Lepší vidění pro zimní sporty

Mnozí příznivci lyžování a snowboardingu, jak s korekcí vidění, tak i bez ní, „létají oslepení“ dolů po svazích.

Jak každý dobře ví, máte-li slabý zrak a přicházíte do styku s prudkým slunečním svitem, měli byste nosit brýle. Toto je ještě důležitější pro příznivce všech zimních sportů, ať je to alpské lyžování, běh na lyžích nebo snowboarding, protože dobré brýlové čočky jsou podstatné pro vaši jistotu že, si užijete vaši dovolenou do sytosti. Mnozí z těch, kteří provozují zimní sporty, nevěnují dostatek času uvažování o správných brýlových čočkách. Hodně lidí si neuvědomuje, že správné brýlové čočky pro zimní sporty nejen zvyšují bezpečnost, umocňují zábavu a dojmy z překrásných výhledů – ale také chrání zdraví vašich očí.

Většina lidí se nemůže dočkat zimní dovolené a mnozí lidé vyrážejí na sněhem pokryté ledovce už na začátku sezóny. Zimní sporty jsou obrovsky zábavné a jsou i fantastickou příležitostí, jak si užívat přírodu. Někteří lidé se rádi kloužou po bílých pláních, zatímco jiní dávají přednost jízdě po svahu ve vysoké rychlosti. A je samozřejmé, že každý má rád zábavu po lyžování. Ačkoli zimní dovolená může být báječná, může také mít svá nebezpečí. Většina lidí o tom ví – o to víc je však zarážející že, řada lyžařů a snowboardistů se slabým zrakem nosí brýle nebo kontaktní čočky s nedostačující korekcí nebo dokonce vůbec žádné. Dokonce i ti, kteří mají dobrý zrak, by se měli ujistit, že jejich sluneční brýle nebo lyžařské sportovní brýle poskytují jejich očím dostatečnou ochranu.

Sportovní brýle vám nepomáhají jen lépe vidět – také chrání vaše oči před větrem, zimou cizími tělesy a škodlivým UV zářením. Měly by se stát součástí výbavy pro zimní sporty stejně tak jako lyže a snowboardy. Na základě průzkumů lze uvést, že příčinou celé řady úrazů na lyžích bývá špatné vidění. Ideálním řešením je nošení individuálních sportovních brýlí s dobrým UV filtrem nebo kontaktních čoček kombinovaných s lyžařskými sportovními brýlemi opatřenými vysokým stupněm ochrany proti UV záření. Je přeci známo, že slunce může být nebezpečné a sníh spolu s nadmořskou výškou zesiluje v horách účinky záření. Odrazy od sněhu mohou zvýšit intenzitu slunečního záření až o 90 %. To může způsobovat vybělení sítnice a ztěžuje přizpůsobování zraku při přechodu ze tmy na světlo, čímž se značně poškozuje vidění. Následky provozování zimních sportů bez optimálních zrakových pomůcek mohou být bolestivé – není to jen zvýšené nebezpečí úrazů, ale také křeč ve víčku, silné slzení a zrudnutí spojivek.

Lehké, robustní, přizpůsobené

Dobré brýle pro zimní sportování by měly splňovat následující kritéria:

 • Vysoká odolnost proti roztříštění a poškrábání
 • Minimální hmotnost (ideální jsou plastové čočky)
 • Polstrování v nebezpečných oblastech
 • Anatomicky individualizované pro pohodlné nošení
 • Minimální narušování zorného pole


Pro zimní sporty jsou ideální dynamicky zaoblené brýlové obruby se prohnutými brýlovými čočkami, jako jsou čočky Clarlet Loop vyvinuté ve společnosti Carl Zeiss. Chrání oči před větrem a sluncem a ve sportovní módě jsou špičkou. Novou technologií Clarlet Loop se rozumí to, že tyto silně prohnuté čočky nabízejí jasné vidění ve všech směrech – efekt, který byl dříve nemožný. Dřívější pokusy v oblasti této technologie vedly k tomu, že okraje obrazu bývaly často pokřivené. V případě čoček Clarlet Loop už takové problémy neexistují. Další výhoda spočívá v tom, že inovativní čočky Clarlet Loop jsou pro vás dostupné jako jednoohniskové nebo progresivní čočky se správnou korekcí.  

