Tipy pro lepší uživatelský komfort progresivních čoček

Každý si může rychle zvyknout na perfektně přizpůsobené progresivní čočky.

Mají tři neviditelné optické zóny, které přecházejí z jedné na další tak, aby jediná čočka umožňovala ostré vidění na blízko i na dálku. Progresivní čočky jsou příkladem vyspělé optické technologie. Přizpůsobí-li se individuálním potřebám uživatele, zaručují velkou spokkojenost. Někdy je však potřebné podstoupit malé cvičení, aby si lidé zvykli na používání progresivních čoček.

Progresivní čočky jsou určitě nejlepším řešením pro udržení perfektního vidění na všechny vzdálenosti. Lidé, kteří si na ně trvale zvykli, by byli neradi bez těchto high-tech brýlových čoček. Avšak v zájmu dosažení maximální spokojenosti z brýlí s progresivními čočkami by jejich uživatelé měli znát několik skutečností.

Základním požadavkem je konzultace s profesionálním optikem

Prvořadou prioritou je osobní konzultace s profesionálním optikem. Každý z nás je jedinečnou osobností a naše oči a zrakové obtíže jsou také jedinečné. Dobrý profesionální optik určitě porozumí vašim individuálním potřebám. Bude se vás ptát například na vaše zaměstnání a koníčky, aby si vytvořil představu o vašich zrakových návycích. Důležité je také držení a tvar hlavy.

Precizní měření zraku hraje zvlášť důležitou roli při perfektním zhotovování progresivních čoček. Nejenže se provádí měření každého oka zvlášť, ale také se testuje binokulární vidění, aby se určila nezbytná refrakční výkonnost. Pouze tímto způsobem se může určovat přiměřená výkonnost nablízko i na dálku.

Také precizní centrační měření jsou nezbytná. Střed zornice musí být sladěn se středem brýlové čočky, aby čočka správně plnila svou funkci. V případě sofistikovaných progresivních čoček se vyžadují přídavná měření.

ZEISS on-line oční test Jak dobře vidíte kontrast a barvu? Zkontrolujte si svůj zrak snadno a rychle právě zde!

Začínající uživatelé progresivních čoček potřebují čas k tomu, aby si na nové brýle zvykli

Avšak není důvod k obavám: jen velmi málo lidí se nemůže adaptovat na moderní progresivní čočky. Technologie se vyvíjí nepřetržitě. Ještě teď může trvat nějakou dobu, než si uživatel zvykne na progresivní čočky. Oko a mozek se musí naučit přizpůsobit rozdílným refrakčním účinkům progresivních čoček. Tady je příklad: bude-li uživatel či uživatelka brýlí stoupat po schodech, bude se dívat přes dolní oblast progresivních čoček. Avšak tato část čočky je seřízena na čtecí vzdálenost přibližně 16 palců, což je přibližně 40 centimetrů. Schody jsou však ve větší vzdálenosti, takže budou poněkud mimo zorné pole. Dobrá zpráva: zrak, vysoce složitý systém, ale je velmi adaptabilní. V krátké době se dokáže adaptovat na nové podmínky. Při stoupání do schodů uživatel jednoduše skloní hlavu mírně směrem dolů, aby viděl schody přes část čočky pro vidění na střední vzdálenost nebo na dálku.

Na co si možná budu muset zvyknout při nošení progresivních čoček?

  • Jistá zastření a rozmazání na okrajích čoček.
  • Více pohybů hlavy, zejména v případě vzdáleností nablízko, protože zorné pole pro vidění nablízko se nachází jen na spodní části čoček.
  • Především si musíte zvyknout na jednotlivé oblasti vidění a jejich umístění na brýlích: v dolní oblasti vidíte jasně jen na krátké rozsahy. Pokud se budete dívat do dálky, využijete horní oblast čoček, jinak to, na co se budete dívat, bude rozmazané.

Tyto záležitosti související s přizpůsobivostí jsou normální a budou po krátké době slábnout. Poté si na ně zvyknete natolik, že budete mít pocit, jako by se úplně vytratily. V zájmu rychlého přivyknutí byste měli nosit nové progresivní brýle denně od samotného počátku a měli byste je nosit po celý den. Mimochodem, můžete si zvyknout na progresivní čočky, i když se u vás projevila presbyopie krátce po dovršení čtyřiceti let věku nebo už řadu let nosíte bifokální čočky. Čím dříve je však začnete nosit, tím snadněji si na ně budete zvykat. Je velmi nápomocné, když začnete progresivní čočky nosit už v prvním stádiu presbyopie, protože korekce vašeho vidění nablízko bude mírná. Období přizpůsobování je podstatně snadnější, protože změny optické mohutnosti v čočce mezi zornými vzdálenostmi jsou ještě poměrně malé.


Pokud stále nemáte příjemný pocit z nových progresivních čoček po uplynutí aklimatizačního období dvou nebo tří týdnů, pak profesionální optik vám ochotně poskytne další pomoc.

 

 

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Nejlepší brýle do auta – dojeďte do cíle bezpečně Individuální brýlové čočky na řízení zlepšují zhoršený zrak a rovněž zvyšují bezpečnost. Co je třeba mít na paměti před koupí brýlí na řízení.
Vývoj brýlových čoček pro řízení Pohled do zákulisí: jak společnost ZEISS vyvíjela DriveSafe
Brýlové čočky pro pohodové řízení Jak mohou brýlové čočky ZEISS učinit jízdu méně stresující a více bezpečnější.
Jednoduše vidět lépe s progresivními čočkami Portfolio progresivních čoček ZEISS je perfektní řešení – dokonce i pro začínající uživatele

Související produkty