Jak bych měl pečovat o moje brýlové čočky?

Budete-li dobře pečovat o své brýle, zjistíte, že je snazší udržovat všechno zaostřené. Tady jsou naše tipy

Dnešní moderní brýlové čočky jsou opravdovým technologickým zázrakem. Jestliže chcete mít potěšení z vašich brýlí tak dlouho, jak je to jen možné, není důležité pouze o ně pečovat, ale také mít jistotu, že jsou opatřeny vysoce kvalitní povrchovou úpravou.

Ať jste krátkozrací nebo dalekozrací, správné brýlové čočky na vám snadno zajistí ostré vidění. Jestliže profesionální optik připraví vaše brýle speciálně podle individuálního předpisu, budete je moci používat řadu let. Důležitou podmínkou je však to, že budete správně pečovat o vaše brýlové čočky. Nevhodná manipulace s technicky vyspělými, moderními brýlemi by mohla vést k poškrábání čoček, případně by mohlo dojít k jinému poškození.

Zejména je to důležité v případě plastových čoček. High-tech vrstvy skutečně nabízejí maximální úroveň ochrany také v případě velmi tenkých a křehkých plastových čoček, ale i takové čočky mohou být poškrábány. Výsledkem je, že průhlednost čoček se zhoršuje a vidění je méně ostré. To se však nemusí stát. Tady jsou nějaké nápomocné tipy:

Mikrovláknové utěrky na brýlové čočky

V zájmu obvyklé péče o vaše brýle je důležité, abyste používali pouze utěrky vyrobené z mikrovláken. Jsou k dostání u každého profesionálního optika. Prach a nečistota na nich ulpí. Tento proces známý jako čištění za sucha odstraňuje částečky nečistoty a prachu a může se provádět kdykoli, a to i při chůzi. Pokud jsou brýlové čočky hodně znečištěny, měli byste je opláchnout vlažnou vodou. Velmi účinné jsou také spreje na čištění čoček, které jsou k dostání u profesionálních očních optiků. Po vyčištění s použitím spreje se brýlové čočky mohou vytřít dosucha mikrovláknovou utěrkou.

Vaše textilie nejsou vhodnou náhradou za mikrovláknové utěrky

Brýlové čočky se nesnášejí s tričky, svetry a dalšími textiliemi. I když to je nejsnadnější, nejlákavější možnost, není to nikdy dobrý nápad utírat brýle součástmi oděvu. Nebezpečí poškrábání brýlových čoček je příliš vysoké. Skutečností je, že škrábance není možné z čoček odstranit. Takže poškození, které utrpí, bude trvalé.

Nyní a znovu, stojí za to zajít k profesionálnímu optikovi za účelem vyčištění brýlí. Profesionální oční optik má speciální technické vybavení, které se může použít k pečlivému a úplnému vyčištění brýlí. Nejznámějším čisticím zařízením je ultrazvuková lázeň. V rámci tohoto procesu se brýle vkládají do zvláštního pouzdra. V průběhu několika minut se brýle důkladně vyčistí účinností ultrazvukových vibrací. Taková zařízení jsou v současnosti k dostání také pro domácí použití. Pokud byste chtěli takový přístroj koupit, měli byste navštívit specializovanou prodejnu a požádat o odbornou radu. Důvodem k takovému postupu je skutečnost, že nejlepší výsledky čištění lze dosahovat pouze s použitím přístrojů, které pracují při velmi vysoké vibrační frekvenci.

Dávejte pozor na vysoké a nízké teploty

Tak, jako je důležitá péče o vaše brýle, je rovněž důležité to, jak s nimi zacházíte. Vypadá to jako samozřejmost, ale zde je opět dobrá rada: nikdy nepokládejte brýle tak, aby čočky spočívaly svými čelními povrchy na podložce. Namísto toho je složte a položte je tak, aby spočívaly na obrubě. Abyste se vyhnuli nepříjemnému hledání brýlí, pokládejte je vždy na stejné místo. Pak budou vždy na svém místě a bude lehké je najít. V této souvislosti je dobré připomenout, že židle, křesla a pohovky jsou naprosto nevhodná místa pro položení brýlí. Je velmi snadné nedopatřením si na ně sednout.

Jestliže odkládáte brýle na delší dobu, například přes noc, je nejlepší, když se uloží do vhodného pouzdra. Tato rada se obzvláště týká majitelů psů. Mohli byste totiž zjistit, že váš čtyřnohý přítel má rád žvýkání obruby a dokonce i čoček vašich brýlí. Nepříjemnost by to nemusela být jen pro vás; mohlo by to být také nebezpečné pro vašeho psa.

Jiné situace, které vaše brýle nemají skutečně rády, jsou vysoké teploty. Ať už je léto nebo zima, neměli byste nikdy nechávat brýle na přímém slunci. Obzvláště byste neměli nechávat brýle na palubní desce vašeho automobilu. Radiátory také nesvědčí vašim brýlím. A když půjdete do sauny, bude nejlepší, když nebudete brát brýle sebou. Chladné měsíce roku také škodí, protože při vystavení nízkým teplotám se brýle mohou zamlžovat. A nechávat brýle uvnitř automobilu v zimě přes noc už vůbec není dobrý nápad.

Lze konstatovat, že vrstvy vysoce kvalitních brýlových čoček mohou usnadnit váš život s brýlemi, jakož i jejich čištění. Například povrchová vrstva ZEISS DuraVision® Platinum dodává vašim brýlovým čočkám odpudivost vůči vodě a nečistotě a poskytuje antistatické vlastnosti. V případě brýlových čoček s vrstvou DuraVision® Platinum se povrch vyhlazuje pomocí této vrstvy natolik, že částečky nečistot nebo kapičky vody k ní nemohou pevně přilnout a odlučují se jako od lotosového listu. Proto se brýlové čočky s touto povrchovou úpravou čistí snadněji. Také se nemusí čistit příliš často. Dokonce i mastné otisky prstů se mohou z takových brýlových čoček snadno odstraňovat.  

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Související produkty