Stále čistá vidění díky high-tech povrchovým vrstvám

Povrchové úpravy inovativních brýlových čoček, které optimálně chrání vaše brýlové čočky a vylepšují váš vizuální komfort

Je jasné, že my, uživatelé brýlí, víme, jak důležité jsou povrchové vrstvy brýlových čoček. V současnosti je téměř jisté, že nové čočky budou mít antireflexní a tvrzenou vrstvou. Avšak, podobně jako v případě vybavení nového automobilu, existují rozdíly v kvalitě a specifikacích povrchových úprav, které si uživatel či uživatelka brýlí může individuálně vybrat při konzultaci se svým profesionálním optikem.

Povrchové vrstvy brýlových čoček nabízejí současně ochranu, komfort a lepší vzhled. Optimální povrchové vrstvy proměňují brýlové čočky na malá umělecká díla, která se perfektně přizpůsobují jejich vlastníkům a individuálním potřebám těchto vlastníků. Ukážeme vám, na co byste si měli dát pozor.

Tvrdá povlaková vrstva

Pro většinu uživatelů brýlí jsou brýle jako druhá kůže. Brýlové čočky a brýlové obruby musí každodenně vydržet značnou míru namáhání. Lidé, kteří nosí brýle při sportování nebo práci s výkonnými nástroji, nebo dokonce i děti, jsou obzvláště závislí na používání brýlí, které jsou odolné a pevné natolik, aby odpovídaly požadavkům namáhavé fyzické činnosti. Jak všichni víme: ne každý pečuje o svoje brýle perfektně. V hektickém tempu každodenního života končí někdy brýle čočkami dolů na povrchu stolu. Z tohoto důvodu by vaše brýle měly nabídnout obzvláště dlouhodobou ochranu proti poškrábání brýlových čoček.

Dokonce i malé škrábance na brýlových čočkách mohou mít extrémně nepříznivý účinek na vidění. Způsobují, že naše vidění je někdy zastřené, přestože naše brýlové čočky odpovídají správnému předpisu. Toto vede k namáhání a, neprojeví-li se nic jiného, únavě našich očí. Navíc se tím zkracuje životnost brýlových čoček. Obzvláště plastové čočky vynikají svou nízkou hmotností a uživatelským pohodlím, ačkoli měkčí materiál těchto čoček ve srovnání se skleněnými brýlovými čočkami je činí citlivějšími, pokud nejsou chráněny. A můžete si být jisti, že tím, čím jsou plastové čočky tenčí – například ve smyslu toho, co je označováno jako vysoký index lomu plastových čoček – tím důležitější je použití tvrzené vrstvy.

Proto je při koupi brýlí nadmíru důležité přemýšlet nad kvalitou a životností tvrdé lakové vrstvy. Čím více jste aktivní, tím více je ochrana vašich brýlových čoček důležitější.

Brýlová čočka bez/s tvrzenou vrstvou
Brýlová čočka bez/s tvrzenou vrstvou
ZEISS on-line oční test Jak dobře vidíte kontrast a barvu? Zkontrolujte si svůj zrak snadno a rychle právě zde!

Antireflexní vrstva

Vidět dobře a vypadat dobře, o tom všem je antireflexní vrstva brýlových čoček. Je to kvůli tomu, že brýlové čočky bez antireflexní vrstvy vytvářejí světlené odrazy nebo zrcadlící efekty, které ruší jak uživatele, tak i osobu se kterou hovoří: v prvním případě odrazy ruší samotného uživatele brýlí, protože pronikají přes brýlovou čočku do oka, a ve druhém případě ruší pozorovatele na povrchu brýlové čočky. Oba případy jsou stejně nepříjemné. Brýlové čočky bez antireflexní vrstvy obzvláště zhoršují vidění při řízení vozidla v noci, na vlhké nobo mokré silnici a při míjení světlometů protijedoucích vozidel. Řidič rychleji pociťuje oslnění a za určitých okolností nevidí s dostatečným předstihem špatně osvětlené objekty, jako jsou např. cyklisté.

