Tipy pro nákup brýlí: jak najít správné brýle pro vás

Při kupování nových brýlí jsou důležitá dvě hlediska: optimální a uvolněné vidění, jakož i skvělý vzhled

Důkladné uvažování při výběru nových brýlí znamená, že vybrané brýle nebudou pouze atraktivní, ale budou také zdůrazňovat vaši osobnost a stanou se její součástí. V současnosti je samozřejmé, že brýlové čočky by měly uživateli umožňovat optimální vidění samy o sobě. Optometrista vám může pomoci nejen s výběrem správné brýlové obruby, ale může také individualizovat vaše brýlové čočky tak, aby byly v perfektním souladu s vašimi požadavky.

Někdy nebývá jiné řešení, než si pořídit nové brýle. A nejen kvůli tomu, že se stav vašeho vidění změnil, ale také kvůli obvyklému tempu vývoje módy nebo kvůli tomu, že potřebujete nové brýle pro určité činnosti. Možná kvůli tomu, že vaše staré brýle jsou prostě opotřebované. Avšak s ohledem na široký výběr, který je v současnosti k dispozici, není pořízení nových brýlových obrub a čoček vůbec jednoduchou záležitostí. V dnešní době dobří optometristé nabízejí svým zákazníkům nekonečnou škálu různých modelů. Avšak každý, kdo ví, jak hledat, snadno perfektní brýle nalezne.

Účel využití vašich nových brýlí

Při kupování nových brýlí je velmi důležitým hlediskem, které musíme mít na paměti, účel využití brýlí. Toto hledisko se může značně lišit od uživatele k uživateli. Jednou z prvních otázek, které si budete pokládat, je: „Na co brýle skutečně potřebuji nebo na co je potřebuji především?“ Pokud někdo pracuje celý den u počítače, bude potřebovat jiné brýle než někdo, kdo převážně pracuje pod širým nebem nebo někdo, kdo potřebuje brýle pro sportování. Čím více informací optometrista dostane – a dobří optometristé budou vždy klást řadu otázek – tím snadnější bude proces výběru. Možná bude dobré porovnat vaše zkušenosti s pořizováním brýlí se zkušenostmi s kupováním nového automobilu a poskytnout optometristovi příležitost, aby vám ukázal a vysvětlil všechny „funkce“, které mohou být pro vás užitečné.

Současný stav technologií v této oblasti

A další skutečností, která je důležitá při pořizování brýlí: čím více se brýle individualizují v souladu s potřebami daného uživatele, tím lepší výsledky se mohou dosahovat ve smyslu kvality vidění, komfortu nošení a uživatelské snášenlivosti, například v případě víceohniskových brýlí. Tato koncepce se podobá způsobu šití obleku na míru, který se zhotovuje na rozdíl od konfekčního oděvu podle přesných individuálních rozměrů. Konfekční oblek může pasovat dobře, ale neexistuje žádná záruka. Inovativní moderní technologie, jako jsou i.Scription od ZEISS, technology zaměřené na progresivní čočky nebo ZEISS analýza zraku, ve svém celku přispívají k sestavování vašich nových, individualizovaných brýlí.

Současný stav technologií v této oblasti

Výběr vašich brýlových čoček

akmile vstoupíte do typické provozovny optometristy, je naprosto normální, že si budete chtít prohlédnout vystavené modely obrub. Avšak ne všechny čočky jsou vhodné pro každý typ brýlové obruby, takže je obvyklé nejdříve vybrat brýlové čočky. Pokud je vaším cílem uvolněné a lepší vidění, je bez jakékoli diskuse, že brýlové čočky představují nejdůležitější komponent vašich nových brýlí. Jestliže si vyberete správné brýlové čočky, budete se moci plně spolehnout na podporu vidění, kterou vám budou vaše brýle poskytovat.

Dříve se ve výrobě brýlových čoček používalo především přírodní sklo, zatímco v současnosti se stále více prosazují plastové čočky. Tento vývoj sebou přináší i některé klíčové výhody: zvýšená odolnost proti rozbití má za výsledek snížené riziko zranění. Vysoce kvalitní, speciální plastové materiály a dobré vrstvy nabízejí ochranu proti bolestivým otlačeninám a škrábancům. Existují však i jiné aspekty, které hrají důležitou roli při výběru perfektních brýlových čoček: vedle známého znaku dioptrické síly lze k dalším důležitým faktorům přiřadit index lomu materiálu (který je důležitý pro tloušťku čočky), takzvané asférické geometrie (které omezují zkreslení na okrajích čočky), antireflexní a udržovací kvality a odolnost proti rozbití. Přídavné vrstvy nebo povrchové úpravy mohou napomoci k tomu, že se váš život s brýlemi stane ještě pohodlnějším. Proč nevyzkoušet například hydrofobní nebo antistatickou vrstvu?

