Správné brýlové obruby pro děti

Učinit rozhodnutí není nikdy není snadné. A není to jen vzhled, který je důležitý při výběru brýlových obrub pro děti.

Podle statistik přibližně jedno z pěti dětí potřebuje brýle. Na první pohled jsou při výběru brýlí pro děti nejdůležitější takové faktory jako barva a „módnost“. Konec konců vaše dítě by mělo mít z výběru brýlí dobrý pocit. Nicméně tím, že jste rodič, měli by jste při výběru brýlí pro vaše dítě věnovat pozornost několika dalším detailům. Tady jsou naše tipy pro výběr nejlepších brýlí pro vaše dítě:

Vhodné brýle pro děti

Nejdříve by jste měli nechat vaše dítě, aby vám ukázalo, které brýlové obruby jsou pro podle něj ty správné. Jestliže barva vyhovuje, pak bude dítě motivované a bude své brýle hrdě nosit. Vzhled brýlové obruby by se měl hodit k vašemu dítěti v zájmu dobrého pocitu z nošení a dítě by nemělo mít pocit, že brýle jsou divné. Děti očekávají od brýlové obruby v podstatě totéž co dospělí. Důležitější je však jejich usazení. Brýle pro děti by měly být pohodlné a sedět stále dobře bez sklouzávání. Toto je obzvláště důležité pro malé děti nebo batolata. 

Správné usazení

Brýlová obruba by neměla být ani příliš velká nebo příliš malá, ani by neměla omezovat dítě ve volném pohybu. Velikost brýlí závisí na velikosti očnic a vzdálenosti mezi očima dítěte. Také je důležité, aby se brýle neopíraly o líce dítěte a tím vytvářely otlačeniny a nepohodlí. Navíc by neměly být vyšší než obočí nebo širší než tvář. Obecně platí, že, čím jsou obruby menší, tím méně vaše dítě obtěžují. Avšak současně by brýle měly být natolik velké, aby dítě vidělo pohodlně ve všech směrech; a středy brýlových čoček musí být nastaveny ve vztahu ke středům zornic. Vůbec se nedoporučuje pořizování příliš velkých brýlí s úmyslem, že do nich dítě doroste.

Brýle pro děti se v podstatě musí centrovat tak precizně jako brýle pro dospělé. Dokonce i malé chyby usazení významně oslabují výkonnost brýlových čoček. Běžně používané způsoby centrování brýlových čoček obvykle způsobují přinejmenším 40% ztrátu optické výkonnosti brýlových čoček (Odkaz: žádná tvář není souměrná).

Materiály

Materiál používaný pro zhotovování brýlových obrub by měl vyhovovat přirozené potřebě pohybu dítěte, což znamená, že by měly být pevné, odolné proti rozbití a měly by mít malou hmotnost.

Některé děti trpí alergiemi, obzvláště vyvolávanými přítomností niklu. Z tohoto důvodu je pro děti dobrou volbou pořizování brýlových obrub z čistého titanu. Materiál těchto obrub je velmi pevný a všechny typy kůží snášejí přítomnost titanu velmi dobře. Navíc protialergická vrstva minimalizuje nebezpečí vzniku alergické reakce. Při pořizování obruby se ujistěte, že výrobek je označen nápisem „vyrobeno z čistého titanu!“.

Stranice a nosníky

Součástmi brýlové obruby, kterým byste měli věnovat obzvláštní pozornost, jsou stranice, a to nejen tehdy, když máte velmi aktivní děti nebo batolata. Pokud se brýle nacházejí ve správné poloze, stranice by neměly způsobovat nepříjemné tlaky. Pružinové stěžejky jsou velmi odolné a zajišťují to, že obruba bude mít dlouhou životnost. Dokonce ohýbání brýlových stranic od sebe vnějším směrem nemůže takové dětské brýle poškodit.

Jednou z možností mohou být sportovní stranice, které jsou pružné a perfektně přiléhají k dětským uším. Měly by dosahovat až k ušnímu lalůčku a měly by být povlečeny měkkou plastovou bužírkou.

Nosník dětských brýlí by měl mít tak velký styčný povrch, jak je to jen možné. Čím je dítě menší, tím je to důležitější, protože malé děti nemají dostatečně vyvinuté nosní přemostění, na kterém brýle mohou sedět. Jestliže je kontaktní povrch velký, pak se účinek hmotnosti brýlí lépe rozloží. Podle alternativního řešení mohou gelová sedýlka také poskytovat pohodlí, protože sedí obzvláště měkce na dětském nose.

Sportovní brýle pro děti

Míčové sporty nebo kontaktní sporty jako judo jsou obzvláštní výzvou pro děti, které nosí brýle. Rychlé pohyby způsobují nepříjemné sjíždění normální brýlové obruby. Řada dobrých brýlí pro děti vyhovuje provádění sportovních činností. Existují také speciální sportovní brýle pro děti, které se v závislosti na modelu vyrábějí kompletně z plastu a mají stranice, jež nemají stěžejky. Elastická pásek na stranicích, který se navléká kolem zadní části hlavy, může také zajišťovat bezpečné usazení brýlí.

Jestliže je vaše dítě nadšeným plavcem, může být rozumné pořídit pro něj plavecké ochranné brýle s předepsanými čočkami.

V neposlední řadě

Při pořizování brýlí a i později je třeba zachovávat trpělivost. Obzvláště batolata a malé děti budou potřebovat nějaký čas na to, aby si zvykly na nošení brýlí na očích. Budete úspěšní, když vaše dítě bude rádo, že nosí brýle, bude vědět proč a s hrdostí přijme tento nový doplněk. Také se ujistěte, že jste využili služby, které váš profesionální optik může nabídnout. Profesionální čištění v ultrazvukové lázni nebo pravidelné seřizování udržuje brýle v dobrém stavu a zaručuje, že vaše dítě bude vždy vidět dobře. Je pravidlem, že tyto služby se nezpoplatňují.

Můj zrakový profil Zjistěte své osobní zrakové návyky a získejte čočky uzpůsobené na míru.
Vyhledejte ZEISS optika ve své blízkosti

Související články

Proč by dětské brýle měly zajišťovat tu nejlepší UV ochranu Co by všichni rodiče měli vědět o ochraně dětských očí před škodlivým ultrafialovým zářením (UVR)?
Pomozte, potřebuje moje dítě brýle? Proč je tak důležité, aby batolata a děti podstupovaly pravidelnou oční prohlídku.

Zdraví + prevence 16. 10. 2017

Tags: Dětské brýle

Související produkty