Proto doporučujeme investovat do dobré antireflexní vrstvy, a to dokonce i tehdy, když váš zrak potřebuje jen mírnou korekci. Účinnost antireflexní vrstvy je odstupňována podle úrovní odrazů: v podstatě existuje „jednoduchá“, „střední“ a „vysoká či super“ úroveň antireflexní vrstvy. Profesionální optik může snadno rozlišit kvalitu použité antireflexní, a to i na starších brýlových čočkách, protože antireflexní vrstva má charakteristické zabarvení.

Obzvláště ti uživatelé brýlí, kteří tráví dlouhou dobu konverzováním z očí do očí a/nebo řízením vozidla by měli volit co možná nejlepší antireflexní vrstvu.

Brýlová čočka bez/s antireflexní vrstvou
Brýlová čočka bez/s antireflexní vrstvou

Povlaková vrstva Clean Coat

Přestavte si, že máte na sobě krásný svetr z měkké vlny. Jemné chloupky vlny naneštěstí ulpívají na vašich brýlových čočkách. Nebo musíte v zaměstnání často setrvávat v prašných, uzavřených prostorách. Potom vaše brýlové čočky vypadají, jako by prošly pouštní bouří. Začíná pršet a vy nemáte po ruce deštník. S dešťovými kapkami na vašich brýlových čočkách nevidíte zhola nic. Toto všechno byly příklady situací, které znázorňují skutečné chování povrchových vrstev brýlových čoček.

Povrchová vrstva Clean Coat a antistatické vrstvy, jako jsou komponenty obsažené ve vysoce kvalitní povrchové vrstvě LotuTec poskytují brýlovým čočkám antistatické a hydrofobní vlastnosti. Konečná povrchová úprava brýlových čoček se chová tak, jak to můžete vidět v každodenním životě například na nátěrech automobilů nebo jiných hladkých površích, které mají lotosový efekt. Povrchová vrstva vyhlazuje povrch do takové míry, že částečky nečistot nebo kapičky vody nemohou ulpívat příliš pevně na čočce a stékají podobně jako z lotosového listu. Proto se brýlové čočky s povrchovou vrstvou LotuTec snadněji čistí a dokonce není třeba provádět čištění tak často. Dokonce je možné odstraňovat otisky prstů z brýlové čočky bez většího úsilí.

Brýlová čočka bez/s hydrofobní vrstvou - s vrstvou LotuTec
Brýlová čočka bez/s hydrofobní vrstvou - s vrstvou LotuTec

Povrchová vrstva LotuTec od společnosti ZEISS je pro každého, kdo by si přál mít všechny špičkové vrstvy v jednom

Není třeba mít bohatý výběr. Společnost ZEISS vám nabízí neuvěřitelně snadné řešení v podobě produktu LotuTec tři-v-jednom, neboť tato povrchová vrstva uplatňující špičkové technologie zaručuje všestrannou ochranu: tvrzenou vrstvu, antireflexní vrstvu, vrstvu CleanCoat s antistatickou funkcí, to vše v jednom.

A nejlepší je to, že hydrofobní účinek povrchové vrstvy LotuTec znamená menší pravděpodobnost zamlžování, a proto vaše vidění bude daleko méně ovlivňováno při rychlých přechodech ze studeného do vyhřátého prostředí.

Náš tip: přimějte vašeho profesionálního optika, aby vám předvedl a precizně vysvětlil, jaké jsou rozdíly ve kvalitě jednotlivých povrchových vrstev brýlových čoček. Podle podmínek, za kterých budete používat vaše nové brýle, rozhodněte, co potřebujete pro svůj každodenní život a jak dlouho by měly vaše brýle vydržet bez příznaků stárnutí. S pomocí společnosti ZEISS můžete volně kombinovat individuální typy povrchových vrstev podle svých vlastních potřeb.

Brýlová čočka bez antistatické vrstvy/s vrstvou LotuTec
Brýlová čočka bez antistatické vrstvy/s vrstvou LotuTec
Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Modré světlo: klady a zápory Kolik modrého světla potřebujeme? A jak a kdy se před ním chránit?
Deset tipů pro volbu správné povrchové úpravy brýlových čoček LEPŠÍ VIDĚNÍ s novými povrchovými úpravami brýlových čoček – pro větší komfort a vynikající odolnost

Související produkty