, které po dobu pěti minut umístíte do mrazničky. Poté si čajové lžičky vydutou vnitřní stranou přiložte na nateklé oči. Chlad je nejenom příjemný, ale také zmenšuje otok. Důležité: Dejte pozor, aby lžičky v mrazničce nebyly příliš dlouho a nebyly až příliš studené. Položené lžičky by na očích nikdy neměly být nepříjemné. Pokud jsou vám lžičky na očích nepříjemné, okamžitě si je z očí sundejte. Počkejte, než se kov o něco více zahřeje.
Pokud trpíte nateklýma očima často, doporučujeme používat chladící oční masku (k dostání v lékárnách a salónech krásy). Tato gelem naplněná maska je příjemně chladivá a citlivou pokožku v okolí očí uklidňuje a osvěžuje. Pokud je otok způsoben suchýma očima, jsou obvykle podávány speciální oční kapky, které stabilizují slzný film a oči udrží vlhké Dojde také ke snížení podráždění. Pokud otok očí způsobuje alergie, rychlou úlevu od akutních příznaků mohou poskytnout antihistaminika (k dostání v lékárnách). K léčbě alergií jsou používány speciální léky, které fungují tak, že zmírňují nebo předchází alergickým reakcím. S alergií je možné bojovat také snížením citlivosti. Tento postup je znám také jako specifická imunitní terapie. Osobě trpící alergií je v tomto případě každý týden podávána velmi slabá forma látky, na kterou je alergická. To se opakuje po dobu šesti měsíců až tří let. Tělo tak v ideálním případě postupně „akceptuje“ alergen, aniž by vytvářelo obranné reakce. Pokud otékání očí způsobuje vysoký krevní tlak nebo onemocnění srdce či ledvin, nejvhodnější léčbu vám pomůže stanovit lékař.
Pokud otékání způsobuje neurodermatitida, obvykle se předepisuje kortizonový krém, jsou-li vaše příznaky akutní. Vzhledem k tomu, že ne všechny krémy a mastičky jsou vhodné pro všechny části pokožky, před použitím krému či mastičky na citlivou oblast okolo očí se vždy poraďte se svým lékařem.
Otékání očí může způsobit také oční infekce. Podle typu otoku jsou k dispozici různé způsoby léčby.
 
Prevence nateklých očí:

Jelikož natékání očí může mít celou řadu příčin, existuje také celá řada způsobů prevence. Je-li to možné, vyvarujte se běžným příčinám – např. pití alkoholu ve večerních hodinách nebo konzumaci potravin s vysokým obsahem solí nebo bílkovin. Nateklým očím můžete předcházet také dodržováním následujících rad:

  • Co nejvíce spěte a pokuste se vytvořit si pravidelný spánkový režim. Pro většinu lidí činí ideální doba spánku sedm hodin. 
  • V ložnici nemějte příliš teplo, mohlo by to dráždit oči. Každý z nás v ložnici preferuje jinou teplotu, obecně však platí, že by se teplota měla pohybovat okolo 16 až 20 stupňů. 
  • Vzhledem k tomu, že oči může dráždit také špatný vzduch, všechny místnosti pravidelně větrejte a předejděte tak suchým, podrážděným a nateklým očím. 
  • Suché a nateklé oči může způsobovat také dehydratace. Proto je důležité pít dostatek tekutin – ideálně až dva litry vody za den. Natékání očí můžete předejít také omezenou konzumací cukru.
  • Nateklé oči a kruhy pod očima mohou být důsledkem mnoha alergií.
  • Pokožku může dráždit také nadměrná konzumace cukru a alkoholu, případně používání parfémované kosmetiky nebo kosmetiky s obsahem konzervačních látek. U osob trpících neurodermatitidou to může vést také k natékání očí. Trpíte-li neurodermatitidou, doporučuje se vést zdravý životní styl a vyvarovat se používání škodlivých výrobků pro péči o pleť.
  • Pokud otok způsobuje oční infekce, podle typu infekce je k dispozici několik způsobu prevence.

