Deset tipů pro volbu správné povrchové úpravy brýlových čoček

LEPŠÍ VIDĚNÍ s novými povrchovými úpravami brýlových čoček – pro větší komfort a vynikající odolnost

Povrchová úprava je skvělým završením vašich brýlových čoček. Učiní z vašich brýlí mistrné technologické dílo, jež Vám umožní požitek z vynikajícího vizuálního komfortu. Brýlové čočky na daný předpis pro Vaše potřeby nejsou tou dostatečnou zárukou optimálního vidění. LEPŠÍ VIDĚNÍ nyní přichází s 10ti užitečnými tipy na téma povrchových úprav brýlových čoček – která z nich vyhovuje Vašim nárokům nejlépe a jaké aspekty byste při koupi nových brýlí měli zvážit?

1. Antireflexní (AR) vrstva – nezbytnost pro všechny brýlové čočky. Jak se pozná dobrá antireflexní vrstva?

Každý povrch brýlových čoček odráží světlo – je to nevyhnutelný fakt života, který může být velmi iritující. Pomoc je však nasnadě. Vysoce kvalitní AR vrstva se nejenže postará o to, že díky vylepšenému zrakovému poli pro Vaše oči uvidíte lépe, ale eliminuje i nejrušivější odrazy. AR úpravy výrazně usnadňují noční řízení či čtení. Z AR vrstev má prospěch i ten, kdo se na Vás dívá: přední plocha brýlových čoček je téměř bez odrazů, což umožňuje, aby Vaše oči viděl bez rušivých efektů. Vysoce kvalitní AR vrstva sestává z nejrůznějších vrstev, součinných pro dosažení optimálního efektu. Odrazy vyvolané světlem o různé vlnové délce a z nejrůznějších směrů jsou tak minimalizovány, čímž sníží námahu očí.

Tip: Nové brýlové čočky společnosti ZEISS Vám nyní mohou pomoci užívat si lepší vidění. Díky nové inovativní technologii zredukuje vrstva DuraVision® Platinum iritující odrazy o dalších 20 procent.

2. Jaké výhody skýtají tvrzené vrstvy?

Většina zákazníků dnes volí plastové brýlové čočky. Tyto brýlové čočky však nejsou natolik tvrdé jako brýlové čočky vyrobené ze skla, jsou méně odolné a mnohem citlivější k poškrábání. Doporučením je tak opatřit je speciální tvrzenou vrstvou pro zvýšení jejich odolnosti. Ta činí jejich povrch méně náchylný ke škrábancům, jež mohou zhoršit Vaše vidění.

Nová povrchová ZEISS DuraVision® Platinum je kombinací antireflexního povrchu a extrémně odolného tvrdého povrchu. Tento povrch chrání AR vrstvu plastových brýlových čoček, takže jsou natolik tvrdé, že je jejich výkon srovnatelný, ba lepší, než je tomu u skleněných brýlových čoček: studie prokázaly, že brýlové čočky s DuraVision® Platinum jsou až třikrát tvrdší než běžné plastové brýlové čočky*!

*ZEISS brýlové čočky s DuraVision® Platinum technologií 1.67 ve srovnání s LotuTec 1.67.

3. Nabízejí tyto brýlové čočky více výhod než jen doplňkový vizuální komfort a zvýšenou odolnost?

Ano. Povrchová úprava DuraVision® Platinum je vyrobena z devíti ultratenkých vrstev. Tyto vrstvy musejí plnit čtyři funkce: za prvé, na základní materiál se nanese tvrzená vrstva, na ni pak nejrůznější antireflexní vrstvy, a konečně vrstva Clean Coat. Tato horní vrstva brýlové čočky utěsní a vytvoří dokonale hladký povrch. Ve výsledku tak nečistoty a vlhkost na povrchu jednoduše neulpívají a brýlové čočky vydrží déle čisté. A mají-li se vyčistit, lze tak učinit mnohem snadněji a pohodlněji.

ZEISS on-line oční test Jak dobře vidíte kontrast a barvu? Zkontrolujte si svůj zrak snadno a rychle právě zde!

