Lepší kvalita života a větší nezávislost: lepší vidění s pomůckami pro slabý zrak

Jaké existují možnosti, když už brýle nestačí?

Ať k tomu dojde kvůli nemoci, úrazu nebo věku, slabozrakost je něčím, co se může kdykoli stát každému z nás. Individuálně přizpůsobené pomůcky pro slabý zrak mohou pomoci uživatelům vidět lépe a poněkud obnovit jejich životní standard a nezávislost.  

Rádi bychom vám sdělili informace o tom, co moderní pomůcky pro slabé vidění mohou nebo by měly poskytovat a jakým aspektům byste měli věnovat zvláštní pozornost při jejich pořizování a jaké alternativy jsou k dispozici.

Když se vidění zhorší do takové míry, že ani brýle nestačí pro čtení nebo provozování zálib, mnozí lidé se uchýlí k používání lup. Avšak i jednoduché lupy vykazují velké rozdíly v kvalitě, a to zejména mezi levnými modely z běžných obchodů a výrobky, které se speciálně přizpůsobují potřebám klienta za aktivní účasti kvalifikovaného profesionálního optika. Takže je opravdu důležité seznámit se nejdříve s měřítky kvality, která platí v případě pomůcek pro slabý zrak.

Základním požadavkem je dosažení co nejlepší zrakové výkonnosti vašich očí a snadné používání

Nejvyšším cílem společnosti ZEISS je dosahovat nejlepší možnou zrakovou výkonnost pro každého uživatele v souladu s požadavky činnosti, která se má provádět, a danou situací. Navíc je důležité vybírat zrakovou pomůcku podle způsobilosti uživatele: musí být schopen používat pomůcku snadno a bez námahy. Proto společnost ZEISS přikládá velkou důležitost snadnosti používání.

Měřítka kvality pomůcek pro slabý zrak

Obrazová kvalita a velikost zorného pole jsou prvotními faktory, které určují kvalitu pomůcky pro slabý zrak. ZEISS nabízí současně výbornou obrazovou kvalitu a největší zorné pole. V důsledku toho, že s narůstajícím zvětšením se zorné pole zmenšuje, je mimořádně důležité, aby se vybrala nejlepší možná optika, avšak s nejnižší mírou zvětšování, jaká je nezbytná. Toto je jediný způsob, jak se vyhnout rychlé únavě očí.

V případě pomůcek pro slabý zrak se doporučují plastové čočky opatřené tvrdou ochrannou povrchovou vrstvou, aby se zajistila optimální odolnost proti poškrábání a rozbití. ZEISS také nabízí antireflexní povrchové vrstvy, které navíc zvyšují zrakový komfort.

Pomůcky pro slabý zrak si také můžete vybavit osvětlovacím systémem. Obzvláště starší lidé potřebují více světla, aby viděli dobře.

ZEISS on-line oční test Jak dobře vidíte kontrast a barvu? Zkontrolujte si svůj zrak snadno a rychle právě zde!

Jaké pomůcky pro slabý zrak jsou dostupné?

1. Lupy

klasické pomůcky pro slabý zrak. Ruční lupy s výkonností až do 20 dioptrií a kapesní lupy s výkonností až do 40 dioptrií.

Ruční lupy od Carl Zeiss Vision:

Ruční lupy od Carl Zeiss Vision

Jednoduché, funkční a navíc individualizované: design těchto optických prostředků především určuje, zda budete vidět lépe. Ruční lupy ZEISS jsou k dispozici s vysoce kvalitními asférickými čočkami, které jsou standardně opatřeny tvrdou ochrannou povrchovou vrstvou. V nabídce jsou také se super antireflexní vrstvou. Tato vrstva usnadňuje vidění tam, kde je nutná maximální přesnost. Tvrdá ochranná povrchoví vrstva – která je u lup ZEISS standardem – zlepšuje trvanlivost pomůcky a rozšiřuje možné oblasti použití.

 

Světelné lupy od Carl Zeiss Vision:

Čtení při špatném světle je dvojnásobně obtížné: kvalita vašeho vidění se zhoršuje se snižováním kontrastu. Osvětlené kapesní a statické lupy chybějící světlo kompenzují. Obzvláště užitečné je LED osvětlení s malou spotřebou a dlouhodobou životností.

Kapesní lupy od Carl Zeiss Vision:

Jednoduše je nosíte v kapse, aby byly po ruce a pomáhaly vám lépe vidět, ať jste venku nebo doma: precizní práce, rozeznávání těch nejjemnějších detailů – to jsou úkoly, se kterými se každý z nás setkává každý den. Carl Zeiss vám nabízí vysoce kvalitní kapesní lupy, které se vejdou i do nejmenších kapsiček a – v závislosti na provedení – poskytují trojnásobné až desetinásobné zvětšení v rozsahu úplného zorného pole – a to všechno bez pokřivení obrazu nebo chromatické odchylky.

