Jak si mám dezinfikovat brýle a jak zamezím mlžení brýlí, když nosím roušku?

Díky pandemii nemoci COVID-19 si celý svět uvědomil, jak důležité je mýt si ruce. Ale to k zachování dobré hygieny nestačí. Abyste předešli šíření škodlivých bacilů, musíte dodržovat obecná hygienická pravidla. LEPŠÍ VIDĚNÍ vysvětluje proč a jak byste si měli dezinfikovat brýle, chytrá zařízení a ostatní předměty, kterých se často dotýkáte, a jak při nošení roušky předejít mlžení brýlí.

Bacily jsou všude – na různých površích v našich domovech i na předmětech, které každý den používáme. Ale není důvod bát se, protože se většiny z nich lze zbavit s pomocí několika jednoduchých hygienických postupů.

Mytí rukou je osvědčená metoda, jak zajistit čistotu, ale není to jediné ochranné opatření proti šíření škodlivých bakterií. Aby se předešlo jejich šíření, doporučuje se v domácnosti pečlivě vyčistit povrchy, jako jsou kliky od dveří, vypínače, kohoutky a pulty.

Mezi další věci, na které s hygienou a dezinfekcí často zapomínáme, jsou osobní předměty, které neustále používáme a dotýkáme se jich. Tyto předměty označujeme jako věci, kterých se často dotýkáme, a patří mezi ně:

  • Chytrá zařízení (mobilní telefony, tablety a chytré hodinky) a počítače (notebooky, monitory a klávesnice)
  • Brýle
  • Platební karty
  • Klíče od auta, peněženky, kabelky

Proč je důležité čistit předměty, kterých se často dotýkáte

Věci, kterých se často dotýkáte, jsou kontaminovány přímým kontaktem s nesprávně umytýma rukama. I když si po návštěvě veřejných míst, jako jsou obchody, nebo po cestě ve veřejné dopravě, umyjete nebo vydezinfikujete ruce, je nutné vydezinfikovat také osobní předměty, kterých jste se mohli dotknout a kontaminovat je, než jste si ruce náležitě umyli.

U předmětů, kterých se často dotýkáte, byla prokázána klíčová role při přenosu patogenů, a to přímo z povrchu na obličej či tělesným kontaktem nebo nepřímo kontaminací rukou a následným kontaktem s jakýmkoli náchylným místem na lidském těle (podle typu viru), včetně nosu a očí.1,2 Mezi patogeny patří bakterie, viry anebo mikroorganismy způsobující onemocnění. Pokud nedojde k jejich náležité dezinfekci, tyto patogeny se usazují na površích. Vědecké studie prokázaly, že viry, jako je žloutenka typu A a rotavirus, jsou schopny zůstávat infekční na površích po dobu 2 měsíců a déle, zatímco respirační viry přežívají několik hodin až několik dnů. Na površích dokáže přežívat i vir způsobující onemocnění COVID-19. Světová zdravotnická organizace Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že dle nedávných studií tento virus dokáže přežít až 72 hodin na plastu a nerezu, méně než 4 hodiny na mědi a méně než 24 hodin na lepence. Tento čas se odvíjí od několika faktorů, jako je typ povrchu, teplota nebo vlhkost prostředí.

Na téma obsahu bakterií na površích, kterých se často dotýkáme, byla provedena řada studií. Z těchto studií se dozvídáme, jak moc kontaminované takové předměty mohou být:

Chytrá zařízení

Smart devices

Chytrý telefon během dne používáme bez ustání všichni. Z výzkumu globální technologické společnosti Asurion vyplynulo, že průměrný Američan se svého telefonu za den dotkne 96krát.5 To znamená, že pro bacily existuje mnoho příležitostí k přenosu na váš chytrý telefon.

Německá univerzita Hochschule Furtwangen University provedla studii, v rámci níž analyzovali růst bakterií na 60 zkoumaných chytrých telefonech. Všechny telefony, které nebyly vyčištěny, prokázaly známky přítomnosti malých koncentrací bakterií.4 Z výzkumu vyplynulo, že na nevyčištěné dotykové obrazovce (uhlopříčka 4 palce) se nachází přibližně 60 mikroorganismů. Je důležité poznamenat, že ne všechny tyto mikroorganismy byly škodlivé a/nebo nebezpečné. Nicméně studie prokázala, že na dotykových obrazovkách byly nalezeny malé počty potencionálně nebezpečných bakterií, jako je Escherichia coli. A 50 % bakterií bylo identifikováno jako potencionální patogeny.

Byla-li tato přítomnost prokázána u chytrých telefonů, platí také pro tablety, chytré hodinky, počítačové obrazovky, klávesnice nebo notebooky. Z tohoto důvodu je důležité dezinfikovat také chytrá zařízení.