4. Znamená to, že moderní povrchy s antistatickými a hydrofobními vlastnostmi usnadní i čištění mých brýlových čoček?

Ano. Za prvé, brýlové čočky dodávané s těmito povrchy vykazují vynikající antistatické vlastnosti, což znamená, že se znečistí mnohem pomaleji a přitáhnou i výrazně méně prachu. Za druhé, vodo- a olejoodpudivá (hydrofobní) vrstva zaručí snadné čištění: brýlové čočky lze pohodlně vyčistit ZEISS ubrousky pro brýlové čočky – nebo brýlové čočky můžete prostě opláchnout pod tekoucí vlažnou vodou a setřást z nich veškeré zbytky vodních kapek. Zpravidla je ani nemusíte leštit mikrovláknovou utěrkou, protože kapky na povrchu jednoduše neulpí; jedná se o jev, známý z lotosových listů.

5. Jaký způsob čištění brýlových čoček s povrchovou úpravou je nejlepší?

Pro čištění brýlových čoček prosím nepoužívejte ani své tričko, ani rukáv košile či kapesník – nepatrné nečistoty by mohly způsobit poškrábání. Výsledek: rozlučte se s čistým viděním! Plochu Vašich brýlových čoček může pokrýt velký počet škrábanců. Brýlové čočky proto nečistěte takovými předměty jako jsou oděvy, papírové kapesníčky apod.

Pro každodenní čištění doporučujeme tekoucí vodu či ZEISS čisticí sprej a mikrovláknový hadřík pro čištění brýlových čoček.

6. Existují jiné vnější faktory, jež mi mohou brýlové čočky poškodit?

Ano, je jich mnoho! Pád brýlových čoček, škrábance coby důsledek nevhodné manipulace nebo vystavování brýlí nízkým či vysokým teplotám, to vše může Vaše brýlové čočky poškodit. Zapomenout brýle na palubní desce v autě za horkého letního dne je taktéž něčím, čemu byste se měli vyhnout. Totéž platí o sauně či odložení brýlových čoček doma na radiátor: brýlové čočky nejsou pro tento druh prostředí jednoduše určeny. Nebezpečí v podobě nečistot, ukrytých na brýlových čočkách, na kapesníčcích či oděvu, užívaných k čištění brýlových čoček, jejich uživatelé často podceňují. Může to vést k poškrábání. Moderní tvrzené vrstvy tento problém vyřeší: vůči škrábancům činí Vaše brýlové čočky mnohem odolnější a prodlouží jejich životnost.

7. A jak je tomu u dětí? Vyžadují si jejich brýlové čočky něco speciálního?

AR vrstvy jsou velmi důležité i pro děti, a to nejpozději ve věku, když začnou chodit do školy. Tyto povrchové úpravy se dají pořídit za velmi rozumnou cenu. Chcete-li se dozvědět více, obraťte se na svého optika. Samozřejmě, tvrdý povrch je pro dětské brýle naprostou nutností. Jen tak vydrží nárazy a otřesy v běžném životě dítěte. Důležité: Měli byste zvolit optika, který je zvyklý na speciální potřeby dětí.

8. Vneste do svého života trochu barvy: musejí být Vaše sluneční brýlové čočky vždy hnědé?

Hnědá, zelená, šedá – barvy běžně asociované se slunečními brýlovými čočkami nejsou nijak vzrušující. A přeci je svět velmi barevné místo! V závislosti na jejich plánované oblasti použití může jemný odstín zlepšit kvalitu Vašeho vidění, pozvednout Vaši náladu a vytvořit neopakovatelný módní styl. Značky jako Spicy Red a Pretty Pink hovoří za sebe! Nebo chcete možná něco elegantnějšího? Exkluzivní Černá nabízí až 95 procent absorpce světla a řadu různých absorpčních úrovní navržených tak, aby odrážely současné módní trendy. Na požádání Vám optik může nabídnout brýlové čočky v módních barvách – celoplošné, s plynulým přechodem či stylovým dvoubarevným odstínem. Je důležité, abyste svému optikovi sdělili, pro jaké příležitosti a v jakých situacích plánujete nosit své barevné brýlové čočky: pro každodenní použití, jako sluneční brýle nebo pro speciální (sportovní) aktivity? Váš optik Vám ochotně poradí.

