Jak mohou brýle zlepšit váš pocit pohody a zdraví

10 rad jak se s brýlemi cítit co nejlépe

Každý ví, že brýle mnohým z nás umožňují dívat se na svět jasně a ostře. Brýle společně s brýlovými čočkami napravují naše zrakové nedostatky. Věděli jste ale, že tím to nekončí a že brýle toho pro naši duševní i zdravotní pohodu mohou udělat mnohem více? Podívejte se na deset nejdůležitějších prvků podepisujících se na vaší životní pohodě, to vše jasně a stručně:

1//

Někteří lidé po dlouhá léta trpí bolestmi hlavy, aniž by vlastně věděli proč. Příčinu bolehlavů lze často vysledovat u defektního či nenapraveného zraku a následné oční únavě. Proto je důležité nechat si svůj zrak vyšetřit očním lékařem. Brýle někdy dokáží dělat zázraky.  

ZEISS on-line oční test Jak dobře vidíte kontrast a barvu? Zkontrolujte si svůj zrak snadno a rychle právě zde!

2//

Trávíte-li celé dny před obrazovkou počítače, mohou vás potkat bolesti zad, krku a ramen. Příčinou je nesprávná poloha, ve které se na obrazovku s cílem vidět co nejjasněji díváte. Tímto své oči zatěžujete. Vše lze napravit pomocí speciální vizuální pomůcky pro práci u počítače, díky níž si vaše oči odpočinou. Divili byste se, kolik optiků a očních lékařů by vám dokázalo poradit, jak se při práci cítit dobře – stačí se jen zeptat.  

3//

Těžké brýle tlačící na váš nos či oblast za uchem by měly být minulostí. Jedna krátká návštěva u doktora, který vám tyto tlakové body pomůže eliminovat, a je po bolesti. Existuje však další možné řešení: nadešel čas konečně investovat do odlehčených obrub s tenkými čočkami té nejmodernější konstrukce. Volba je na vás.

4//

Mnohé nositele brýlí už nebaví střídat své každodenní brýle se slunečními brýlemi. Nic příjemného to není ani pro vaše brýle, když je bez ladu a skladu házíte do kabelky nebo strkáte do kapsy. Samozabarvovací čočky jsou samotným ztělesněním pohodlí, a to zvláště pro ty, kteří brýle musí mít neustále na sobě: užijte si perfektní vidění za každého světla. Tyto čočky se samy zatmaví a zpátky vyjasní dříve, než řeknete švec.  

5//

Pozorování obrazovky vašeho chytrého telefonu je neodmyslitelnou součástí dnešní doby. Jen těžko si uvědomujeme, jak často střídáme pohled na obrazovku přístroje a svět kolem nás. Vaše oči to však nesou o poznání hůře, zejména ve starším věku. Je to práce navíc a jejím důsledkem může být tzv. syndrom počítačového vidění. Mezi nejčastější příznaky syndromu patří bolesti hlavy, napětí očních svalů a nadměrně unavené oči. Řešení: Digitální brýlové čočky vám uleví.  

6//

Brýle chrání váš zrak. Když byste si měli představit ochranné oční pomůcky, okamžitě by vás napadly ochranné brýle. Nezapomínejte však na sportovní brýle, které díky svému zaoblenému designu nabízí nepřekonatelnou ochranu (např. před větrem při vysoké rychlosti), perfektní vidění v měnících se světelných podmínkách a v neposlední řadě působí také jako štít chránící vás před miniaturními kamínky a prachem, když si to ženete dolů po úbočí hory.
Zapomenout bychom neměli ani skleněné čočky, pracujete-li např. v prostředí, kde jste vystaveni velkému množství nečistot a prachu a zároveň potřebujete vidět jako ostříž.  

7//

Možná jste už slyšeli, že modrá barva má uklidňující účinky, že žlutá je příjemná v rozptýleném světle a měla by mít pozitivní vliv na vaši náladu a že naopak růžová napomáhá vidět ostřeji. Odstín čoček je předmětem mnoha diskuzí. Obecně platí následující pravidlo: to, jakým způsobem zabarvení čočky ovlivňuje nositele se u každého člověka liší. Vyzkoušejte si u svého optika různé odstíny čoček a najděte ten, který vám sedí nejvíce. Váš optik vám jistě rád poradí.  

8//

Někdy je důležitý vyšší kontrast, než vám nabízí váš přirozený zrak. Kontrast je ještě důležitější v případě slunečních brýlí, je-li vyžadována vyšší ostrost, nebo v případě brýlí pro každodenní nošení, je-li kontrastní vidění poškozeno určitým zrakovým postižením. Svět a vidění s vyšším kontrastem máte na dosah ruky.

9//

Tohle je něco pro nadšence do vodních sportů, řidiče a všechny, které otravuje odrážející se světlo, i když na sobě mají sluneční brýle: čočky s polarizačním filtrem zmírňují odraz slunečního světla, které se láme o vodní hladinu či lesklý povrch, a umožňují tak dívat se na svět pohodlně a bez mžourání. Požádejte svého optika o názornou ukázku.

10//

Často od řidičů slýcháváme, že neradi řídí za šera, protože se za volantem necítí jistě. Mezi lidským viděním s úzkými zornicemi za denního světla a širokými zornicemi za tmy může být veliký rozdíl. Nepropadejte však panice, díky měřícímu systému i.Profiler®plus společnosti ZEISS váš oční lékař může zjistit, jak dobře či špatně v noci vidíte, a následně vaše vidění optimalizovat pomocí speciálních čoček vybavených technologií i.Scription®

Images: ©stock.adobe.com

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Jak si mám dezinfikovat brýle a jak zamezím mlžení brýlí, když nosím roušku?
Tipy pro nákup brýlí: jak najít správné brýle pro vás Při kupování nových brýlí jsou důležitá dvě hlediska: optimální a uvolněné vidění, jakož i skvělý vzhled

Související produkty