Jak funguje barevné vidění?

A co to znamená pro ty, kdo nosí sluneční brýle?

Ani nás nenapadne o tom přemýšlet: naše oči vnímají více než 200 různých barevných odstínů, rozlišují naprosto přesně mezi těmi nejmenšími nuancemi a rozpoznají více než 20 úrovní saturace a 500 úrovní jasu. Výsledek můžete vidět: každý den přijmeme miliony barevných podnětů – pohádkový svět barev, jenž nás často ponechá v němém úžasu. Jak to však všechno funguje? Proč oblohu v určité době vidíme modře či červeně nebo jindy zas v šedých barvách? A co to má co do činění s výrobou slunečních brýlových čoček?

Jsou za tím vím vaše čípky – díky nim barevné vidění funguje.

Vaše oči jsou vybaveny dvěma různými typy smyslových buněk: tyčinkami a čípky. Tyto dva typy fotoreceptorů v sítnici si rozdělují práci a plní různé úkoly: tyčinky nám umožňují vnímat změny jasu až do určité světelné intenzity. Tyčinky ve vašich očích jsou nezbytné pro vidění za šera a v noci. Umožňují vám vidět jak za jasu, tak za tmy. Čípky jsou zodpovědné za vnímání barev. Existují tři různé druhy čípků, kdy každý z nich reaguje na různé vlnové délky: 

  1. čípky pro modré světlo (S-čípky, S jako „short“ (krátké); ty reagují na kratší vlnové délky),
  2. čípky pro zelené světlo (M-čípky, M jako „medium“ (střední); pro střední vlnové délky),
  3. čípky pro červené světlo (L-čípky, L jako „dlouhé“; pro delší vlnové délky).

A jak to ovlivňuje vaše barevné vidění? – V případě, že povrch odrazí např. jen krátké vlny, váš mozek rozpozná tento povrch jako modrý. Odrazí-li se jen dlouhé vlny, uvidíte červeně. Středně dlouhé světelné paprsky způsobují, že uvidíte zeleně. Odráží-li povrch vlny o různých délkách, vnímáte pouze smíšené barvy jako žlutou, purpurovou, oranžovou či fialovou. Pokud tyto typy čípků reagují na všechny vlnové délky současně, pak je váš mozek rozpozná jako bílou.

Je tu však i jiný důležitý faktor, který ovlivňuje naše barevné vnímání: předměty barvy nejen odrážejí, ale i absorbují. Tak např. zralé třešně jsou tak krásně zbarveny dočervena proto, že povrch tohoto ovoce absorbuje zelené a modré světlo a odráží jen dlouhé světelné vlny, tj. ty, jež rozeznáme jako červené. To, jaké barvy vnímáme, tak závisí na složce a délce světla absorbovaného třemi barvami – modrou, zelenou a červenou.

Vaše oči obvykle zpracovávají světelné spektrum mezi 380 a 780 nanometry. Nereagují na světlo o kratších (ultrafialových) a delších (infračervených) vlnách, tj. na vše, co je pod a nad viditelným světelným spektrem.

Jsou za tím vím vaše čípky – díky nim barevné vidění funguje.

Proč je obloha modrá?

Sluneční záření je obvykle bílé, obsahuje totiž všechny světelné barvy stejnou měrou. Použijete-li hranol pro lom světelného paprsku, uvidíte celé barevné spektrum světla.

Je-li Slunce na obloze, světlo k vám jednoduše pronikne skrze zemskou atmosféru. Absorbuje se jen malý podíl modré, což vede k tomu, že Slunce uvidíte žlutě. U oblohy je to různé: čistá obloha vypadá modře, jelikož průchod světla skrze atmosféru je relativně krátký. Molekuly ve vzduchu, jako např. částice kyslíku a dusíku, světelné paprsky lomí a rozptýlí. Modré, krátkovlnné světlo se lomí mnohem snadněji než je tomu u dlouhovlnného červeného světla. Protože se odrazí převážně modré světlo, obloha vypadá modře. Průchod světla skrze atmosféru je delší v případě, že Slunce na obloze je ráno či večer nízko. Pronikne jí jen červené, dlouhovlnné světlo. Obloha je proto zbarvená červeně. Je-li obloha zatažená nebo je-li prašný a vlhký vzduch, sluneční záření se spíše zcela odrazí, než aby se tříštilo. Proto na obloze uvidíte dlouhovlnnou bílou nebo v případě špatného počasí šedou. Na Měsíci žádná atmosféra neexistuje. Obloha na Měsíci je černá, protože světlo dopadá na povrch Měsíce, aniž by se lomilo. Pokud byste stáli na Měsíci, Slunce byste viděli jako jasně bílé.

Co pro vás sluneční brýle vykonávají?

Sluneční brýle jsou více než jen módním doplňkem. Chrání i vaše oči před škodlivým krátkovlnným UV zářením, které je pro lidské oko zcela neviditelné. Sluneční brýle nám poskytují i pohodlnější vidění a příjemně se nosí, protože minimalizují nepříjemné oslnění vydávané silným slunečním zářením. Čím jsou sluneční záření a odrazy intenzivnější, jako např. na vodě či na horách pokrytých sněhem, tím důležitější je pro vás ochrana očí. To také znamená, že odstín by měl být rovněž tmavší. Doplňkové povrchové úpravy mohou pomoci v extrémních podmínkách.