Brýle

Eye glasses

Podle Americká oftalmologická akademie se určité škodlivé patogeny, včetně viru způsobujícího nemoc COVID-19, dokáží šířit prostřednictvím očí, stejně jako se dokáží šířit prostřednictvím nosu a úst. Přestože brýle a sluneční brýle nenabízí kompletní ochranu před kapénkami, jež mohou patogeny přenášet, mohou poskytovat dodatečnou vrstvu ochrany. Pokud se často dotýkáte nebo si mnete oči, brýle vám v tom mohou zabránit a omezit přenos bacilů mezi rukama a očima.

I když vám brýle poskytují další ochrannou vrstvu, jsou vystaveny vnějším vlivům a v blízkém kontaktu s vaší pokožkou, očima, nosem a ústy. Brýle si navíc nasazujete a sundáváte rukama, což znamená, že na ně často saháte.

Jedna výzkumná studie zkoumala obsah bakterií na nošených dioptrických brýlích a analyzovala účinek používání různých metod čištění. Bylo zjištěno, že všechny dioptrické brýle byly kontaminovány bakteriemi.3

Z toho důvodu lze předpokládat, že vaše brýlové čočky a obruby mohou přenášet bacily – a proto byste si brýle rozhodně měli pravidelně dezinfikovat čističem čoček.

Platební karty

Bank cards

Bankovek a platebních karet se také často dotýkáme – a tyto předměty jsou ještě vyměněny denně mezi několika lidmi. Jelikož nejste jedinou osobou, která se bankovek nebo karet dotýká, po každé manipulaci s penězi (včetně mincí) si nezapomeňte umýt ruce.

Vyměňování těchto předmětů se můžete vyvarovat, budete-li platit bezkontaktně, např. bezkontaktní kartou nebo používáním platebních QR kódů.

Klíče od auta, peněženky, kabelky

Car keys, wallets and handbags

Zamyslete, jak obvykle probíhá vaše návštěva supermarketu nebo obchodního domu. Před platbou i po platbě se dotýkáte peněženky a případně také kabelky. Platební proces obvykle zahrnuje kontakt s bankovkami nebo kreditní kartou, který provedl pracovník obchodu. Pokud pak jedete domů autem, dotýkáte se klíčů od auta.

To zahrnuje mnoho doteků a manipulaci s různými povrchy a položkami, což si žádá následné umytí rukou a dezinfekci předmětů.

Nejlepší metody čištění předmětů, kterých se často dotýkáte

Dobrou zprávou je, že na mytí rukou a dezinfekci lze obvykle použít mýdlo, dezinfekci rukou na bázi alkoholu a ty nejběžnější domácí čisticí produkty.

Nejlepším způsobem, jak minimalizovat šíření bacilů, je provádět pravidelné čištění. Všechny povrchy a předměty, kterých se často dotýkáte, čistěte denně. A pokud jsou viditelně špinavé, očistěte je okamžitě.

Jak čistit chytrá zařízení

Digital devices can easily be cleaned with pre-moistened wipes, designed for the purpose
Digitální zařízení lze snadno čistit vlhčenými ubrousky, které jsou pro tento účel navržené.

Chytrá zařízení čistěte ubrousky na obrazovku, které jsou pro tento účel určené, např. ZEISS ubrousky na chytrý telefon. Rychleschnoucí ubrousky bez obsahu alkoholu odstraňují z chytrého telefonu či jiných zařízení otisky prstů a špínu. Vaše chytrá zařízení byste měli čistit denně nebo častěji podle rizika vystavení patogenům. Než začnete, přečtěte si návod ke svému zařízení.

Níže uvádíme, jak čistit obrazovku iPadu, mobilních zařízení, chytrých hodinek a dalších digitálních zařízení:

  1. Vyjměte zařízení z obalu.
  2. Vyjměte složený ZEISS ubrousek na chytrý telefon z obalu a z obrazovky složeným ubrouskem jemně setřete prach a špínu.
  3. Poté ubrousek rozložte a kruhovým pohybem očistěte obrazovku a tělo telefonu/tabletu nebo chytrých hodinek. Očistěte celý povrch zařízení.
  4. Velké množství špíny se drží v nabíjecích portech. Ubrouskem očistěte povrch okolo těchto portů a pak použijte malý kartáček, suchý pěnový tampon nebo vatovou tyčinku na odstranění špíny z této oblasti.
  5. Nezapomeňte také očistit kryt, obal nebo pouzdro (v závislosti na materiálu). Na většinu plastových nebo tvrdých obalů lze použít teplou vodu a mýdlo. Počkejte, než pouzdro zcela vyschne, než do něj telefon znovu vložíte.

Náležitá hygiena brýlí

Glasses accumulate a lot of grime and dirt, and should be cleaned every day.
Na brýlích se drží velké množství kožního mazu a špíny, a proto byste je měli čistit každý den.

