Brýlové čočky pro pohodové řízení

Jak mohou brýlové čočky ZEISS učinit jízdu méně stresující a více bezpečnější.

Řízení – mnozí ho prostě zbožňují, ovšem pro většinu z nás je to nutnost, která nám dává vysoký stupeň nezávislosti. Nicméně studie ukázaly, že mnozí se při řízení cítí nejistě, napjatě a vystresovaně – zvláště za zhoršené viditelnosti: v dešti, mlze či při zhoršených světelných podmínkách, ale i za svítání či stmívání. Při řízení je dobrá viditelnost pro bezpečnost a prevenci nehod naprosto zásadní. Je-li zhoršená, jsme dříve unaveni a reagujeme pomaleji. Co však řidiči k zajištění dobrého vidění skutečně potřebují? Jaké požadavky mají brýle pro řidiče v dnešní době splňovat? Společnost ZEISS se tomuto tématu věnovala velmi detailně.

Takže jak důležité je dobré vidění pro řízení? Kdy mohou problémy s viděním nastat?

1. Na problémy s viděním lze narazit při špatném počasí, za svítání či stmívání a v noci.

Bývá to někdy popisováno jako "šeroslepost", tedy stav, který mnohé jednoduše přiměje k tomu, aby se řízení při zhoršených světelných podmínkách či v noci vyhnuli. Na vině je fakt, že řízení za tmy, za soumraku či zhoršených světelných podmínek, např. v dešti, mlze či sněhu, klade na naše oči zcela odlišné požadavky. Máme rozšířené zornice, což ústí do méně zaostřeného vidění, než je tomu u zúžených zornic za světla denního. Typickým důsledkem je, že řidiči jsou méně schopni odhadnout vzdálenost, což vede k jejich nejistotě a vystresovanosti.

Znamená to, že pro řízení jsou zapotřebí brýlové čočky, jež nám pomohou odhadnout lépe vzdálenost za zhoršených světelných podmínek.

2. Problémy s viděním, způsobené oslněním

V dopravním provozu mnoho lidí vnímá oslnění, vyvolávané světlomety protijedoucích vozidel, pouličním osvětlením či odrazy, za mimořádně rušivé. Zejména se jedná o případ při jízdě za soumraku nebo v noci, kdy máme oční zornice rozšířené. Průzkum trhu a vědecké důkazy naznačují, že vnímané oslnění je při provozu spjato s moderní osvětlovací technikou automobilů, a to zejména s LED a xenonovými HID světelnými zdroji. O to důležitější je mít vhodnou ochranu proti oslnění, aby řízení bylo pohodlnější a bezpečnější. Společnost ZEISS zkoumala, jak řidiči reagují na různé typy oslnění a jak by povrchové úpravy brýlových čoček mohly jejich problémy vyřešit.

3. Problémy s viděním kvůli rychlým a častým pohybům očí

Problémy s viděním kvůli rychlým a častým pohybům očí

Měření provedená institutem FKFS* z podnětu společnosti ZEISS ukázala, že pohled do dálky činí v průměru 97 % z naší celkové doby řízení. Skutečně velmi vysoká hodnota! Naše oči však musejí plnit i jiné úkoly: rychle a neustále se přepínat z pohledu do dálky dolů na palubní desku, do zpětného či bočních zrcátek. To obvykle není pro mladé řidiče problém, ovšem ve věku od 35-40 a výše již naše oči nejsou schopny se přizpůsobit či řečeno slovy expertů „zadaptovat“ na různé vzdálenosti tak rychle, jak tomu bylo v mladším věku. Pro překonání této překážky jsou nezbytné speciální, kupř. progresivní brýlové čočky. Při řízení musí být střední oblast a oblast na dálku u progresivních čoček zvláště velká, aby nám umožnila rychle přeostřit, když očima pohybujeme mezi vozovkou vpředu a palubní deskou při minimálním pohybu hlavy. Společnost ZEISS podrobila chování našich očí při řízení detailní analýze.*

Jeden pár brýlí vyřeší všechno!

73%** uživatelů by rádo nosila brýle skýtající optimální vidění v noci i po celý den!

ZEISS on-line oční test Jak dobře vidíte kontrast a barvu? Zkontrolujte si svůj zrak snadno a rychle právě zde!

Tři přání – jeden pár brýlí: Brýlové čočky ZEISS DriveSafe

Společnost ZEISS zahrnula všechny výše zmiňované aspekty do brýlových čoček ZEISS DriveSafe s cílem vyvinout celodenní brýlové čočky vhodné pro řidiče při celodenním nošení, kdy kvůli zhoršenému vidění dosud zažívali značný diskomfort. A samozřejmě pro každého, kdo si chce z řízení vytvořit jednoduše příjemný zážitek.

