O společnosti ZEISS

Co nás žene kupředu

Jako průkopníci vědecké optiky jsme vždy překonávali hranice představivosti. Díky naší vášni pro dokonalost vytváříme hodnoty pro zákazníky a inspirujeme svět k novému pohledu na věc.

Skupina ZEISS

ZEISS je technologický koncern s celosvětově dominantním postavením v oblasti optického a optoelektronického průmyslu. ZEISS pomáhá utvářet technologický pokrok a svými řešeními posouvá svět optiky a souvisejících oborů dopředu.

Společnost ZEISS pro své zákazníky vyvíjí, vyrábí a distribuuje vysoce inovativní řešení pro průmyslovou měřicí techniku a zajištění kvality, mikroskopická řešení pro biovědní obory a výzkum materiálů i řešení lékařské techniky pro diagnostiku a terapii v oftalmologii a mikrochirurgii. ZEISS je také předním světovým výrobcem litografické optiky, která se používá v čipovém průmyslu při výrobě polovodičových zařízení. Výrobky značky ZEISS, jako jsou brýlová skla, fotografické objektivy a dalekohledy, jsou vyhledávané a určují trendy po celém světě. Společnost ZEISS je rozdělena do čtyř divizí: technologie výroby polovodičů, průmyslová kvalita a výzkum, zdravotnická technologie a spotřebitelský trh.

Díky tomuto portfoliu, které je zaměřeno na růstové oblasti budoucnosti, jako je digitalizace, zdraví a průmysl 4.0, a díky silné značce pomáhá ZEISS utvářet technologický pokrok a svými řešeními rozvíjí svět optiky a souvisejících oblastí. Základem úspěchu a dalšího plynulého budování dominantního postavení společnosti ZEISS v technologiích a na trhu jsou trvale vysoké výdaje na výzkum a vývoj.

Skupina ZEISS se zrodila z dílny pro přesnou mechaniku a optiku. Její základní kámen položil zakladatel společnosti Carl Zeiss v roce 1846 v duryňské Jeně. Dnes má hlavní sídlo v Oberkochenu (Bádensko-Württembersko).
Jediným vlastníkem mateřské společnosti Carl Zeiss AG je Nadace Carla Zeisse (Carl-Zeiss-Stiftung), jedna z největších německých nadací na podporu vědy.

 

Odvětví

Optický a optoelektronický průmysl

Divize

Semiconductor Manufacturing Technology
Industrial Quality & Research
Medical Technology1
Consumer Markets

Hlavní sídlo

Oberkochen, Německo

Představenstvo

Dr. Karl Lamprecht (CEO)
Susan-Stefanie Breitkopf (CTO)
Sven Hermann
Andreas Pecher
Dr. Jochen Peter
Dr. Markus Weber

Obchodní rok

1.10. až 30.9.

Divize skupiny ZEISS

Semiconductor Manufacturing Technology

Semiconductor Manufacturing Technology

  • Semiconductor Manufacturing Optics
  • Semiconductor Mask Solutions
  • Process Control Solutions
Semiconductor Manufacturing Technology

Industrial Quality & Research

  • Industrial Quality Solutions
  • Research Microscopy Solutions
Semiconductor Manufacturing Technology

Medical Technology

  • Ophthalmic Devices
  • Microsurgery
Semiconductor Manufacturing Technology

Consumer Markets

  • Vision Care
  • Consumer Products

Celosvětové zastoupení

Výnos v běžném účetním roce
miliard eur obratu v aktuálním obchodním roce
Zařízení po celém světě, sídlo v Oberkochenu v Německu
poboček po celém světě, hlavní sídlo v Oberkochenu
Zaměstnanci po celém světě
zaměstnanců po celém světě pro skupinu ZEISS pracuje

O nás

Společnost Carl Zeiss byla založena v Jeně (Německo) r. 1846.
Po druhé světové válce a rozdělení Německa dochází i k rozdělení společnosti Carl Zeiss. Na území České republiky a Slovenska je aktivní východoněmecká společnost Carl Zeiss Jena.

Koncem 70. let dvacátého století se zde začínají prodávat produkty ZEISS i přes západoněmeckou společnost Carl Zeiss, která se ale nazývá Opton GmbH. Jde o světelné a elektronové mikroskopy, dále o operační mikroskopy a produkty pro oftalmologii.

V 80. letech dvacátého století se na našich trzích objevují i produkty z oblasti souřadnicové měřicí techniky s unikátními snímacími a skenovacími hlavami.
V roce 1993 se zakládají v České republice a na Slovensku samostatné společnosti Carl Zeiss, které se zabývají prodejem a poskytováním služeb v oblasti Mikroskopie a Medicínské techniky. Později jsou firmy rozšířeny o divize Průmyslová měřicí technika a Vision a jmenují se Carl Zeiss Opton. Od roku 1997 nesou název Carl Zeiss spol. s r.o.
Firmy mají sídla v Praze a Bratislavě.

Divize Průmyslová měřicí technika navíc buduje měřicí laboratoře v různých částech Česka a Slovenska, aby mohla být svým zákazníkům co nejblíže.

SKUPINA ZEISS
Informace o divizích skupiny ZEISS, pobočkách, ekonomických ukazatelích, zaměstnancích, představenstvu a Nadaci Carl Zeiss
Výroční zpráva

Ve výroční zprávě se dozvíte fakta a čísla o finanční situaci společnosti

Optics Insights

Objednejte si domů zdarma tištěnou verzi firemní brožury.