Ideální brýle pro golfisty

Klíč k lepšímu handicapu

Oslepující sluneční svit, nerovné jamkoviště, časté střídání světla a stínu, velký kontrast: golfové hřiště představuje řadu výzev, s nimiž si standardní brýle a sluneční brýle stěží poradí. Pro dokonalé vidění a váš handicap snů potřebujete ty správné brýle s individuálně uzpůsobenými brýlovými čočkami. Jaký druh brýlí však golfisté skutečně potřebují?

Jaké charakteristiky jsou pro golfisty při výběru brýlových čoček a obrub důležité?

Typická situace na golfovém hřišti: oslepující sluneční svit ztěžuje sledovat míček. Tradiční sluneční brýle přitom nestačí, nejenže vaše vidění ztmaví, ale zredukují i kontrast. Řešení tohoto problému je nyní po ruce: výjimečné brýle speciálně navržené tak, aby čelily této výzvě. Golfové brýle by ideálně měly mít velké, prohnuté brýlové čočky a vhodně zahnutou obrubu. Jen takové brýlové čočky uspokojí při golfu potřeby vašich očí a poskytnou jim ochranu před UV zářením.

Na trhu existuje řada brýlí, jež byly údajně navrženy "speciálně" pro golfisty. Nebyly však uzpůsobeny potřebám uživatelů pro každodenní nošení. Na golfovém hřišti nemůžete profitovat ze svého vizuálního potenciálu, aniž by tím vaše skóre utrpělo. Perfektního vidění lze dosáhnout jen díky brýlovým čočkám, ušitým na míru dle osobních zrakových potřeb doslova každého golfisty. Přestože budete mít předepsané brýlové čočky s velkým počtem dioptrií, vhodné brýlové čočky navržené firmou ZEISS eliminují rozmazanost na svých okrajích, takže si budete vychutnávat vynikající, nerušené vidění. 90 procent našich pohybů od počátku koordinují naše oči. Příčinou problémů typu svalové bolesti, namožení šíje a obávaného "golfového lokte" je často nedostatečné vidění. Odborně uzpůsobené brýlové čočky tyto iritující obtíže odstraní.

Čím lehčí obruba, tím lepší. Moderní materiály pro brýlové obruby – vynikajícím příkladem je titan – umožňují vyrábět extrémně lehké brýlové čočky. Při nošení jsou nejenže pohodlné, ale padnou i jako ulité, neboť lehčí obruby jsou na rozdíl od těžších obrub méně náchylné ke sklouznutí z nosu. Poloobroučkové obruby (na silon) s velkými brýlovými čočkami jsou ideální, neboť maximalizují vaše zorné pole. Malé brýlové čočky vhodné nejsou, umožňují totiž, aby bylo vidět přes jejich horní část. Golfisté musejí svýma očima neustále pohybovat a rychle jimi přecházet od oblohy k jamkovišti. To obnáší neustálé pohyby hlavou, což je vyčerpávající a vede u vás ke sníženému výkonu.

Tipy pro zabarvení: Světle až tmavě purpurové či žluto-oranžové odstíny se ukázaly být tím nejlepším řešením pro zvýšení kontrastu na zelených plochách. Nejenže zlepšují vizuální pohodlí, ale mají i praktický dopad: vnímání hloubek je optimalizované a obrysy zelené jsou jasnější. Můžete lépe identifikovat nerovnosti na jamkovišti, a tedy i lépe odhadnout dráhu míčku. Vyvarujete se tak nemilých překvapení a puttů, jež minuly jamku. Máte vše pod kontrolou. To je jen jeden z důvodů, proč si zkušení golfisté cení individuálně uzpůsobených golfových brýlí.  

Vidění na golfu ostré jako břitva

Vidění na golfu ostré jako břitva

Odborně uzpůsobené golfové brýle se postarají o to, aby se míček neztratil v nenávratnu. Naprosto přesně můžete sledovat jeho dráhu od týčka až po dopadnutí na zem. S užaslým překvapením jste s to naráz rozpoznat vlajku na opačném konci golfového hřiště, což je naprostý základ toho, abyste podali vždy ten nejlepší výkon. I malé nedostatky při vašem vidění mohou totiž narušit koordinaci mezi vašima očima a zbytkem těla, takže míček se vydá zcela jinou drahou, než jste plánovali. Jak velmi důležité pro golfisty je skvělé vidění, je zřejmé již v prvopočátku hry: je-li vzdálenost k jamce špatně odhadnuta, situaci nezachrání ani sebelepší odpal. Pro golf je mimochodem typická i nezbytnost přejíždět očima neustále z jedné vzdálenosti na druhou, z velké vzdálenosti na vzdálenost středně velkou, a pak na blízko a zase nazpět. Individuálně uzpůsobené brýle díky souvislým přechodům mezi rozmanitými rozsahy vidění zajistí skvělé vidění na všechny vzdálenosti: ať se jedná o jamku, skórkartu, jiné golfisty či mapku golfového hřiště. Co lepší může být než jedny brýle pro všechny vzdálenosti?

