Jak využít multimodální mikroskopie pro materiálový výzkum a průmysl?

Společný technologický workshop ČVUT FSv a ZEISS

České vysoké učení technické (ČVUT), Fakulta stavební a firma ZEISS Vás zvou na společný technologický workshop. Pokud Vás zajímají nejnovější technologie a možnosti multimodální / multiscale mikroskopie a jejich praktické aplikace v oblasti materiálového výzkumu i využití pro průmysl – zaregistrujte se.

Přednášet budou mezinárodní aplikační experti firmy ZEISS pro světelnou, elektronovou i X-Ray mikroskopii a uznávaní odborníci na materiálový výzkum. A bude prostor i pro Vaše otázky.

Na co se můžete těšit:

  • Představení a aplikace multimodální/multiscale mikroskopie pro materiálový výzkum a průmysl
  • Ukázka nejnovějších technologií v elektronové a rentgenové mikroskopii a příklady z praxe
  • Speciální hosté a jejich zkušenosti

Přednášky budou probíhat v angličtině. / Program will be in English.

Kdy? 24.11.2022, 8:30 - 16:00

Kde? ČVUT – Fakulta stavební, Thákurova 2077/7 Praha 6 - místnost / posluchárna: C223

Program 24.11.2022 Talks will be in English

08:30 - 09:00

Welcome and ZEISS Introduction

Prof. Jiří Novák and Ing. Andrej Mazan, MBA

09:00 - 09:45

Crossbeam Femtosecond Laser for Big 3D Structures Manufacturing

Tim Schubert

09:45 - 10:30

FIB SEM and FE-SEM: Latest developments in technology, multimodal/multiscale microscopy and key application examples

Dr. Kirill Atlasov

10:30 - 11:00

Coffee break

 

11:00 - 11:45

MultiSEM: Technology, application fields and examples

Dr. Antonio Casares

12:00 - 13:00

Lunch break

 

13:00 - 13:45

Microstructure Defects Behaviour under Mechanical Load in Spark Plasma Sintered NiTi as Observed by Microtomography

Dr. Daniel Šimek

13:45 - 14:30

Latest development in XRM technology, parameters and examples

Dr. Mohsen Samadi Khoshkhoo

14:30 - 15:00

Coffee break

 

15:00 - 15:30

Multimodal microscopy

Dr. Antonio Casares

15:30 - 16:00

Open discussion and Closing

 

Představení organizátorů

Organizers

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. Studuje na něm přes 18 000 studentů. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Fakulta stavební ČVUT se v klíčových směrech orientuje na oblast výzkumu nových materiálů, konstrukcí a technologií s ohledem na jejich trvanlivost a spolehlivost v rámci životního cyklu stavby. Přitom vždy nahlíží na tuto problematiku komplexně tak, aby byly uplatňovány širší aspekty interakce stavebních konstrukcí s životním prostředím. Výzkumná činnost je uskutečňována především v rámci národních a mezinárodních výzkumných projektů jak základního, tak aplikovaného výzkumu. Řada významných výsledků vzniká i přímou kooperací s průmyslovými partnery.

ZEISS je technologický koncern s celosvětově dominantním postavením v oblasti optického a optoelektronického průmyslu. Společnost ZEISS vyvíjí, vyrábí a distribuuje inovativní řešení pro průmyslovou měřicí techniku a zajištění kvality, mikroskopická řešení pro biovědní obory a výzkum materiálů i řešení lékařské techniky pro diagnostiku a terapii v oftalmologii a mikrochirurgii. ZEISS je také předním světovým výrobcem litografické optiky, která se používá v mikročipovém průmyslu při výrobě polovodičů. Výrobky značky ZEISS, jako jsou brýlové čočky, fotografické objektivy a dalekohledy, jsou vyhledávané a určují trendy po celém světě.