9. Barevné brýlové čočky společnosti ZEISS jsou k dostání ve všech barvách duhy. Jakým aspektům byste měli věnovat pozornost?

Barevné čočky skýtají mnoho výhod: dodají Vašemu vzhledu nejen velmi osobní nádech, ale zvýší i kontrastní percepci, pozvednou Vaši náladu, sníží prudké oslnění vyvolané umělým světlem, pomohou zakrýt vrásky a zlepší Váš celkový vizuální komfort. Samozřejmě se musejí hodit i k Vašemu účesu, make-upu a oblečení. Nejste-li zrovna příznivcem nápaditých barev, pak jsou pro Vás tím pravým řešením pastelové odstíny. Tip: Vaše brýle by měly ladit především s Vašim účesem a tvarem Vašeho obličeje, až v druhé řadě s Vašim oblečením. Téměř všechny odstíny se hodí k blond a tmavým vlasům. Růžová a fialová jsou skvělé pro ty, kdo mají rusé vlasy. A nezapomeňte na Vaši pleť – i to je velmi důležité. Zářivé barvy jsou nejvhodnější pro světlý typ pleti.

Ujistěte se, že odstín Vašich brýlových čoček a obruba nezůstanou bez povšimnutí kvůli příliš výraznému make-upu. Oční linky a mascara jsou samozřejmě skvělým řešením, jak Vaše oči zvýraznit. Rtěnka je jistě samozřejmostí, aby Vaše rty a oči dokonale ladily. Barevné brýlové čočky Vám tak dodají přesně takový vzhled, jaký hledáte – ať už exotický či elegantní. Platí obecné pravidlo: čím nápaditější brýle máte, tím jednodušší by měl být Váš oděv. Jinými slovy, šperky a doplňky volte decentně, nosíte-li barevné brýlové čočky! Mimochodem, u svého optika si můžete objednat brýlové čočky v jakékoli barvě. Stačí ukázat mu vzorek barvy (např. Vaši oblíbenou kabelku) a on objedná vhodné brýlové čočky. Více informací ohledně ZEISS barevné řady...

10. Samozabarvovací brýlové čočky – jak fungují a pro koho jsou vhodné?

Samozabarvovací čočky pro různé situace v našem každodenním životě. Nosíte-li dioptrické brýlové čočky a za normálních světelných podmínek se často pohybujete mezi vnitřními a vnějšími prostorami, pak můžete vytěžit z přechodu na alternativní řešení ochrany před sluncem v podobě moderních samozabarvovacích brýlových čoček, PhotoFusion X. Na měnící se světlo reagují podstatně rychleji než předešlá generace samozabarvovacích brýlových čoček, na slunci se adaptují na svůj nejtmavší odstín a téměř jistě během několika sekund opět zesvětlí, jste-li nazpět někde uvnitř. Rychlost zesvětlení je obzvlášť důležitá např. proto, abyste v důsledku jasného letního slunce nezůstali při vstupování do obchodu "ve tmě". PhotoFusion X brýlové čočky zaručují i 100procentní UV ochranu na všech úrovních zabarvení a nabízejí přesně tytéž vysoké standardy optické kvality. Více informací ohledně nových samozabarvovacích brýlových čoček společnosti ZEISS...

Všimli jste si, že mžouráte i při mírně jasném pokojovém světle? Samozabarvovací brýlové čočky doporučujeme i pro tyto situace. Plynule se přizpůsobí jakýmkoli světelným podmínkám, s nimiž se přicházíte do styku, a vždy zajistí pohodové, komfortní vidění.

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Stále čistá vidění díky high-tech povrchovým vrstvám Povrchové úpravy inovativních brýlových čoček, které optimálně chrání vaše brýlové čočky a vylepšují váš vizuální komfort
Modré světlo: klady a zápory Kolik modrého světla potřebujeme? A jak a kdy se před ním chránit?

Související produkty