Kruhy pod očima

Příznaky kruhů pod očima:

Kůže pod očima ztmavne. Podle vážnosti mohou vaše oči a váš celkový zevnějšek působit vyčerpaně až nemocně. Postižené oblasti mohou být zbarveny do hněda, modra, šeda nebo modrofialova. Příčina kruhů pod očima je obvykle neškodná a nesmí být zaměňována s monoklem, což je modřina způsobená vnější silou.

pod očima
Příčiny kruhů pod očima:

Ve většině případů jsou kruhy pod očima pouhou kosmetickou a dočasnou vadou. Existují dvě hlavní příčiny:

1. Přebytek uloženého pigmentu v kůži (hyperpigmentace)

Barva kůže se odvíjí od několika faktorů, jedním z nich je pigment zvaný melanin. Jedná se o látku obsaženou v buňkách, která výrazně ovlivňuje barvu naší pokožky. Čím víc melaninu máme, tím tmavší naše pokožka je. Jakmile dojde k usazení velkého množství melaninu v okolí očí, objeví se v podobě modrých nebo modrošedých kruhů pod očima. V lékařství je tento jev známý pod názvem hyperpigmentace nebo melasma. Kruhy pod očima způsobené hyperpigmentací mohou být dědičné. Mezi další příčiny patří:

  • infekce, onemocnění a vyrážky (neurodermatitida, kontaktní alergie)
  • časté a intenzivní vystavení UV záření
  • drogy a určité léky

2. Průhledné cévy

Druhou nejčastější příčinou kruhů pod očima jsou průhledné cévy. Pod okem je velmi tenká pokožka a podkožní tuková tkáň – u některých lidí je tak tenká, že je přes pokožku možné pozorovat krevní cévy. Proto tato oblast vypadá tmavší a kruhy pod očima získávají hnědou barvu. Čím méně kyslíku je dodáváno do krevních cév, tím více jsou přes kůži vidět. Odkysličená krev je totiž tmavší než okysličená krev. Mezi další faktory, které ve spojitosti s průhlednými cévami způsobují kruhy pod očima, patří:

  • onemocnění ledvin a štítné žlázy
  • znečišťující látky (např znečištěná voda, výfukové plyny)
  • dehydratace
  • špatná strava, nedostatek železa
  • konzumace drog, alkoholu a nikotinu
  • stres
  • nedostatek spánku

Jak se zbavit kruhů pod očima:

Kruhů pod očima se můžeme jednoduše zbavit pomocí jednoduchých domácích postupů. Jedním z nich je hadřík namočený ve studené vodě. Když si ho na kruhy pod očima položíte po dobu pěti až deseti minut, díky chladu se krevní cévy stáhnou a kruhy pod očima tak budou vypadat světlejší. Stejně jako při ošetřování nateklých očí můžete stejného účinku dosáhnou také pomocí gelem naplněných brýlí nebo masky (k dostání v lékárnách a salónech krásy), případně pomocí zelených či černých čajových sáčků. Stačí si vzít dva zelené nebo černé čajové sáčky, zalít je horkou vodou, nechat je vychladnout, sáček jemně vymáčknout a umístit na postiženou oblast. Kofein v čaji podpoří srážení podkožních krevních cév, díky čemuž tmavé kruhy pod očima zesvětlají. Upozornění: Někteří lidé mohou mít na ochucené černé čajové sáčky alergické reakce. V takovém případě čajový sáček okamžitě odeberte. S kruhy pod očima je také možné bojovat jemnou masáží postižené oblasti, která podpoří krevní oběh.

Jak se zbavit kruhů pod očima

Kruhy pod očima můžete rychle a snadno skrýt – vše, co potřebujete, je korektor. Korektor v ideálním případě nesmí pokožku vysušovat, ale spíše zvlhčovat. Máte-li citlivou nebo alergickou pokožku, doporučujeme použití neparfémovaného korektoru. Tip: Vyberte si barvu, která je o odstín světlejší než vaše kůže nebo make-up.