Brýle byste měli čistit a dezinfikovat alespoň jednou denně a po každé návštěvě veřejného místa. Pokud pracujete v kanceláři s dalšími lidmi, brýle si čistěte pravidelně.

Brýle je nejlepší čistit čističem čoček, např. ubrouskem na čočky nebo sprejem na čištění čoček a hadříkem z mikrovlákna. Z nedávné studie vyplynulo, že čištění čoček ubrousky z celulózy na bázi alkoholu ale i bez něj může snížit počet dominantních bakterií o 99 až 100 %.5 Optické povrchy, včetně čoček s povrchovou vrstvou, efektivně vyčistí vlhčené ubrousky, jako jsou např. ZEISS čisticí ubrousky na čočky. Vlhčené ubrousky na bázi alkoholu nezanechávají šmouhy a nehrozí, že by čištěný povrch poškrábaly.

Jak čistit brýle:

  1. Čistýma rukama otevřete balení ZEISS čisticích ubrousků na čočky, vyjměte ubrousek a rozložte jej.
  2. Brýle opatrně uchopte za rám.
  3. Složeným ubrouskem nejprve otřete prach z povrchu.
  4. Ubrousek rozložte a kruhovými pohyby začněte čistit povrch, dokud nebude čistý.
  5. Brýle si ukládejte do ochranného pouzdra na brýle, které je čisté a není v něm prach.

Čisticí prostředky na předměty, kterých se často dotýkáte

Předmět

Doporučený čisticí prostředek

Klíče od auta

Vlhčené ubrousky nebo sprej na úklid domu

Peněženky a kabelky

Tkané předměty lze prát s ostatním prádlem. Kožené předměty lze otřít vlhkým hadříkem napuštěným mýdlem. Koženku lze otírat alkoholovými ubrousky. (Vždy si nejprve přečtěte štítek výrobce)

Chytrá zařízení, např. mobilní telefony, tablety, chytré hodinky, notebooky a počítače

Ubrousky na chytré telefony

Brýle

Vlhčené ubrousky na čočky

Láhve na pití

Umyjte v myčce nebo ručně prostředkem na mytí nádobí.

Jak při nošení roušky předejít mlžení brýlí

How to avoid foggy glasses when wearing a mask

Instituce, jako např. Centra pro kontrolu nemocí, doporučují nosit na veřejných místech roušky, aby se omezilo šíření bacilů a nemocí. Pokud ale nosíte roušku a zároveň brýle, může to být dost nepohodlné až stresující. Když dýcháte nebo mluvíte, horkých vzduch uniká horním otvorem roušky a mlží se vám brýle. Pokud nevíte, jak při nošení roušky předejít mlžení brýlí, musíte se zbytečně dotýkat a manipulovat s brýlemi, které tímto můžete kontaminovat. Tento problém má naštěstí řešení a mlžení brýlí lze předejít.

Nejprve se ujistěte, že vám rouška dobře pasuje a že ji máte správně nasazenou. Čistýma rukama a než vstoupíte do veřejného prostoru si pevně usaďte ohebný kovový proužek okolo nosu. Pokud nosíte roušku vyrobenou doma, můžete použít žinylkový nebo měkký drátek, který do látky našijte, aby se rouška dala vytvarovat okolo spodní části kořene nosu. Správné usazení propustí méně vzduchu a omezí kondenzaci na čočkách. Nejúčinnějším způsobem, jak předejít zamlženým brýlím, je však sprej nebo sada proti mlžení.

Jak s pomocí sady ZEISS AntiFOG předejít zamlženým brýlím při nošení roušky:

  1. Očistěte si čočky sprejem na čočky nebo ubrousky, abyste odstranili prach a špínu.
  2. Navlhčete speciální hadřík proti mlžení jedním nebo dvěma střiky spreje proti mlžení.
  3. Hadříkem otřete obě strany brýlových čoček, aby byly rovnoměrně povrstvené a zcela suché.
  4. Novou vrstvu spreje AntiFOG nanášejte každých 72 hodin, aby se zajistil optimální výkon.
Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

10 tipů pro zdravé oči Jak můžete zabránit suchým očím a očnímu napětí.

Zdraví + prevence 18. 4. 2019

Tags:

Zelený zákal (glaukom) – vše, co potřebujete vědět o druhé nejčastější příčině slepoty Zelený zákal je vážné onemocnění očí, které ovlivňuje nitrooční tlak.

Zdraví + prevence 14. 3. 2019

Tags:

Proč by dětské brýle měly zajišťovat tu nejlepší UV ochranu Co by všichni rodiče měli vědět o ochraně dětských očí před škodlivým ultrafialovým zářením (UVR)?
Výhody a nevýhody UV záření Proč je to důležité? Jaká jsou rizika?

Související produkty