O společnosti ZEISS

Co nás žene kupředu

Jako průkopníci vědecké optiky jsme vždy překonávali hranice představivosti. Díky naší vášni pro dokonalost vytváříme hodnoty pro zákazníky a inspirujeme svět k novému pohledu na věc.

Skupina ZEISS

ZEISS je technologický koncern s celosvětově dominantním postavením v oblasti optického a optoelektronického průmyslu. ZEISS pomáhá utvářet technologický pokrok a svými řešeními posouvá svět optiky a souvisejících oborů dopředu.

Společnost ZEISS pro své zákazníky vyvíjí, vyrábí a distribuuje vysoce inovativní řešení pro průmyslovou měřicí techniku a zajištění kvality, mikroskopická řešení pro biovědní obory a výzkum materiálů i řešení lékařské techniky pro diagnostiku a terapii v oftalmologii a mikrochirurgii. ZEISS je také předním světovým výrobcem litografické optiky, která se používá v čipovém průmyslu při výrobě polovodičových zařízení. Výrobky značky ZEISS, jako jsou brýlová skla, fotografické objektivy a dalekohledy, jsou vyhledávané a určují trendy po celém světě. Společnost ZEISS je rozdělena do čtyř divizí: technologie výroby polovodičů, průmyslová kvalita a výzkum, zdravotnická technologie a spotřebitelský trh.

Díky tomuto portfoliu, které je zaměřeno na růstové oblasti budoucnosti, jako je digitalizace, zdraví a průmysl 4.0, a díky silné značce pomáhá ZEISS utvářet technologický pokrok a svými řešeními rozvíjí svět optiky a souvisejících oblastí. Základem úspěchu a dalšího plynulého budování dominantního postavení společnosti ZEISS v technologiích a na trhu jsou trvale vysoké výdaje na výzkum a vývoj.

Skupina ZEISS se zrodila z dílny pro přesnou mechaniku a optiku. Její základní kámen položil zakladatel společnosti Carl Zeiss v roce 1846 v duryňské Jeně. Dnes má hlavní sídlo v Oberkochenu (Bádensko-Württembersko).
Jediným vlastníkem mateřské společnosti Carl Zeiss AG je Nadace Carla Zeisse (Carl-Zeiss-Stiftung), jedna z největších německých nadací na podporu vědy.

 

Odvětví

Optický a optoelektronický průmysl

Divize

Semiconductor Manufacturing Technology
Industrial Quality & Research
Medical Technology1
Consumer Markets

Hlavní sídlo

Oberkochen, Německo

Představenstvo

Dr. Karl Lamprecht (CEO)
Susan-Stefanie Breitkopf (CTO)
Sven Hermann
Dr. Christian Müller (CFO)
Andreas Pecher
Dr. Jochen Peter
Dr. Markus Weber

Obchodní rok

1.10. až 30.9.

Divize skupiny ZEISS

Semiconductor Manufacturing Technology

Semiconductor Manufacturing Technology

  • Semiconductor Manufacturing Optics
  • Semiconductor Mask Solutions
  • Process Control Solutions
Semiconductor Manufacturing Technology

Industrial Quality & Research

  • Industrial Quality Solutions
  • Research Microscopy Solutions
Semiconductor Manufacturing Technology

Medical Technology

  • Ophthalmic Devices
  • Microsurgery
Semiconductor Manufacturing Technology

Consumer Markets

  • Vision Care
  • Consumer Products

Celosvětové zastoupení

Výnos v běžném účetním roce
miliard eur obratu v aktuálním obchodním roce
Zařízení po celém světě, sídlo v Oberkochenu v Německu
poboček po celém světě, hlavní sídlo v Oberkochenu
Zaměstnanci po celém světě
zaměstnanců po celém světě pro skupinu ZEISS pracuje

O nás

Společnost Carl Zeiss byla založena v Jeně (Německo) r. 1846.
Po druhé světové válce a rozdělení Německa dochází i k rozdělení společnosti Carl Zeiss. Na území České republiky a Slovenska je aktivní východoněmecká společnost Carl Zeiss Jena.

Koncem 70. let dvacátého století se zde začínají prodávat produkty ZEISS i přes západoněmeckou společnost Carl Zeiss, která se ale nazývá Opton GmbH. Jde o světelné a elektronové mikroskopy, dále o operační mikroskopy a produkty pro oftalmologii.

V 80. letech dvacátého století se na našich trzích objevují i produkty z oblasti souřadnicové měřicí techniky s unikátními snímacími a skenovacími hlavami.
V roce 1993 se zakládají v České republice a na Slovensku samostatné společnosti Carl Zeiss, které se zabývají prodejem a poskytováním služeb v oblasti Mikroskopie a Medicínské techniky. Později jsou firmy rozšířeny o divize Průmyslová měřicí technika a Vision a jmenují se Carl Zeiss Opton. Od roku 1997 nesou název Carl Zeiss spol. s r.o.
Firmy mají sídla v Praze a Bratislavě.

Divize Průmyslová měřicí technika navíc buduje měřicí laboratoře v různých částech Česka a Slovenska, aby mohla být svým zákazníkům co nejblíže.

SKUPINA ZEISS
Informace o divizích skupiny ZEISS, pobočkách, ekonomických ukazatelích, zaměstnancích, představenstvu a Nadaci Carl Zeiss
Výroční zpráva

Ve výroční zprávě se dozvíte fakta a čísla o finanční situaci společnosti

Optics Insights

Objednejte si domů zdarma tištěnou verzi firemní brožury.