Prevence kruhů pod očima:

Podle příčiny existuje celá řada způsobů, jak tvorbě kruhů pod očima předcházet. Pokud jsou kruhy pod očima způsobeny špatnou stravou, účinnou formou prevence může být zdravá strava. Pokud je příčinou nedostatek spánku, stres či drogy, konzumace alkoholu nebo nikotinu, prospěje vám vyváženější a zdravější životní styl. Další běžnou příčinou kruhů pod očima je dehydratace. Účinnou prevencí je tudíž dostatečný příjem tekutin.

Červené nebo bolavé oči

Příznaky červených nebo bolavých očí:

Jedno či obě oči jsou buď velmi, nebo lehce bolestivé. Lidé si často stěžují na svědění, pálení a nadměrné slzení očí.

Červené nebo bolavé oči
Příčiny červených nebo bolavých očí:

Zarudnutí je způsobeno rozšířenými krevními cévkami a zvýšeným oběhem ve spojivce nebo bělimě pod ní. Tyto krevní cévy jsou proti bílému pozadí bělimy jasně viditelné a je jich tolik, že oči při zvýšeném oběhu najednou vypadají červeně V lékařství se tento jev nazývá zvýšená cévní kresba. Bolavé oči mohou způsobovat následující faktory:

  • Infekce očního víčka způsobená např. alergií 
  • Vysoký nitrooční tlak
  • Suché oči, např. kvůli suchému okolnímu vzduchu
  • Nedostatek spánku
  • Přepínání očí, např. trávením příliš mnoho času prací s počítačem a/nebo nedostatečným mrkáním
  • Prasklá cévka, např. z důvodu znečištění nebo poranění oka
  • Nekorigovaná nebo nedostatečně korigovaná refrakční vada
  • Nošení kontaktních čoček po příliš dlouhou dobu
  • Virová onemocnění, např. herpes
  • Kosmetika, např. makeup a řasenka (může způsobovat slepení okrajů očních víček)
  • Zánět spojivek

Jak se zbavit červených či bolavých očí:

Způsobů léčby je hned několik a odvíjí se od příčiny červených či bolavých očí. Oko je velmi citlivý orgán – v případě pochybností se vždy obracejte na lékaře a nesnažte se problém vyléčit na vlastní pěst. Jestliže jsou oči příliš suché a tudíž červené nebo bolavé, mohou pomoci umělé slzy, které očím dodají dostatek slzného filmu. Pokud je příčinou alergie, rychlou úlevu mohou poskytnout antihistaminika nebo oční kapky a gely s obsahem kortizonu. V případě bakteriální infekce vám oční lékař předepíše antibiotika. Pokud zarudlé nebo bolavé oči způsobuje nekorigovaná zraková vada, oční lékař nebo optometrista provede zkoušku zraku a doporučí vhodné brýle. Když nosíte kontaktní čočky, které vám často způsobují zarudnutí očí nebo bolavé oči, může pomoci zkrácení doby, po kterou kontaktní čočky nosíte, nebo změna značky kontaktních čoček a souvisejících přípravků.

Prevence červených či bolavých očí:

Vzhledem k tomu, že červené či bolavé oči může způsobovat celá řada faktorů, existuje také celá řada způsobů prevence. Vyvarujte se obvyklým příčinám, jako je suchý vzduch či průvany, chlorovaná voda, kouř z cigaret a prach. Zmíněné příčiny mohou vést k zánětu spojivek a tudíž k červeným nebo bolavým očím. Ženám, které denně používají makeup, se doporučuje pravidelně si čistit žlázy očních víček. Je to jednoduché: na oči stačí po dobu deseti minut položit teplý, navlhčený hadřík. Poté si oční víčka jemně namasírujte nežmolkujícími vatovými tampónky. Jestliže ze žláz očních víček vytéká tekutina, lze ji zachytit vlhkou vatovou tyčinkou. Nosíte-li kontaktní čočky, vždy si přečtěte pokyny k použití přípravků na péči o čočky a nepřesahujte čas nošení čoček doporučený výrobcem. Pokud máte červené nebo bolavé oči v důsledku nadměrného trávení času u počítače, předcházet tomu můžete pravidelnými pauzami (např. díváním se z okna nebo opakovaným mrkáním po krátkou chvíli). Zvýšenou zrakovou pohodu vám mohou zajistit také speciální počítačové brýle.