ZEISS on-line oční test Jak dobře vidíte kontrast a barvu? Zkontrolujte si svůj zrak snadno a rychle právě zde!

Jaké povrchové úpravy jsou pro golfové brýlové čočky nejlepší?

Integrovaný polarizační filtr je pro golfové brýlové čočky nepostradatelný. Tato povrchová úprava brýlových čoček efektivně eliminuje většinu rušivých odrazů a prudkých oslnění, k nimž může při odrazu slunce od travnatých povrchů, vody či sněhu – což je pro golf téměř bezvýznamné – docházet.

Antireflexní vrstvy poskytují golfistům dodatečnou jasnost: V kombinaci s polarizačním filtrem zajišťují maximální průhlednost a nerušené vidění. Podílejí se i na lepším vzhledu vašich golfových brýlí: zabraňují "efektu okenní tabule" a zlepšují dohlednost. Osvědčené doplňky jako tvrzené vrstvy na ochranu proti poškrábání či antistatické, nečistoty odpuzující vrstvy jsou taktéž užitečné a jsou výhodné i proto, že své brýle nemusíte čistit tak často.

Důležité: Jak již bylo uvedeno výše, 100% ochrana před UV zářením je na golfovém hřišti nezbytná, a to kvůli silnému slunečnímu svitu, jemuž jste často vystavováni

Jaké výhody mají na jamkovišti progresivní brýlové čočky?

před užíváním progresivních brýlových čoček pro golf. Vzdálenosti, jež jsou pro golf důležité, nejsou u progresivních čoček dostatečně brány v potaz: vzdálenost k míčku před týčkem a při puttingu, tj. je-li míček na jamkovišti, a nikoli ve vzduchu. U tradičních progresivních brýlových čoček jsou tyto rozsahy rozmazané či narušené. Výsledkem jsou chybná odpálení, k nimž by při použití správných brýlových čoček vůbec nedošlo. Poraďte se prosím se svým optikem, abyste ohledně individuálně uzpůsobených golfových brýlí získali více detailních informací.

Maximální ochrana pro optimální skóre

Brýlové čočky na ochranu proti slunci ZEISS ProGolf® jsou pro všechny golfisty, a to nejen pro profesionály, tou nejlepší volbou. Zásadní výhodou ve srovnání se standardními brýlovými čočkami slunečních brýlí je to, že nejenže vaše vidění ztmaví, ale díky selektivní absorpci zajistí i překvapivý kontrast. Poskytnou vám prvotřídní, komfortní vidění i za stále se měnícího světla a jsou ideální pro rozeznání nepředvídatelných, sotva viditelných nerovností na jamkovišti.A tím výhody nekončí: mezi standardní vybavení patří 100% ochrana proti UV záření, povrchová úprava odolná proti poškrábání a vysoce kvalitní antireflexní vrstva – to vše na velmi lehkých a odolných plastových čočkách. Vše v jednom – jedny pro všechny! Celoplošný odstín (se 40 procenty absorpce) či s plynulým přechodem odstínů (od 75 do 25 procent absorpce) pro lepší ochranu vůči prudkému oslnění.

První krok k individuálně uzpůsobeným brýlovým čočkám pro golfisty

Jak je tomu u všech kvalitních brýlových čoček, i golfové brýle jsou na počátku spojeny s návštěvou odborníka – vašeho optika. Ten vám detailně vyšetří oči, provede nezbytná měření a analýzy, nezbytné pro získání profilu vašeho individuálního vidění. Pro dosažení co možná nejpřesnějších výsledků by měření mělo proběhnout tak, že v ruce máte golfové hole a zaujali jste své typické držení těla během puttingu a odpalování. Váš tvar hlavy, přirozený postoj a délka vaší golfové hole, to vše jsou faktory, jež vašemu optikovi pomohou nalézt pro vás ty pravé brýlové čočky. Se svými golfovými holemi ke svému optikovi? Může to znít zvláštně, ale je to jediný způsob, jak zaručit, aby golfové brýle byly optimálně uzpůsobeny svému uživateli a specifickým podmínkám nošení, panujícím na golfovém hřišti. Váš optik Vám ochotně pomůže.

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Improve your performance with quality prescription sports glasses Optimum vision for athletes
Lepší vidění pro sportovce Určitě nejsou jenom elegantní: profesionální a amatérští sportovci mají užitek ze speciálních sportovních brýlí
Lepší vidění pro zimní sporty Mnozí příznivci lyžování a snowboardingu, jak s korekcí vidění, tak i bez ní, „létají oslepení“ dolů po svazích.
10 nejužitečnějších tipů pro výběr sportovních brýlí Co byste měli mít na paměti při koupi sportovních brýlí? Zjistěte více, jak vylepšit svůj sportovní výkon a přitom si chránit zrak.

Související produkty