Sluneční brýlové čočky: který odstín je pro vás ten pravý?

Jak poznáte kvalitní sluneční brýlové čočky?

Filozofie slunečních brýlových čoček společnosti ZEISS je založena na jednoduchém principu: sluneční brýle by měly ideálně odpovídat vašim zrakovým potřebám, tvaru vaší tváře a vašemu životnímu stylu – stejně jako vaše každodenní brýle.

Důležitým měřítkem kvality dobrých slunečných brýlí je 100% ochrana proti slunečnímu UVA a UVB záření a vhodná intenzita odstínu čoček, která se pohybuje v rozmezí od 20 do 80 procent.

Vybrat si můžete z pestré palety barev. Abyste si vždy vybrali sluneční brýle, které budou odpovídat vašim představám, nabízíme širokou škálu jednoduchých barev, gradientních odstínů a dvoubarevných verzí. Vybrat si tak můžete z brýlových čoček v tradiční hnědé, zelené či šedé anebo jiné barvy vaší volby – ať už se k vašemu osobnímu stylu a oblíbenému oblečení hodí kterákoli. Možnosti jsou neomezené.

Všechny nabízené čočky vypadají dobře a jsou zcela funkční. Sluneční brýlové čočky ZEISS zaručují výborný barevný kontrast, uvidíte s nimi lépe za jasného slunečního svitu, ostrého světla i za rozptýlených světelných podmínek. Minimální hmotnost a vysoká odolnost čoček rovněž zvyšují bezpečnost a pohodlí nošení a činí z nich perfektního společníka pro všechny venkovní aktivity – ať už je to sport, turistika či výlety po městě.

Zde se dozvíte, jak si vybrat ty pravé ztmavené brýlové čočky

Na výběr je nespočet barev, odstínů a verzí – ale která je pro vás ta pravá? Je to velmi osobní rozhodnutí. Barvy nejen určují, jak brýle vypadají, ale mají značný vliv také na myšlení a pocity.

Společnost ZEISS nabízí širokou paletu odstínů – jednoduché barvy, gradientní odstíny a módní dvoubarevné odstíny. Navštivte vašeho optika a proberte s ním, kdy a kde máte v plánu sluneční brýlové čočky nosit: Při běžných činnostech? V práci? Při sportování? Při speciálních příležitostech? Pokud brýle plánujete nosit pravidelně nebo po dlouhou dobu, doporučujeme světlý odstín čoček. Důležitou roli také hraje vaše citlivost na světlo. Ženy by při výběru barev měly být nalíčeny obvyklým způsobem a odstín volit podle toho. Myslete také na oblečení, které běžně nosíte. To vše vašemu optikovi pomůže vybrat vám ten pravý odstín.

Brýlové čočky s gradientním odstínem

Kromě čoček s jednoduchým odstínem lze pomocí ponoru vyrobit také čočky s gradientním odstínem, u kterých se světelná redukce snižuje od horního k dolnímu okraji. Tyto sluneční brýlové čočky obsahují gradientně zabarvený odstín a jsou vhodné zejména do situací, kdy se světelné podmínky mění, jakmile se nositel podívá směrem vzhůru, např. když řídíte: při pohledu na palubní desku se díváte pouze skrze světle zabarvenou oblast čočky. Na silnici se však díváte skrze tmavě zabarvenou horní oblast čoček, která vás chrání před oslnivým světlem.

V nabídce máme samozřejmě širokou škálu čoček s gradientním odstínem – stačí se zeptat vašeho optika.

Dvoubarevné čočky

Dvoubarevné čočky vaše brýle přemění v moderní záležitost, která odpovídá nejnovějším trendům z oblasti módy a líčení. Dvoubarevné čočky jsou tvořeny dvěma barvami. Nabízené barvy jsou:

  • Riflová – pro sportovní typy
  • Pistáciová – skvěle se hodí k jakémukoli mladistvému oblečení
  • Skořicová – nositeli dodává tradiční, avšak elegantní vzhled
  • Kámen – pro spíše nenápadný styl

Odstíny brýlových čoček vhodné pro řízení

Sluneční brýle jsou v létě naprostou nezbytností, zejména při řízení. Řidiči by však měli vědět, že čočky jsou příliš tmavé – a proto nevhodné pro řízení – obsahují-li 90% a vyšší ztmavení. V noci by maximální hodnota neměla překročit 25 %. Při výběru ztmavených čoček by řidiči měli volbě správné barvy věnovat náležitou pozornost.

Abyste byli schopni rozeznat dopravní a světelné značení, sluneční brýle musí zachovávat přirozený barevný kontrast. Z toho důvodu je pro řízení nejvhodnější zelený, hnědý a šedý odstín.

Samozabarvovací brýlové čočky nemusí být pro řízení vždy tou správnou volbou. Čelní sklo zabraňuje průniku velkého množství UV záření, a z toho důvodu se čočky neztmaví tolik jako při pobytu venku.

Pokud si při řízení za jasného slunce přejete omezit ostré odrazy světla na minimum, měli byste volit sluneční brýlové čočky s gradientním odstínem anebo polarizované čočky.

Zjistěte, proč je volba ideálních brýlových čoček tak důležitá

Sluneční brýlové čočky ZEISS zlepšují vnímání barev a kontrastu a zároveň omezují nepříjemné ostré světlo způsobené např. prudkým slunečním svitem a rušivé odrazy od mokrých či sněhem pokrytých povrchů. To je pro pohodlné a ostré vidění i za náročných světelných podmínek velmi důležité, ať už se plavíte po moři, chodíte po horách, surfujete nebo lyžujete.

Ztmavené čočky vaše vidění zlepšují rovněž při sportování a za špatného počasí. Jantarový a růžový odstín je vhodný zejména pro cyklistiku a když venku není žádné nebo téměř žádné sluneční světlo. Zorné pole těchto odstínů je díky vylepšenému kontrastu jedno z nejjasnějších. Odstín je důležitý zejména za špatných světelných podmínek, za kterých umožňuje rychlé a přesné rozpoznání detailů. Z toho důvodu je důležité nositeli intenzitu odstínu přizpůsobit, vhodnost odstínu totiž ovlivňují doba i místo, kde budou brýle nošeny.

Sluneční brýlové čočky ZEISS zlepšují vnímání barev a kontrastu a zároveň omezují nepříjemné ostré světlo

Při některých sportech, např. cyklistice, nositel velmi rychle přechází mezi slunečním svitem a stínem. V takovémto případě není tmavý odstín vhodný, oko se totiž při změně objemu světla nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit.

Cyklistům rovněž nedoporučujeme samozabarvovací čočky, protože se nejsou schopny dostatečně rychle vyjasnit a vyhovět tak náročným podmínkám.

Vhodné jsou světlejší odstíny šedých čoček, které mírní ostré světlo a zachovávají pravé barvy. Tyto čočky jsou zárukou dobrého vidění po celý rok, a to i za ostrého denního světla. Větší množství modrého světla však filtrují žluté čočky, které tak poskytují lepší kontrast a nositeli umožňují rozpoznat povrchové nerovnosti.

Rada pro vás: vyčleňte si čas na návštěvu vašeho optika a vyzkoušejte si několik různých čoček! Jakmile se rozhodnete, vyberte si ten nejsvětlejší odstín, který vám vyhovuje – při pohledu na dopadající světlo byste však neměli mhouřit oči. Ať už si zvolíte jakýkoli odstín, ubezpečte se, aby čočky obsahovaly tvrdou povrchovou úpravu, která je ochrání před poškrábáním, a antireflexní povrchovou úpravu, která zabrání nepříjemným odrazům.

Související produkty

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti