Počítačové brýle: to pravé pro pracoviště

10 tipů pro vaše nové počítačové brýle

Počítače a mnoho různých druhů elektronických displejů se stále více stává nedílnou součástí naší každodenní práce a soukromého života. V současnosti hrají zásadní roli prakticky u každého povolání a profese. Mnozí si stále nejsou vědomi námahy a napětí, jimž svůj zrak vystavují. Přečtěte si více o tom, co je pro počítačové brýle či brýle pro práci specifické, a jak mohou přispět k usnadnění vaší práce na počítači. LEPŠÍ VIDĚNÍ vám nabízí 10 tipů ohledně toho, jaké aspekty byste při koupi páru počítačových brýlí měli zohlednit.

1. Jak poznáte, zdali potřebujete počítačové brýle?

Běžně je prvním příznakem námahy očí, způsobené prací na počítači, nikoli rozmazané vidění, ale únava očí, bolesti hlavy, šíje nebo zad, příp. citlivost na světlo. Vaše oči mohou být i suché či načervenalé a můžete pociťovat pálení nebo bodání. Je to výsledek dlouhodobé koncentrace na počítačovou obrazovku, dost možná i v nepřirozené poloze. Dále jsou tyto problémy umocněny i potřebou neustálého střídání pohybu očí mezi vzdáleností na blízko, např. pohledem na referenční dokumenty na vašem stole, a středně vzdáleným rozsahem, např. pohledem na diskutující kolegy či zákazníky.

Návštěva vašeho optika a vyšetření zraku odhalí, zdali potřebujete speciální brýle pro práci na počítači.

2. Kdo na pracovišti trpí vizuálními problémy nejvíce?

Brýle na čtení

Od jistého věku výše, běžně mezi 35 a 45 rokem, se schopnost lidské čočky přizpůsobit se různým vzdálenostem – odborně je tento jev označován jako tzv. akomodace – snižuje. To je dosti často velmi postupný proces. Začneme si ho všímat, když si chceme přečíst noviny nebo malé písmo, vzdálené na délku paže. Jedná se o stav známý jako presbyopie. Mnozí, aby napravili tento problém, se zpočátku rozhodnou pro brýle na čtení. I práce na počítači je čím dál namáhavější. Najednou zjišťujeme, že obtížně rozeznáme číslice v excelovských tabulkách, a jsme nuceni zvětšit velikost počítačového fontu. Texty na smartphonu máme rozmazanější a jsou pro nás stěží čitelné. Výsledek: sáhneme po brýlích na čtení.

3. Jaké typy počítačových brýlí jsou k dostání?

Nejdůležitějším požadavkem, který počítačové brýle musí splňovat, je to, že musí být uzpůsobeny přesně té vzdálenosti, jež je pro práci s obrazovkou či displejem zapotřebí. To se u různých osob může výrazně lišit.

Brýle na čtení

Zpočátku se brýle na čtení mohou jevit jako dobré řešení. Mějte však na paměti: brýle na čtení jsou navrženy pro velmi krátké vzdálenosti. Pro čisté vidění textu a obrázků na počítači se k obrazovce musíte více přiblížit. Tím však nevyhnutelně zaujmete špatnou a nepohodlnou polohu. Může to u vás vyvolat napětí v šíji a zádech. Není tu nic platná ani ta nejergonomičtější židle či ta nejlepší myš na trhu.

progresivní brýle

Dalším krokem mohou být progresivní brýle, které za účelem čistého, pohodlného vidění na blízko a na dálku můžete nosit po celý den. Jsou velmi dobrou volbou pro většinu běžných situací, pro práci u stolu či na počítači jsou však vhodné jen v omezené míře. Progresivní brýle vám umožní vidět na všechny vzdálenosti. Dolní část progresivních brýlových čoček vám umožní vidět předměty ve vaší blízkosti. Skrze dolní část brýlových čoček se díváte i při práci na obrazovce. Abyste viděli čistě, je nutno zvednout hlavu. Delší setrvání v této nepřirozené poloze vám nadměrně zatíží šíji a ramena.