Základní pravidlo tu zní: čím je barva slunečních brýlových čoček neutrálnější, tím méně to ovlivňuje vaše barevné vidění. Cílem je při výrobě slunečních brýlových čoček optimálně zredukovat světlo a umožnit vám vidět celé barevné spektrum přirozeně. To platí zejména o slunečních brýlích, určených k řízení vozidla či motocyklu. Při koupi slunečních brýlí je nezbytné, abyste se ujistili, že sluneční brýlové čočky, jež kupujete, se hodí pro řízení. Nevybírejte si příliš tmavý odstín s příliš velkou absorpcí. V opačném případě by barva brýlové čočky mohla nepříznivě ovlivnit vaši schopnost rozlišit mezi světly semaforu. Některé odstíny, např. tmavě modrý či červený, nejsou pro řízení vhodné. Všechny sluneční brýlové čočky s absorpcí vyšší než 25 % nejsou pro řízení v noci či za šera vhodné. Buďte bezpečným řidičem – ujistěte se, že těmto faktorům věnujete pozornost! Váš optik vám ochotně poradí.

Je tu několik příkladů – jak z módních, tak praktických důvodů – kdy jsou standardní šedé, hnědé a tmavě zelené odstíny nedostatečné. Můžete si zakoupit i ZEISS sluneční brýlové čočky s jakýmkoli barevným odstínem, který se vám líbí. Účinek na vaše přirozené barevné vidění závisí na barvě. Avšak po chvíli si vaše oči k filtru přivyknou a váš mozek vám vnukne přirozeně správnou barvu.

Panuje řada mýtů ohledně toho, jak konkrétní barevný odstín může vaše vidění či náladu ovlivnit. Faktem však je, že jak dalece barevný odstín pozitivně či negativně někoho ovlivní, je od člověka k člověku odlišné. Proto byste si měli u svého optika vyzkoušet různé odstíny.

Sluneční brýlové čočky s vyšším výkonem

Sluneční brýlové čočky toho dokáží mnoho: chrání vaše oči před UV zářením, snižují oslnění, korigují zrakové vady a jsou módním doplňkem. Některé sluneční brýle jsou však lepší než ty ostatní. Sluneční brýlové čočky se zvýšeným kontrastem vám mohou poskytnout zlepšený vizuální zážitek. K dostání jsou ve třech verzích od společnosti ZEISS:

  • Skylet Fun (70% redukce světla),
  • Skylet Road (80% redukce světla),
  • Skylet Sport (90% redukce světla).

Jak názvy napovídají, tyto sluneční brýlové čočky jsou určeny pro různé oblasti použití. Všechny tři verze zvyšují barevný kontrast. Vaše vidění je čistší a pohodlnější, a to i v případě rozptýleného světla či extrémního oslnění. Udělejte si test u svého optika.

ZEISS on-line oční test Jak dobře vidíte kontrast a barvu? Zkontrolujte si svůj zrak snadno a rychle právě zde!

Jak sluneční brýlové čočky zvýší kontrast?

Již víme, že přímé sluneční záření je rozptýlené. Modrá složka světla je nejrozptýlenější kvůli částicím ve vzduchu, proto vidíme oblohu při silném slunečním záření modře. Skylet sluneční brýlové čočky tlumí modrou složku světla pomocí speciálního filtru, což výrazně zlepší vaše kontrastní vidění. Vtip spočívá v redukci modré složky světla, abyste barvy vnímali přirozeně. Díky Skylet barvám jsou zamezeny ‚modré blokátoryʻ, jež zcela odfiltrují modré světlo.

Více se o ZEISS slunečních brýlích dozvíte zde 

ZEISS SONAR technologie pro lyžařské brýle jde ještě o krok dále. Oslnění na sněhu je pro vaše oči skutečnou výzvou. Je mimořádně důležité, abyste při sjezdu o vysoké rychlosti mohli terén dobře vidět. Tyto lyžařské brýlové čočky umožňují propustnost vyššího procenta modrého světla, mezi 380 a 420 nm, zatímco rozsah vlnové délky mezi 420 a 520 nm je zásadně filtrován. Proto mají tyto filtry červený/oranžový vzhled. Tato červená/oranžová barva vám usnadní vnímat sněhové podmínky a situaci na svahu.

Standardní brýle versus ZEISS vyměnitelné brýle se SONAR barevnou technologií

Standardní brýle ZEISS vyměnitelné brýle se SONAR barevnou technologií

Uveďme jeden zajímavý fakt: Trpíte-li sníženou citlivostí na červeno-zelenou barvu (nikoli barvoslepostí), Skylet sluneční brýlové čočky mohou váš zrak zlepšit. 

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Obočí nelže Co o nás prozrazuje naše obočí
Mrkání, slzení a mžitky před očima Proč jsou naše oči tak výjimečné
Proč každý člověk vidí jinak? Bohatší barvy, lepší vidění v noci, ostřejší kontrast – pro dokonalejší využití celého našeho potenciálu kvalitního vidění.
Operace namísto brýlí? Užívejte si znovu výborné vidění bez brýlí – toto slibuje laserová operace. Ale pozor: tento zákrok má svá vlastní rizika

Související produkty