Díky tomuto portfoliu, které je zaměřeno na růstové oblasti budoucnosti, jako je digitalizace, zdraví a průmysl 4.0, a díky silné značce pomáhá ZEISS utvářet technologický pokrok a svými řešeními rozvíjí svět optiky a souvisejících oblastí. Základem úspěchu a dalšího plynulého budování dominantního postavení společnosti ZEISS v technologiích a na trhu jsou trvale vysoké výdaje na výzkum a vývoj.

Organizační výbor workshopu:
prof.Ing.Jiří Novák, Ph.D. - Fakulta stavební ČVUT v Praze
Ing.Andrej Mazan, MBA. - ZEISS

Přednášející

Speakers

Tim Schubert

Tim Schubert is a research associate at the Materials Research Institute Aalen (IMFAA) working in the field of Additive Manufacturing as well as materials microscopy and image analysis as the responsible person for microscopic equipment. He is a trained materials tester and studied Materialography (Bachelor) and Advanced Materials and Manufacturing (Master) at Aalen University both on the topic of Additive Manufacturing of tungsten carbide hard metals. He is currently working on his Ph.D. on the same topic. In the field of materials microscopy the work focuses on application of correlative microscopy, FIB/SEM and laser assisted preparation for microstructure characterization.

Dr. Kirill Atlasov

Dr. Kirill Atlasov holds a PhD in physics from EPFL, Switzerland, where during 6 years his major work was to develop technology of semiconductor photonic-crystal cavities with integrated quantum nanostructures and to study microcavity laser and cavity-induced spectral properties of light. After that for 10 years he supported Carl Zeiss Russia in projects for Zeiss electron microscopy business and other high-end nanotechnology equipment. Currently he joined Zeiss headquarters as a regional Product & Application Sales Specialist (PASS) and mainly supports Crossbeam business in EMEA region.

Dr. Antonio Casares

Antonio Casares is sales and applications specialist at ZEISS Research Microscopy Solutions in Germany. He has more than 25 years of experience in the design and construction of mass spectrometers and electron microscopes and a deep application knowledge in those techniques.
Antonio holds a diploma in biophysics achieved at the University of Giessen, Germany, where he also earned his doctor’s degree, summa cum laude, in “Charged Particle Optics”. Antonio was employed with the Max-Planck Institute as “Aerospace Instrument Scientist” and the Oak Ridge National Laboratory Nuclear Physics Division in the USA before he joined ZEISS Strategic Business Development in August 2002.

Dr. Daniel Šimek

Dr. Šimek works at the Institute of Physics of the Czech Academy of Science in the Division of Condensed Matter Physics focusing on Material Analysis. He focuses on X-ray diffraction reflektivity and its application to the study of solid-state materials. He investigates their microstructure and its effect on their properties. An important part of his work is the development of X-ray techniques for studying materials and structures that are prepared by material research groups at the Institute of Physics.

Dr. Mohsen Samadi Khoshkhoo

Mohsen Samadi Khoshkhoo is a business development manager at Zeiss for X-ray microscopy systems in the region Europe, the middle east and Africa (EMEA). With his BSc and MSc in metallurgy he worked for a year in a steel company followed by a year in a materials and energy research center in Iran. In 2009 he joined to Leibniz Institute for Solid State and Materials Research in Dresden (IFW Dresden) and TU Dresden, where he conducted his PhD in Materials Science. Materials characterization was the core of his work at IFW where he dealt with scanning electron microscopy (SEM), transmission electron microscopy (TEM), in-situ SEM, X-ray line profile analysis, and time resolved synchrotron X-ray diffraction investigations. Since 2014 he is a member of the ZEISS team.

Registrace

Kapacita workshopu je omezená, přihlašte se nyní. / The workshop capacity is limited, sign up now.

Prezentace budeme také přenášet online pomocí Microsoft Teams. Odkaz pro virtuální účast najdete ve Vašem potvrzovacím e-mailu (prosím zkontrolujte i složku spam/nevyžádanou poštu).

Talks will be also broadcasted online via Microsoft Teams. You can find the access link in your confirmation e-mail (please check the spam folder in your inbox).