Počítačové brýle

Přesně pro tento případ jsou skvělou odpovědí počítačové brýle. Jejich oblasti vidění jsou při vaší práci uzpůsobeny přesně pohybům vašich očí. Lze je i individuálně upravit dle vašich osobních potřeb. Tyto brýle nabízejí značně velké pole vidění na blízkou a střední vzdálenost (mezi půl metrem a čtyřmi metry). Znamená to, že si užíváte optimální vidění přesně v tom rozsahu vidění, jenž si vaše práce vyžaduje. Vaše hlava a šíje zůstanou v přirozené, uvolněné poloze po celý den.

A to není v žádném případě všechno! Na výběr jsou různá provedení, dle vizuálních potřeb, jež si vaše práce či vaše volnočasové aktivity vyžadují.

Počítačové brýle s typem brýlové čočky "Near": U tohoto provedení činí maximální vzdálenost, kdy uživatel brýlí vidí čistě, dva metry. Nabízí tak vysoce kvalitní, přirozené vidění od vzdálenosti při čtení až po střední rozsah na dva metry. Tato počítačová brýlová čočka je ideální pro ty, kdo pracují převážně na počítači či hodně čtou.

Počítačové brýle s typem brýlové čočky "Room": U této brýlové čočky činí maximální vzdálenost čtyři metry, což uživateli zajišťuje pohodlné vidění od vzdálenosti při čtení až po typickou pokojovou vzdálenost přibližně čtyř metrů. "Room" verze je navržena pro ty, co pracují např. střídavě se zákazníky a na počítačové obrazovce. Při chůzi sem a tam si přitom nevšimnou, že nosí vlastně počítačové brýle.

Počítačové brýle s typem brýlové čočky "Book": "Book" silněji zaostřuje na rozsah při čtení, kdy maximální vzdálenost činí jeden metr. Ve srovnání s brýlemi na čtení, které jsou obecně navrženy pro fixní a osobní čtecí vzdálenost, nabízí "Book" podstatně větší pole vidění pro pohodovější zážitek ze čtení.

Počítačové brýle s typem brýlové čočky "Individual": Tato verze je uzpůsobena osobním potřebám každého jednotlivého uživatele. Optimální maximální vzdálenost vidění v pokoji je pro každého uživatele stanovena s přesností na centimetr. Navíc jsou do provedení brýlové čočky zapracovány i údaje o obrubách uživatele, tvar jeho obličeje a pracovní vzdálenost na blízko.

Váš optik vám pomůže rozhodnout se, jaký typ brýlové čočky je nejvhodnější, aby vyhovoval vašim osobním potřebám.

4. Počítačové brýle pro prvouživatele brýlí?

Přísně vzato progresivní brýle nepotřebujete; nicméně ani brýle na čtení nejsou pro vaši práci na počítači tím nejlepším řešením. Lze si však zvolit počítačové brýle jako svůj první pár brýlí? Ano, za jistých okolností. Někteří, kteří si všimli prvních známek presbyopie, zpočátku potřebují pouze brýle na čtení, nikoli však k vidění na dálku. Nicméně brýle na čtení samy o sobě nestačí, jsou totiž navrženy jen pro velmi blízké vzdálenosti. Řešením mohou být počítačové brýle, přesně optimalizované pro vzdálenosti, které potřebujete. Rozhodnete-li se pro typ brýlové čočky "Room," můžete se pohybovat po kanceláři sem a tam či hovořit se zákazníky bez jakýchkoli problémů a nosit přitom počítačové brýle. Čím menší mohutnost pro vidění na blízko máte předepsánu, tím méně si "všimnete", že brýle nosíte. Digitální brýlové čočky tu mohou být taktéž dobrým řešením. Váš optik vám ohledně této věci ochotně dále poradí.

5. Jakým typem povrchové úpravy by se vaše počítačové brýle měly vyznačovat?

Zcela jistě byste měli zvolit vysoce kvalitní povrchovou úpravu. V kancelářích a výrobních zařízeních se vaši oči musí běžně vyrovnávat s jasným stropním osvětlením. Aby odrazy nezhoršily kvalitu vašeho vidění v práci, měli byste si pro své brýlové čočky zvolit dobrou antireflexní vrstvu.

Tvrdá ochranná vrstva zajistí odolnost vašich počítačových brýlí i vůči námaze a napětí při každodenní práci. Úprava Clean Coat rozhodně zlepší čisticí vlastnosti vašich brýlových čoček – nebo v prvé řadě napomůže prevenci jejich znečištění.