Náš tip: Když nic jiného, tak brýlové čočky by měly mít dobou a účinnou antireflexní vrstvu. A to kvůli skutečnosti, že odrazy způsobované brýlemi jsou velmi rušivé, když vznikají při slunečním svitu, projevují se při řízení vozidla v noci a bývají patrné při práci na počítači. Navíc uživatel nebo uživatelka používající antireflexní brýlové čočky téměř nevnímá skutečnost, že má na očích brýle.

Možná uvažujete o pořízení barevných nebo samozabarvovacích brýlových čoček. Mějte se však na pozoru: v případě samozabarvovacích čoček existují velké rozdíly v kvalitě. Rozhodující faktor pro rozhodování při nákupu vychází z toho, že takzvané fototropní brýlové čočky by měly reagovat na měnící se světelné podmínky tak rychle, jak je to jen možné, přičemž uvnitř budov budou ztrácet barvu do úplně čirého stavu a na slunci nebo v jasném světle budou tmavnout natolik, že se jich barva bude podobat barvě slunečních brýlí. Životně důležitá je také skutečnost, že čočky poskytují 100% ochranu proti UVA a UVB záření.  

Výběr vašich brýlových čoček

Brýlové obruby

Pokud se týká brýlových obrub, je obvyklé, že optometrista předem připravuje širší výběr vhodných modelů, protože on sám ví nejlépe, co je v jeho škále výrobků k mání, a konec konců je odborníkem, který vám může pomoci nalézt cestu bludištěm výrobků a nabídek. Mějte však jistotu v tom, že budete zdůrazňovat vaše preference s ohledem na barvu, materiál a cenu od samého začátku. Nejdůležitější věcí je mít na paměti, že nové brýle musí odpovídat tvaru vašeho obličeje a také být kompatibilní s vybranými brýlovými čočkami.

Následující se uplatňuje jako pravidlo: lidé s kulatým obličejem by měli volit hranaté brýlové obruby, zatímco lidem s hranatým více sluší kruhové obruby. Lidé s oválným obličejem mají štěstí, protože si mohou vybrat jakýkoli tvar obruby. Lidem s trojúhelníkovým nebo srdcovitým tvarem obličeje poskytne optometrista s největší určitostí radu, aby volili jemnou, oválně tvarovanou brýlovou obrubu.

Náš tip: Při výběru brýlových obrub mějte sebou někoho, kdo vás velmi dobře zná. Druhá nebo třetí rada může být skutečně nápomocná. Existují tři možnosti, které jsou k dispozici pro lidi, kteří vidí s velkými obtížemi, když nemají na očích brýle: buď požádáte optometristu, aby vám poskytl poloviční brýle nebo kosmetické brýle, nasadíte si kontaktní čočky nebo si pořídíte digitální fotografii s možnou novou obrubou a tuto fotografii si následně prohlédnete na obratovce počítače, abyste získali pomoc pro vaše rozhodování.

Dalším činitelem, který je třeba brát v úvahu při výběru brýlové obruby, je použitý materiál. Je bez diskuse, že hmotnost brýlí hraje ve vašem rozhodování klíčovou roli. Měli byste mít pocit pohodlí od prvního okamžiku, kdy si brýlovou obrubu vyzkoušíte. Pokud trpíte alergiemi, je také velmi důležité, abyste si zjistili, z jakých komponent jsou brýlové obruby zhotoveny.  

Další pomoc po vaší koupi

Ve většině případů to trvá přibližně týden, než si můžete vyzvednout vaše nové brýle. Při jejich přebírání se optometrista ujistí, že pohodlně sedí na vašem obličeji. V této chvíli je důležitá vaše zpětná vazba.

Náš tip: Ověřte si, že nové brýle sedí pohodlně. Neměly by způsobovat žádné obtíže ve vztahu k vašemu nosu, spánkům nebo oblastem kolem vašich uší.

Princip „sejde z očí, sejde z mysli“ se v žádném případě nevztahuje na optometristu. Někdy bývá velmi prospěšné, když zákazníci navštíví daného optometristu znovu po uplynutí jednoho nebo dvou týdnů od pořízení nových brýlí za účelem potřebných drobných seřízení. Dobrý optometrista však bude vždy ochoten poskytnout pomoc a radu, kdykoli o to požádáte.

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Jak najít dobrého optika? Poradíme vám, co je důležité – od prvního vyšetření zraku po přizpůsobení brýlových čoček
Kontrolní seznam pro nákup nových brýlí Brýle na blízko a na dálku, progresivní brýle, sportovní brýle, brýle na čtení či brýle do práce: co byste měli vědět?
Mohou nevhodné brýle nebo špatné světlo poškodit váš zrak? Prozradíme vám, co se stane, když vaše oči musí pracovat příliš tvrdě

Zdraví + prevence 16. 10. 2017

Tags: U optometristy

Otázky k zodpovězení při vašem příštím očním vyšetření

Zdraví + prevence 16. 10. 2017

Tags: U optometristy

Související produkty