Řešení, jež brýlové čočky ZEISS DriveSafe skýtají

Řešení č. 1: Technologie Luminance Design® společnosti ZEISS

Výrobek ZEISS DriveSafe vykazuje optimalizovaný design brýlových čoček, jenž zohledňuje velikost našich zornic za zhoršených světelných podmínek. Jeden design je nabízen pro jednoohniskové brýlové čočky, druhý pak pro čočky progresivní. Výsledkem je pohodlnější a lepší vidění při řízení za zhoršených světelných podmínek.

jasné světlo = fotopické vidění, zornice jsou malé: velká hloubka ostrosti, uvolněné vnímání prostoru

jasné světlo = fotopické vidění, zornice jsou malé: velká hloubka ostrosti, uvolněné vnímání prostoru

žádné světlo (tma) = skotopické vidění, zornice jsou velké: malá hloubka ostrosti

žádné světlo (tma) = skotopické vidění, zornice jsou velké: malá hloubka ostrosti

slabé světlo = mezopické vidění, variabilní velikost zornic: měnící se podmínky v důsledku proměnlivé hloubky ostrosti

slabé světlo = mezopické vidění, variabilní velikost zornic: měnící se podmínky v důsledku proměnlivé hloubky ostrosti

 

Řešení č. 2: Povrchová úprava DuraVision® DriveSafe společnosti ZEISS

V případě DriveSafe společnost ZEISS použila speciální novou povrchovou úpravu, aby vzala v potaz mnoho různých situací při řízení, kdy je náš vizuální systém konfrontován s oslněním. Tato povrchová úprava nabízí stejnou tvrdost a čisticí vlastnosti jako úpravy DuraVision® Premium, vyznačuje se však odlišným typem antireflexní vrstvy. Povrchová úprava DuraVision® DriveSafe společnosti ZEISS zčásti odráží vlnové délky ve vysoce energetické, viditelné části modrého světelného spektra, zahrnující pásmo o přibližné vlnové délce 450 nm. Povrchová úprava DuraVision® DriveSafe společnosti ZEISS tak ve srovnání s vysoce kvalitními antireflexními vrstvami snižuje nepříjemné oslnění až o 64%*.

*U DuraVision DriveSafe hlásilo méně než 64% testovaných řidičů problémy s oslněním u tohoto nového povrchu než u jiných vysoce kvalitních antireflexních pokrytí.

Zredukované světlem indikované podráždění jako např. oslnění a odraz
Zredukované světlem indikované podráždění jako např. oslnění a odraz

Řešení č. 3: Design brýlových čoček ZEISS DriveSafe pro progresivní čočky

Společnost ZEISS nabízí speciální design, aby učinila řízení při užití progresivních brýlových čoček pohodlnější a bezpečnější. Optimalizované oblasti vidění usnadňují očím přeostřit při pohybu mezi vozovkou vpředu, palubní deskou, zpětným či bočními zrcátky. Horizontální pohyby hlavy jsou zredukované. Oblast na blízko je přitom zkoncipována tak, že brýle lze nosit po celý den – tedy i při řízení.

Ve zkratce: Brýlové čočky ZEISS DriveSafe jsou ideálním vizuálním řešením pro celodenní nošení, a to nejen v případě řízení, ale i ať už jste v práci, ať se díváte na televizi či se věnujete některému ze svých koníčků.

Až o 43 % větší** oblast na střední vzdálenost pro snazší střídavé zaostřování mezi palubní deskou a zrcátky. Až o 14 % větší** oblast na dálku pro širší rozhled na vozovce.
Až o 43 % větší** oblast na střední vzdálenost pro snazší střídavé zaostřování mezi palubní deskou a zrcátky. Až o 14 % větší** oblast na dálku pro širší rozhled na vozovce.
Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Nejlepší brýle do auta – dojeďte do cíle bezpečně Individuální brýlové čočky na řízení zlepšují zhoršený zrak a rovněž zvyšují bezpečnost. Co je třeba mít na paměti před koupí brýlí na řízení.
A najednou uvidíte více – dokonce i v noci a za snížené viditelnosti ZEISS představuje novou koncepci čoček pro lepší vidění: užívejte si jasnější vidění s vysokým kontrastem v noci a za snížené viditelnosti

Řízení + mobilita 24. 11. 2017

Tags:

Tipy pro lepší uživatelský komfort progresivních čoček Každý si může rychle zvyknout na perfektně přizpůsobené progresivní čočky.
Často kladené otázky ohledně brýlových čoček ZEISS Digital Co přesně brýlové čočky ZEISS Digital znamenají?

Řízení + mobilita 16. 10. 2017

Tags:

Související produkty