Více o povrchových úpravách brýlových čoček

6. Modré světlo na pracovišti: jak si můžete ochránit zrak díky počítačovým brýlím?

Účinky modrého světla jsou v současnosti předmětem řady diskuzí. Modré světlo potřebujeme pro zdravý organizmus a celkově pohodový pocit, záření modrého světla však může být i nebezpečné. Jednu věc víme jistě, že jsme dnes totiž vystavováni modrému světlu více než kdykoli dříve, a to v důsledku moderních světelných zdrojů, jako je LED osvětlení a záření vydávané počítačovými obrazovkami. Někteří pociťují toto modré světlo jako iritující či únavné.
Odpovědí na tento problém by mohly být brýlové čočky se speciální povrchovou úpravou: ZEISS brýlové čočky s DuraVision® Blue Protect. Čiré brýlové čočky vykazují novou povrchovou úpravu čoček, obsahující tvrdou vrstvu a technologii Clean Coat pro jejich snazší čistění, jakož i modrý filtr, tlumící modré světlo v rozsahu od 390 do 440 nm.

7. Počítačové brýle i pro nošení doma.

Může to znít podivně, ale počítačové brýle mohou být velmi dobře přesně tím, co potřebujete pro svůj oblíbený koníček, např. pro čtení, sledování televize, vaření, surfování a chatování na Internetu nebo pro hru na hudebním nástroji. Jsou ideální pro jakýkoli úkol, prováděný na velmi krátký rozsah nebo na blízkou až střední vzdálenost.

Počítačové brýle i pro nošení doma.

8. Jaké klíčové body byste při nákupu počítačových brýlí měli mít na paměti?

Pro zajištění vašeho optimálního vidění při práci na počítači jsou důležité dvě věci: za prvé je důležité, aby váš optik přesně věděl, kde a pro jaké úkoly budete své nové počítačové brýle užívat. Nebuďte proto překvapeni, když vám položí otázky, jež se mohou zpočátku jevit jako osobní. Za druhé, refrakce a nastavování, jakož i následná centrace brýlových čoček v brýlové obrubě musí být prováděny nanejvýš přesně. Drobné detaily mohou ovlivnit kvalitu vidění, jež vám vaše nové brýle nabízejí. Čím přesnější tyto procesy jsou, tím rychleji si na své nové brýle zvyknete. Ujistěte se, že váš optik věnuje dostatek času uzpůsobení vašich počítačových brýlí. Brýle tohoto typu by neměly být nahlíženy jako pouhé "vedlejší produkty" progresivních brýlí.

9. Co u počítačových brýlí zaručuje optimální snášenlivost ze strany jejich uživatele?

To je poměrně jednoduché: oč lepší brýlové provedení vašich kancelářských čoček je a čím přesnější je konfigurace vašich brýlí, tím rychleji si na své nové brýle zvyknete. To vyžaduje jednak zkušeného a zběhlého optika, jednak know-how a kvalifikovanost výrobce brýlí.

Dalším důležitým faktorem je, že byste se měli pokusit nosit své počítačové brýle pravidelně již od prvního dne, aby nejen vaše oči, ale i váš mozek měl čas k brýlím přivyknout. Poté tu již není nic, co by bránilo užívání si lepšího vidění v práci i doma.

10. Jaké oblasti vidění nabízí různá řešení pracovišť, dostupná pro ty, jimž je přes čtyřicet?

Vidění po 40

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Brýle pro manažery – nejkvalitnější brýlové čočky a obruby s vysoce individualizovaným zrakovým komfortem Buzení respektu, elegance a maximální funkčnost – brýle pro lidi v manažerských pozicích s tím mají hodně společného.
Všechno z hlediska práce u počítače Proč speciální brýle na čtení/víceohniskové brýle mohou usnadnit vaši práci
Brýle pro piloty – perfektní vidění I nad mraky Ať už profesionální tak i amatérští piloti potřebují brýle, které jim umožní dobře vidět i za extrémních světelných a povětrnostních podmínek.
Lepší vidění a více pohodlí při práci Nové kancelářské brýlové čočky ZEISS vám poskytují uvolněnější vidění, ať pracujete u stolu, počítače nebo výrobního stroje.

Související produkty