Cukají vám oči?

Příznaky, příčiny, léčba a prevence

K cukání očí, které je obvykle neškodné, může dojít z ničeho nic a je velice nepříjemné. Odborně se cukání říká fascikulace. LEPŠÍ VIDĚNÍ vysvětluje příčiny cukání, jak uvolnit oči a zvítězit nad cukáním a jak mu můžeme předcházet.

Pravidelný pohyb očních víček, které pokrývají naše oči vrstvou slzného filmu, je přirozenou součástí vidění. Pokud se vám však víčka pohybují rychle a nevyzpytatelně, jakoby se třepaly, něco není v pořádku – a příčin je celá řada. Obvykle se není čeho obávat.

Příznaky:

Začnou-li vám cukat oči (ve skutečnosti cuká vždy jen jedno oko), nepanikařte. Cukání může mít několik různých podob – buďto si jej jen stěží všimnete, nebo vám horní či spodní víčko začne dělat psí kusy. Cukání je obvykle neškodné, i když trvá několik dnů.

Příčiny:

Cukání obvykle způsobuje stres, nervy, úzkost, příliš mnoho kofeinu, unavené oči (např. kvůli práci u počítače nebo intenzivního používání digitálních zařízení)[LINK ZU Digital lenses], vysoký krevní tlak nebo nedostatek spánku. Všechny tyto faktory pro naše nervy představují značný nápor a mohou způsobit nechtěné svalové křeče v okolí očí. Pro upřesnění samovolné cukání horního (Musculus levator palpebrae superioris) a spodního víčka (Musculus orbicularis oculi) způsobují lícní nervy (Nervus facialis).

Další častou příčinou je nedostatek minerálů, obvykle hořčíku (hypomagnesemia). Hořčík je důležitý pro zajištění správné komunikace mezi svaly a nervy. V případě nedostatku mohou nervy do svalů odesílat nesprávné signály. Kromě cukání to může vést také ke křečím v nohách. Nedostatek hořčíku je často způsoben nezdravou a nevyváženou stravou, ale častou příčinou jsou také průjmy a diety. Naše tělo navíc někdy může vyžadovat vyšší dávky hořčíku, např. během těhotenství nebo při pravidelném cvičení. Nedostatek hořčíků může také způsobit cukrovka, chronická onemocnění ledvin, celiakie (nesnášenlivost lepku) a nadměrné pití alkoholu. Nedostatek hořčíku si můžete nechat ověřit u svého praktického lékaře pomocí jednoduchého krevního testu.

Ve vzácnějších případech mohou cukání způsobovat infekce, neurologické poruchy, roztroušená skleróza či nádory mozku. Další příčinou může být cizí těleso v oku, zánět spojivek, zánět okraje očního víčka nebo malá poškození rohovky, např. z důvodu nesprávného nasazování kontaktních čoček. Jestliže k cukání dochází ve spojitosti s příznaky ochrnutí a poruchami řeči či zraku, např. dvojitého vidění, je nutné okamžitě se dostavit na lékařskou pohotovost, mohlo by se totiž jednat o časné příznaky infarktu nebo mozkové mrtvice.

Léčba:

Pro zmírnění akutních příznaků použijte hadřík namočený do horké vody. Hadřík si položte na oční víčko po dobu pěti až deseti minut. Horko uvolní svalstvo a cukání poleví. Podobného účinku lze dosáhnout také gelem naplněnými brýlemi nebo maskou. Tyto produkty je možné zakoupit v lékárně nebo v salónu krásy a je možné je používat horké i studené. Příznakům ulevíte také jemnou masáží cukajícího očního víčka. Jestliže je cukání způsobeno nedostatkem hořčíku, konzumujte potraviny bohaté na hořčík. Hořčíku je dostatek např. v arašídech a lískových oříšcích, špenátu, slunečnicových zrnech, jáhlách, rýži, fazolích, ovesné kaši a minerální vodě obohacené o hořčík. Od akutního cukání uleví také přípravky s obsahem hořčíku.

Obecně platí, že pokud vás cukání netrápí často, nemusíte se strachovat o jeho léčbu. K doktorovi je nutné jít, pokud cukáním trpíte několik týdnů nebo pokud se cukání zhoršuje. V takovém případě se doporučuje lékaře navštívit. Oční lékař dokáže stanovit, zda cukání nezpůsobuje oční vada. Pokud není léčena, i malá oční vada může vést k přetížení očí a následnému cukání. Jestliže není možné rychle si sjednat schůzku u očního lékaře, zkoušku zraku může provést také optometrista a zjistit tak, zda se u vás vyskytuje oční vada. Není-li zjištěna oční vada, doporučuje se konzultace s neurologem, který vyloučí příčiny jako nádor mozku nebo nervové poškození.

ZEISS on-line oční test Jak dobře vidíte kontrast a barvu? Zkontrolujte si svůj zrak snadno a rychle právě zde!

Prevence:

Cukání je možné vyhnout se několika způsoby – ty se však odvíjí od příčiny. Pokud cukání způsobuje stres, příliš mnoho kofeinu, nezdravá strava nebo nedostatek spánku, zaměřte se na nápravu těchto příčin. S fyzickým či duševním stresem je možné bojovat pomocí relaxačních technik. Relaxace může mít celou řadu podob, např. profesionální relaxační cvičení, autogenní trénink, jóga, meditace, sport, více spánku, poslech uklidňující hudby nebo dlouhé procházky. Pomoci může také masáž – buď postižené části oka, hlavy, nebo zad. Pokud je příčinou cukání práce s počítačem a oční napětí, mohly by vám pomoci speciální brýle určené pro práci na počítači.

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Jak si mám dezinfikovat brýle a jak zamezím mlžení brýlí, když nosím roušku?
10 tipů pro zdravé oči Jak můžete zabránit suchým očím a očnímu napětí.

Zdraví + prevence 18. 4. 2019

Tags:

Zelený zákal (glaukom) – vše, co potřebujete vědět o druhé nejčastější příčině slepoty Zelený zákal je vážné onemocnění očí, které ovlivňuje nitrooční tlak.

Zdraví + prevence 14. 3. 2019

Tags:

Proč by dětské brýle měly zajišťovat tu nejlepší UV ochranu Co by všichni rodiče měli vědět o ochraně dětských očí před škodlivým ultrafialovým zářením (UVR)?

Související produkty