Pálící oči

Příznaky pálících očí:

Oči svědí, pálí, jsou podrážděné a někdy bolestivé. Pálící oči jsou často doprovázeny dalšími neduhy, např. červenýma či bolavýma očima, pocitem, že v oku máte cizí těleso, svěděním očních víček, přecitlivělostí na světlo a nadměrným slzením.

Pálící oči
Příčiny pálení očí:

Pálení často způsobují suché oči (syndrom suchého oka) [Link zu „Die häufigsten Augenentzündungen“]. Jakmile slzné tekutiny není dostatek, aby udržela spojivku a rohovku vlhkou, vede to k podráždění a tudíž k pálení očí. To může znamenat, že kvalita slzní tekutiny není optimální nebo že jí není vytvářen dostatek. Pálení očí mohou způsobovat také další faktory, např.:

  • Alergie 
  • Přílišné namáhání očí, např. trávením příliš mnoho času před obrazovkou
  • Užívání určitých léků
  • Nekorigovaná nebo nedostatečně korigovaná vada zraku
  • Zánět spojivek a zánět rohovky
  • Onemocnění, jako je porucha slzného filmu, způsobená onemocněním štítné žlázy, cukrovkou nebo revmatem
Jak se zbavit pálení očí:
Podle příčiny pálení očí je k dispozici celá řada možností léčby. Trpíte-li pálením očí, rychlou úlevu mohou poskytnout speciální kapky do očí. Stabilizují slzný film a uklidní spojivku. Pokud je příčinou alergie, rychlou úlevu mohou poskytnout antihistaminika nebo oční kapky a gely s obsahem kortizonu. V případě bakteriální infekce vám oční lékař předepíše antibiotika. Pokud pálení očí způsobuje nekorigovaná nebo nedostatečně korigovaná vada zraku, lékař nebo optometrista vám může doporučit lepší brýle. Pokud nosíte kontaktní čočky a často vás přitom pálí oči, může pomoci zkrátit dobu nošení nebo vyzkoušet jinou značku čoček a souvisejících produktů.
Prevence pálení očí:
Vyvarujte se obvyklým příčinám, jako je suchý vzduch či průvany, chlorovaná voda, kouř z cigaret a prach. Ty mohou způsobovat zánět spojivek a související pálení očí. Nosíte-li kontaktní čočky, vždy si přečtěte pokyny k použití přípravků na péči o čočky a nepřesahujte čas nošení čoček doporučený výrobcem. Pokud vás oči pálí v důsledku nadměrné práce s počítačem, pomoci mohou pravidelné pauzy. Například se chvílemi dívejte do dálky a zvlhčete a ulevte očím opakovaným mrkáním. K vyšší zrakové pohodě vám mohou pomoci speciální počítačové brýle.

Upozornění: I když se většina těchto příznaků zdá neškodnými, mohou naznačovat vážné onemocnění. V případě pochyb nebo když se příznaky zhoršují, okamžitě navštivte lékaře. To je důležité zejména, pokud se vám nedaří určit, co příznaky způsobuje. Konečnou diagnózu provede oční lékař podle vaší anamnézy.

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Jak si mám dezinfikovat brýle a jak zamezím mlžení brýlí, když nosím roušku?
10 tipů pro zdravé oči Jak můžete zabránit suchým očím a očnímu napětí.

Zdraví + prevence 18. 4. 2019

Tags:

Zelený zákal (glaukom) – vše, co potřebujete vědět o druhé nejčastější příčině slepoty Zelený zákal je vážné onemocnění očí, které ovlivňuje nitrooční tlak.

Zdraví + prevence 14. 3. 2019

Tags:

Proč by dětské brýle měly zajišťovat tu nejlepší UV ochranu Co by všichni rodiče měli vědět o ochraně dětských očí před škodlivým ultrafialovým zářením (UVR)?

Související produkty