Lupy, které nejsou větší než kreditní karta:

A stávají se ještě menšími: se svými malými rozměry se lupa VisuCard® může vejít i do vaší kabelky nebo peněženky a je připravena pomoci, kdykoli to potřebujete. Tvrdá ochranná povrchová vrstva zaručuje pevnost a trvanlivost této zvětšovací pomůcky.

 

2. Zvětšovací brýle

nástroje pro slabý zrak, které se snadno nosí a hodí se pro použití doma i venku.

Zvětšovací bifokální brýle od Carl Zeiss Vision:

Zvětšovací bifokální brýle od Carl Zeiss Vision

Vidění na dálku i nablízko v jednom. Jak už název naznačuje, tato zraková pomůcka nabízí dvě úrovně výkonnosti v jediné čočce. Můžete používat horní část pro pohyb po vašem okolí a dolní část pro vidění nablízko.

 

3. Teleskopické systémy

optická technologie, která dělá život snazším

Teleskopické brýle od Carl Zeiss Vision:

Teleskopické brýle od Carl Zeiss Vision

Pružně pomáhají při vidění nablízko i na dálku: zraková výkonnost se může částečně zlepšit díky teleskopickým brýlím, do nichž jsou včleněny zvětšovací optické systémy. V principu to jsou „miniaturní teleskopy“ pro lepší vidění na určité vzdálenosti. Jednoduchým připojením přídavných zvětšovacích prostředků k teleskopům se tento nástroj může používat pro vidění nablízko.

V případě používání lup se pracovní vzdálenost může po nějaké době zkrátit – například při čtení knihy. Teleskopické brýle umožňují opětovné nastavení pohodlné pracovní vzdálenosti. Požadované zvětšení má rozhodující význam pro čtení a s použitím teleskopických brýlí se může nastavovat podle potřeby. Tyto zvětšovací zrakové pomůcky se mohou také používat pro vidění na střední vzdálenosti, například pro sledování televize. V tomto případě se slabší oko zakryje a před lepší oko se umístí malý teleskop. Pomůcky ZEISS nabízí maximální zorné pole, výsledkem čehož je pohodlnější vidění.

Vezměte však prosím na vědomí, že teleskopické brýle se hodí jen pro klidové používání a nikoli pro používání za pohybu, protože takové chování by mohlo způsobovat únavu očí.

Ruční teleskopy od Carl Zeiss:

Ruční teleskopy od Carl Zeiss

Ruční teleskopy nabízejí více možnosti pohybu. Bývají to často maličkosti, které způsobují, že je téměř nemožné pohybovat se bez pomoci jiných lidí. Jednoduše nelze rozeznávat jak vzdálené, tak i blízké detaily, jako jsou názvy ulic, čísla domů nebo autobusové jízdní řády. Malé, nenápadné, ruční teleskopy poskytují vyšší bezpečnost při pohybu venku. Jakkoli je nosíte kolem krku nebo je zasouváte do kapsy saka, vždy jsou připraveny k použití.

Jejich praktický a atraktivní design se vyznačuje tím, že vytváří zorné pole a samozřejmě používá povlečené optické prostředky.

 

4. Medicínské filtry od Carl Zeiss Vision

Medicínské filtry od Carl Zeiss Vision

Medicínské filtry pomáhají lidem, jejichž sítnice citlivě reaguje na rozptýlené nebo oslepující světlo. Po každého člověka s tímto hendikepem může být vidění velmi unavující i při obvyklém osvětlení.

Pro předepisování speciálních medicínských filtrů neexistují žádná jednotná, objektivní kritéria. Namísto toho, a to obzvláště v případech degenerativních očních onemocnění, jako je retinitis pigmentosa nebo diabetická retinopatie, se pro pacienty vybírají vhodné speciální medicínské filtry na základě zkoušení různých alternativních možností.

Optimální čočky se v každém individuálním případě vybírají způsobem porovnávání a vyhodnocování poskytovaného zrakového komfortu. Pro tento účel jsou k dispozici binokulární lorňony nebo filtrové klipy.

Mnozí pacienti potřebují speciální medicínské filtry pro různé světelné podmínky. Proto mívají několikeré brýle vybavené filtrovými klipy s různými medicínskými filtry.

Náš tip: Spojte se s vaší zdravotní pojišťovnou, abyste zjistili, zda je připravena zaplatit příslušné náklady.

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Ať jste zubní lékař nebo kosmetička – užívejte si perfektně ostré vidění s profesionálními brýlemi Některé činnosti vyžadují speciální brýlové čočky. Současné moderní technologie používané společností ZEISS vám pomáhají vidět perfektně, a to dokonce velmi malé předměty.

Související produkty