Obočí nelže

Co o nás prozrazuje naše obočí

Oči jsou považovány za okno do duše, ale věděli, že o nás může odhalit celou řadu věcí také naše obočí? „Obočí řekne více než 1000 slov“ – to je sice častý vtip mezi výzkumníky, ale obočí skutečně dokáže prozradit naše pocity a celou řadu dalších překvapujících věcí o naší osobnosti, tělu a duši. Proč máme obočí a co o nás prozrazuje? LEPŠÍ VIDĚNÍ vysvětluje.

Ať jsme překvapení, máme pochyby, strach, jsme zmatení, znechucení, naštvaní, smutní nebo šťastní, naše obočí přesně odhalí, co se nám v danou chvíli honí hlavou. Vedle očí, je obočí nejexpresivnějším obličejovým prvkem a na obličejích ostatních nám pomáhá číst celou řadu emocí. Obočí zesiluje naši mimiku, ovlivňuje atraktivnost našich tváří a chrání oči např. proti potu. Pohledem na obočí lze stanovit pohlaví, věk a zdravotní stav. Pokud například štítná žláza neprodukuje dostatek metabolických hormonů (hypotyreóza), obočí se na koncích může zužovat. Obočí nám může vypadávat, když máme nedostatek živin, nedostatek vitamínů, když pociťujeme stres, máme ekzém, ztrácíme vlasy (Alopecia areata) nebo když podstupujeme chemoterapii.

Proč máme obočí?

Obočí plní dvě klíčové funkce. Sděluje naše pocity a propůjčuje obličejovým výrazům charakter. Také naše oči chrání před faktory, které by mohly narušit naše vidění, např. před slunečním zářením, vlhkostí, potem, špínou a prachem. Bez obočí by nám do očí vtékal slaný pot tvořící se na čele a oči by nás nepříjemně pálily. Obočí dokáže zachytit také několik dešťových kapek.

Obočí prozrazuje naše pocity

Když si s někým povídáme, obvykle se lidem díváme do očí a obočí si příliš nevšímáme. Během několika sekund jsme schopni vnímat celou řadu krátkých pohybů očí (známé jako mikro výrazy v obličeji) osoby, se kterou hovoříme, a obočí při vyhodnocování těchto výrazů hraje významnou roli. Řekněme, že druhá osoba je pohrdavá nebo kritická – to jasně poznáme podle obočí, ať se to daná osoba snaží skrýt či nikoli, její obočí se pohne blíže k sobě a nad nosem se vytvoří malá vráska známá jako „zamračená vráska“. Pokud druhá osoba soustředěně naslouchá, její obočí se k sobě posune jen nepatrně. Pokud se obočí vůbec nepohne, osoba je buď znuděná, nebo neposlouchá. V případě negativních pocitů (např. strach, smutek, vztek) je obočí obvykle napnuté a stažené. Pokud zažíváme kladné pocity (např. radost nebo překvapení), naše obočí se pohybuje méně a je uvolněnější.

Jak se liší obočí u mužů a žen

Obočí funguje stejným způsobem, ať jste muž či žena, nicméně vypadá zcela odlišně: ženské obočí je posazeno výše, vzájemně blíže a je zakřivenější. Růst a vzhled obočí ovlivňují čtyři faktory: hormony, věk, geny a pohlaví. Mužský hormon testosteron způsobuje houstnutí obočí, zatímco ženský hormon estrogen vytváří tenké a zakřivené obočí. Pokud má otec husté obočí, je pravděpodobné, že takové obočí bude mít i jeho syn. Bratři a sestry však mají podobné obočí jen vzácně, i když mají stejné geny. To je způsobeno velkými vizuálními rozdíly mezi mužským a ženským obočím.

Používání obočí k rozpoznávání lidí

Obočí nehraje roli jen při přímé komunikaci s lidmi, také nám pomáhá rozpoznávat tváře. Z jedné ze studií1 vyplynulo, že když bylo celebritám na fotografii zakryto obočí pomocí černého fixu, bylo obtížnější je rozeznat. To je tím, že obočí našemu obličeji propůjčuje mnoho charakteru. Herci dokonce mohou zlepšit svůj projev, když procvičují pohyby obočí a více obočí používají. Ženy – a stále více mužů – se zaměřují na kosmetický vzhled svého obočí, které si trhají do různých tvarů. Někteří lidé si obočí dokonce holí a na obličej si kreslí nové, aby dosáhli konkrétního tvaru.

Jaký tvar obočí mi sluší?

Abyste dosáhli co nejharmoničtějšího vzhledu, vaše obočí by mělo slušet vašemu tvaru obličeje. Níže uvádíme, jak snadno zjistit, jaký tvar obočí vám sluší. Pokud si nejste jistí, jak tvar obličeje máte, více informací naleznete zde. Obvykle platí tohle: Čím užší obličej máte, tím užší by mělo být vaše obočí. Výjimka:

  • Obloukové obočí sluší více kulatým obličejům, protože je zvýrazňují.
  • Zaoblená obočí, která nejsou příliš zakřivená, se lépe hodí na hranaté obličeje. Obličejovým rysům totiž dodávají vyváženější vzhled.
  • Obočí se zakulacenými křivkami se hodí na obličeje ve tvaru srdce, kterým dodává vyvážený vzhled.
  • Rovná či jemně zakřivená obočí se hodí na oválné obličeje. Obličej dělí na části a propůjčují mu vyváženější vzhled.

S narůstajícím věkem začíná pojivová tkáň na čele slábnout a obočí se posouvá dolů. Jakmile k tomu dojde, někteří lidé chtějí vypadat mladě a na změnu polohy obočí volí botox.

Jaký tvar obočí mi sluší?
Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Jak si mám dezinfikovat brýle a jak zamezím mlžení brýlí, když nosím roušku?
Ne všechny sluneční brýle jsou stejné Lepší vidění vysvětluje, co byste měli vědět o UV ochraně, tónování, zrcadlových a polarizovaných čočkách a dalším, abyste si vybrali ty pravé sluneční brýle pro své konkrétní potřeby.
Proč by dětské brýle měly zajišťovat tu nejlepší UV ochranu Co by všichni rodiče měli vědět o ochraně dětských očí před škodlivým ultrafialovým zářením (UVR)?
Výhody a nevýhody UV záření Proč je to důležité? Jaká jsou rizika?

Související produkty