Individualita je dané slovo

Každé oko je jedinečné jako otisk prstu

Jako každá jiný člověk - Jste jedinečný nebo jedinečná. Všichni máme svou vlastní osobnost. Každé oko má jiné vlastnosti – ani jedno není stejné jako jiné. Pouze individuální čočky mohou splňovat tyto speciální požadavky. Čím je vyšetření vašeho oka a vašeho zrakového profilu prováděného vaším optometristou preciznější, tím lepší budou vaše vizuální pocity, když nasadíte vaše nové brýle.  

Co činí čočku jedinečnou? Kolik měřicích údajů je potřeba k perfektní shodě čočky s vašimi individuálními potřebami? A proč si budete užívat příjemnější vidění, jestliže si vyberete individuální čočky?


Vyzkoušejte toto cvičení: Zakryjte polovinu vaší tváře zrcadlem, zatímco stojíte před druhým zrcadlem. Teď vaše vlastní tvář vám bude připadat divná, dokonce nepřirozená. Žádný jedinec na celém světě nemá dvě souměrné poloviny obličeje. Dokonce i tento detail hraje velkou roli při výrobě čočky s přesností na mikrometr, protože vysoce citlivé lidské oko skutečně rozeznává nejjemnější odchylky. Výsledkem by mohly být zrakové problémy a únava. Proto je stěží překvapující, že vaše zrakové vjemy budou příjemnější a uvolněnější, jestliže vaše čočky a rámečky budou přesně upraveny s vaší individuální souměrností a tvarem vašeho obličeje.


Získání takových precizních údajů je ještě důležitější, je-li vaše čočka značně komplikovaná. Nejnáročnější disciplínou je zhotovování progresivních čoček, kde přechody ze zóny vidění na dálku do čtecí zóny se vybrušují do čočky neviditelně. Individuální výroba má pro tyto čočky obzvláštní důležitost proto, aby dosažené zrakové vjemy nebyly narušovány mezi zónami vidění na dálku a nablízko.

Jaké individuálně měřené údaje jsou klíčové?

Vzdálenost očí: Měření vzdálenosti mezi levým a pravým okem od středu zornice směrem ke kořenu nosu.

Osobní zrakové modely: Už jste někdy vědomě přemýšleli o způsobu, jakým čtete knihu, nebo v jaké vzdálenosti držíte vaše nástroje nebo jehly, když zašíváte? Tato měření jsou důležitá pro individualizování vašich osobních čoček z hlediska vašeho zaměstnání (pracujete u kancelářského stolu nebo jste řemeslník, který hodně pracuje venku?). Vaše záliby jsou dalším hlediskem, které je třeba posoudit.

Výška centrace: Bod, kterým se vaše levé a pravé oko dívá skrz čočku, se rovněž odlišuje oko od oka. Měří se od spodního oblouku brýlí, tj. oblouku obruby.

Inklinace: Tím, že každý obličej má jiný profil, je čelní sklon obruby také rozdílný. Proto je velmi důležité, aby tato hodnota byla také posuzována při výpočtu požadavků na vaše individuální čočky.

Vzdálenost mezi okem a čočkou: Tato vzdálenost se také liší od jedince k jedinci. Odborníci to nazývají zadní vrcholovou vzdáleností. Porovnejte například profil tváře Evropana a Asiata. Okamžitě rozpoznáte rozdíl pouhým okem.

Míra prohnutí vaší obruby: Aby se brýle přizpůsobily vaší tváři, je obruba mírně vydutá. Odborníci toto nazývají uhlem prohnutí. Toto musí být rovněž zahrnuto do precizního výpočtu individuální čočky.

Brýle, které Vám padnou

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Jak si mám dezinfikovat brýle a jak zamezím mlžení brýlí, když nosím roušku?
10 tipů pro zdravé oči Jak můžete zabránit suchým očím a očnímu napětí.

Zdraví + prevence 18. 4. 2019

Tags:

Zelený zákal (glaukom) – vše, co potřebujete vědět o druhé nejčastější příčině slepoty Zelený zákal je vážné onemocnění očí, které ovlivňuje nitrooční tlak.

Zdraví + prevence 14. 3. 2019

Tags:

Proč by dětské brýle měly zajišťovat tu nejlepší UV ochranu Co by všichni rodiče měli vědět o ochraně dětských očí před škodlivým ultrafialovým zářením (UVR)?

Související produkty