Lyžařské sportovní brýle s čočkami od Carl Zeiss Vision: bezpečnost na prvním místě

Lyžařské sportovní brýle s čočkami od Carl Zeiss Vision: bezpečnost na prvním místě

Precizní optika Carl Zeiss Vision je také k dispozici pro uplatnění v lyžařských sportovních brýlích. Stejně jako v případě klasických čoček jsme tvrdě pracovali, abychom zajistili kvalitu a trvanlivost těchto výrobků. Průzory lyžařských sportovních brýlí musí být natolik pevné, aby vydržely nápory provázející zimní sporty, a přitom také poskytovaly optimální ochranu očí:

 • Materiály nejvyšší kvality: Polykarbonátové průzory pro odolnost vůči nárazům.
 • Díky ochranné pryskyřičné povrchové vrstvě vaše lyžařské sportovní brýle s optikou Carl Zeiss nezklamou ani v drsných podmínkách.
 • 100% ochrana proti UV A a UV B záření znemožňuje prudkému slunečnímu svitu ohrožovat vaše oči a způsobovat potenciální poškození.
 • Průzory pro lyžařské sportovní brýle jsou ve společnosti Carl Zeiss vyvíjeny tak, aby zaručovaly ostrost vidění a umožňovaly uživateli jasně vidět nebezpečí, se kterými se setkává při lyžování nebo snowboardingu, například stromy, kameny a kontury krajiny.
 • Sníh, déšť, tající sníh, extrémně oslepující světlo a odrazy: to jsou jen některé z jevů, kterým musí lyžařské sportovní brýle čelit. Řešení:
 • ochrana pomocí povrchové vrstvy CleanCoat odolné proti vodě a nečistotě.
 • zrcadlové brýle nejsou pouhým módním trendem - také omezují účinek oslepujícího světla a filtrují nebezpečné sluneční záření, obzvláště ve vysokých nadmořských výškách a v jasných slunečních dnech. Čím je tloušťka zrcadla větší, tím je ochrana účinnější.

Hledejte čočky Optics by Carl Zeiss Vision například na sportovních brýlích prodejců GIRO, Smith Optics nebo SPY Optic.

 

Tyto sluneční brýle se také mohou vybavovat důležitou technologií, která chrání proti oslepujícímu světlu, se kterým se oči mohou střetávat při provozování zimních sportů: polarizační filtry minimalizují účinky oslepujícího světla od sněhu a slunečního svitu. To je krajně důležité pro činnosti, jako je běžecké lyžování, takže uživatel může vidět muldy a nerovnosti jasněji. Ke klasickému polarizačnímu řešení lze dodat, že společnost ZEISS také nabízí prvotřídní řešení "SkyPol®" pro mimořádné rozlišování barev a kontrastů. Také se doporučuje antireflexní povrchová vrstva.

Dobrá zpráva pro snowboardisty a sjezdové lyžaře: uživatelé brýlí si mohou nyní opatřit speciální lyžařské sportovní brýle, které při nošení překrývají normální brýle. Tato kombinace funguje pro všechny běžné brýlové obruby, jakož i pro většinu neobvyklých brýlových obrub.

Ještě lepší je to, když vám optik přizpůsobí klip s čočkami, který je umístěn přímo pod vašimi lyžařskými sportovními brýlemi.

Přizpůsobivé samozabarvovací čočky

Samozabarvovací čočky jsou alternativou pro lidi, kteří mají rádi pohodu a kteří oceňují uvolnění a komfort při provozování zimních sportů. Na světlo citlivá fototropní vrstva nabízí očím maximální ochranu a čočky se rychle přizpůsobují změnám světelných podmínek. Tyto změny se aktivují účinností UV záření, kdy čočky ztmavnou, jakmile přijdou do styku se slunečním svitem. Jakmile slunce zmizí, čočky se začnou znovu zesvětlovat. Samozabarvovací čočky se stále přizpůsobují měnícím se světelným podmínkám venkovního prostřední, takže vaše oči vždy přijímají správnou intenzitu světla. Jsou k mání v různých barvách (hnědá a šedá) a samozřejmě vždy blokují 100% UV-A a UV-B záření.  

Mějte se na pozoru před levnými nabídkami

Levné sportovní a sluneční brýle jsou absolutně nepoužitelné pro lidi se slabším zrakem a nedoporučují se ani těm lidem, kteří vidí dobře. Nejenže poskytují nedostačující ochranu proti UV záření, ale často jsou příliš tmavé, což má za následek velké rozšíření zornic. Tato skutečnost pak umožňuje ještě vyšší míru pronikání UV záření do očí. A to škodí vašim očím.

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Improve your performance with quality prescription sports glasses Optimum vision for athletes
Lepší vidění pro sportovce Určitě nejsou jenom elegantní: profesionální a amatérští sportovci mají užitek ze speciálních sportovních brýlí
10 nejužitečnějších tipů pro výběr sportovních brýlí Co byste měli mít na paměti při koupi sportovních brýlí? Zjistěte více, jak vylepšit svůj sportovní výkon a přitom si chránit zrak.
Sportovní brýle pro novou generaci běžců: Běžecké sluneční brýle Nike Vision Vaporwing Společnosti Nike Vision a ZEISS daly hlavy dohromady a vytvořily sportovní sluneční brýle pro opravdové běžce.

Související produkty